Enver Paşa
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2018, 05:07:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6
  Yazdır  
Gönderen Konu: Enver Paşa  (Okunma Sayısı 38780 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 19 Temmuz 2010, 03:38:48 »

Bence bu adam Turanistir, ölümu bile Turkistan ruyasi icin vurusurken olmustur. Ve burada kitap reklamı yapmaktansa kandaşlarımızın kendi fikirlerini yazmasını istiyorum. Bakalım onlar Enver Paşa hakkında neler düşünüyorlar....  

Kitap satış elemanı değiliz ki kandaşım, kitap reklamı yapalım. Enver paşa'nın Turancı değil aksine İslamcı bir çizgide olduğuna dair tarihi vesika içeren kaynak veriyoruz.

Bir önceki iletinizde Enver Paşa'ya İslamcıların düşman olduğunu belirtmenizden dolayı da yukarıdaki bahse konu linki verdim. Ki, o da islamcıların Enver Paşa'yı son derece bağırlarına bastığını göstermek içindi...


Enver paşa iyi bir asker, iyi bir teşkilatçıdır.

Bakınız bu satırlarımda Enver Paşa'nın askerliği hakkında yiğidi öldürüp hakkını teslim etmişim. Ne Sarıkamış ne de Edirne'nin alınmasına girmemişim. Yani, kendisinin cephede yaşadığı askeri başarısızlıklara değinmeden; asker olarak kendisinin hakkını teslim etmişim. Sarıkamış kötü sonuçlandığı halde bunu dedi isem; başarılı da olsa yine aynı şeyi söyleyecektim.

Anlaşamadığımız nokta askerliği ve başarısızlıkları değil, kendisinin Türkçü-Turancı olup olmadığıdır. Ve düşünce yapısı itibari ile Türk gençliğine hedef olup olamayacağıdır.

Şu an hayatta olmayan Enver Paşa'yı Otağ'a getirip kendisine üyelik vererek kendisine İslamcı veyahut Türkçü-Turancı olup olmadığı ile ilgili soru soramayacağımıza göre; tarihi vesikalardan yola çıkarak kendisinin ideolojisini bizler bulacağız. Öyle romantik Türkçülük yaparak ''Sen yeterki hayaller kur Enver'' nidaları ile rus mitralyözüne yalın kılıç yürümesini Türkçü-Turancılığına kanıt olarak gösterip, kendisini Türk gençliğine hedef göstermeyeceğiz.


Paylaştığınız sözler içerisinde Ne Atatürk, ne de Togan Hoca'nın sözleri içerisinde Enver paşa'nın Türkçü-Turancı olduğunu söyledikleri bir söz göremedim. Enver Paşa için insanların iyi sözler söylemesi, kendisini Türkçü-Turancı yapmayacaktır. İstiklal Marşı şairimiz ümmetçi arnavut Mehmet Akif Ersoy'un hakkında da kötü konuşan olmaması kendisini Türkçü-Turancı yapmayacağı gibi... Yalnız, Enver Paşa'nın İslam birliği ideali güttüğünü Kazım Karabekir paşa'nın belgeleri ispat edemiyorsa; uzun bir süre yanından ayrılmamış olan Hüseyin Fevzi Bey'in sözleri kanıtlayamıyorsa; sanmamki Enver Paşa Otağ'a teşrif ederek ''İslam birliği ideali güttüm'' demesinin de görüyorum geçerliliği kısa süre için olmayacaktır.


Türkçülük ülkülemdir. Birilerini seviyor olabilirsiniz, azmini mücadelesini takdir ediyor da olabilirsiniz. Fakat, birini ülkülemin içine girmiyorsa dahil edemezsiniz ve zorlaya, zorlaya sokamazsınız! Aynen, bu konu da olduğu gibi birisi çıkar ortaya; - Kendisi islamcıdır, der. Yorganın açık kalan yerinden ayağınızı gıdıklar...

Esasında acı ama gerçek tespitim şu; bizim Türkçü camia içerisinde Enver büyük Türkçüdür diye ezberlenmiş, bu adam gerçek anlamda kimmiş diye hiç araştırılmamış... Artık bunun değişmesi lazım. Tabi, değişirken sancılı olmasını da son derece normal buluyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 19 Temmuz 2010, 05:23:50 »

