Türkler Göçebe değildir!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Mayıs 2020, 00:27:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkler Göçebe değildir!  (Okunma Sayısı 5617 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Pusat38
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 227


Tanrı Türk'ü Korusun!


Site
« : 27 Mayıs 2012, 21:36:56 »

Kandaşlarım otağda da gördüm birkaç konuda Türklerin göçebe bir hayat sürdüğü söyleniyor.

   Yüzyıldır Batılı Türkolog(!)lar  Türklerin göçebe olduğunu sürekli ifade ediyor. Halk bilimi adına yazılmış olan kaynakları ve eserleri okurken "göçebe" kelimesinin üstünü çizip karşısına "konar-göçer" yazmaktan usandım. Hocamız(ki profesör!) bile "göçebe" diye itham ediyor. Fakat kim olursa olsun Türklerin göçebe bir yaşam sürmediğini konar göçer bir hayat yaşadığını söylüyorum. Evet doğrusu da budur. Çünkü göçebenin yurdu yoktur. Göçebe avaredir. Kültürü yoktur! Göçebenin ırkı yoktur! Türklere bu yakıştırmanın bilinçli olarak yapıldığının farkındayız kandaşlarım. İslamlıktan önceki Türklerin iki yurdu vardı. Birisi otlak obası diğeri kışlak obası. Sürekli yer değiştirmiyordu. Bizleri medeniyetsiz olarak gösterenler biraz kendilerine baksalar neyin ne olduğunu anlayacaklar. Beni üzen şeyin ise Türk araştırmacıların çoğu "göçebe" diyor! Buna inanamıyorum! TTK.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

O sarayda bulunca tanrılaşan erleri
Artık gözüm arkaya bir daha dönmeyecek.
Hepsi sussa da "Kür Şad" uzatarak elini;
"Hoş geldin oğlum ATSIZ, kutlu olsun!" diyecek.
BugaY
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 397« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2012, 22:24:11 »

Pusat kandaş, ortaya tarihi değiştirecek bir şey sunuyorsanız ve bunu otağa açıyorsunuz sağlam deliller sunmanız gerekir neden göçebe değildi mantıklı bir şekilde açıklamanız gerekir.
İnanmamanız gayet normal bir durum ancak bu düşünceyi çürütmeniz sizin ellerinizde.
Göçebe demek avare demek, kültürsüz demek olduğunu ilk sizden duydum yabancı tarihçiler çok iyi bilir ki göçebe olsa'da olmasa'da dünya tarihine Türkler kadar miras bırakan, anıt bırakan, kültür bırakan başka bir millet yoktur.
Göçebe mevzusuna gelince, gerek dini inancından gelen doğaya olan aşkları, gerek savaşçı ruhlarından dolayı gerekse mecbur kaldıklarından dolayı göçebelik olmuştur bunun geriye kalan kültür mirasını günümüzde görebiliriz.
Bu gün ki Avrupa'nın halklarını zorunlu göçe kim zorlamış bunu anımsamak gerek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.156« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2012, 22:53:03 »

 Aslında pusat kandaşım biraz önemli bir ayrıntıya parmak basıyor. Bize resmi tezlerde sunulmaya çalışılan Türk yaşam tarzı sanki çingeneler gibi vatansız-yurtsuz oradan oraya göçmüş, bir kültüre medeniyete sahip olmayan barbarlar şeklindedir. Biz çinler ya da acemler gibi bulunduğumuz yerde çakılı olmaktan ziyade hareketli bir şekilde ama vatanı olan yarı göçebe bir tarza sahibiz. Yazlık kavramı sadece Türk milletine özgüdür. Yazın yaylalara, kışın ovalara gitme kültürü bundandır. Bunu da genetik bir karakter özelliği olarak kendi şahsımda dahi hissediyorum. Her hafta sonu bir yerlere gitme özlemi, sene içinde yazın tatil yapacağım günlerin hasreti biraz bu karakterin dışa vurum şeklidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.209« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2012, 04:26:13 »

Göçebe der iken ne kasıtla konuştuğunuzu biraz daha açın. Ona göre yorum yapalım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2012, 12:15:04 »

Vakti ile de Afet Inan ve taifesi de Türkler Asyalı değil demişlerdi. Bunu çok modern çok insancıl çok ilerici batılılarla kandas olalım diye yapmışlardı. Göçebelik yörüklük gerilik midir? Böyle canımız istediği gibi kaynaksız desteksiz ortaya iddia atamayız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Moyençor Kagan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 11« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2012, 16:06:40 »

Kandaşımın söylediği çok doğrudur.Göçebe demek Yurdu olmaksızın bir yerden bir yere göç eden ayak takımıdır.

