Yerel Yönetimler Reformu(Bölünme reformu)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Ocak 2020, 23:54:54


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yerel Yönetimler Reformu(Bölünme reformu)  (Okunma Sayısı 2459 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« : 24 Temmuz 2012, 19:58:38 »


TEK BAŞKAN, TEK MECLİS OLMALI: İl düzeyinde doğrudan seçilen, tek bir yerel meclis olmalı. İl meclis üyeleri, dar bölgeli, 2 turlu, doğrudan seçimle göreve gelmeli. Tek bir belediye başkanı ve vali olmalı. Valilik devletin ve hükümetin ildeki tek temsilcisi olarak yeniden tanımlanmalı. Uygulamadaki ilçe belediye başkanları doğrudan il meclisi üyesi olmalı. Her il sadece bir belediye başkanıyla temsil edilmeli.

'BONSERVİS' FORMÜLÜ: Bir il ve ilçede işe alınan bir öğretmen, başka bir ile gitmeyi düşündüğünde, gitme talebiyle bonservisi kendisine takdim edilerek, işine son verilecek. Gittiği yerde işe alınmasıyla ilgili hiçbir sorumluluk olmayacaktır. İl içi tayini de boşluk varsa ve talep edenlerden kriteri en iyi olanın önceliği şartıyla köyler ve ilçeler öğretmensizlikten kurtulacaktır. Aynı uygulama doktor ve sağlık çalışanlarına da yayılarak ülkemizin iki kanayan yarası kesin olarak çözülür.

BAYINDIRLIK DA BIRAKILMALI: Kültür-turizm, gençlik-spor, huzurevleri-çocuk esirgeme kurumu, bayındırlık hizmetleri gibi daha birçok hizmet, usul ve esasları bakanlıklarca belirlenerek, denetimi bakanlıklar tarafından yapılarak, yerel yönetimlere devredilmeli.

VERGİ VE HARÇ KOYABİLSİNLER: Yerel meclislerin, sınırları kanunla belirlenmek şartıyla vergi ve harç koyma yetkileri olmalı. Yetkilerin bölgeler arası refah uçurumuna dönüşmeyecek şekilde uygulanabilmesi için 'denkleştirme' gibi düzenlemeler yapılmalı.

BAKAN GÖREVDEN ALAMASIN: İçişleri bakanının görevden alma yetkisinin kaldırılarak bu yetkinin mahkeme ve seçimlerle yerel halkın iradesine bırakılması gereklidir.

İL ÖZEL İDARELERİ KALDIRILMALI: Mevcut ve yeni kurulacak büyükşehir belediyelerinin sınırlarının il sınırı olması nedeniyle bu yerlerde il özel idareleri kaldırılmalıdır. Görev, yetki, teşkilat ve gelir kaynaklarının tamamı büyükşehir belediyelerine devredilmeli.

YETKİLER GEREKSİZ KISITLANMAMALI: Yerel yönetimlerin yetkileri, kanundan daha düşük düzenlemelerle kısıtlanmamalı. Ülkemizde düzenleme yetkisini de kanundan almayan yönetmelik ve genelgelerle yerel yönetimlerin yetkilerinin kısıtlandığı örneklerine sıkça rastlanmaktadır.

BÜTÇE PAYLARI İKİYE KATLANMALI: Türkiye'de yerel yönetimlerin genel bütçeden aldıkları pay mevcut yüzde 10.29'dur. Merkezi idareden yerel yönetimlere devredilecek görevlerle bu oran yüzde 20'ye çıkarılmalıdır.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İKİYE AYRILMALI: İçişleri Bakanlığı'ndan, emniyet ve jandarma birimlerini ayırarak bir İç Güvenlik Bakanlığı oluşturulması ve İçişleri Bakanlığı'nın doğrudan ve yalnızca yerel yönetimlerle ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bir yerel yönetim bakanlığı veya başbakanlığa bağlı bir müsteşarlık kurulmalıdır.

Çalışmayı hazırlayanlar....Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Van Milletvekili Mustafa Bilici, Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu'nun imzalarını taşıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2012, 23:39:45 »

Sanırım konu ilgi görmedi ama bu konu Türkiye'nin geleceği açısından en önemli konuların başında gelmektedir.

Bu konuda Özcan Yeniçeri'nin yorumu;

