Enver Paşa
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2020, 17:25:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
Gönderen Konu: Enver Paşa  (Okunma Sayısı 44002 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt Eren
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.306« : 17 Mart 2010, 13:09:36 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://video.eksenim.mynet.com/kulbilge999/enver_pasa_siir/290279/
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2010, 08:21:37 »

ENVERE HAİN DİYENİN SOYU KURUSUN!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İLTERİŞKAĞAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2010, 19:11:35 »

TURAN SOYLU YİĞİT SAVAŞÇI...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
YiğitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 18 Temmuz 2010, 19:38:11 »

ENVERE HAİN DİYENİN SOYU KURUSUN!!
   Enver Paşayı yargılayabilmek için,eleştirebilmek için tarihi iyice okumak,duygusallıktan uzak bir şekilde yaklaşmamız gerekir. Enver Paşanın yaptığı  çökmekte olan imparatorluğu tekrar eski günlerine döndürmek için bir huruç hareketidir.Bu gün anlatıldığı gibi , askerlerimiz oraya yazlık elbiseleri ile gitmişlerdi bilgisi son derece eksik bir bilgidir.Enver Paşanın hırsı yüzünden 90 bin vatan evladı şehit oldu cümlesi ise hataların en büyüğüdür. Vatan haini kelimesi ise bu insan için söylenecek en son sözdür. Enver pasa risk almıştır ve bu riski almaya mecbur idi. Risk tanımının en güzel cümlesi ise koca Fatih Sultan Mehmet Hanın dudaklarından dökülmüştür. "Ya ben İstanbulu alcağım , Ya İstanbul beni.
  Bugünün şartlarında bile Azerbaycan Türklerini,Doğu Türkistan'da çekilen çileleri, Kerkük'ün yitirilen Türklüğünü düşünemeyen siyasetçilerimiz varken Enver Paşa,o çileli zamanda savaş-açlık-yoksulluk yıllarında bugünün düşünemediklerini düşünmüştür. Enver Paşa kimdir? Enver Paşa benliktir,özdür. Bugünkü siyâsetçilere derstir,ödevdir. Türk gençliğine hedeftir.Kendisi tam anlamıyla kahramandır...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 18 Temmuz 2010, 21:44:02 »

Enver Paşa kimdir? Enver Paşa benliktir,özdür. Bugünkü siyâsetçilere derstir,ödevdir. Türk gençliğine hedeftir.Kendisi tam anlamıyla kahramandır...

Enver paşa iyi bir asker, iyi bir teşkilatçıdır fakat Türk gençliğine hedef falan değildir. Türk gençliğine hedef; Atatürk, Çingiz, Atilla, Temur ve daha nice yoktan var edip Türk'ü yer yurt sahibi yapmış kişidir. Kahramanlık da ise Kürşad, Çağrı bey ve daha nice makam mevkî hırsı ile kişisel maceraperestlik duygularından arınmış Türk büyükleridir.

Osmanlı'yı yanlış politikaları ile çökertmiş ekibin sac ayaklarından birisidir Enver Paşa. Aynı zamanda Osmanlı'yı savaş bitince kaçarak terketmiş kişilerden birisidir. Fakat, ne yazık ki bizim romantik Türkçüler için Çegan tepesinde rus mitralyözüne karşı yalın kılıç yürümesi Enver paşa'yı Türkçü Turancı yapmaya yettiği gibi kahraman da yapmaktadır. Bu bir hatadır.


Enver Paşa, kurtuluş savaşının filizlenme aşamasında Rusların desteği ile İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı adlı derneğin başkanlığını yaparak Anadolu'ya girip Atatürk'ün elinden milli mücadele önderliğini almak için fırsat kollamıştır. Meclis bünyesinde kendisinin gelmesini bekleyen 40-50 kişilik ittihat terakki kökenli milletvekili ile dirsek teması sağlayarak; ikilik çıkmasına neden olmuştur. Ve hatta kendisinin yurda girmesini dört gözle bekleyenler tarafından Trabzon'da askeri birlik oluşturma çalışmaları yapılmıştır. Bunun akabinde sıkıntı yapmaya başlayan olaya Atatürk el koyarak; Ruslara Enver Paşa'dan desteklerini çektirtmiştir. Ruslar'ın bu tavrı karşısında Enver Paşa, Türk Cumhuriyetlerini Ruslara karşı ayaklandırıp bağımsızlıklarını kazanmaları yönünde kendisine hedef seçmiştir.

Enver Paşa idealistdir, vatanseverdir. Fakat, Türkçü Turancı değildir! Ümmetçilik yönü dolayısı ile Türkçülere Türk gençliğine önder gösterilecek biri hiç değildir.