 Ona islamcı demek hakaret sayılabilir,iyi bir müslüman dinine bağlı biri idi ama o bir TURANCIYDI,Ona islamcı denmesinin en büyük nedeni terakkicilerin içinde olması çünkü ittihatçılar gerçekten islamcılardı.
Enverin vatan haini ilan edildikten sonra bile bu millet için savaştığını,bu millet için can verip şehit düştüğünü unutmamak gerekir,asıl vatan haini piçlerin tezgahlarına gelmemek en iyisidir,Enver “1908 ‘de Hürriyet kahramanı” ilan edilmiş bir Türk'tür neticede, bunun üzerinde durmak daha güzel olur gençliğimiz için.
Maceracı, hain gibi yaftaların yapıştırıldığı Envere acaba diyorum birinci dünya savaşını Osmanlı kazansaydı şimdilerde ne deniyor olacaktı.
Osmanlı’yı 1.Dünya Savaşına Almanya’nın yanında savaşa sokarken de asla devleti parçalamayı düşünmemişti Enver Paşa, onun ruhunda olan duyguları bizden başkasının bilemeyeceğinide bir yerlere yazarak kominist artıklarının oyunlarına gelmeyelim derim ben.Son nefesini bile Tacikistan’da 1922 yılında Sovyet Kızılordusuna karşı vermiştir.
Atsız bir yazısında ''Moskof uşağı oldukları için Turancılığın Rusya'yı devirmesinden korkanların muhalefetini kaale almıyorum.'' demiştir bizde ışığımızın sözlerine bakarak son günlerde Enver paşa hakkında söylenen kötü sözleri kaale almamalıyız,her tarihçiyim diyenin yazdığı tarih değil kendi halüsünasyonlarıdır.Tek hedefi parçalanmakta olan bir imparatorluğu yeniden ayakta tutabilmek istemesi ve bununda ancak Asya’dan Avrupa’ya uzanan bir Türk birliği ile sağlanacağını düşünmesiydi Enver paşanın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 19 Temmuz 2010, 05:46:50 »

“Uzun zamandan beri Türkistan Türklügü ile Osmanli Türklügü arasindaki irtibat kopmustur. Ben Osmanli Ordularinin baskomutani ve Islam Halifesinin damadi olarak oraya gelir ve Türkistan’in bagimsizligi ugruna ölürsem bu köprüyü kurmus oluruz'' Enver paşa.

Bu sözü her okuduğumda tüylerim diken diken olur,ruhun şad olsun hürriyet kahramanı, büyük Turancı; Enver paşa.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
MoTuN
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 19 Temmuz 2010, 12:08:31 »

Enver paşaya sadece islamcı demek onu yanlış tanımaktır. Kendisi Turancıdır. Biz Türkçüler atalarımızı yargılayacak kadar geniş fakat onları aşağılayacak kadar küçük değiliz. Kimse aşağılamamış fakat yargıladıktan sonrada ama diye başlayan cümleler vardır, YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME ile devam eden. Maceraperesttir doğru fakat bugun bile bu ülkede Türkçülük yapmak maceradır. Hangi zafer hikayesi macera gibi değildir. Mevki makam heveslisi sözü tamamiyle saçmalıktır. Osmanlıyı yeniden diriltmeye çalışacağına hasta Osmanlıyı yıkacak kendi imparatorluğunu kuracak mevkiye makama zaten sahiptir. Tarihteki hangi Atamız idol olarak seçtiğimiz kişinin hatası yoktur? Başbuğumuzun dahi ben burada bir çırpada (bana göre) hatalarını sayabilirim fakat onun hakkını ona teslim edecek kadarda blinçliyim. Bu sadece Enver paşa ilgili değil tarihte yargıladığımız başka başka Atalarımız içinde geçerlidir. Çingis han'a dahi küfür edip Temur han'a Türk değil diyen çok geniş Türkçüler!!! var...
 Enver paşa bir yiğittir. Bugun bir çok milliyetçi tarihçi TURAN ORDULARI BAŞKOMUTANI olarak gösterir. Biz TÜRKÇÜLERİN onun hakkında kötü konuşmaya hakkımız yoktur...

Esenlikle...
TTK...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 19 Temmuz 2010, 12:50:10 »

Enverin vatan haini ilan edildikten sonra bile bu millet için savaştığını,bu millet için can verip şehit düştüğünü unutmamak gerekir,asıl vatan haini piçlerin tezgahlarına gelmemek en iyisidir,Enver “1908 ‘de Hürriyet kahramanı” ilan edilmiş bir Türk'tür neticede, bunun üzerinde durmak daha güzel olur gençliğimiz için.
Kameçe,

Atsız, ''Abdülhamid Han = (Göksultan)'' adlı makalesinde

Meşrutiyet için;  ''hürriyet! Yani meşrutiyet, serbest seçim. Yani bir alay Arap, Arnavut, Ermeni, Rum, Bulgar, Yahudi ve Sırp’ın Türkiye’nin kaderi hakkında söz sahibi olması… Şimdi akıl, anlayış, vicdan ve millî şuur sahibi olarak düşünelim: Böyle bir sonuca razı olunabilir mi?''

