Türkiye ile ilgili Wikileaks Belgeleri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Temmuz 2020, 19:18:08


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye ile ilgili Wikileaks Belgeleri  (Okunma Sayısı 20391 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 29 Kasım 2010, 18:34:01 »

WikiLeaks günlerdir beklenen belgeleri paylaştı, dünyada deprem yaşandı. Türkiye'nin geçtiği 7 bin metinde öne çıkanlar ise darbe, Davutoğlu, Erdoğan ve AB oldu.
İSTANBUL - WikiLeaks adlı internet sitesi, ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait olan gizli belgeleri açıkladı.

Belgelerde, Amerikan diplomatik yazışmalarında, yabancı liderlerle ve dünyadaki nükleer ve terörist tehditlerle ilgili değerlendirmeler bulunuyor.

Belgeler, ABD'nin dünyadaki toplam 270 büyükelçilik ve konsolosluklarla 2004 yılından 2010’un Mart ayına kadarki günlük yazışmalarının içeriğini ortaya koyuyor.

ABD'nin gizli belgeleri Amerikan New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Mond ve İspanyol El Pai gazeteleriyle Alman Der Spigel dergisinde eş zamanlı olarak yayımlandı.


Belgelerde, Türkiye dahil Washington'ın müttefiki ülkeler ve liderlerine yönelik ağır eleştiriler yer alıyor.

27 Nisan 2007'deki e-muhtıradan sonra Washington'a gönderilen raporda şu ifadeler yer alıyor: "Ergin Saygun'la konuştuk (emekli orgeneral). Ordunun ikinci adamı 'Türk ordusu laik sistemi korumak için bunu yaptı. Çatışma istemiyoruz. İstesek tankları sokağa indirirdik" diyor.

Ağustos 2007'de ABD Dışişleri Müsteşarı Burns'le bir toplantı yapan İsrail gizli servisi MOSSAD'ın başı Meir Dagan şöyle diyor: Türkiye'de İslamcılar güçlendi, ordu daha ne kadar sessiz kalabilir?

'DAVUTOĞLU OLAĞANÜSTÜ TEHLİKELİ'
Türkiye'nin ekseninin doğuya kaydığını iddia eden Amerikalı diplomatlar, Başbakan Erdoğan ve danışmanlarıyla ilgili olumsuz ifadeler kullanıyor.

Başbakan Erdoğan'ın danışmanları için ‘yetersiz’ ifadesi kullanılırken, Davutoğlu'na yönelik de ‘olağanüstü tehlikeli’ nitelemesi yapılıyor.

Başbakan Erdoğan ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine göre işkolik, inatçı ve mükemmeliyetçi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği’yle yapılan yazışmalarda, Türkiye'nin ekseninin doğuya kaymasına ilişkin endişelere yer verilirken, AK Partililerin çoğunun İslami tarikatlara üye olduğu, Türkiye'nin İslam devleti olma yolunda ilerlediği iddia ediliyor.

"TÜRKİYE AB'YE ÜYE OLAMAZ"
Amerikalı diplomatlar ortak bir dille Türkiye'nin güvenilirliğine ilişkin şüphelerini dile getirirken, Avrupa Birliği'ne üye olamayacağı yönündeki görüşler, sadece Brüksel ve Ankara değil ilgili birçok ülkenin ABD büyükelçiliklerinden gelen mesajlarda yer alıyor.

Belgelerde AB - Türkiye ilişkilerine ilişkin şunlar ifade ediliyor:
"Türkiye AB'ye üye olamayacak.

AB almak istemiyor. Buna neden en başta nüfus ve din. Ayrıca, AB’nin Suriye, İran ve Irak ile sınır paylaşmaması durumu var. Bugüne kadar her zaman arada tampon bölge olmuştur ve bu da Türkiye’dir.