Kandaşlarıma tavsiyem şudur: Enver Paşa konusunda Kazım Karabekir paşanın anılarını anlattığı ve belgere dayanarak yazdığı ''İstiklal Harbimizde Enver Paşa ve İttihat Terakki Erkanı'' adlı eseri mutlaka okunmalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YiğitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2010, 22:51:41 »

Enver Paşayı hangi kesimler yerden yere vurur.Komünist çevre kendisinden nefret eder.Çünkü Sovyet Rusyaya ilk şamarı vurmuştur.Cemal Kutayın Anayurtta beş osmanlı isimli kitabında detaylı bir şekilde görebilirsiniz kandaşlarım.Ama milliyetçi olması,Turanı savunması bu kesim tarafından yerden yere vurulması için yeterliydi. İslamcı kesim de kendisinden nefret eder.Çünkü  Türkistanda bilimum tarikatlar Rus ve İngilizlerle kolkola girmiş önce ceditçilere karşı durmuş,Enver Paşaya zorluklar çıkarmışlardır.Enver Paşanın Türk kimliği,milliyetçi anlayışı elbetteki ümmetçi zihinlere karşı bir düşüncedir.Türkleri yeşil kuşak projesinde araplaştırma çabasında olan devletler ve onların maşaları için Basbug Mustafa Kemal ve Enver Paşa birer düşmandır.Bu maşalar kimlerdir?Bu maşalar işte bugün Kıbrısı satan adamlardır,Türk yerine Türkiyeli diyen kişilerdir. En kalabalık kısım ise madde 1 ve 2 deki kitlenin propogandist yazılarından etkilenip araştırmaksızın Enver Paşayı hıyanetle suçlayan ahalidir.Tarihdeki kahramanlara ve liderlere baktığımızda hemen hepsinin normal insanlardan farklı bir egoya sahip olduğunu görmekteyiz. Enver Paşa'da zamanının kahramanı ve komutanı olduğuna göre bu egoya sahip olması normaldir. Bu gün başarısız olduğu için onu yorumlarken hayalperest ve hırslıydı diye suçlayıcı tavır takınmak haksızlıktır diye düşünüyorum. Eğer başarmış olsaydı şehit olan binlerce asker söz konusu bile edilmezdi.
Milli Mücadele başlatılırken yeni bir devlet kurulacak diye kimse öngörüde bulunmuyordu, belki Basbuğ  M.Kemal dışında. Başbuğ M.Kemal'in ise yeni bir devlet kurma görüşü savaş başında var olduğu konusunda bir netlikte yoktur. Bu düşüncelerinin varlığı bir iki rivayet edilen sözüne atfedilir ama tarihsel anlamda açık değildir. Dolayısıyla Başbuğ Mustafa Kemal ve Milli Mücadeleye katılan komutanlar Osmanlı ordusunun subayları olarak o devlet için başlamışlardır.
  Enver Paşa ise o devletin Harbiye Nazırı iken Basbug Mustafa Kemal daha alt rütbede görev alan bir subaydı. Araların ast-üst ilişkisi olan bir ilişkidir bu.Olayı netleştirmek açısından bugün Genelkurmay Başkanı bir paşa ile bir yüzbaşı veya binbaşının ilişkisini düşünün. Eğer Enver Paşa Anadolu'daki harekete katılsaydı dengeler açısından sıkıntılar yaşanacağı muhakkaktı.  Basbug Mustafa Kemal iyi askerliği yanında iyi siyasetçi ve dengeleri iyi yorumlayan biri olarak Enver Paşa'nın Milli Mücadeleye katılımını engellemiştir.

 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 18 Temmuz 2010, 23:27:32 »

Enver Paşayı hangi kesimler yerden yere vurur.Komünist çevre kendisinden nefret eder.Çünkü Sovyet Rusyaya ilk şamarı vurmuştur.Cemal Kutayın Anayurtta beş osmanlı isimli kitabında detaylı bir şekilde görebilirsiniz kandaşlarım. Ama milliyetçi olması,Turanı savunması bu kesim tarafından yerden yere vurulması için yeterliydi. İslamcı kesim de kendisinden nefret eder.Çünkü  Türkistanda bilimum tarikatlar Rus ve İngilizlerle kolkola girmiş önce ceditçilere karşı durmuş,Enver Paşaya zorluklar çıkarmışlardır.

Yiğit-Kam kandaşım,

Cemal Kutay, Tarihi olayları hiçbir belgeye dayanmaksızın gösterme özelliği vardır. Belge istendiğinde kendisini gös­terir ve Kaynak benim diyen bir tarihçidir. Yazdığı eserler tarihçiler tarafından hiç bir zaman ciddiye alınmamıştır.

