TRT6 Açılışında Okunan Ağıt “Ateş düşsün Türklerin evine”
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Kasım 2020, 01:05:49


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TRT6 Açılışında Okunan Ağıt “Ateş düşsün Türklerin evine”  (Okunma Sayısı 6916 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TURAN4534
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 197« : 31 Mart 2011, 15:43:46 »

Açıldığı 1 Ocak 2009’da çok ciddi tartışmalara neden olan TRT 6 ile ilgili hazırlanan bir rapor, Türkiye’de nelerin Türk halkının gözlerinin önünden kaçırıldığını çok çarpıcı bir şekilde tespit etti.
Kürtçe’nin Kırmançi lehçesinde yayın yapan TRT 6 kanalının kuruluşunun üzerinden geçen yaklaşık 2,5 yıllık süre zarfındaki gelişmeleri ele alan 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü raporunda, çok çarpıcı bilgiler yer alıyor.


21. Yüz Yıl Türkiye Enstitüsü Politik, Sosyal ve Kültürel Arastırmalar Merkezi arastırmacısı Ali Aydın Akbaş’ın hazırladığı raporda, kanalın açılışında şarkıcı Rojin’in okuduğu türkü olan Mihemedo Ağıtı’nın Türkçesine de yer verildi. Buna göre ağıttaki ifadeler çok çarpıcı. O dönemin yayınlarında Kıbrıs Barış Harekatı veya İstiklal Savaşı’nda şehit düşen Siverekli bir askere yakıldığı iddia edilen ağıtın Türkçesi okunduğunda, aslında hedefin Türk milleti ve Türk askeri olduğu anlaşılıyor.
Ağıtta geçen “Hey ateş düşsün bu Romilerin evine” ifadesinde geçen “Romi” kelimesinden kastın Türkler olduğunu raporu hazırlayan Akbaş belgeleriyle ortaya koymuş.

Böylece “Birlik ve beraberliği pekiştirsin” gerekçesiyle açılan kanalın, “Ateş düşsün Türklerin evine” ağıtıyla açıldığı ortaya çıktı.

Raporda yine çok çarpıcı bilgiler yer alıyor. İşte 4 bölümden oluşan raporda yer alan o çarpıcı bölümlerden bazıları: (NOT: Büyük harflerle yazılmış ara başlıklar gazetemiz tarafından atılmıştır)


Birinci Bölüm: TERÖR VE MEDYA: PKK'nın Televizyon Girişimleri
Düşük yoğunluklu çatışmanın özü itibarı ile askeri değil, siyasi bir çatışma olduğunun bilincinde olan PKK, siyasetin temel silahının da propaganda olduğunu, kurulduğu andan itibaren çok iyi anlamıştır. PKK, her eyleminde propaganda amacını ön plânda tutmuştur. 1980'ler ve 1990'ların basında bildiri, aylık dergi, radyo, haftalık dergi, günlük gazete aşamalarından geçen PKK, televizyon kurma aşamasına da ulaşmıştır.
PKK terör örgütü de, terör sürecinde kendisinin ve eylemlerinin propagandasını yapacak bir mekanizmanın önemini çok iyi kavramış, kendi denetiminde bir medya yapılanması içerisine girmiş, bu suretle yandaşlarına çok güçlü olduğu mesajını verecek bir platforma sahip olmuş ve bu platform, ne yazık ki, terör örgütüne sayısız fırsatlar sunmuştur.

PKK sadece kendi propaganda mekanizmasını oluşturmakla kalmamış aynı zamanda bağımsız basını susturmak, etkisizleştirmek veya yönlendirmek için önemli çaba sarf etmiştir. PKK 1990'lı yıllarda ulusal gazetelerin bölgede dağıtımını engellemek için baskı ve tehdit unsurlarını kullanmış hatta baskılarını Diyarbakır'da ulusal basın ajanslarından bazılarının muhabirlerini kaçırmaya kadar götürmüştür.

PKK'nın baskıları öyle bir hal almıştı ki, bölgede birçok şehirde gazeteler polis kontrolünde dağıtılmıştır. Basılı yayın üzerinde devlet organlarının kontrolü sağlaması, terör örgütünü zor durumda bırakmıştır. Girdiği çıkmaz karsısında örgütün imdadına uydu üzerinden televizyon yayıncılığı yetişmiştir.


PKK TELEVİZYON KURMA GİRİŞİMİNE, SİYASİ ALANA KAYMA İLE PARALEL BAŞLADI
PKK'nın medyaya yönelmesinin çok farklı nedenleri de vardır. 1992-1993 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri karsısında girdiği silahlı çatışmalardaki başarısızlık ve dış yönlendirmeler 1994/95 sürecinde PKK'yı siyasî alana kaymaya yöneltmiştir.
Televizyon yayıncılığı da bu yönelişin en açık göstergelerin birisi olmuştur. PKK, bu sayede en büyük iddiası olan Kürtçeyi homojen bir hale getirme imkânının6 yanında, düşman olarak gördüğü unsurlar üzerinde yılgınlık, moral kaybı ve çaresizliğe yol açmak imkânını da elde etmiştir. Bu olgu yakın geçmişte çok net bir şekilde yaşanmıştır. 21 Şubat 2008'de PKK terör örgütüne yönelik olarak başlatılan hava destekli sınır ötesi kara harekâtı sırasında PKK'nın yayın organı olan Roj TV'den her gün yüzlerce Türk askerinin öldürüldüğü duyurulmuştur.