ABD, kamuoyu önünde Türkiye’ye AB desteğini devam ettirmeli. Bu, iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmek için olumlu olacaktır. Bundan ABD hiçbir şey kaybetmez ve müttefik olarak Türkiye’yi yanına çekmeyi sürdürür.

AB olmadan Türkiye reform yapamazken, AB persfektifiği devam ettiği sürece gümrük birliği, enerji kavşağı gibi işbirlikleri de sürecektir..."

"TÜRKİYE İKİLİ OYNUYOR"

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Fratti'nin Türkiye'yi ikili oynamakla suçladığı telgraf da belgeler arasında yer alırken, Amerikalı yetkililerin Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu Ankara'nın İran konusunda arabuluculuk çabalarının faydalı ya da mantıklı olmadığı konusunda ikna etmeye çalıştığı ancak başarılı olamadığı da belirtiliyor ve Davutoğlu'nun Türkiye'nin bölgede İran'ın etkisini sınırladığına ilişkin sözlerine yer veriliyor.

ALİYEV HAZ ETMİYOR
Belgelerde, Ankara-Bakü gerginliğine ilişkin açık ifadeler yer alırken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Amerikalı yetkililere, Türk hükümetinden haz etmediğini söylediği belirtiliyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Azerbaycan petrol şirketi başkanına, "Neden Rusya ile ilişkilerimizi bozuyorsunuz ki? Nabucco'ya gerçekten ihtiyacın var mı?" dediği aktarılıyor.

NTV
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2010, 18:38:09 »

Rüşvete en çok karışan Türk bakanlar
Wikileaks'in yayınladığı belgeler arasında Erdoğan'ın İsviçre'de 8 hesabı olduğu iddia edildi. Ayrıca rüşvete en çok karıştığı savunulan Türk bakanların ismi de açıklandı.
İSTANBUL - WikiLeaks'in yayınladığı belgeler dünya çapında yankı bulmaya devam ediyor.

Belgelerin içinde ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’ın AKP hükümetindeki yolsuzluk iddialarına dair geçtiği gizli belgeler de bulunuyor.

Ankara'dan 30 Aralık 2004 tarihinde geçilen belgenin 21. maddesinde Erdoğan’ın İsviçre Bankası’nda 8 ayrı hesabı olduğu iddia ediliyor.
21. maddede şu ifadeler yer alıyor:

"AKP iktidara yolsuzlukların kökünü kazıyacağını söyleyerek geldi. Halbuki AKP'lilerin bize anlattığına göre, partinin ulusal, bölgesel ve yerel seviyesinde ve bakanların aile üyeleri arasında çıkar çatışmaları ve ciddi yolsuzluklar var. İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var. Erdoğan'ın varlığının oğlunun düğününde gelen hediyeler ve dört çocuğunun okul masraflarını karşılıksız ödeyen Türk işadamından kaynaklandığını söylemesi ise çok yüzeysel"

Aynı belgenin 22. maddesinde ise yolsuzluğa en çok karışan bakanların İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve AKP eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu olduğu iddia edildi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2010, 18:39:04 »

Darbe planları Anayasa reformuna yaradı
Wikileaks'in yayınladığı belgelerden birinde ortaya çıkan darbe planları iddialarının Anayasa reformuna olanak sağladığı iddia ediliyor.
İSTANBUL - Wikileaks'in yayınladığı belgelerden birinde Anayasa reformu ve bunun için yapılan referandumda "evet" oyunun çıkmasında darbe planı iddialarının önemine yer veriliyor.

Belgede, "2007 yılından itibaren medyaya yansıyan darbe planlarında ordu içinden bir kısmın AK Parti hükümetine karşı olduğu ve devirmek için hazırlıklar yaptığı belirtildi. Ergenekon olarak adlandırılan davada savcılar kimi darbe planlarını ve bunun için hazırlık yaptığı öne sürülen kimi emekli askerleri sorguladı. Bu olaylar halkın orduya karşı olan güveninde bir erezyona yol açtı.