Göktürk ve Hunlarda Türklerin Kendi toprakları vardı ve orayı işlerlerdi,Belirli zamanlarda ise konar göçer haraket ederlerdi.At üzerinde haraketli yaşam tarzını belirlemiş bir milletin göçebe olarak pat diye yaftalanması çok yanlıştır.
Medeniyet Dediğiniz alfabesi,kanunu,dili,yaşam tarzı olması demekse Türkler bunların hepsine sahiptir.

At üzerinde haraketli yaşam tarzıyla,şehirli yaşam tarzı arasında medeniyet diye bir ayrım yapılmamalıdır.Haraketli yaşam tarzına sahip bir milletin dünyaya hakim olması tabii olduğu gibi şehirli insanlar bir devlet bile kuramayabilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ler Arap'ların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türk'lerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi..

Mustafa Kemal Atatürk
Pusat38
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 227


Tanrı Türk'ü Korusun!


Site
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2012, 16:16:03 »

Vakti ile de Afet Inan ve taifesi de Türkler Asyalı değil demişlerdi. Bunu çok modern çok insancıl çok ilerici batılılarla kandas olalım diye yapmışlardı. Göçebelik yörüklük gerilik midir? Böyle canımız istediği gibi kaynaksız desteksiz ortaya iddia atamayız.
Kandaşım şu an okuldayım. Eve geldiğim vakit sorularınıza cevap vereceğim. Canım isteyerek yaptığım bir şey yok! Kelimelerin etomolijisini benim kadar iyi bilemezsiniz. Bu, hangi dilden olursa olsun!
  Halk bilimi kaynaksızdır. İllaki kaynak gerektirecek şeylere ihtiyaç yoktur! Biz bugün Oğuz Kağan destanını tek yazılı kaynaktan (Uygur döneminden yazılmış olan bir yazma) takip ediyoruz. Pekala bizim Oğuz Kağan destanı dışında olan destanlar bizim değil mi? Yazılı değil fakat sözlü gelenekle yaşatılmıştır.  Kültür bir resmi bir de içtimai olmak üzere iki şekildedir. Ben içtimai olan yani sözlü kısmından bahsediyorum. Her şeye kaynak aramayın. Ben bir tez sürdüm ve bunu size tarihle bağlantı kurararak akşam geniş bir şekilde ifade edeceğim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

O sarayda bulunca tanrılaşan erleri
Artık gözüm arkaya bir daha dönmeyecek.
Hepsi sussa da "Kür Şad" uzatarak elini;
"Hoş geldin oğlum ATSIZ, kutlu olsun!" diyecek.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2012, 17:37:36 »

Yahu tabii benden iyi bilirsin ona bir sözüm yok. O zaman yazdıklarını direkt açıklayıp yazacaksın. Sonra yanlış anlaşılmaya olanak bırakmayacaksin. Bana neden sizin modern manada ev dediği şeyin mersin yörüklerinde olmadığını anlatacaksin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.017


IRKÇI


« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2012, 17:54:41 »

Tarihte Türklerin tamamina yakininin göcebe hayat tarzi yasadigini söylemek dogru degildir kandaslar.
Uygurlar özellikle tarimcilikta, sehircilikte bir hayli ilerdeydiler. Uygurlarin yaptigi sulama kanallari bugün bile bir coklarini hayretler icerisine düsürmektedir.
Yine "vahsi, barbar, kültürsüz, göcebe vs" diye kötülenen Cengiz Han dönemindeki Türk-Mogol imparatorlugunun baskenti Karakurum olsun, Volga Bulgarlarinin baskenti Bulgar sehri olsun, Balasagun olsun o döneme göre bir hayli gelismis sehirlerdir.

Ha yabancilarin biz Türkleri asagilayip kötülemek icin sarf ettikleri göcebelikten sikayetcimiyiz peki ? Asla !
Etrafi düsmanlarla dolu bir milletin özellikle cinliler gibi kalabalik ve hilebaz düsmani olan bir milletin tam olarak yerlesik hayata gecmesi o sartlarda mümkün degildi.
Yanilmiyorsam GökTürk Kurultayindaki mecliste Türklerin sehirlerde yasamasina yönelik teklif getirildiginde bilge Tonyukuk buna siddetle karsi cikarak Türklerin Ötüken ormanlarini, bozkirlari birakip yerlesik düzene gecerek sehirlerde yasamaya baslamalari asimile olup yok olmalarina sebebiyet verecektir diyerek karsi cikmisti.

