KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA EFELER
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Ekim 2020, 02:07:43


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA EFELER  (Okunma Sayısı 10333 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 07 Ekim 2009, 11:53:57 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Türk Kurtuluş savaşının hemen hemen hiç bilinmeyen ya da çok az bilinen iki dönemi vardır: Savaşın Kuvayı Milliye dediğimiz ilk bir yıllık dönemi ve savaşın bitişinden sonra ki ilk yıl. 19 Mayıs 1919 Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarihtir.
Bu tarihten üç gün önce Yunanlılar İzmir''e çıkmıştır. O günkü gazetelerde en göze çarpan başlık şudur: YUNAN İZMİR''E ÇIKTI SİLAH BAŞINA!... Bundan sonra bütün Ege bölgesinde Efelerin Zeybeklerin silaha sarıldığı görülmüştür. Bu zeybekler arasında oldukça büyük yararlıkları bulunan ve Kuvayi Milliye ruhunun doğmasında amil olan efsaneleşmiş büyük isimler vardır. Bir düşünün Yunan''ın İzmir''e çıktığı tarih 1919 yılı 15 Mayıs''ıdır.

Büyük Millet Meclisi''nin kurulup duruma el koyması düzenli ordunun yeniden kurulması arasında 1 yıllık bir zaman vardır. İşte bu uzun zaman dilimi içinde Anadolu''da hiçbir güç yokken Ankara''ya varıp işi bitirmek için hazırlanan Yunan birliklerini Ege sahillerinde kıpırdamadan tutanlar bu efeler ve zeybekler olmuştur. 23 yaşında bir delikanlı olan Yörük Ali Efe bu büyük kahramanlardan biridir. Elimizde Efe''nin zamanımızdan günü gününe 54 yıl önce yani ebediyete intikalinin çok kısa bir süre öncesi gazeteci Şahap Balcıoğlu''na vermiş olduğu güzel bir mülâkât var. İçinde bulunduğumuz Ağustos ayı Türk''ün zaferler ayı olmakla da ünlüdür. Bu vesile ile Yörük Ali Efe''nin zikrettiğimiz mülakattaki bazı tespitleri :

1919 yılı Haziran ayındayız 1.Cihan Savaşından çıkmış olan Türkiye düşman çizmesi altında inlemekte. Bu arada İzmir''den Aydın''a kadar Yunan askerleri sarhoş nağralarla dolaşıp "Megalo İdea"nın gerçekleştirdiğini iddea etmektedirler.Sıcak bir Haziran günü Yenipazar''dan Aydın''a uzanan geniş Menderes Ovasında yüz kadar atlı dolu dizgin gidiyorlar. Hepside iri yarı yağız çehreli pos bıyıklı efeler. Çepkenleri allı morlu havada uçuşuyor. Önde kar gibi beyaz bir at üstünde reis gidiyor. Bu 23 yaşında kumral yeşil gözlü aletik yapılı fevkâlade yakışıklı ince bıyıklı bir levent. Atının üstünde dimdik duruyor.