Hürriyet Kahramanı olarak adledilen Meşrutiyetçiler için de; ''Hürriyet kahramanları (!), hürriyeti yok edip yüzlerce masumu astıktan sonra, savaşa soktukları devlet yenilince, hırsızlar gibi kaçtılar.'' demiştir.

Bunlar Atsız Ata'nın Hürriyet kahramanları(!) ile ilgili görüşleri...  
  
Enver paşa bir yiğittir. Bugun bir çok milliyetçi tarihçi TURAN ORDULARI BAŞKOMUTANI olarak gösterir.

Enver Paşa'nın yiğitliğini belirtmene gerek yoktu Noyan, kimse aksini söylemedi! Fakat o dediğin çoğu tarihçiler tarafından ''Turan orduları komutanı''  olarak değil, ''Turan-İslam Orduları komutanı'' olarak gösterilir. O dediğin tarihçileri eğer biraz okumuş olsaydın bunu zaten görmüş olurdun...

Tarihi, tarihi belge ve vesikalar ile tartışalım. Slogan atarak ve hislerimiz ne ise o meyanda ne kadar yazarsak yazalım; tarihi gerçekleri değiştiremeyiz.

Enver Paşa, İslam birliği ideali gütmüştür. Kendisini de ''Turan-İslam Orduları Komutanı'' olarak adleder. Türkçülük ile bağdaştıramazsın kendisini... Hele ki ideolojisi bile daha tutarsız olan birini Türk gençliğine idol gösteremezsin.

Yiğittir, iyidir, hoştur dersin biter...

Tarihteki hangi Atamız idol olarak seçtiğimiz kişinin hatası yoktur? Başbuğumuzun dahi ben burada bir çırpada (bana göre) hatalarını sayabilirim fakat onun hakkını ona teslim edecek kadarda blinçliyim.

Başbuğ'un sana göre hatalarını yazarsan; belki bizi göremediğimiz konularda aydınlatmış olursun. Bekliyorum...


Biz Türkçüler atalarımızı yargılayacak kadar geniş fakat onları aşağılayacak kadar küçük değiliz. Kimse aşağılamamış fakat yargıladıktan sonrada ama diye başlayan cümleler vardır, YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME ile devam eden...

Yukarı da Atsız'ın sözlerini paylaştığım için; zinhar iftiracı ve dediğin gibi geniş ve küçük oldum mu?  Ya da bu sözleri ile o sözde Hürriyet Kahramanlarını eleştirerek Atsız mı o dediğin senin sözlerinin muhatabı oldu Noyan?

Kelimelerini seçerek yaz! Bilmediğin ve okumadığın konu da hakaretvâri iddialı laflar etme!..

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
MoTuN
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 19 Temmuz 2010, 14:07:32 »

Kimseyi aşağıladığım ve küçük gördüğüm yok ve asla bir büyüğüme bunları söylemem bu 1 Oğuz şad agabey.
Hiç bir tarihçinin Enver paşa için islam orduları dediğini duymadım bu 2.

Telefondan yazıyorum Başbuğ'umuzla Enver paşayı mukayese etmekten her zaman kaçındım bu konu başlığı altında değil eğer istersen başka konuda fikirlerimi beyan ederim bu 3.
Senin ben bazı konularda belgesiz hatta hain ve şerefsiz kalemleri belge dye gösterdiğinide gördüm ben buda 4.
Ve agabey kimse benimle yapma etme diye konuşamaz bu otağdada normaldede. Slogan attığım yok sözlerimi cımbızla çekip alma istersen agabey. Bilgisayarıma kavuşunca ayrıntılı olarak tartışmak ümidiyle...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 19 Temmuz 2010, 14:19:13 »

Son yazdığın ileti de geçen ithamlarını ve bir önceki iletine dair yazacaklarını bilgisayarının başına geçtiğinde; bekliyorum Noyan...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YiğitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 19 Temmuz 2010, 14:40:38 »