Enver Paşa'yı İslamcı kesimin yerden yere vurduğuna; bu güne kadar şahit olmadım. Aksine, onu Türkçülerden daha çok sahiplenip, kahraman olarak görmektedirler. Çünkü; Azerbaycan'da kendisinin ön ayak olarak kurmuş olduğu ''İslam Ordusu''  Ve bu minvalde olan "İslam inancıyla onurlanan her millet diğer İslam milletlerini de kendisi gibi görmelidir. Eğer bu milletlerden herhangi biri kâfir eline düşerse, diğer İslam milletleri birlik oluşturup onu kurtarmak için harekete geçmelidir" sözleri, kendisini İslamcılara fazlasıyla sevdirmek için yeterlidir. Bakınız islamcılar kendisi hakkında ne yazmış: Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.milligazete.com.tr/makale/turkiye-ve-azerbaycan-142066.htm


Ayrıca, Anadolu'da salt Türk varlığına dayanarak yapılan Kurtuluş Savaşı esnasında İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı adlı fırkayı Rusların desteğini alarak kurup başına geçmiştir.

 

Bu konu hakkında; Kazım Karabekir Paşa'nın Enver Paşa ile alakalı belgelere dayanarak yazmış olduğu eseri okumanı öneriyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AY_hanim
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 19 Temmuz 2010, 00:36:19 »

Enver paşa'nın yanında bulunmuş ve her yaptığına şahitlik etmiş olan Hüseyin Fevzi Bey satırlarında Enver paşa'nın islamcı olduğunu belirtmektedir.

Osmanlı Devleti’nin son döneminin güçlü asker ve siyaset adamı Enver Paşa’nın iktidarını yitirmesinden sonra, Rusya, Anadolu ve Avrupa arasındaki ilişkileriyle ilgili olarak, onun yakınında bulunan ve faaliyetlerine tanıklık eden Hüseyin Fevzi Bey’in raporu özellikle siyasette yeniden etkin olma çabasına giren Enver Paşa’nın İslam İhtilal Cemiyetlerini birleştirerek, emperyalizme karşı İslam dünyasına önderlik etme ve Anadolu’ya dönebilme istek ve çabası dikkat çekmektedir.

"Osmanlı Devleti’nin son yıllarının en güçlü asker ve siyaset adamı olarak Enver Pasa’nın 2-3 Kasım 1918 günü baslayan ve 1922 yılı 4 Ağustosunda son bulan yaklasık dört yıl sürecek sürgün hayatındaki en önemli faaliyetlerinden birisi de siyasette yeniden etkin olmak amacıyla “İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı”nı oluşturmasıdır. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmeyen ve Teskilat-ı Mahsusa yerine ikame edilen “İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı” ya da “İttihad-ıSelamet-i Millî”, özellikle Anadolu’da iflas eden siyasetlerini diriltmeye çabalayan Enver ve Talat Pasa ikilisinin Anadolu’yu merkez yaparak bu defa tüm Đslam dünyasını içine alacak yeni bir faaliyetidir. Nitekim teskilatın yapısı, üyeleri, programı bu teşkilatın İslam dünyasında emperyalizme karsı yeni bir olusum olduğunu ve Rusya’nın da bu teskilata destek verdiğini göstermektedir. Zira teşkilatın lideri olarak Enver Pasa 26 Ağustos 1920 tarihinde Mustafa Kemal Pasa’ya yazdığı mektubunda “Ben İslam muhitinde teskilat
icrası ile memleketin halâsı uğrunda çalısmak maksadı ile buraya geldim. Sovyet hükümetinin erkânı ile görüserek kendilerini de fikrime muvafık buldum. Esasen Ruslar komünizm seklinde olmasa bile İngiltere aleyhindeki harekât-ı ihtilaliyyeye muâvenet etmeyi prensip olarak kabul etmislerdir” diyerek bu niyetini izhar etmektedir."

Bu satırlar Hüseyin Fevzi Bey’in, Enver Paşa-İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı - Anadolu Arası İlişkiler kitabında daha detaylı olarak anlatılmıştır.

