Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => İzleti (Görsellik) => Konuyu başlatan: YABGU üzerinde 05 Eylül 2013, 21:02:58Konu Başlığı: İsenbike Togan Babası Prof. Dr. Zeki Velidi Togan'ı anlatıyor.
Gönderen: YABGU üzerinde 05 Eylül 2013, 21:02:58
Prof. Dr. Zeki Velidi Togan (kızı Prof. Dr. İsenbike Togan anlatıyor)


Konu Başlığı: Ynt: İsenbike Togan Babası Prof. Dr. Zeki Velidi Togan'ı anlatıyor.
Gönderen: Alp77 üzerinde 05 Eylül 2013, 22:42:49
Ahmet Zeki Velidi Togan 1911'de "Türk Tarihi" adlı eserini tamamladığında, kitabın bastırılmasına yardımcı olacak kişinin itirazı ve hususi dayatması ile, eserin ismi "Türk ve Tatar Tarihi" yapılmıştır bunu bilmek elzemdir. Yoksa Togan bey, Tatar tarihi ibaresini eklemek niyetinde değildi.
Bu eseri Yusuf Akcura Türk Yurdu Dergisinde, Gaspıralı Ismail Tercüman Gazetesinde, Prof. Katanov ile oryantalist doğubilimci Prof.Yemelyanov Rus bilim dergilerinde bahsedip anıyorlardı.
Hüseyinzade Ali bey Azerbaycan'da, Fuat Köprülü istanbul'da ona övgüler yağdırıyorlardı.

Prof.Katanov Zeki Velidi Togan'a ilginc birseyler söylüyordu.
Dorji Banzarov, Cokan Velihanov ve ben Katanov'dan baska Dogu Türk'leri ile ilgilenen calısmalar yapan olmadı bu ülkede.
Seninle 4 kisi olduk.
Banzarov ve Velihanov 35 olmadan vefat ettiler votkadan.
Ben Tengri-ist iken sonradan hrıstiyan oldum ve akibetim belli degil diyor ve votkasını yudumluyordu.
Prof.Katanov'un bu analizi Ahmet Zeki Velidi Togan beyin ileriki hayatında daha dikkatli olmasına vesile olacak bir anıdır.

Bozkurtlar benim sizlere vermek istedigim mesaj ne olabilir derseniz; Togan beyden daha iyi bir tarihci, daha iyi bir Türkcü kolay kolay gelmez. Mesela AtaTürk'ün buyrugu ile kurulan Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti, yani Türk Tarih Kurumunun sekillenmesinde bir Sadri Maksudi Arsal. Tarih uzmanlar uzmanı bir Fuat Köprülü veya bir Atsız beg, veya bir Akdes Nimet Kurat, bir Faruk Sümer kolay kolay gelmez birdaha.

Madem Konu Togan bey iken, Resit Galip beye ithafen birseylerde söylemek gerek. Birinci Türk Tarih Kongresinde Asya konusundaki gereksiz iddiasından dolayı Togan bey küsmüştür. Konu Asya'da eskiden kuraklık ve ic deniz mevzusuydu, ki Resit Galip bu iddialarında AtaTürk dahil neredeyse herkesi ikna etmistir, bunun sonucunda AtaTürk asya tarihine daha az ehemmiyet vermistir. Zaman Togan beyi haklı kılsada, yazık oldu bu da uzun hikaye ve ciddi bir konu.
Herseye ragmen Resit Galip beyde unutulamayacak isimlerden birisidir ve mesela andımızın mucididir.
Varlıgım Türk varlıgına armagan olsun, sözü dahi dünyalara bedeldir.

Zeki Velidi Togan beyi anlatmakla bitirmek zor olur, ileride otagda muhakkak yeni konularda zaman zaman onun kisisel fikirlerine deginecegizdir.
Ben eskilerin deyimiyle onun tedrisi tedrisatından gecmis bir ögrencisinin sözüyle bitirip, ne denli Türksever tarihsever bir Togan bey vardı ki onun bir ögrencisi bile ne güzel ifade etmis tarih sevgisini.

"Tıbbiye'yi bitirsem iyi doktor olur cok para kazanırdım, lakin Türk Tarihinden uzak durmak "sevgiliden ayrılmak" gibi olurdu.
 Hekim olmadım diye bir pismanlıgım yok. Hic mal mülküm de yok. Milletime yaptıgım eserlerimle mutluyum."
(Prof.Dr. Faruk Sümer sarfediyor bu kırmızıya aldıgım sözü)