Özellikle son darbe planı “Balyoz” tam da hükümetin anayasada kimi değişiklikler yapmak istediği, değişikliklerden birinin de askeri personelin sivil mahkemelerde yargılanmasına olanak tanıyan madde olduğu döneme denk geldi. Hükümet yanlısı gazeteler bu darbe planlarını sürekli gündemde tutarken Genelkurmay Başkanlığı’da planları yalanladı ancak halkın gözünde AK Parti daha popüler olmaya başladı.

Sonuç olarak AK Parti’nin yıllar içinde desteği yıllar içinde azalsa da askeri-sivil denge için referandumda partiye destek arttı" deniyor.

Belgede 2003 ve 2004 yıllarındaki darbe planlarının özellikle Taraf gazetesinde yer aldığı, gazetenin liberal görüşlü olduğu ile kaynaklarının ordunun ve yargının içinden olduğunun ifade edildiği belirtildi. Ayrıca belge içindeki yorumda gazetenin sahibi Başar Arslan’ın gazetenin Fethullah Gülen tarafından gizlice desteklendiği iddialarını yalanladığı yazılıyor.

10ANKARA150 kodlu belgede ayrıca ordunun direk bir darbeye karşı olduğu bu sebepten darbe planlarında hep kaos yaratarak halkın hükümete güveninin azalması yattığı belirtiliyor. Ortaya çıkan darbe planları ve son olayların yer aldığı belgede ordunun hala halk tarafında desteklendiği ancak son dönemde ortaya çıkan darbe planlarıyla bu güvenin giderek azaldığı iddia ediliyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2010, 18:40:18 »

Füze kalkanı İsrail’i de korursa
Wikileaks belgelerinde ABD’nin Türkiye politikalarını özetler nitelikteki ‘gizli’ ibareli bir yazı da yer aldı. Yazıda, Başbakan Erdoğan’ın füze kalkanının İsrail’i de koruyacak şekilde genişlemesinden endişe duyduğu belirtiliyor.
İSTANBUL - Wikileaks’ın açıkladığı belgeler arasında Ankara Büyükelçiliğ’nden 26 Ocak 2010 tarihli ve ‘gizli’ ibareli bir yazı da yer alıyor. Yazıda, ABD-Türkiye ilişkilerinin genel bir değerlendirilmesi yapılırken, ABD’nin Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve ikili dış politika konularındaki görüşlerini özetliyor.

İstihbarat paylaşımından, Ermenistan açılımına, sivil-asker ilişkilerinden füze kalkanına kadar pek çok kounun başlıklar halıinde yer aldığı metinde istihbarat paylaşımı kararının uygulamaya geçilmeden 2 sene önce kararlaştırıldığı, Başbakan Erdoğan’ın füze kalkanı projesinin İsrail’i de kapsayacağı konusundaki çekinceleri gibi detaylar da yer alıyor.

Metnin ana hatları şöyle;

SINIRLAR BBG EVİ GİBİ İZLENİYOR MU?
Metinde, 2009 yılında açıklanan Türkiye ile istihbarat paylaşımının 2007’de kararlaştırıldığı ve bunun Türkiye’de sıcak karşılandığı belirtiliyor. Başbakan Erdoğan’ın Obama ile Oval Ofis’te yaptığı görüşmede PKK’ya karşı verilen destekten memnun olduğu ancak son dönemde (2009 sonu-2010 başı) Türkiye’nin kayıplarının devam etmesi nedeniyle daha fazla yardım isteyebileceği öngörülüyor.

‘TÜM GÜN DEĞİL, YARIM GÜN’
Yazıda Başbakan Erdoğan’ın 24 saat sınırların gözetlenmesi için bilgi paylaşımı istediği ancak 12 saatlik bir paylaşımın söz konusu olduğu, bununla birlikte Türkiye’nin gerçekleştirdiği yüksek dereceli operasyonlarda paylaşımın 24 saate çıktığı anlatılıyor.

