Suriye İç Savaşındaki Grupların Detayları
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 08 Nisan 2020, 13:51:15


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Suriye İç Savaşındaki Grupların Detayları  (Okunma Sayısı 60 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Atsız Öğrencisi
Halepli Bozkurt
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 151


Yol Ver Türkün Bayrağına


« : 12 Mart 2020, 22:02:56 »

Öncelikle esenlikler kandaşlarım.Yukarıda başlıkta belirttiğim gibi bugün sizlere Suriyedeki iç savaştaki blokların amaçlarını anlatacağım.
Esed Rejimi yanlısı Devletler:
Rusya:Rusyanın amacı yıllardan beri var olan sıcak denizlere inme arzularıdır.Hatta bundan dolayı Rejim,Tartus Limanını 49 yıllığına Rusyaya kiraladı.
İran:İranın amacı ise Ortadoğu Suudi Arabistan ile girdiği Vekalet Savaşında her zaman öne geçmek istemesidir.Irak ve Lübnan arasında köprü görevi gören Suriyede önemli güç elde etmek istiyor.Kısacası İran,Suriyede nüfuz sahibi olmak istemesidir.
Çin:Çin amacı da Ortadoğuda kendisine muhalif bir iktidar olması ve Batı yanlısı bir iktidar istememesinden dolayı orada etkin olmak istiyor.
Esed Rejimi yanlısı örgütler:
Wagner Group:Putin tarafından desteklenen ünlü Rus özel paralı asker şirketidir.Sadece Suriyede değil,Ukraynada,Libyada,Mozambikte bile savaşırlar.Genelde üyeleri Spetsnaz komandolarıdır.
-Ayrıca Ruslar,Slav ırkının liderliğini iddaa ettikleri için Sırp,Belarus,Bulgar vb.paralı askerlerde yer alır.
Hizbullah:Lübnan aşırı nüfuz sahibi olan Hizbullah,İran destekli Şii İslamcı örgüttür.İranın desteğini alarak Lübnanı adeta İran yanlısı bir devlet haline girmiştir.Suriyede ise İranın ayak işlerini yapmaktadır.
-İran da Şiilerin liderliğini yaptıkları iddaa ettikleri için Afganistandan,Pakistandan,Yemenden getirdiği Şiilerin bulunduğu, İran yanlısı örgütler bulunmaktadır.
-Çinde komünizm son kalesi olarak görüldüğü için Kuzey Kore,Venezuela,Kübadan getirttiği komünistlerde Esed Rejimi saflarında savaşmaktadır.
Esed Rejimi yanlısı yerli işbirlikçiler:
Ermeniler:Rusların kendilerine 'ağabey-kardeş'gibi davrandıkları öne süren Ermeniler,Rusyanın menfaatleri doğrultusunda ve Esed rejiminin yıllarca kendilerine taviz vermesinden dolayı Esed rejimi saflarında savaşırlar.
Nusayriler:Esed ailesinin bir Nusayri olmasını fırsat bilen Nusayriler,40 seneden beri Rejimin devlet kadrolarında kadrolaşmış durumdadır.
Dürziler:İsrail karşıtı olan Dürziler,Golan sonra sıra kendilerini geleceklerinden sanan dolayı Rejimi desteklerler.
Ortodoks Hristiyan Araplar:Hafız Esed önderliğinde yapılan Nusayrilerle birlikte yapmış oldukları darbeden önemli pay alan Hristiyan Araplar,Ortodoks mezheplerinden dolayı Rusyanın adeta Ortadoğu sekreteri konumuna gelmiş bulunmaktadırlar.Elbette Sünni Bir iktidardan korkmalarından dolayı Esed Rejimini desteklerler.
Bazı Sünni-Arap aşiretleri:Beşşar Esedin karısının Sünni olmasından dolayı bazı  Sünni-Arap aşiretleri Esed Rejimine destek verirler.
Muhalefet yanlısı Devletler:
ABD:Adeta petrol manyağı olan ABD,Ortadoğuda kendinde muhaliif konumda gördüğü Rejimi yıkmak istediği için muhalefete destek vermiştir.
İsrail: Ortadoğuda İran yanlısı bir iktidar olmasından rahatsız olan İsrail, Esed Rejiminin gitmesinin istediği için muhalefete destek vermişlerdir.
Körfez Ülkeleri:ABD ve İsrail Ortadoğuda ayak işlerinden yapan Körfez Ülkeleri,kendilerine rakip bir iktidar istememelerinden dolayı Muhalefete destek vermişlerdir.
Türkiye:Esed Rejmini Türkiyeye yapmış olduğu zararlı faaliyetler sonrası hükümet,muhalefete destek vermişlerdir. Sonraları ise Katar ve Türkiye muhalefete destek veremeye devam etmektedir.
YPG/PYD/HPG:
Ortadoğuda adeta Batının petrol bekçiliğini yapmaktadır.Başta Batı ve Avrasya tarafından desteklenen terör örgütü Suriye kuzeyini ele geçirmiş durumdadır.
Türkiye için adeta tehdit konumundadır.Fırat Kalkanı,Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları ile ağır darbe almışlardır.
Ayrıca Suriyede Türkmenler için de ayrı bir tehdittir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Atsız Atanın talebesi olmakla iftihar ederiz.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.198 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.