Üçüncü Yargı Kıyağı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 03 Temmuz 2020, 20:00:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Üçüncü Yargı Kıyağı  (Okunma Sayısı 1217 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tarhun Hatun
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 675


Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ!


Site
« : 17 Temmuz 2012, 13:37:18 »

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın, Diyarbakır'da 2007 yılındaki Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada "suç ve suçluyu övme" suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davası 3. Yargı Paketi'ne girdiği için ertelendi.


Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan Leyla Zana katılmazken, avukatı Mesut Beştaş hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu mütalaasında, sanık hakkındaki davanın ''3. Yargı Paketi'' kapsamında değerlendirilmesi talep ederek, ''Her ne kadar sanık hakkında 'suç ve suçluyu övmek' suçundan TCK'nın 215/1. maddesi gereğince cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de sanığın eyleminin 6352 sayılı yasa hükümleri kapsamında kaldığı anlaşıldığından, sanık hakkındaki kovuşturmanın ertelenmesine karar verilmesi mütalaa olunur'' dedi.

Sanık avukatı Beştaş, cumhuriyet savcısının mütalaasına tamamen iştirak etmediklerini belirterek, müvekkili Zana hakkındaki davanın yeni yasa kapsamında düşürülmesine karar verilmesi gerektiğini savundu.

DAVASI ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, sanık Zana hakkındaki davanın ''6352 Sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Yasanın geçici 1. maddesinin b bendi gereği'' davanın ertelenmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Zana'nın 3 yıl içinde ''basın yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle, temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suç işlemediği takdirde'' hakkındaki davanın düşürülmesini de kararlaştırdı.

YARGITAY BOZMUŞTU

Sanık Zana, Diyarbakır'da 2007 yılındaki Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmasında ''terör örgütünün propagandasını yaptığı'' gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Zana'nın avukatı Beştaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, ''Mahkemenin suç vasfında yanılgıya düştüğü'' gerekçesiyle kararı bozduğunu belirterek, ''Yargıtay, Zana'nın 'Suç ve suçluyu övmek' suçlamasıyla yargılanmasına karar vermişti. Bu karar üzerine yargılama yeniden görülmeye başlanmıştı'' dedi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.211 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.