FÜZE KALKANI İSRAİL’İ DE KORURSA!
Metinde devam eden füze kalkanı müzakerelerinde asıl konunun teknik değil politik olduğu belirtiliyor. Başbakan Erdoğan’ın, Başkan Obama ile yaptığı görüşmede “hem iç politika hem de İran politkasındaki maliyetlerin azaltılmasında füze kalkanının NATO şemsiye altına alınmalı” dediği belirtiliyor. Ayrıca Erdoğan’ın, Türkiye’nin katılımının ileride İran’ın yapacağı bir füze saldırısında İsrail’in korunacağı konusunda endişeli olduğu belirtiliyor.

İran’la ilgili olarak Türkiye’nin batının endişelerini anladığı ve belli ölçüde de paylaştığı ancak İran’ı bir enerji tedarikçisi ve Orta Asya’ya açılan ticari kapı olarak gördüğü için sert bir dilin kullanılmasında tereddüt yaşadığı değerlendirmesi yapılıyor.

KUZEY IRAKLA YUMUŞAMA
Ankara büyükelçiliğinden gönderilen bu yazıya göre, Türkiye’nin Irak’ın bütünlüğü konusundaki yaklaşımında bir değişiklik beklenmiyor ancak Kuzey Irak’taki yerel yetkililerle görüşme konusunda daha esnek.

‘SOYKIRIM’ DENMESİ YIKIM OLUR
Ermenistan konusunda kamuoyu tarafından bilinenler bu yazıda da yineleniyor; protokollerin imzalanmasının bir dönüm noktası olduğu ancak daha fazla ilerlemenin olmadığı belirtiliyor. Yazıda ABD’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak adlandırmasının Türkiye’de politik bir fırtınaya neden olacağı ve politik, askeri ve ticari ikili ilişkilerin yıkıma uğrayacağının altı çiziliyor.

‘ERDOĞAN ANTİ-İSRAİL SÖYLEMİNE DEVAM EDECEK’
Türkiye-İsrail ilişkilerinin ele alındığı bölümde Erdoğan’ın söylemleri iç politikaya yönelik popülist söylemler olarak nitelendirilirken, Başbakan’ın anti-İsrail söylemlerinin devam etmesinin beklendiği ve bunun da İsrai-Türkiye ilişkilerini gölgeleyeceği yorumunda bulunuluyor.

DAHA MUHAFAZAKARLAŞMA ENDİŞESİ
Türkiye’nin poltik ortamı hakkında yapılan değerlendirme de ‘İslamcı’ olarak nitelendirilen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin halen en güçlü parti olduğu ancak oy oranlarının düştüğü not edilirken, partinin tabanının daha muhafazakar partilere kaymasından duyulan endişelere yer veriliyor.

‘ASKERE GÜVEN AZALDI’
Türkiye’deki sivil-asker ilişkilerinin kompleks olduğunun altı çizilirken, hükümete darbe planları hakkındaki soruşturmalar nedeniyle orduya olan güvende bir azalma olduğuna dikkat çekiliyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2010, 18:41:21 »

Wikileaks belgelerinde Erdoğan
Wikileaks'te yayınlanan 2007 tarihli bir belgeye göre Başbakan Erdoğan "mükemmelliyetçi, işkolik, adil ve merhametli bir kalbe sahip" olarak tanımlanıyor.
ANKARA - Dünya çapında olay yaratan Wikileaks'in açıkladığı bazı belgelerde Başbakanlık'tan üst düzey bir yetkilinin ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kişiliği hakkında bilgi aktararak, Erdoğan'ın "mükemmelliyetçi, işkolik, adil ve merhametli bir kalbe sahip olduğunu" belirttiği kaydediliyor.

Wikileaks'de yayımlanan 26 Temmuz 2007 tarihli, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği belgesinde Başbakanlık'tan "üst düzey bir yetkiliye" dayandırılarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dair görüşlere yer verildi.