EĞİTİMSİZ KADINLAR TÜRKÇE’Yİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENİYORDU
(…) yıllar boyunca Güneydoğu Anadolu'da görev yapmış öğretmenlerle gerçekleştirilen görüşmelerde şu gerçek ortaya çıkmaktadır: Televizyon Güneydoğu'da en az okul kadar etkili bir işlev görmektedir. Bu süreci öğretmenler şöyle ifade etmektedir: “Dünyaya geldiği andan itibaren etrafında hep Kürtçe konuşulan bir çocuk, okula geldiğinde bakıyoruz çok güzel Türkçe konuşabiliyor. Nedenini araştırdığımızda Türkçe’yi evde televizyondan genellikle de çizgi film aracılığı ile öğrendiğini öğreniyoruz. Okula geldiğinde Türkçeyi iyi konuşamayan çocukları incelediğimizde evlerinde televizyon olmadığını öğreniyoruz. Okula geldiğinde Türkçe bilmeyenlerin oranı yok denecek kadar aza inmiş durumda. Bunun iki nedeni var; birincisi televizyon kullanımının genele yayılması, ikincisi annelerin yaşı düştükçe Türkçe bilmeyenlerin oranının da buna paralel olarak düşmesi. Öğrenci velilerinden Türkçe’yi az çok konuşan kadınların da Türkçe’yi televizyondan öğrendiği bilinen bir gerçek. . . ”

(…)

PKK-Televizyon ve “Ulus İnşası”
PKK'nın yukarıda kısa bir tarihçesini verdiğimiz Kürtçe TV yayıncılığının temel hedefi “ulus inşası”dır. Terör örgütü, yayına koyduğu televizyon kanalları aracılığı ile kendi taraftarlarına ve dünya kamuoyuna Kürt folklorunun, müziğinin, geleneklerinin diğer hiçbir ulus ile uyuşmayacak derecede farklı olduğunu anlatmaya, kanıtlamaya çalışmıştır. Bu çaba ve gayretin amacını; Avrupa üzerinden başlatılacak ulus yaratma sürecinin ileri aşamalarında olgunlaşması ve akabinde Türkiye'ye ihraç edilmesi olarak açıklayabiliriz.

Türkçeden farklı bir dil ile yapılan yayınların en önemli amacı şüphesizdir ki Türk vatandaşlarının zihninde Türkiye'de iki farklı millet algısını oluşturmaktır. Bu hedefin ne kadar başarılı olduğu vereceğimiz örnekler ile çok daha iyi anlaşılacaktır.

Avrupa'da yasayan ve Türkiye'yi hiç görmemiş Alev Sönmez adlı bir genç kız, söyle demektedir: “İlk defa Med TV'yi izlediğim an tarihi bir andı. İnanılmazdı. İlk defa bir ulus bir aradaydı, haberleri kendi dilinizle izliyordunuz; Kürtçe müzik dinleyebiliyordunuz ve o güzel ülkenizi kendi gözlerinizle görebiliyordunuz. ”

Londra'da yasayan bir başka Kürt asıllı genç de benzer duyguları dile getirmektedir: “Sınırları olmayan bir ülkenin dışa açılan tek penceresi gibi. Onu izledikçe bir ülkemiz varmış gibi geliyor. Bizim için çok sey ifade ediyor. ”

Evin Sidar adlı bir başka Kürt kökenli gencin dedikleri de dikkate değer: “Ben her zaman Avrupalıları ve Türkleri çok modern insanlar olarak görürdüm, buna karsın Kürtleri ve kendimi köylü, cahil insanlar gibi algılardım. Bence bu Türk eğitim sisteminin doğal bir sonucu idi. Öyle ki insanlar Kürt olarak adlandırılmaktan utanıyorlar. Bu nedenle kendilerini dini terimlerle ifade etmeyi tercih ediyorlar. Med TV işte bu anlayışı yerle bir etti. Ben ve arkadaşlarım kendimizi modern ve normal insanlar gibi görüyoruz. ”

Haberin Devamını Aşağıda ki Bağlantıdan Okuyabilirsiniz.
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.gazete5.com/haber/21-inci-yuzyil-turkiye-enstitusu-trt-6-ses-raporu-31-mart-2011-100608.htm
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TURKCUOZGUR
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 72


« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2011, 14:23:47 »

gerçek ateşi amerikayı arkalarına alıpta türkmen kardeşlerimize ağalık yapan soysuzların bağırlarına düşüreceğiz. Bu ülkede yaşayıpta kahpece şerefsizce yaşayan kalabalık maymun ordusuna kat ve kat göstereceğiz ateşi.


Y.N: İmla kurallarına uyunuz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Genç Börü
Genç Börü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 499


TANRI TÜRK'Ü KORUSUN


« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2011, 18:20:14 »

O ateş onların evinde düşecek...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.235 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.015s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.