 Bir kere Enver Paşa askerdi, başkomutandı ve ordunun çok sevdiği bir adamdı. Temel mesele oradaydı. Fakat Paşaya karşı aşırı bir propaganda yapılıyordu, öyle çok fazla organize bir şey gibi düşünmek yanlıştır. Enver Paşa’yla ilgili kötü propagandaların çoğu, İhsan Paşa ile Şerif Bey’in hatıralarından kaynaklanıyor. Onlar da, bunları hesaplı olarak yapmamışlardır. Kendi sorumluluklarını, Enver Paşa’nın üzerine atmak için yapmışlardır.
  Enver Paşa’nın, savaşın başlarında İslamcı, sonlarında Türkçü, hatta Kafkaslar’dayken sosyalist bir söylem taşıdığını soylerler . Fakat onların ideolojik tavırları, bizim bugünkü ideolojik tavırlarımız gibi değil. Neden? Çünkü onlar aynı zamanda eylem içindeler. Türkçülükse fiilen Türkçülük yapacaklar, İslamcılıksa fiilen İslamcılık yapacaklar. Onların bu değişmeleri, inanç değişmesi değil, realitelerin değişmesiyle ilgilidir. İttihatçılar, 1910’dan sonra Gökalp’in de etkisiyle fiilen Türkçülüğe yönelmeye başlamışlardır. Fakat resmi siyasetleri daima Osmanlıcılık olarak kaldığı görüldü. Ama fiilen Türkçülük yapmışlardır. Çünkü herkes ayrılıp gidiyor Osmanlı’dan. Osmanlı dediğin zaman sadece Türkler kalmış. O zaman Osmanlı diyeceğine direkt Türk de, bitsin mesele. O dönemdeki insanların ideolojik tercihleri, masa başındaki hayallerden çok, günün siyasi gelişmeleriyle bağlantılı olarak tezahür ediyor. Daha zor ama daha sağlıklı bir durum var. Enver Paşa politik gelişmelere göre herzaman  Türkçü  olarak kaldığı herkez tarafından belirtiliyor.
 Zamanında bile hedefteki isim hep Enver Paşa olmuştur çünkü. En kısa ifadesiyle, Enver Paşa ordunun ruhu. Balkan Savaşları’ndaki rezil orduyu, Çanakkale’de, Kut-ül Amara’da kahramanlık yapacak hale getiren Enver Paşa’dır. Ve herkes Enver Paşa’ya bağlı. Ruslar ve Fransızlar biliyorlar ki, Enver’e bir şey olursa, bu ordu çöker. Birinci Dünya Savaşı’ndaki propaganda çalışmalarını anlatan bir kitap var. Genelkurmay arşivlerine dayanıyor. Orada İngilizlerin ve Rusların yayımladığı propaganda broşürleri var. Broşürlere bakıyorsun, yüzde 90’ı hep Enver Paşa’yla ilgili. Yahu Sadrazam var, Padişah var, hiç onlardan laf yok, sadece Enver Paşa hedef. Niye? Çünkü ordunun direği Enver Paşa. Enver Paşa’yı çökertirsen, ordu çöker. Onların yaklaşımı bu ve çok da yanlış bir yaklaşım değil. Bugün bazı tarihçilerimizin yazdıklarına bakıyorum, sanki o broşürleri aynen tekrar ediyorlar. Bu elbette bir rastlantıdır. Oradan aldıklarını söyleyemeyiz ama can sıkıcı bir rastlantıdır. Rus propagandalarında yer alan ifadelerin, aynen bizim tarihçilerin çalışmalarında yer alması, kabullenilecek şey değil..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 19 Temmuz 2010, 15:35:22 »

Bütün tarihçilerin Enver Paşa konusunda hem fikir olduğu ortak nokta; iyi bir asker ve teşkilatçı olduğu yönündedir. Ordu da yapmış olduğu revizyon ile Osmanlı ordusunun 1. Dünya savaşında bütün cephelerde 4 sene dayanmasının tek sebebi Enver Paşa ve Ordu da yaptığı düzenlemeler olarak gösterilir. Ve buna ben de katılıyorum, doğrudur. 

Kut-ül Amara'yı destanlaştıran Halil Bey, Enver Paşa'nın bizatihi öz amcasıdır. Ki, Halil Bey ve kardeşi Nuri Paşa Enver Paşa'nın Sarıkamış harekatına destek vermek ve Rusları zor durumda bırakmak maksadıyla; Azerbaycan'da ''İslam Ordusu'' adı altında ordu kuran kişilerdir. Dikkat ederseniz; adı Türk-İslam ordusu bile değil, ''İslam Ordusu''dur.  Bunu da sadece günün şartların gereği diye açıklamak; son nefesine kadar Türk-İslam birliği kurmak çabası güden Enver Paşa'nın aslolan realitesinden uzaklaşıp, başka bir siluete büründürülmesi anlamına gelir.

