MEŞRU MÜDAFAA HAKKI DOĞMUŞTUR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Kasım 2020, 06:56:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: MEŞRU MÜDAFAA HAKKI DOĞMUŞTUR  (Okunma Sayısı 4530 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
EREK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4« : 19 Mart 2009, 02:50:54 »

Adam öldürmek, yani cinayet işlemek hukukun ve yasaların olduğu her ülkede suçtur, cezası ağırdır. Ancak adam öldürene verilen cezanın ağırlığı, cinayetin işlendiği koşullara göre de değişebilmektedir. Eğer cinayet önceden tasarlanmış ise, katil çok ağır bir cezaya çarptırılır. Yok, eğer bir kişi, yoğun bir biçimde kışkırtılır ve onuruna, şerefine ağır hakaretler edilmesi sonucu elini kana bularsa, mahkemeler bu koşulları hafifletici nedenler olarak var sayıp, göreceli olarak çok daha hafif bir ceza verebilir.

Bunlar herkesin bildiği şeyler.

Ancak adam öldürmenin suç sayılmadığı koşullar da vardır. Buna yasalarda, meşru müdafaa (yasal savunma) deniliyor. Açık anlamı şu: Canı, malı, namusu, onuru ve şerefi çok tehlikeli bir saldırıyla karşılaşan bir kişi, eğer tüm olanaklarını kullanıp saldırganı püskürtemezse, son kertede gözü dönmüş saldırganı öldürmek zorunda kalabilir ve işte buna ‘Meşru Müdafaa’ denilir.

Kuşkusuz, meşru müdafaayı kanıtlamak oldukça güçtür, bu nedenle mahkemeler böyle bir olasılığı titizlikle inceledikten sonra karar verirler. Ama sonuçta, meşru müdafaa nedeniyle adam öldürdüğüne karar verilen kişi, mahkemeden katil olarak değil; canını, malını, namusunu, onurunu ve şerefini azılı bir saldırgana karşı savunmuş, başı dik, özgür bir kişi olarak çıkar.Peki, kişilerin meşru müdafaa hakları var da, ulusların böyle bir hakkı yok mu?

Ulusların da meşru müdafaa hakları vardır.

Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nün 51. Maddesinde bu hak açıkça belirtilmiştir:

“Nothing in the present Charter shall impair the inherent right of individual or collective self-defence if an armed attack occurs against a Member of United Nations…”

Türkçesi:

“Eğer Birleşmiş Milletlerin bir Üyesi silahlı bir saldırı karşısında kalırsa, halihazır Tüzük’teki hiçbir madde, saldırı altındaki ülke insanlarının doğal olarak sahip olduğu meşru müdafaa hakkını bireysel ya da toplu olarak kullanmasını engelleyemez…”

Başta Michael Walzer olmak üzere çoğu batılı ünlü düşünür, bireysel meşru müdafaa ile ulusal meşru müdafaa arasında ciddi bir benzerlik olduğunu savunmaktadırlar.

Uluslararası yasaya göre, bireylerim meşru müdafaa hakkını kullanırken bulunması gereken ölçütler, ulusların da meşru müdafaa hakkını kullanması sırasında bulunmalıdır. Bu ölçütler şunlardır: Kesin gereklilik, tehlikenin çok yakın olması, savunmada orantılı güç kullanılması.

Uluslararası yasada, bir de çok önemli şu ön koşul bulunmaktadır: Ancak egemen bir devlete sahip ulusların meşru müdafaa hakları vardır.

Öyleyse, Birleşmiş Milletlerin bir Üyesi olan, egemen bir devlete sahip Türk ulusunun, uluslararası yasaya göre meşru müdafaa hakkı bulunmaktadır.

Peki, şu anda Türk Ulusunun meşru müdafaa hakkını kullanma koşulları oluşmuş mudur?

Bu sorunun yanıtını birlikte bulalım.


Türk Ulusunun neredeyse tüm maddi varlıkları zorla ve hile ile elinden alınmıştır. Yeraltı, yer üstü madenleri, fabrikaları, işletmeleri ve limanları yağmalanmıştır. Türk Ulusunun vatan toprakları yabancılara peşkeş çekilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tehlikededir. Türk ulusunun egemen devleti Türkiye Cumhuriyeti, zorla ve hile ile sokulduğu Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde, bölünüp parçalanmanın eşiğine gelmiştir.


Türk Ulusunun onur ve şerefi çiğnenmektedir. Türk Ulusu için temel ilke, onurlu ve şerefli yaşamaktadır. Türk Ulusu bunun da ancak tam bağımsız olmakla sağlanabileceğinin bilincindedir. Oysa Türkiye’yi yönetenler, kayıtsız şartsız Türk Ulusuna ait olan Ulusal Egemenliği, Hıristiyan Avrupa Birliği’ne teslime hazırlanmaktadır.


Açıkça görülmektedir ki; ulusal devleti, maddi varlıkları, canı, onuru ve şerefi dıştan ve içten ağır bir saldırıyla karşı karşıya kalan Türk Ulusu için, meşru müdafaa hakkının tüm koşulları oluşmuştur.

Peki, Türk Ulusu hain saldırganlara karşı meşru müdafaa hakkını nasıl kullanacaktır?

