EN BÜYÜK İHANET: YARGIYI BÖLDÜLER
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Aralık 2020, 22:50:05


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: EN BÜYÜK İHANET: YARGIYI BÖLDÜLER  (Okunma Sayısı 1956 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 08 Nisan 2010, 19:37:41 »

EN BÜYÜK İHANET: YARGIYI BÖLDÜLER BİR süre önce, hakkında bir yazısından dolayı tazminat davası açılan bir gazeteci arkadaşımla konuşuyorduk. Davayı açan “çok tanınmış” biriydi. Yazıyı okumuştum. Bugüne kadar yüzlerce tazminat davasına girip çıkan bir gazeteci olarak kendisine “Yırtarsın, bu yazıda suç yok” demiştim.

Gazeteci arkadaşımın yanıtı ilginçti:

“Hakimin Tayyipçi olduğunu öğrendim, tazminatı mutlaka dayayacak.”

Sonra öğrendim, hakim gerçekten de dayamıştı! Yargıtay bu kararı yasaya ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle geri çevirdi, o hakimin yerine gelen bir başka hakim davayı reddetti ve adalet yerini buldu.

Bir başka basın davasından örnek vereyim. Gazeteci, ülkeyi yönetenlerden birine resmen hakaret etmiş ve belli bir kişi tarafından hakkında yine tazminat davası açılmıştı. Gazeteci çevresine “Hakimi soruşturduk, bizden olduğunu öğrendik. Davayı reddedecek” diyordu. Gerçekten de, açılan davayı
mahkeme reddetti. Yargıtay aşamasında ne olduğunu bilemiyorum.

Bunları niçin yazdım?

AKP bu ülkeye çok sayıda kötülük yaptı, sivil diktatörlük kurdu. Bunları tek tek yazmaya kalksak birkaç cilt kitap olur.

Ancak, AKP’nin Türkiye’ye yaptığı en büyük kötülük, yargıyı bölmek oldu. Evet, yargı artık siyasal açıdan bölünmüş durumda. Hakim Tayyipçi mi? Savcılar nasıl? Mahkeme AKP’li mi, değil mi?

Hukuk çoğu zaman işlemiyor. İşliyorsa bile, davalı veya davacı herkes, özellikle siyasi konulu davalarda hakimin ve savcının siyasi görüşünü birbirine soruyor, o açıdan tartışıyor, beklentiye giriyor.

AKP medyası, bu bölünmenin en büyük nedenlerinden biri.

Yargıya, hakim ve savcılara sürekli olarak “Bizden yana olmazsan seni mahvederiz, üzerine geliriz, kararlarını didik didik ederiz” mesajları veriliyor. Bunların örneklerini şu Ergenekon ve Balyoz davalarında her gün görmüyor muyuz?

Geçenlerde bir grup dost, ismini Türkiye’de herkesin bildiği yaşlı bir hukukçu ile konuşuyorduk. Yıllarını mahkeme kürsülerinde hakim ve savcı olarak geçirmiş, sonra çok önemli yerlere gelmişti. Söylediklerini aynen yazıyorum:

“Bizim zamanımızda da, elbette her hakim ve savcının bir siyasi görüşü vardı. Ama onu sadece aile bireyleri ve çok yakın çevresi bilirdi. O görüşler, verdiğimiz kararlara asla yansımazdı. O kadar dikkatli davranırdık ki, görev yaptığımız il veya ilçede memur kulüplerine, restoranlara çok ender giderdik, yüzgöz olmamak için alışverişe çıkmazdık, kimseyle konuşmazdık. İnsanlarla aramızda hep mesafe bırakırdık. Hele siyasete asla bulaşmazdık. Şimdi bir bakıyorum, bazı hakim ve savcılar, siyasetçilerde al takke ver külah! Otel odalarında pazarlık yapıldığını duyuyoruz. Adalet Bakanlığı onlara direktif verebiliyor. Biz Adalet Bakanının ismini ancak gazeteden bilirdik.”

Şu AKP hükümetinin yaptıklarını, yargının üzerinde nasıl oyunlar oynadığını bir başka açıdan irdeleyelim. Kendilerinin açıktan söyleyemediklerini yalaka medyalarına servis yapıyorlar. İstedikleri bir kişi veya kişiler tutuklandıysa iktidarın söylemleri aynı:

“Yargı bağımsızdır. Biz karışamayız!..”