Söz konusu üst düzey Başbakanlık yetkilisinin "içerden birisi" olarak nitelendirildiği belgede, Başbakan Erdoğan çevresindekilerin iyiliğini isteyen, "mükemmelliyetçi bir işkolik" olarak tanımlandı. Belgede şunlar belirtildi:
"İçerdekine göre patronu Erdoğan, çok demokratik, ancak genel tanımlaması daha çok, nüfuzundakileri katı otokratik kurallara göre yöneten cömert ve baskın bir figür olduğu yönünde." Belgede bu görüşlerin tek bir kişinin izlenimleri olduğu belirtildi ve bu kişinin Başbakan Erdoğan ile yakın bir mesai içinde olduğuna dikkat çekildi.

Üst düzey yetkilinin Başbakan Erdoğan'ın kişisel tarzına ilişkin görüşlerini aktardığı ifade edilerek, Erdoğan'ın gerek kendisinden gerekse çevresindekilerden mükemmel iş beklediği, hatta mükemmel işleri bile daha da geliştirmek için yollar yarattığı belirtiliyor.

İşkolik olarak tanımlanan Erdoğan için 3 günlük tatil süresinin bile uzun olduğu, çevresindeki personelin aynı tempoda çalıştığı belirtiliyor. Belgede daha sonra şu ifadeler yer alıyor:

"Başbakanı iyi tanırsanız, bizim temas kurduğumuz kişinin de bize söylediği gibi çok inatçı olduğunu anlarsınız. Aklı birşeye takıldığı zaman, hatta birşeye inandığı zaman onu hiçbir şey vazgeçiremez. Erdoğan çok kararlı bir kişi. Ayrıca yabancı liderler de dahil insan insana iletişimde çok yetenekli ve etkili birisi. İçerdeki yetkili örnek olarak Başkan Bush ile uzun toplantısını ve hatta buz gibi Putin'in Erdoğan'ı kucakladığını hatırlattı."

Belgede Başbakan Erdoğan'ın çalışanları ile ilişkilerinde adil bir insan olduğu da belirtilerek, personelini desteklediği ve ihtiyaçlarına karşı ilgili olduğu kaydedildi.

Söz konusu belgede "(İçerdeki yetkili) Erdoğan'ın merhametli bir kalbi olduğunu ve çalışanlarında muazzam bir sadakate neden olduğunu belirtiyor" denilerek, Başbakan Erdoğan zırhlı arabasında kilitli kaldığı zaman camı balyozla kırarak Erdoğan'ı kurtaran, ancak hayatını da tehlikeye atan koruması Halit'i, bu hatasına rağmen işinde tuttuğu, basında pek çok haber çıkmasına rağmen Halit'in bu hatalı davranışını kendisine yönelik bir sadakat ve sevgi olarak değerlendirdiği bildiriliyor.

Wikileaks'e göre, "İçerdeki yetkili" Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu hakkında da bilgi vererek, Erdoğan'ın gayet iyi olduğunu belirtiyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2010, 18:42:50 »

Ermeniler’in gözü de Wikileaks’te
Wikileaks’in açıkladığı belgeler arasında Türk-Ermeni protokolü ve Dağlık Karabağ konusundaki metinler Ermeni basınında haber ve yorumlara konu oluyor.
İSTANBUL - Wikileaks’in açıkladığı ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran ABD belgeleri Ermeni basınında da geniş yer buldu. Ermenistan ve ABD’de yayın yapan gazete ve haber siteleri sitede yer alan belgeleri yayınlıyor ve yorumluyor.

Basında yer alan belgelerden öne çıkanların başında 20 Ocak 2010 tarihili büyükelçi James Jeffrey’in Türk dış politikasına yönelik analizi oldu.

Jeffrey analizinde Türkiye’nin dış politikda aldığı insiyatiflerin sonunu getiremediğini savunuyor. Jeffrey bu analizine örnek olarak Türk-Ermeni protokolleri ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun uzun vadeli diplomatik söylevlerini veriyor.