Yukarda da belirtildigi gibi Türkler hem kislak hemde yaylak olarak hayat sürüyorlardi buda savasci bir millet icin kacinilmazdi.
Hakeza bunun izlerini bugünde bir cok Türk boy'unda görebilmekteyiz.
Anadolu Türklerinin bir bölümünde bugün bile hala yari göcebelik olan "yaylak-kislak" durumu devam etmektedir. Bende cocuklugunda yayla hayatini yasayip görmüs birisi olarak hala o günlerin özlemini cekerim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Pusat38
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 227


Tanrı Türk'ü Korusun!


Site
« Yanıtla #9 : 28 Mayıs 2012, 20:26:19 »

    Öncelikle  “göçebe” sözcüğünün kökeni ve ekleri hakkında bilgi vermekte fayda var. Zira sözcüklerin büyülü dünyasını bilmeyen bireyler onu ilk anlamıyla düşünmektedir. “Göçebe” sözcüğü “göç” ve “oba” sözcüğünün birleşmesiyle oluşmuş bir birleşik isimdir. Bilindiği gibi göç-mek fiil oba+ ise isimdir.  Oba, yer yurt anlamına için göçmek fiili ile başka bir muhite yönelişi ifade etmektedir. Yani dil bilgisi kurallarına göre düşünürsek göçebe; göçen, yer değiştiren, vatan değiştiren anlamına gelir. Yani herhangibi bir yeri olmayan. Yeri gelmişken şunu da söyleyim. İngilizlerin o meşhur sözlüğünde “göçebe” kelimesi “no+mad” ifadesi ile karşılanmaktadır. “No” bilindiği gibi olumsuzluk yapıyor. “Mad” ise yer anlamına karşılamakla “deli, bedevi, şuursuz” anlamlarını da gelmektedir.   Bu iki kelime birleşince “yersiz, yurtsuz, bedevi” gibi anlamları ifade etmektedir. Avrupalılar bizlerin tarihini yazarken bizim sosyal yapımızdan bahsederken hep “nomad” sözcüğünü o kadar çok kullandılar ki bizim Türkologlarımız da bunu “göçebe” diye aktardı Türkçeye. Göçmen değil; göçebe.! Kelimenin mahiyetini ifade ettikten sonra şimdi İslamlık öncesi ve İslamlık sonrası Türklerin yaşam biçimleri hakkında kaynaklarla bilgi verelim.

      “Türkler İslamlık’tan önce konar-göçer bir hayat yaşamakta idi.”1 Hareketle ve savaşçı bir milletin kültürü de aktiftir. Bunu örnek en güzel Orhun Yazıtlarındaki cümlelerin isimden ziyade fiillerle kurulmuş olması ve Türkçedeki kelimelerin yüzde doksan kadarının fiilden mürekkep olması açıklar. Türk destanlarında sıkça görülen bir motif vardır: at motifi. At, hareketli bir toplumun yegâne ihtiyacıdır. Türkler, at ile dünyaya yayılmış, kültürlerini at vasıtasıyla uzak mekânlara taşımıştır. Bu, bizim hareketli bir toplum olduğumuzu göstermeye yarayan sadece bir delildir. Daha birçok örnek verebiliriz. Türklerin yurdu Türkistan’dır. Türkler eğer göçebe olsaydı; bugün hâlâ Türkistan coğrafyasında Türk kültürü ve Türk kimliği kalmaz, dünyaya yayılıp başka milletlerin arasında kaybolur ya da kendine bir sonradan konma vatan oluştururdu. “ Tarihsel gerçek şudur ki, Türkler yerleşik Uygarlıktan gelirler, ilk kentleri kurmuşlardır. Örneğin: İzginti uquzun, Qazan; Ant uruğ, Kuybişef; Ür-Apa, Orinburg; Oq-omığ, Buhara; Ata-oğ, Turfan; Ëb-Ïs bolıq; Miran; Qapığ-Qağan.2” Bugün göçebe yaşayan çingeneler, haymatloslar(vatansızlar) ve romenler niçin tarihte bir şehir kurmadı? Çünkü sürekli vatan değiştiler. Karınların doyduğu yere gittiler. Pekâlâ, Türkleri bunlarla aynı kefeye koyabilir miyiz? Bizler Turan(Ki Turan sözcüğünü Farisîler İran toprakları dışında kalan yerler için kullanırlar) bölgesinden Anadolu ve Balkanlara keşifler yaparken orayı bırakıp da mı geldik? Hayır. Bizim kültürel bağımız oradadır. Oysaki bir göçebenin geride bıraktığı bir yer yoktur. Türkleri göçebe olarak düşünürsek Amerikaları hem bedevi hem yamyam hem de en büyük göçebe kabul edebiliriz. Biliyoruz ki Amerika’nın ırkı yoktur! Çünkü toplama bir millettir. “Tarihsel olarak bildiğimiz  Türkler gerçektende “Göçebe değil, Kâşif ve Fetihçi”  bir toplumdur. Çünkü yer değiştirme olgusu daha elverişli yaşam alanlarını bulup yerleşmeye ve bunu da  ”bir ordu bir askeri güç” öncülüğünde yapmaya dayanır.3”

