TÜRKİYE-İSPANYA,ETA-PKK
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Eylül 2020, 16:48:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKİYE-İSPANYA,ETA-PKK  (Okunma Sayısı 3835 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tigince
Ziyaretçi
« : 11 Mayıs 2010, 23:50:29 »

Türkiye-İspanya yerine Erdoğan-Zapatero'yu koymak daha yerinde olacak. Çünkü sık sık bir araya gelen iki başbakanın da başları ülkelerinin terör örgütleriyle dertte. Ancak İspanya, Türkiye'ye göre çok avantajlı. Çünkü 36 yıldır faaliyette bulunan ETA, şimdiye kadar, dördü son dört yılda olmak üzere, sadece 800 kişi öldürmüş. Önceleri Fransız Bask kesiminde üslenen bu terör örgütünün oradaki faaliyetleri Fransız polisinin işbirliğiyle önlenmiş.
İki terör örgütü de son dönemde ilan ettikleri ateşkesten son günlerde vazgeçtiler. Hedeflerine varmak için teröre geri döndüler.
Türkiye'de Erdoğan şanslı. Çünkü PKK'ya karşı takındığı ılımlı tavrı kullanarak kendisini kamuoyu nezdinde mahkûm etmeye çalışan bir muhalefet yok. İspanya'da ise Zapatero, 2004 yılındaki seçimleri, iktidarda olan Halk Partisi, Madrid tren istasyonu olayını kullanmak isteyince, kazanmıştı. Zafer sarhoşluğu içinde, muhalefetin eğilimlerine aldırmadan, ETA ile doğrudan müzakerelerle barış yapmaya kalkmıştı. Ama ETA geçen yıl sonunda Madrid'de bir otoyu havaya uçurup iki kişinin ölümüne sebep olunca, bütün inanılırlığını yitirmişti.
Türkiye'de PKK'nın yarattığı terör neticesinde 35 bin civarında insan ölünce, Erdoğan, Güneydoğu'da kimi PKK sempatizanından oy alma umudunu pek sergileyemedi. Sadece Genelkurmay Başkanı'nın, 'Teröristlerin ardında olanlarla asla konuşmam' şeklindeki açık tavrına karşın, uzunca bir süre, 'Olumlu netice alınacaksa herkes ile konuşurum' sözlerinden geri adım atmadı. Ancak geçen hafta, birbiri peşi sıra toprağa verilen şehit cenazeleri ülkeyi sarsmaya başlayınca, sözlerinin Barzani ile ilgili bölümünü geri aldı.
Türkiye ile İspanya arasındaki olayları mukayese etmek olası değil. Hem her boyutlarında matematiksel farklılıklar çok büyük, hem iki ülkedeki söz konusu toplulukların tüm yaşamlarında sahip oldukları hukuki statüler farklı.
ETA'nın parçası olduğu, şimdi bağımsızlık isteyen Bask bölgesi her zaman İspanya içinde, birçok alanda kendi yönetiminin sahibi olmuş. Şimdi daha fazlasını istiyor. Zapatero'nun sosyalistleri de isteklerini görece destekliyor. Ama terör, barışçı yaklaşıma karşın durmuyor.
Avrupa Birliği'nde, kendi ülkelerinde mevcut olmayan terör karşısında rahat bir kesim, 'Terör sadece polis yöntemleri ve cezalandırmayla ortadan kaldırılamaz' düşüncesinde. Buna örnek olarak da, koşulların çok farklı olduğu İngiltere'nin İrlanda sorununu gösteriyorlar.
İspanya'da ETA'nın sadece ateşkesten vazgeçtiğini açıklaması, Zapatero'nun mahalli seçimlerde çok oy kaybetmesinde rol oynadı. Şimdi gelecek martta yapılacak genel seçimleri kaybetme korkusu içine düşmüş görünüyor.
Türkiye'de Kuzey Irak'tan gelen mesajlar Erdoğan'ın lehine görünüyordu. AKP'nin seçim kazanması temenni edilirken, 'İktidarda kalırlarsa onlarla konuşabiliriz' deniyordu.
AKP karşısında güçlenme ve iktidara ortak olma olasılıklarına sahip CHP ile MHP'nin, PKK terörüne karşı ne denli kararlı oldukları ise bilinmeyen bir şey değil. Ama buna karşın iki parti de mücadele havasını kızıştırmaktan kaçınıyor.
Şimdi havayı, yukarıda işaret ettiğim şehit cenazeleri törenlerindeki toplum tepkisi tırmandırıyor. Bu tırmanışın nereye kadar sürüp, hangi yönlerde odaklanacağı, siyasi iktidarı ne kadar baskı altına alacağı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni de ne kadar etkileyeceği yaşamsal önem taşıyor.
Erdoğan'ın işi de, en az Zapatero'nunki kadar zor görülüyor.


M.Ali Kışlalı

15/06/2007
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2010, 23:53:48 »

Şu ETA ile PKK'nın bir tutulması çok saçma bence. ETA'yı savunmuyorum ama PKK yargısız infazlarla, öğretmen, mühendis öldürmekle meşhur olmuşken ETA yapacağı her eylemden önce polisi-askeri uyarır, sivil olmasın der...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
tigince
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2010, 00:01:33 »

1800' lü yıllardan beri var olan legal partisi, illegal örgütü olan bu topluluğu ecnebi bitirebildi, biz 3 5 çapulcuyu dağlarımızdan indiremedik, gebertemedik! Koyuyor insana! Bu örgütün kayıtlarında sivil ölümler de var buarada, ayrıca habersiz bombalı eylemleri de mevcut. Bizi ilgilendiren kısım bu değil ama. Biz sınırlarımız içerisindeki terörü bitiremiyoruz, yetmiyor gibi legal partilerini meclisimize alıyoruz! Trajikomik bir durum! Gülsen bir türlü, ağlasan bir türlü...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2010, 00:11:46 »

ETA'nın var böyle eylemleri ama aşırı uçlar yapıyor bunu. PKK'nın içindeki herkes aşırı uç olduğu için sivil katliamları yapıyorlar.

Batasuna örneği de çok tartışıldı ülkemizde. Ama hiçbir Batasuna'lı buji apo diye dolaşmıyordur mecliste...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
tigince
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2010, 00:13:48 »

Hepsinin kafasına apo kadar taş düşsün de kurtulalım! Bir de şu parti bozuntusu bdp' yi meclisten def etseler...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.212 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.