Kuzey Suriye Kürdistanı’nın oluşmasında ve Kuzey Irak Kürdistanı’nın güçlenmesinde AK Parti iktidarının yürüttüğü ABD endeksli politika büyük katkı sağlamıştır. AKP’nin “Kürt/Demokratik açılımı” adı altında Türkiye’de yürüttüğü politika ise KCK’nın gerçekleştirmeye çalıştığı Demokratik Toplumcu Ortadoğu Konfederasyonu için çok daha sonuç alıcıdır.
“Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesi” adı altında yürütülen bu proje bir Türkiye ya da AKP projesi değildir. Bu proje Atlantik Konseyi’nin raporunu kaleme alan David L. Philips’in projesidir. Philips henüz “Kürt açılımı”nın adı dahi bilinmiyorken AKP’ye şu önerileri getirmişti: “Türkiye’de Özerk Kürt Bölgesi” kurulması için yasaları ve Anayasa’yı değiştiriniz. Bölünme havası vermemek için, bunu yerinden yönetim, yerel yönetimlerin güçlenmesi adı altında yapınız!
Konuyla ilgili olarak Oslo’da MİT yetkilileri ile bölücü örgüt mensupları arasında yapılan görüşmeler sırasında Hakan Fidan şunları söyler:  “Her sene on bin tane öğretmen alınır. Adam dört sene beş sene duruyor batıya gitmek istiyor. Niye benim orada yaşam şartlarım iyi değil. İktidar beş sene önce dedi ki biz dedi yerel yönetimler yasasını geçiriyoruz belli şeylerin mahalli teşkilatlarını kaldırıyoruz. Milli eğitim şunlar bunlar bakanlıklarını kaldırıyoruz valiliklere ve belediyelere veriyoruz. İlk önce valiliklere uzun vadede belediyelere gidecek... Biz bunu yapamadık yani cumhurbaşkanı iki defa geri çevirdi”.
David Philips’in önerisi, Oslo’da bölücü unsurlara verilen teminat ve sonuçta AKP’li vekillerin hazırladığı “yerel” yönetimlerin güçlendirilmesi adı altında getirilen paket birbirini tamamlar niteliktedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2012, 23:41:14 »

Kısa kısa ekleyeyim de belki o zaman okunur.

AKP’nin yerel yönetimler çalışma komisyonuna hazırlattığı ve öncelikle kamu oyunu hazırlamak için de açıkladığı paketteki öneriler arasında, doktor ve öğretmenlerin yerel yönetimin ataması, vergi-harç yetkisi, her ilin sadece tek bir belediye başkanı olması var.
Öneriler arasında İl düzeyinde doğrudan seçilen, tek bir yerel meclis var. Tek bir belediye başkanı ve vali öngörülüyor. Valilik devletin ve hükümetin ildeki tek temsilcisi olarak yeniden tanımlanmalı. Her il sadece bir belediye başkanıyla temsil edilmeli vs.
Önerilen yapı mali, idari ve siyasi yönden fiilen bağımsız, kağıt üzerinde geçici bir süre için resmen Ankara’ya bağlı bir sistem ortaya çıkaracaktır. Osman Baydemir’i de adı konmamış bir federasyon Başbakanı konumuna getirecektir. Böylece Irak ve Suriye’de çatışmalar ve müdahaleler ile elde edilen yapının Türkiye’de yerel yönetimler reform tasarısıyla hayata geçirilmesidir. Gerisi ayrıntıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2012, 23:46:08 »

Habertürk’te Belkıs Kılıçkaya’nın sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “Yasama” ve “Yürütme”nin “seçim”le işbaşına geldikleri için eninde sonunda “halka hesap verir” konumda olduklarını söyledikten sonra “Yargı” için de aynı sisteme geçilmesi gerektiğini ifade etti. Atalay’a göre “Yargı”daki sorunların çözümü, bu “kuvvet”i aynı şekilde “halka hesap verir” hale getirmekten geçiyordu...
“Başkanlaştırılmış” Cumhurbaşkanı...
Valiler...
Derken sıra şimdi de “yerel savcılar”a mı geldi?
Yakındır, madem işaret fişeği ateşlendi üç vakte kadar köşe köşe dillendirilir:
 “Her il kendi savcısını/hakimini seçmeli” önerisi!
Tek başına federatif yönü zaten vahim. Bir de “seçim kampanyaları” nı düşünün. Siyasiler bulgur, nohut dağıtıyor... Yargı mensupları “beraat”, “tahliye” filan mı dağıtacak acaba;
Beni seçin, cinayet işleyen oğlunuzun cezaevi çilesi sona ersin!
Beni seçin, “dağa çıkmak” terör suçu değil “sportif faaliyet” yerine geçsin!
Olur mu!
Aman olmaz demeyin; olmazları oldurmakta üstüne yok bu ülkenin!

Selcan Taşçı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Sancaktar Turan
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 501


"Kutlu Turan sancağını, Türkeli'ne asacağız!"


« Yanıtla #4 : 25 Temmuz 2012, 23:51:31 »

Kandaşım, bu gizli bir şey değil ki, akp kuruluş aşamasında zaten bunu parti proğramına almıştı, verdikleri bir takım sözler neticesinde iktidara geldiler ve on yıldır hala iktidardalar.

Bunlar iktidarda kalmak için yerel yönetimler reformunuda gerçekleştirirler, kürtler'e özerklikte verirler, nasıl olsa hesap soran yok, istedikleri gibi at koşturuyorlar!Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim adım TÜRK, kanım TÜRK, ruhum TÜRK,vicdanım TÜRK!"

"Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılınç kaldıran eli kır!"

"Tanrı Türk'ü üstün yarattı!"
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.092 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.