Dönemin Rusya Büyükelçisi William Burns ile Türk Dışişeri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında yapılan görüşme ile ilgili belgede Ermeni basınında yer buldu. Belgede Sinirlioğlu’nun Ermenistan protokolü ile Minsk Sürecinin eşzamanlı yürütülmesi konusunda ısrarcı davrandığı belirtiliyor.

‘GELECEK TEPKİLERİN ÖNÜ ALINMALI’
Bu belgeye göre Sinirlioğlu, Türk hükümetinin protokolleri uygulamaya yönelik çabalarının riske girmesinden önce AK Parti’den protokollere karşı gelebilecek ‘güçlü bir tepki’in üstesinden gelinmesi gerektiğini savunuyor. Kongre’den geçecek bir soykırım tasarısının, hükümetinin iç politika hesaplarını karıştıracağı konusunda uyarıda bulunan Türk Dışişeri Müsteşarı’na göre eğer Azerbaycan Başkanı Aliyev için kabul edilebilir bir durum yaratılırsa Türkiye de de protokolleri ilerletebilecek.

‘DEMOKLAES’İN KILICI’
Burns’ün Dağlık Karabağ sorununun bölge ülkeleri üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi sallandığına dair yorumunun bulunduğu yazısı da Ermeni basınında yer aldı. Bu yazıda Aliyev ile görüşen Burns, Ermenistan protokollerinde yaşanacak ilerlemenin Sarkisyan’ın hareket alanını genişleteceğini belirtiyor. Metinde Dağlık karabağ sorununun en az altı hafta içinde sonuçlanması gerektiğini söyleyen Aliyev, Ermenistan protokollerinin onaylanmasının da 24 Nisan’dan sonraya erteleneceğini de öngörüyor.

‘MEDVEDEV LİDER DEĞİL’
Burns’n yazısında Aliyev’in Rusya’ya bakışı da yer alıyor. Aliyev’in Medvedev’i lider olarak görmediğinin ima ettiğni belirten Burns, Aliyev’in Putin ve Medvedev hakkındaki ‘bir tencerede iki kelle pişmez’ sözüne de gönderdiği yazıda yer veriyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2010, 18:43:59 »

AK Parti’nin kapatılma davası ve ABD'nin rolü
Wikileaks’in yayınladığı belgeler arasında ABD’nin AK Parti’nin 2008’deki kapatılma davasına bakışı ve konuyla ilgili takınacağı tavır belirtiliyor.
İSTANBUL - 2008 yılında AK Parti’ye karşı açılan kapatma davası da Wikileaks’ın sızdırdığı belgeler arasında. Belgede iktidarkdaki AK Parti’nin kapatma davasının ülkenin geleceğini yakından ilgilendirdiği yazıyor.

Belgede, “Türkiye’nin doğasında yer alan ve çözülmeyen bir problem mevcut, o da popüler demokrasinin ülkede yayılması ve dinin toplumdaki yeri” deniyor.

AK Parti’ye karşı açılan davanın önemiyle birlikte belgede ABD’nin önceliğinin karşılıklı çıkarlar içinde Türkiye’de demokrasinin gelişmesine yardımcı olması gerektiği ancak Türk politikasının özgün unsurlarını belirlemekten kaçınılması gerektiği vurgulanıyor.

Davayla ilgili çıkarımlar bölümünde ise davanın bir tür yargısal darbe olduğu ve gazetelerden elde edilen bilgilerde partinin kapatılmasının yanında 70 üyesi için siyaset yasağı istendiği belirtiliyor. Ayrıca demokrasilerde parti kapatılmasının sorgulanması gereken bir durum olduğu açıklanıyor. Bununla birlikte AK Parti’nin 9 ay önceki seçimlerde yüzde 47 oy aldığı ifade ediliyor.