Bugün Türkçülüğü soyculuk ekseninden alarak; sentezci bir yapıya büründüren Türkeş neydi ise; Enver Paşa'da O dur. Aradaki tek farkları ve ortak noktaları; biri Genelkurmay başkanı olarak sayısız savaşa girmiş ve herhangi bir siyasal hareketi hile ve desise ile ele geçirmeyip kendi çizgisini yaratması; diğerinin de karanlık bir geçmişten gelerek var olan bir siyasal hareketin için boşaltarak temelde uyuştukları bugün adına sentez dediğimiz çizgide buluşmalarıdır.

Atsız'ın, Hürriyet kahramanı addedilen İttihat Terakki önderleri hakkında ki yorumu da son derece manidardır. Türklüğe olmadık zararları vermiş Osmanlı padişahlarını aklamak için Atsız'ın sözlerinin ardına sığınanların; İttihat Terakki ileri gelenleri ile ilgili söylediği sözleri görmezden gelmesi, taassup kelepçesine mahkum olmalarına dalalet etmektedir. Tarihi okuyup anlam çıkartırken; merkeze Türklüğü koyduğunuz zaman hiç kimsenin hiç bir şekilde sallasa da sarsamayacağı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İngiliz Ve Rus kaynaklarının Enver paşa'ya propaganda amaçlı tahakküm etmesi normaldir. Çünkü; Padişah ve Sadrazam'ın o dönem hiçbir etkinliği yok. Ordu'da Enver Paşa tek adamdır. Onu yıkarsanız; yarattığı orduyu da yıkarsınız. İhsan Paşa ile Şerif Bey anılarında her zaman birlikte oldukları Enver Paşa'yı günah keçisi ilan ettiler de Kurtuluş Savaşı'nın dirayetli Generali kazım Karabekir, Enver Paşa hakkında neden öyle bir kitap yazmak gereğini duymuştur? Kendisi, hangi sorumluluğunun hakkını veremedi de Enver Paşa'nın üzerine yıkmaya çalışmıştır?


Atatürk'ün “Enver bir güneş gibi doğmuş, bir gurûb ihtişamıyla batmıştır; arasını tarihe bırakalım.'' sözü, iyisi ve kötüsü ile tarihin arasına girmeye gerek yok demekten başka bir anlam taşımamaktadır. Fakat, acıdır ki Türkçülük ülkülemini ilgilendirecek kadar iddiali olan sözler, tarihin arasını doldurmak zorunda bırakmaktadır.

Enver paşa için daha önce dediğim gibi yaptığı iyi hizmetlerinden ötürü; iyidir, hoştur, vatanseverdir derim geçerim. Türkçü-Turancı diyemem. Türkçülük ülkülemine önder ve hedef olarak gösterilmesine de müsaade etmem, edemem!..


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YiğitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 19 Temmuz 2010, 15:59:03 »

  Ülkülerinizi gerçekleştiremiyorsanız, gerçeklerinizi ülküleştirin  diyerek Turan için yola çıkan Enver Paşa  -Paşam, başaramazsanız ne olur serzenişine karşılık, O'nun; Başaramazsam öleceğimi biliyorum. Hiç olmazsa ölümle Batı Türklüğü ile Doğu Türklüğü arasında manevi bir köprü olurum dediği üzere, gerçekten Enver Paşa Turan yolunda şehit olarak Anadolu ile Türkistan Türklüğü arasında sağlam, ama bir o kadar da narin ve nezih bir bağ olmuştur. İdeallerini gerçekleştirmek için yola çıkan her asil insan gibi, canını vermekten çekinmeyen soylu Turan savaşçısı Enver Paşa'nın şehadet raporu buna en güzel örnek olsa gerektir diye düşünüyorum.
 Baymirza Hayit, şahadetinin ardından Paşa için şu ibareleri kullanır: “ Enver Paşa’nın Türkistan milli mücadelesinde aktif olarak savaş meydanlarında boy göstermesi, Türkistan tarihinde de Türklük dünyasında  da eşine rastlanmayan büyük bir hadisedir. Türkistan milli mücadelesine yeni ufuklar ve yeni ümitler kazandıran Enver Paşa,  liderler için büyük bir meşale olmuştur. Başka bir Türk ülkesinde doğmuş, Osmanlı Devleti ordularının başkumandanı ve nihayet Osmanlı Devleti’nin savunma bakanı olmuş bir şahsiyetin, askeri yönden bir mağlubiyete düşmüş olsa da, Türkistan’da yaptığı faaliyetten dolayı gurur duyması takdire şayandır.Yani işin aslı Enver Paşa ne Türkistan'a nede bask a bir Türk iline yeşil bayrak dikmemiştir ve diktirmemiştir...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.07 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.