Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Turan Coğrafyasından Haberler => Konuyu başlatan: Tengiz üzerinde 05 Nisan 2011, 00:29:43Konu Başlığı: Tatar Türkleri Türkiyede...(1968)
Gönderen: Tengiz üzerinde 05 Nisan 2011, 00:29:43
Tatar Türklerinden bir ailenin üyesi tarafından 1968 yılında çekilmiş görüntüler... :)
http://www.youtube.com/watch?v=e5bDlwm-GGs&feature=player_embedded#at=418


Konu Başlığı: Ynt: Tatar Türkleri Türkiyede...(1968)
Gönderen: Karluk üzerinde 05 Nisan 2011, 14:36:02
Bizim sınıfımızda Eskişehirli bir Tatar arkadaşım vardı. Kendisi kara Tatarım deyip durur övünürdü. Ülkücü arkadaşlar ona sen Tatar Türkümüsün diye sorunca kızardı. Ben kara Tatarım Türk değilim derdi. Sonra tarih kitaplarında Tatarların Türk olduğunu öğrendim ama neden kabul etmiyor onlar Türklüğü ?


Konu Başlığı: Ynt: Tatar Türkleri Türkiyede...(1968)
Gönderen: Orda Han üzerinde 05 Nisan 2011, 16:36:50
Kabul etmeyen yok Tengiz kardeşim.Sadece Turanid çatısı altında bir birlik isteyenler var.Tatarları direk Türklere bağlamak bilimsel değil her açıdan.Moğollar ile Türkler arasında sıkı bir bağ olması bu kadar ulusu bir arada tutan unsurlardır.Ben Türküm diyorum çünkü Türkiye'yi biliyorum ve Türkiye'nin benim için önemini biliyorum,bin yıl boyunca hiçbir ilişki içerisinde olmayan toplumların aniden hepsinin ben Türküm demesini beklemek hayalcilik olur.Zaman her şeyin ilacıdır.


Konu Başlığı: Ynt: Tatar Türkleri Türkiyede...(1968)
Gönderen: Orda Han üzerinde 05 Nisan 2011, 16:51:37
Ben kendimden örnek vereyim.Bizim topluluğumuzda sadece 40 yaşından büyükler Tatarca bilirler.Rusça tam egemendir.Azınlık olarak bile görülemeyecek kadar az nüfus olduğundan dolayı böyle bir gereksinim olmamıştır.Ama yerel halkın bize saygısı büyüktür.Hatta hemen hepsi hepimiz biraz Tatarız derler.Putin'in ağzından bile çıkmıştır o sözler.Babam küçük yaştan itibaren Türkiye ye gidip gelmesinden ticari ilişki olmasından dolayı yakındı Türkiye'ye.Her gittiğinde birşeyler getirirdi,daha sonra buraya büyükelçi geldikten sonra daha da güzel oldu.Küçük yaşta kurslara gittim daha sonrada burs sayesinde İzmir'de okudum.Şimdi de Türkiye ile işler yapıyoruz turistik fuar vb.
Özellikle 91den sonra yapılan referandumlarla tam bağımsız olan Türk Cumhuriyetleri'nde millete bilinç aşılamak için tarih kullanıldı.Özbek Timur'u anlattı,Kazak Cengiz Han bizimdir dedi,Türkmenistan'da zaten Hive'den kalma bir bilinç vardı.Herkes bir anda kendine ayrı bir çatı kurmak istedi.Ama araştırma bile yaparken tepede Turkic yazısını goren herkes tek bir atadan geldiğini inkar etmedi,edemezde.Özellikle benim dikkatle takip ettiğim,Kırım'da gelişen bu Tatar milliyetçiliğini tamamen ruslar pompalıyorlar.Her yerde dediğim gibi yakın zamanda ruslara karşı kışkırtarak Kırım'da tek hak sahibi olmak istiyorlar.Kırımdaki rus gençlere donanmadan haftalık çıkan gazeteler dağıtılıyolar,ukrayna düşmanlığı ve müslüman karşıtlığı aşılanıyor.Buna tepki olarak Türkler'de örgütlenme peşindeler.Yuscenko düştükten sonra biraz daha geriledi bu tür hareketler ama hala devam ediyor.
Ama gerçek olan Kırım'da sokaktaki çocuğu durdurup Türkiye dersen sana çok şey anlatır.Artık internet sayesinde hiçbir şey eskisi gibi değil.Türkiye'yi anavatanı gibi gören insanlar çoğunlukta.Ama tehlike bitmeyen bir şekilde var hala.