UYGUR TÜRKLERİ SURİYEDE SAVAŞIYOR MU?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Eylül 2020, 00:58:47


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: UYGUR TÜRKLERİ SURİYEDE SAVAŞIYOR MU?  (Okunma Sayısı 1281 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« : 25 Mayıs 2016, 09:35:40 »

Türkiye'nin Çin ile arasının bozulmasına neden olan Uygur meselesinde, Suriye'nin demografik yapısı da devreye giriyor.

The Levant News'den Dr. Haytham Mouzahem'in haberine göre, Çin vatandaşı Uygurlar, Suriye'de Ahrar'uş Şam, IŞİD ve Nusra Cephesi saflarında savaşıyorlar.

Şincan kökenli bu Uygurlar, çoğunlukla İdlib, Lazkiye ve Rakka ile halep kırsalında bulunuyorlar. İdlib'dekiler de çoğunlukla stratejik Cisreşşuğur, Eriha ve Cebel Zaviye'deler.

Habere göre, Uygur militanların çoğu aileleriyle birlikte bölgeye geldi ve buralara yerleşti. Militanların çoğu, El Kaide bağlantılı Türkistan İslami Partisi'ne (TİP) üye.

Uygurların, Alevilerin terk ettiği Cisreşşuğur (İdlib), Gab (Hama) ve Cebel Ahmer (Lazkiye) bölgelerine yerleştiği söyleniyor.

TÜRKİYE EL KAİDE BAĞLANTILI UYGURLARI İDLİB'E YERLEŞTİRİRKEN: ÇİN, SURİYE'YE ASKER Mİ GÖNDERECEK?
İlgili Haber
Uygur militanların geri dönmemek üzere Suriye'ye yerleştiği, Suriye'ye Türkiye üzerinde geçiş yaptıkları belirtiliyor.

Kaynaklar, en az 2000-2500 Uygur militanın Suriye'de savaştığını tahmin ediyor. Bunlardan 500 ila 1000 tanesi, "Horasan Vilayeti" adı altında IŞİD için savaşıyor.

Ancak daha önemlisi, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 4000-5000 Uygur, Lazkiye'deki Türkmen Dağı ve İdlib-Cisreşşuğur'daki Zunbaki köyüne yerleştirildi.

Haberde, bu ailelerin Türk istihbaratı MİT'in gözetiminde, bölgenin demografik yapısını değiştirerek Türk etnik kimliğine sahip kişileri bölgeye sokmak amacıyla yerleştirildiği öne sürülüyor.

TİP, Fetih Ordusu'nun geçen seneki İdlib operasyonuna da destek vermişti. Türkiye, Fetih Ordusu'nu destekleyenler arasında yer alıyor.

 HABER.SOL
Pekin yönetimi tarafından daha sonra öldürülecek olan Zeydin Yusuf'un liderliğinde 1988'de kurulan TİP'in kadrolarının 1997'de Afganistan'a sığındığını anlatan Mansur, El Kaide terör örgütü ile bağlantıları olmadığını savunuyor. 2012'den bu yana silahlı militanlarını Suriye'ye gönderdiğini ifade eden İbrahim Mansur, Esed yönetimine karşı muhaliflerle dayanışma içinde olduklarını, IŞİD'e karşı da mücadele ettiklerini vurguluyor.

Suriye'de savaşan diğer gruplarla herhangi bir sorun ya da sürtüşme yaşamadıklarını söyleyen Mansur sözlerine şöyle devam ediyor:

"Türk halkı 6 yüzyıl Müslümanlarına liderlik yaptı, sahip çıktı.  Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimizden Suriye'de ya da Doğu Türkistan'da olsun oradaki kardeşlerine yardım yapmalarını umuyoruz. Bizim Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimizle din, dil ve kan bağımız var. Dolayısıyla Türk halkından Doğu Türkistanlı kardeşleriyle dayanışmalarını istiyoruz."

Onlarca aile ile doğdukları topraklardan Suriye'ye göç ettiklerini belirten TİP Suriye Sorumlusu Mansur, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve İslami Cephe ile koordinasyon içerisinde olduklarını ancak müstakil olarak hareket ettiklerini sözlerine ekliyor.

KAYNAKAA    HABER 7
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.232 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.