     Bilge Kağan bir ara Türkleri yerleşik hayata geçirmeyi düşünmüştür. Fakat Tonyukuk buna şiddetle karşı gelmiştir. Çünkü Türklerin savaşçı bir yapısı vardır.Eğer yerleşik hayata geçerlerse savaşçı ruhlarının kaybolacağına inanmıştır Tonyukuk. Doğrudur da. Çünkü durağan bir toplumun kültürü de pasiftir. Türklerin konar-göçer hayat tarzını Batılı Türkologlar medeniyetsiz, bedevi bir toplum olarak görmüşlerdir. Çünkü yerinden oturup konuşmak yazmak herkese kolaydır! Bizim yaşam kültürümüzün temelini oluşturan konar-göçerlik onların gözlerinde “göçebe” tabiri ile hayat bulmuştur. Bizler tarihimizi direkt Avrupalı kaynaklara riayet ederek ifade etmeye çalıştığımız için insanımızın konar-göçer terimi yerine “göçebe” terimini kullanmasını yadsınamaz olmuştur. “Türklerde şehir yaşamı ve mimarlık ürünlerinin başlangıç devresinin saptanmasında; ilk güçlükler, öyle görünüyor ki, birkaç yüzyıllık devreyi (son birkaç yüzyıl, M.İ.) kapsayacak şekilde Türklerin bütününün göçebe bir kavim şeklinde tanıtılmasının yanıbaşında, onların fatih bir kavim sıfatiyle geniş topraklar ele geçirmelerinden ve başkaları üzerinde egemenlik kurmuş olması, bu egemenliği Hristiyan dünyası aleyhine geliştirmiş olması, yabancıları Türkler aleyhine aşırı duygusallığa itmiştir.”4 “Türklerde, hem yazlık hem de kışlık oturma yerlerinin, ayrı ayrı değerleri vardır. Biri diğerini tamamlardı. (…) Prof. Abdülkadir İnan (…) Yayla ve kışlakta oturan Türklerin ne gibi töre ve gelenekler ile disiplin altına alındıklarını bizden çok önceleri belirtmişlerdi. Çünkü yayla hayatı bir anarşi düze9ni değildi. (…) Her Türk topluluğunun, nerelerde yazlayıp ve nerelerde kışlayacakları, kesin töreler ile belirlenmişti.”5 Birazcık araştırılıp, halk biliminin genel kurallarına dayanarak metotlar altında incelemeler yapılsa, sadece yazılı kaynaklara bakılmasa bizim anlatmaya çalışmış olduğumuz şeyin aslında ne kadar da doğru olduğu ortaya çıkar.

   
 
Kaynaklar:
1.Tarcan, Haluk,Tarihin Başladığı Ön- Türk Uygarlığı Resmi Tarihin Çöküşü,Töreyayınevi,İstanbul 2006.
Adı geçen kaynak.
2. İzberk,Mustafa, Biz Türkler göçebe miyiz? Acaba?
Türk Tarihi Ansiklopedisi.
Evhamlı Türklerin Yaşam Kılavuzu
Türklerin Kültürü
Türklerde At Kültürü


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

O sarayda bulunca tanrılaşan erleri
Artık gözüm arkaya bir daha dönmeyecek.
Hepsi sussa da "Kür Şad" uzatarak elini;
"Hoş geldin oğlum ATSIZ, kutlu olsun!" diyecek.
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.224 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.