CUMHURİYETİN ANLAMI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ocak 2021, 08:28:49


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: CUMHURİYETİN ANLAMI  (Okunma Sayısı 3595 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KANIKEY
Ziyaretçi
« : 06 Mayıs 2010, 20:54:24 »

CUMHURİYETİN ANLAMI;

 ''Ulusun egemenliği kendi elinde tutttuğu ve bunu belirli süreler için  seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullandığı devlet şekli''
Devlet reisi, millet ya da millet meclisi tarafından seçilen, hükümet şekli.
Milli hakimiyet ülküsünün en iyi ve en emin suretle temsil ve tatbikine elverişli hükümet şekli..
Halk topluluğuna ait olan devlet  şekli.
Milletin yönetimi.
Milletin üstündehiç bir otorite veya yetkili makam tanımamakta, devlet gücü doğrudan doğruya milleti oluşturan bireylerin elinde  bulunan
yönetim şekli..
Yönetimle ilgili her türlü  yetkinin ve işlemin kaynağı millettir.
Yöneticilerin,milletin çıkarları, istekleri dışında davranabilmeleri  cumhuriyet yönetiminde söz konusu olamaz. İstenmeyen bir durum ortaya çıkarsa
buna millet izin vermez..
Bireyler tek tek kendi isteklerini ortaya koydukları zaman  ortaya çıkan istençler bütünü, millet egemenliğini yaratır.
Hukuk düzeni kurulmadan devlet var olmaz. Bir devletin cumhuriyet olarak örgütlenebilmesi, anayasa ve yasalarla oluşturulacak
hukuk düzenii ile amaca ulaşabilir.
Çağımızda cumhuriyet adını taşıyan bütün devletlerde, ortak olan yön yalnızca sözcüğün kendisidir.. Devlet düzeni olarak  cumhuriyetin tanımı verilmek istenirse, her cumhuriyet örneğini kapsayabilecek genellikte bir tanım getirmek olanaksızdır. Doğu bloğundan  batı bloğuna, gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere kadar çeşitli cumhuriyetler  göze çarpmaktadır. Cumhuriyet kavramı günümüz koşullarında ülkeden ülkeye, içerik ve nitelik değişirmektedir. Günümüzde cumhuriyetler üç ana başlıkta toparlanabilir;

Batı Ülkelerinde Görülen Burjuva  Cumhuriyetleri:


*Fransa, İtalya, Almanya ve diğer avrupa ülkeleri...
*Bu ülkelerde burjuvazi,egemenliği millet adına elinde tutmaktadır.
*Parlementer demokrasi yolu ile de egemenliğini diğer toplum kesimleri ile paylaşmaktadır.
*Egemenlik kural olarak milletedir, ne varki egemen güçler egemenliği millet adına göstermelik bir biçimde kullanmaktadırlar.
*Batı cumhuriyetleri, siyasal rejim olarak, siyasal  demokrasiyi benimsemişlerdir.
*Güçler ayrılığını temel alan bu sistemde,  yürütme ,yargı ve yasama erkleri birbirlerinden ayrıdır ve  birbirleri üzerinde denetim yetkisine sahiptir.
*Milletin siyasal ve hukuksal anlamda özgürlüklerine sahip bulunduğu batı toplumlarında ekonomik özgürlük yaygın değildir.


Halk Cumhuriyetleri:

*Kapitalist gelişimin oluşturduğu sermaye birikimleri ve merkezleri ekonomik  özgürlükleri milletten daha fazla kullanınca, batı cumhuriyetlerinde halk egemenliği ekonomik açıdan ağır biçimde sarsılmıştır.
*Sovyet sosyalist cumhurşyetleri birliği ve onun yandaşları olan ülkeler buna örnek teşkil ederdi...
*Devlet yönetimi emekçi ve işçi  sınıfın elinde olduğundan halk cumhuriyeti denir.
*Bu nedenle halk cumhuriyeti  sosyalist sistemin  çağımızdaki devlet tipi olarak ele alınmaktadır.
*Milletin belirli azınlıklar tarafından, baskı altına alınması ve sömürülmesine kurumsal açıdan karşı olan bir cumhuriyettir.

Az Gelişmiş Ülkelerin Kurdukları Cumhuriyet :


*Bu toplumlarda, gelenksel yapıyı simgeleyen, krallıklar ve imparatorluklar kaldırılmış ama endüstri toplumu aşamasına varılamamış, çağın teknolojisi tam anlamıyla takip edilememiş, yeni tip üretim ilişkileri geliştirilememiş, burjuva sınıfı güçsüz olduğu için hala dışa bağımlı bulunmaktan kurtulamamış cumhuriyettir.
* Halk adına kurulsa da bu cumhuriyet, azınlıkların eline geçmiştir. Bunun sonucunda  azınlık egemenliği, demokrasinin doğru gelişmesine engel olduğundan kısa sürede aristokrasi ve oligarşi yaratmaya zemin hazılamıştır.
*Böyle dışa bağımlı bir cumhuriyetin yönetiminde bırakın halkın yönetimini, sınırlar içerisinde ulusal güçler tarafından, yönetildikleri bile kuşkuludur.
* Ekonomik bağımlılığın getirdiği, siyasal bağımlılık bu ülkelerde millet egemenliğini  bir köşeye atarken, iç egemenliği de bir yana bırakarak dış egemneliği beraberinde getirir.
* Üçüncü dünya ''yani bu cumhuriyet şeklinin görüldüğü '' ülkelerinde askeri yönetimler veya tek partili yönetimler egemen durumdadır..
*Cumhuriyetçi askeri diktatörlükler  vardır bu ülkelerde..