Kitabı okumak isteyenler için e-book şeklindeki linkini veriyorum : Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AY_hanim
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 19 Temmuz 2010, 00:47:08 »

1918 sonlarında İslam dünyasının çeşitli yerlerinden gelen ve Teşkilat-ı Mahsusa tarafından misafir edilen yüzlerce subay, din adamı, aşiret reisi ve şeyh vardı. Bunların başında Şeyh Ahmet Şerif Sunusi geliyordu. Enver Paşa, Ertürk’e talimat veriyordu: “Topkapı Sarayı’nda misafir edilen Şeyh Sunusi Hazretleri, Fatih medreselerinde barındırdığımız bunca şeyh, Mısırlı umera ve zabitan, velhasıl misafiran-ı İslamiye namı altında İstanbul’da topladığımız mücahitlerin hepsi gidinceye kadar iaşe edilecek. Bunların salimen memleketlerine firarlarını temin etmelisin. Aman Hüsamettin Bey elinden gelen yardımı esirgeme, hepsi imparatorluğumuza hizmet etmişlerdir, ileride de edeceklerdir” diyordu. Enver Paşa, Türk-İran İslamları Birliği Reisi İranlı Şeyh Esad Efendi, İranlı nazır Nizam üs-saltana ile yüze yakın İranlı zabitan ve mücahit, eski İran Şahı Muhammed Ali’nin biraderi Salarüddevle’nin salimen İran’a gönderilmesini istiyordu. Paşa’nın son sözleri şuydu: “Teşkilat-ı Mahsusa’nın bundan sonraki ismi Umum Alemi İslam İhtilal Teşkilatı olacaktır. Siz de Teşkilat’ın İstanbul şubesi reisisiniz. Bunu kuran benim, sizi seçen benim.”

Teşkilat-ı Mahsusa yerine ikame edilen “İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı” ya da İttihad-ı Selamet-i Milli’nin merkez üyeleri Enver Paşa, Ziya Bey, İbrahim Tali, Halil Paşa, Sami Bey, Seyfi Bey, Azmi Bey’di. Örgütte Mısır’ı Dr. Ahmed Fuad, Suriye’yi Şekip Arslan, Kuzey Afrika’yı Muhammed Yasin Hamza, Hindistan’ı Bereketullah Efendi ve Cemal Paşa temsil ediyordu. Merkezi Berlin’de olan örgütün başkanı Talat Paşa’ydı. 1920′de Bakü’deki Şark Milletler Kurultayı’na Enver Paşa Kuzey Afrikayı temsilen katılıyordu.

Zafer Toprak “Toplumsal Tarih” dergisi Temmuz 1997
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YiğitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 19 Temmuz 2010, 02:43:33 »

 Başbuğ Mustafa  Kemal Atatürk diyor ki: “Enver bir güneş gibi doğmuş, bir gurûb ihtişamıyla batmıştır; arasını tarihe bırakalım.
  Zeki Velidî Togan : “Enver Paşa son Türk tarihinin en büyük şahsiyetlerinden biridir. Bu zât, Türk ve dünya siyasi hayatındaki konumunu şüphesiz ki tesadüfen yahut birisinin korumasında elde etmedi.
  Ziya Nur diyor ki: “Enver’in Ravza-i Mutahhara’ya girişini canlandıran cümleler; tüyler ürpertici bir inanç ve edep yüksekliğinin muhteşem tablosudur.”
  Eğer Enver paşa başarılı olsaydı askerleri değil, kendisi kahraman ilan edilecekti. Başarısız olunca hayalci biri olarak anılması doğaldır. Bunu baştan göze almıştır.

Bununla ilgili tarihten bir anekdot yazayım ;
  Savaşı kazanan Romalı generale madalya takarlarken cephede ölümüne savaşan askerlerden biri, "Biz savaştık, madalyayı ona takıyorlar" diye yakınmış.
  General duyup dönmüş,
"Kaybetseydik seni değil beni asacaklardı" demiş.  
  Enver Paşa hakkında bir cok kitap ve  binlece makale yazıldı . Tabiki  bu yazarlar hepsi kendi kafa yapısına yorumlayarak yazdılar bu yazıları. Yukarda bunun örneği olarak bir kaç kitabın adı verilmiş. Ama birde Enver paşayı kendi düşmanlarının ağzından dinleyin Türklüğün Son Cephesi: KGB Arşivlerinde Enver Paşa  adlı bir kitap var yazarı ise İrfan Ülkü adlı bir yazar . Bunun gibi bir cok  belgelelerle desteklenmiş  kitaplar var . Ikinici Balkan Savasinda Edirne'yi geri alan bir Enver Pasa mi dusunuyoruz yoksa 90,000 sehit verdiren bir Enver Pasayi mi? Ikisi de ayni adam cunku.
Bence bu adam Turanistir, ölümu bile Turkistan ruyasi icin vurusurken olmustur. Ve burada kitap reklamı yapmaktansa kandaşlarımızın kendi fikirlerini yazmasını istiyorum. Bakalım onlar Enver Paşa hakkında neler düşünüyorlar....  
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.299 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.