Satılık, sahtekar ve yalancı medyalarında karar verirse, bu çığırtkanlık başlıyor:

“Vay namussuz hakim, sen nasıl tahliye edersin bunları!!”

İşlerine gelince yargı bağımsızdır! İşlerine gelmeyince vay namussuz hakim vay! Bu kadarla kalsa yine razıyız.

Gözleri öylesine döndü ki, ele geçiremedikleri iki kuruma tam anlamıyla diz çöktürmek için şimdi anayasayı değiştiriyorlar: Anayasa Mahkemesi ve HSYK.

Sonra sıra, ellerine geçirdikleri HSYK eliyle, karşılarında en büyük engel olarak gördükleri Yargıtay ve Danıştay’a gelecek. Oraları da ele geçirildikten sonra görev bitmiş olacak!

VE BİRKAÇ YARGI MANZARASI

İMRALI’da yatmakta olan herifin “doğum günü” önceki gün Mardin’in Ömerli ilçesindeki köyünde binlerce kişi tarafından kutlandı. Türbeye dönüşen köyünde asılı resimleri, PKK bayrakları öpüldü koklandı. Bunlar artık serbest! Binlerce kişinin katıldığı PKK mitinglerinde Apo posterleri, PKK
sloganları ve bayrakları da serbest!

Ancak, “bağımsız yargı” tarafından içeri atılan yurtsever insanlar, terör ve PKK pisliğine karşı yıllarca dağ bayır demeden kelle koltukta mücadele veren komutanlar, subay ve astsubay tutuklu.

Dahası, Kuzey Irak’tan gelen teröristler için Habur sınır kapısına seyyar mahkeme gönderildi. Ayaküstü kurulan ve sabaha kadar görev yapan bu çadır mahkemesinde teröristlerin tamamı pişmanlık nedeniyle (!) serbest bırakıldı. Oysa hiçbiri orada, pişmanlık belirtmemişti.

O çadır mahkemesinde görevli hakim ve savcılara “Bunlar serbest kalacak” diye emir verilmiş miydi, verilmemiş miydi?

AKP’nin Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi’ne birkaç gün önce danışıklı dövüş, kendilerine yakın bir elemanı üyeliğe seçti. AKP’li Adalet Bakanlığı Müsteşarının, Balyoz tutuklamalarının yapıldığı gün İstanbul’da (otel odasında) Başsavcıvekili ve birkaç saat sonra tutuklamaları yapacak olan
hakimle bir araya geldiği iddiaları medyaya yansıdı. Bay Müsteşar, otel odasında Başsavcıvekili ile görüştüğünü doğruladı, bir gecede 30′a yakın tutuklama yapan hakim Ali Efendi Peksak’la görüşmediğini söyledi.

Adaletin manzarasına bakar mısınız!

Evet, AKP iktidarı Türkiye’ye çok, ama çok kötülükler yaptı. Fakat en önemli kötülüğü, YARGIYI BÖLMEK ve SİYASETE ALET ETMEK oldu.

Buna kötülük demek yetmez. Bunun adı İHANETTİR. Bölünen, siyasete bulaştırılan, kendi adamlarına, tarikat ve cemaatlere teslim edilen bir yargı bir daha kolay kolay düzelmez…

Tek tesellimiz, yargı mekanizması içinde çok sayıda onurlu, haysiyetli, korkmayan, iktidarın gücüne alet olup boyun eğmeyen ve emir almayan hukukçularımızın var olması.

Emin ÇÖLAŞAN
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2010, 21:21:50 »

Daha yeni başladılar daha neler göreceksiniz neler heh...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
DAĞLICA KURDU
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 501« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2010, 23:21:44 »

Bu a....k...partisini vede içinde bulunanları eniyi emin çölaşan tanır bunlar çölaşanın elinden az çekmediler kısacası rğer çölaşan bunlar hakında bir şey yazdıysa doğrudur.Bunlara boyun eğmeyen yargı mensuplarınıda çok iyi biliyordur.Ama bunlar ne yaparsa yapsınlar yüce Divandan kurtulamayacaklar isterlerse anayasayı sıfırdan yazsınlar....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KURT   OTAĞI  ÇAKAL   GİREMEZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.357 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.015s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.