Not: Başbuğumuz ATATÜRK'ün eylemide başlangıçta bir askeri yönetim olarak görülse de başarıya ulaştıkça cumhuriyet kurulmuş ve demokrasiye geçilmiştir, fakat ölümü ile bu süreç askıda kalmış, bu günün Türkiye'sinin temelleri o  zamandan atılmaya başlanmıştır. Bu gün geri kalmışlığın eşiğinde hala azınlıklar ve dış güçler tarafından yönetiliyorsak suçluları şunlardır;
*Din afyonu ile kullanılmış millet
*Dini kendine menfaat için kullanan millet
*Milliyetinin ve öz kimliğinin farkında olmayan özgürlüğünü üç kuruşa satan menfaatçi millet
*Kişilik problemi olan riyakar, her türlü güdüme düşünmeden sürü psikolojisi ile atlayan  sormayan, sorgulamayan millet

 
Yukarıda bahsi geçen koyunlara kendi ırkımdanmış gözüyle bakmak yerine birer haşere olarak gördüğümü  belirtmek isterim ve bu zamana kadar geçen süreçte milletin  hala din kullanılarak sömürüldüğünü ve kimilerin de bu sömürüye sırf menfaatleri için destek verdiğini yani onurunu sattığını görmekten dolayı üzüntümü belirtmek isterim. akp denen; omurgasızların bağlı bulunduğu çukurun, dış güçlerce,  tezekle nemalandıklarını   görmek hepimizin kanına dokunsa da şu aşamada yapılacak bürokratik pek bir şey yok.. Ancak yurdumun her yerinde çıkacak bir kargaşa ve kaos ortamı bu köpeklere  panik yaşatacağından dolayı herkesi bu konuda düşünmeye davet ediyorum.  Eğer hukuksal anlamda demokrasi işlemiyorsa biz de illegal bir şekide eylemlerimize geçmeliyiz artık. Az önce de belirttiğim gibi , Alevi- Sünni, sağ- sol gibi içi boş eylemlerle sürekli olarak gücümüzü kırmaya çalışsalarda onların istediklerini onlara vermeyelim!! ASIL karmaşa yurdun her yerinde  hükümete karşı yapılacak eylemlerle amaca ulaşacaktır.TÜRK MİLLETİ ÜSTÜNDÜR, TÜRK MİLLETİ ADALETLİDİR VE TÜRK TANRININ KIRBACI İSE BU MÜNAFIKLARA BİRİLERİNİN GÜN GÖSTERME VAKTİ GELMİŞ VE GEÇİYORDUR.... HİÇ BİR KANI BOZUK,   MİLLETİMİN  VE VATANIMIN ÜZERİNDEN MENFAAT SAĞLAYAMAZ !!!!  TÜRK OLDUĞUNU İDDA EDEN BİRİ NE VATANINI NE DE MİLLETİNİ SATAMAZ,SATMAZ! SATANLARA DA HADDİ BİLDİRİLECEKTİR!!!

TANRI TÜRK'ÜNÜ KORUSUN !!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
KANIKEY
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2010, 09:07:33 »

Ayrıca şunu da belirtmek isterim, demokrasinin koşulu cumhuriyet değildir, öyle ülkeler vardır ki monarşi ile yönetimesine rağmen demokrasi tam anlamıyla uygulanmaktadır. İngiltere, İsveç, Norveç, Hollanda; Bizim gibi ekonomisi dışa bağımlı ülkeler de ise yani azınlıkların yönettiği, cumhuriyet sadece sembolden öte bir yönetim şekli değildir. Milletimin insiyatifini  erdemsizce kullanan azınlıklar, demokrasiyi bile kendi menfaatleri yönünde kullanmaktadırlar.. Türkiye'de demokrasinin sadece sözlükte kaldığını ve olmadığını bildiğimiz için bu konuda en duyarlı ve bir şeyler yapmaya çalışan tek topluluk TÜRKÇÜ- TURANCILARDIR.. İster kaanlık olsun ister parlamenter sistem, ister cumhuriyet demokrasi ve adalet bize atalarımızın yadigarıdır.  Bazen bilmeden cumhuriyetle, demokrasiyi paralel sanarak, demokrasiye inanmıyorum diye düşünsekte genimize işlemiş bu olguyu kanımızdan söküp atamayız. Bizi farklı kılan bu erdemdir, zaten tüm kötülüklerin ve bilinçsizliğin temelinde bu eksiklik vardır. Eğer bu gün başımıza geçen hükümette ve kadrolarında hainlik, ikiyüzlülük, çıkarcılık mevcutsa işte bunun  eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İyi bir nesil için gerekli olan tek şey doğru  değer yargıları ile oluşturulmuş eğitim sistemidir..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
asyahakanı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 45« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2010, 10:06:28 »

Yönetimi bir hanedanlıktan alarak, diktatör yerine para babalarının, zengin elit zümrenin eline veren yönetim biçimidir. Görünüşte halk yönetir, asılda ise monarşi kadar bile halka dayanmaz ve onu temsil etmez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk Duygusu Her Türkçüye En Tatlı Kımızdır Türk
Ülküsü Candan da Aziz Bayrağımızdır.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.122 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.