Ulusal devletine, maddi varlıklarına, canına, onur ve şerefine haince saldıran dış ve iç düşmanlarına karşı Türk Ulusu, meşru müdafaa hakkını ancak silahlı olarak kullanabilir.

Türk Ulusunun silahlı gücü ordusudur. Türk Silahlı Kuvvetleri TSK’nın bu gücü kullanma görev ve yetkisi, TSK İç Hizmet Kanununun 35. Maddesinde açıkça yazılıdır:

“Silahlı Kuvvetlerin vazifesi, Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır.”

Bu yasaya göre hazırlanan yönetmeliğin 85. maddesi de, TSK’nın görevini şöyle tanımlamıştır:

“Türk yurdu ve cumhuriyetini içe ve dışa karşı lüzumunda silahlı korumak…”Şimdi özetleyelim.

Ulusal devleti, tüm maddi varlıkları, canı, onur ve şerefi dıştan ve içten çok ağır bir saldırıyla karşı karşıya olan Türk Ulusunun, hem uluslararası yasalara göre hem de TSK İç Hizmet Kanununun 35. Maddesine göre, meşru müdafaa hakkı doğmuştur.

Bu hakkın kullanılmasında gösterilecek en küçük bir tereddüt ya da erteleme, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sonunu getirecek, ulusal devletini kaybedecek Türk halkını sömürgecilerin kölesi yapacaktır.Dükkân kapama zamanı değildir!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

GÖK TENGRİ TÜRKÜ KORUSUN
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2009, 23:10:34 »

EVET TÜRK MİLLETİNE MEŞRU MÜDAFA HAKKI DOĞMUŞTUR,ÖNÜNE GELEN KÜRDÜ HALLETMEK YASALARA KONMALIDIR. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
umut1
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 85« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2009, 10:36:33 »

Türk üm demenin suç oldugu bir zamanda Türklügü savunmak için bir piç öldürsek önce purovakötör ilan edilir sonrada medyada en agır cezayı almamız için kampanya başlatılır bununlada kalmaz ölen soysuza günlerce agıt yakılır kardeşlige ve barışa kurşun sıktıgımız için vatan haini ilan ediliriz .Malesef bu durumdayız
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İNADINA TÜRKÜZ
İNADINA TURANCI!!!
GÖÇMENTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 36« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2009, 21:00:35 »

haklısın kandaş aynen dediğin gibi;bugün bi kürdün canını okusak,içimizdeki nefreti akıtmaya kalksak bize yapmayacakları kalmaz.Ancak biz TÜRKÜZ.Milletimizin şerefi için kendimizi feda etmeliyiz;en azından ben kendimi bile bile ateşe atarım.Varsın ben hapislerde olayım ya da teslimiyetçi sisteme kendini vermiş bir soydaşımın kuşunuyla yere serileyim.Hiç önemli değil;yeterki ölümemiz için ilk kıvılcım çakılsın.Milletimin şerefi,haysiyeti ayaklar altındayken yaşamaya hakkımız yok.
          varlığım yüce ırkıma feda olsun...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BEN BİR TÜRKÜM DİNİM CİNSİM ULUDUR...
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2009, 21:05:42 »

haklısın kandaş aynen dediğin gibi;bugün bi kürdün canını okusak,içimizdeki nefreti akıtmaya kalksak bize yapmayacakları kalmaz.Ancak biz TÜRKÜZ.Milletimizin şerefi için kendimizi feda etmeliyiz;en azından ben kendimi bile bile ateşe atarım.Varsın ben hapislerde olayım ya da teslimiyetçi sisteme kendini vermiş bir soydaşımın kuşunuyla yere serileyim.Hiç önemli değil;yeterki ölümemiz için ilk kıvılcım çakılsın.Milletimin şerefi,haysiyeti ayaklar altındayken yaşamaya hakkımız yok.
          varlığım yüce ırkıma feda olsun...


OLURMU KANDAŞIM HEMEN ÖLMEK,SENİN KANININ BİR DAMLASINA 1000 LERCE KÜRT HEBA OLSUN.SENİ YERE SERECEK SOYDAŞ KURŞUNU DAHA İCAT EDİLMEDİ,BAKMA ŞİMDİ KAYITSIZ DAVRANDIKLARINA O AN GELSİN SENİN O KURŞUNUNU YERİM DEDİĞİN KANDAŞIN SANA KALKAN OLUR BEN EMİNİM BUNA.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
umut1
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 85« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2009, 21:33:32 »

Yürekli-kam kandaş şu insana güven veren yazıların çok güzel her Türkçünün gönlünü kazanmaya muktedir bir yapınız oldugunu düşünüyorum .Şu verdiginiz cevap bir nevi telkin gibi kandaşımıza insan bazen açmazı isyanın ona verdigi yükü kaldıramaz halleri oluyor böyle durumlarda aklı evvel rahatlatıcı bir rol içimizden birisine biçilmek zorunda buda yaşınızdan ve deneyiminizden dolayı size düşüyor.TANRI TÜRK E YAR OLSUN
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İNADINA TÜRKÜZ
İNADINA TURANCI!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.21 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.