Davaya ayrıca başka bir açıdan da bakılması gerektiği söylenirken bunun Anayasa ve yasaların uzun süredir partileri kapatıp siyasileri yasakladığı yönünde. AK Parti’nin uzun süredir sorgulanması gereken kimi yasaları (301. Madde) değiştirmeyi programına aldığı ne var ki bunları hala değiştiremediği yazılmış.

‘ERDOĞAN KÖTÜ TÖKEZLEDİ’
Batı demokrasisi açısından bakılınca yargının alışılmışın dışında bir gücü olduğu da vurgulanıyor. Ayrıca bu davayla Başbakan Erdoğan’ın çok kötü tökezlediği belirtiliyor.

Ayrıca seçimlerden sonra Avrupa Birliği reformlarna devam etmemesinin hata olduğu anlatılıyor.

AKP’nin kapatılmasının ülkedeki dengeyi bozacağı ve demokrasiyi gerileteceği yapılan yorumlar arasında.

‘MUHALEFET 21. YÜZYILA HAZIR DEĞİL’
08ANKARA691 kodlu belgede şayet AKP kapatılırsa başka bir isimle tekrardan açılacağı ve yasaklanmayan üyelerin iktidara geleceği öngörüler arasında. Ayrıca AKP’nin kapatılmasının muhalefete bir yararı olmayacağı çünkü bu partilerin zayıf, bölünmüş ve 21. Yüzyıla hazır olmadıkları vurgulanıyor.

Ayrıca Gülen cemaati gibi tarikatlerin gücünün AKP’nin kapatılması durumunda daha da artabileceği ifade ediliyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2010, 18:45:05 »

Türk firmaları İran’a silah mı sattı?
Wikileaks’ın açıkladığı belgeler arasında, ABD ‘nin İran’la silah alışverişi yapmayı planlayan Türk şirketlerini tespit edildiğine dair bir yazışma da var.
İSTANBUL - Wikileak sitesinde 10STATE15856 koduyla yayınlanan ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne gönderilen yazıda İran’a silah satmayı ve bu ülkeden patlayıcı almayı planlayan Türk şirketlerinin tespit edildiği bilgisine yer veriliyor.

22 Şubat 2010 tarihli yazışmada öncelikle İran’ın 38 kalibre, 5.56 mm ve 7.62 mm. çapında mermi ile 40 mm. el bombası atar almak istediği bilgisine yer veriliyor. Yazıda bir kaç şirketin adı verilerek, bu şirketlerin silah satışıyla ilgilendikleri belirtiliyor.

Ayrıca bir Türk şirketinin İran’da plastik patlayıcı almak istediğinin anlaşıldığı da not ediliyor. Yazıda ABD’nin bu bilgileri Türk yetkililere ulaştırıp, konuyla ilgili bir soruşturma başlatmasını ve sözkonusu satışları engellemesi ni istediği belirtiliyor.

Belgede yer verilen ilginç bilgilerden biri de Türkiye’ye satılan el bombası atarların akıbetiyle ilgili. Buna gore Türkiye 1995 yılında 181 adet MK-19 40 mm. el bombası atarı ABD’den almış. ABD’li yetkililer, İran’a yapılacak satış içerisinde bu silahların da yer alıp almadığını bilmediklerini yazıyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2010, 18:49:33 »

Yeni haberler yayınlanınca konuya eklenecektir. Ayrıca kopyala-yapıştır yapılarak eklenen haberler de tarafımdan özetlenecektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #9 : 29 Kasım 2010, 18:55:28 »

   Kandaşım aslında belgelerin İngilizcelerini inceleyerek özetlerinin aktarılması daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. Fazla vaktim olmaması nedeni ile yeterince inceleyemedim ama bazı bilgilerin basınımız tarafından sansüre uygulandığını fark ettim. Elimden geldiğince kendi çeviri ve özetlerimi izninle ben de bu konuya eklemek istiyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.232 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.