ZANGBERG’İN TÜRK, SİLİFKE’NİN ALMAN HEYKELİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Haziran 2020, 18:26:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ZANGBERG’İN TÜRK, SİLİFKE’NİN ALMAN HEYKELİ  (Okunma Sayısı 1663 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« : 15 Haziran 2012, 09:50:34 »

1975 yılında Federal Almanya Cumhuriyeti’nin davetlisi olarak bu ülkede uluslararası bir seminere katıldım.  Organizasyon, çeşitli Alman şehirlerinde 3 ay sürdü.

İlk günler Münih (Almanca: München) yakınlarında
Zangberg isimli köyde, eski bir manastırda misafir edildik. Manastır, uluslararası kongre, seminer gibi toplantılar için otel olarak da kullanıyordu. Otel hizmetlerini rahibeler yapıyordu.

İlk gece yattığım odada yatağımın başucunda kocaman
bir haç üzerinde, küçük bir çocuk büyüklüğünde, çivilendiği el ve ayaklarından kanlar akan, bir Hz.İsa heykeli vardı. Bu kanlı haçın altında uyuyamadım. Bu nedenle, haçı duvardan çıkarıp kapının önüne koydum. Sabah odayı temizlemeye gelen rahibelere haçı almalarını söyledim. Yüz ifadelerinden kızdıklarını anladım, fakat bir şey söyleyemediler.

İkinci akşam, manastırın büyük salonunda bir konser
vardı.  Koro, orkestra eşliğinde çeşitli ülkelerin halk şarkılarını söyledi. Programda bir tek Türk halk şarkısı yoktu. Benim için bundan üzücü olanı, sahnenin üstünde gördüğüm bir heykeldi. Üstü çıplak, saçları atkuyruğu toplanmış, elleri arkadan bağlı, diz üstü çökertilmiş, sert bakışlı, başını öne doğru uzatmış palabıyıklı bir erkekti bu.

Sonraki günlerde bu heykelin öyküsünü öğrendim.
Heykelde gördüğüm, 1683 Viyana Bozgunu’ndan sonra esir alınan askerlerimizden biri imiş. Zangberg’e getirilen Türk esirlerden din değiştirmeyenler kafaları kesilerek idam edilmiş. Almanya ve Avusturya’da gezerken, Türklerin Viyana kuşatmasını hatırlatan çeşitli  obje gördüm.Bu eserler olumsuz Türk imajını geçmişten günümüze canlı tuttu . Almanlar Türklerin Viyana kapılarına kadar gelmelerini hiçbir zaman unutmadı.

Zangberg manastırında vatanı ve imanı için başını
veren bu isimsiz Türk askerinin heykeli  ve acı öyküsü aklımdan  çıkmadı.

XXX

 

 

Son günlerde Türk basınında okuduğum bir heykel
haberi bana’’gaflet mi, hıyanet mi? ‘’ dedirtecek kadar, hayret ve acı vericiydi. Geçtiğimiz aylarda Almanya’da değil, Mersin Silifke’de Mukaddes Roma Cermen İmparatoru Friedrich Barbarossa’nun heykeli dikilmişti.

Tarihten bildiğimize göre; Alman imparatoru Barbarossa, 1198 yılında 3.Haçlı Seferi’ne Fransız kralı Philip ve İngiltere
kralı Aslan Yürekli Richard’la katıldı. Sefere çıkarken, Alman imparatoru ordusunu göklere çıkartıyordu. Askerlerinin ‘’demir ırkından gelme, iri kıyım askerler olduğunu, gözlerinden alev fışkırdığını, kan akışı ile su akışını aynı
kayıtsızlıkla seyredebileceklerini’’ söylüyordu.190.000 kişilik bu ordu, Anadolu’ya girdi. Yaktı, yıktı ve öldürdü. Türkler vatanlarını savundular. Ani baskınlarla Haçlı ordusunu erittiler. Barborossa Türklerden kaçarken ağır zırhı
içinde Göksu nehrinde boğuldu.

İşte bu adamın heykeli, âdeta yaptıklarının ödülü
olarak, Akdeniz Türk Alman İş Adamları’nın girişimi, Alman Elçiliği’nin desteği, Kültür Bakanlığı’nın izni, Karayolları Müdürlüğü’nün taşeronluğu, Silifke Belediyesi’nin de desteği ile dikilmiş. Heykelin kaidesine de tarihi gerçeklere uymayan, bozuk bir Türkçe ile şu satırlar yazılmış; ‘’

 

‘’ SELÇUKLU SULTANI KILIÇ ARSLAN II. İLE ÜLKESİNDEN BARIŞ İÇİNDE SERBEST GEÇİŞ İÇİN BİR ANLAŞMA OLAN ROMA-GERMEN İMPARATORU FRIDERICH I.
BARBAROSSA 10 HAZİRAN 1190 TARİHİNDE ORDUSUNUN BAŞINDA FİLİSTİN’E GİDERKEN BU CİVARDA GÖKSU IRMAĞI’NDA BOĞULMUŞTUR.’’

Aymazlığa bakın! Adam sanki Anadolu’ya turistik geziye gelmiş. Kudüs’e giderken serinlemek için girdiği nehirde
boğulmuş havası içinde, bir kitabe yazılmış.

Aslında, Haçlı Seferleri, Hıristiyan Batı’nın yüz karasıdır. Bu seferlerde batılıların yaptıklarını tek kelime  ‘’şenaât’’(kötülük, fenalık, alçaklık) anlatabilir.Bu şenaâtlerden yalnız birisini yazalım; Haçlılar Antakya kuşatması sırasında
yamyamlık yapmış, ölü ve canlı Türkleri keserek, kızartıp yemişlerdir.

Bana göre;   tarih ve toplumumuza ters bu heykelin kaidesine şu yazı yakışırdı; ” Alman İmparatoru Barbarossa ve onun vahşi ordusu, cinayetleri ve harabe bir hale getirdirdikleri vatanımızdan Türklerin kahramanca vatan savunması ile defedildiler.”

Bir tarafta; yıllar önce  Zangberg’de gördüğüm, esir iken, hayatı
pahasına  din değiştirmeyen Türk’ün katledilmesinin heykeli, diğer tarafta; vatanımızı çiğneyen, Türkleri katleden katiller sürüsünün başının heykeli.

 

Tarihimize bir saygısızlık olarak gördüğümüz ve atalarımızın ruhunu inciteceğine inandığımız, bu heykeli vatanımıza dikenlere,
destek olanlara, sesini çıkarmayanlara yazıklar olsun!

 ZEKİ ÖNSÖZ (ALINTIDIR)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Diriliş
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 41


Bozkurtlar Diriliyor!


« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2012, 15:31:33 »

İbretlik bir öykü.Paylaşım için teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.206 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.03s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.