23 yaşında bütün Ege Bölgesine ün salmış bu yiğidin adı Yörük Ali Efe''dir. Nazilli Aydın Muğla Tire Ödemiş Manisa ve dolaylarında onu tanımayan yok. Yörük Ali her yerde sevilip sayılan bir efedir. Çünkü o eşkiya değil fakir babasıdır. Güler yüzlüdür merhametlidir.
-"Dur!"
Efe kolunu kaldırmış kızanlarına sesleniyordu. Kafile durdu.
Yol kenarında iki hatun kişi vardı. Bunlardan biri başörtüsüyle başını ve yüzünü tamamen örtmüştü. Çehresi görünmüyor yaşı okunmuyordu. Öbürüyse orta boylu 16-17 yaşlarında esmer karagözlü bir genç kızdı. Kıyafetleri mahalliydi. Ellerindeki testileri yere koymuşlar efelere bakıyorlardı.
Manzara yabancı bir göz için ilk bakışta normal addedilebilirdi ama aslında hiç de öyle değildi. Genç kızın başı ve yüzü açıktı. Örtüsü omuzlarında sallanıyordu. Buysa mahallin örf ve adetlerine göre iki manaya gelir: Kadın böyle bir harekette bulunduğu zaman karşısnıdaki erkek ya onun yüzünü gözlemek ihtiyacını hissetmeyecek kadar yakınıdır veyahut da kadın o erkeği adam yerine saymamaktadır.
Efe karşısında dimdik duran ve gözlerini kırpmadan ona bakan genç kızı uzun uzun süzdü.
-"Kız ben yüzümü erkekten gizlerim.
Efenin solunda at üzerinde duran baş kızanı şimşek hızıyla tüfeğini omuzladı. Fakat Yörük Hali yıldırım gibi uzanıp tüfeğin namlusunu yakaladı."
-"Rahat dur" dedi
Sonra yine kıza döndü:
-"Demek beni erkek yerine koymuyorsunöyle mi"
Genç kız Efenin yeşil gözlerine bakarken yüzünde en ufak korku izi yoktu. Başıyla aydın istikametine göstererek:
-"Erkek olanın burada işi ne" diye konuştu.
"Aydın gavur elinde. Şehir yanıyor. Kardeşlerimizi düşman kesiyor. Halbükü sen ovalarda dolaşıyorsun."
Efe cevap vermedi. Yalnız bakışları uzaklara Aydın''a doğru kaydı. Bir an ufukta yükselen kara dumanları seyretti. Sonra genç kıza döndü:

-"Öyle olsun" dedi "görüşürüz".

Ve atını sürdü. Atlılar tozu dumana katıp uzaklaştılar.

Yörük Ali Efenin milli mücadeleye iştiraki böyle başladı. Efe düşmana karşı ilk kurşunu 13 Haziran 1919 tarihinde Sultan hisarda attı. O gece Malkoç köprüsündeki Yunan karakolunu bastılar. Efe tek başına dört kişiyi temizledi.
Ondan sonra Yenipazar nahiyesi Efenin öteden beri olduğu gibi yine karargahı olmakta devam etti. Efe binleri bulan kuvvetiyle düşmanın başına yaman bir bela kesildi. En umulmadık yerde ortaya çıkarak girdiği yeri darduman etti.
Yörük Aliye gösterdiği yararlıklar üzerine Ankarada''ki TBMM tarafından Milis albaylık rütbesi verildi ve kendisi güney cephesi komutanlığına tahin edildi. Efe üç yıl durmadan savaştı. Sonunda Mustafa Kemalle beraber İzmir''e akan Türk ordusu 7 Eylül''de Aydın''a girdiği zaman başta Yörük Ali göründü. Halk yol boylarına toplanmış onbinlerce ağızdan sevinç çığlıkları çıkıyor gözyaşı alkış kıyemet gidiyordu"
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ATTİLABİLGEHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2009, 12:35:08 »

TÜRK SOYUNUN ULU KANINI ORTAYA ÇIKARABİLMESİ İÇİN BAŞINA BÜYÜK SIKINTILARIN GELMESİ VE BÜYÜK ŞOKLARI YAŞAMASI GEREKİYOR. KEŞKE BUNLAR OLMADAN AKLIMIZI BAŞIMIZA ALSAK. BU ARADA BU İSİMLİ İSİMSİZ KAHRAMANLARI YETERİNCE SEVEBİLSEK SAYABİLSEK. ONLAR BİZİM KAHRAMAN ATALARIMIZ, HERŞEYİMİZ BİZ ONLARIN VARLIĞIYLA YAŞAM BULDUK. SİZLERİ SEVMEK İÇİN O KADAR NEDENİMİZ VAR Kİ...

                                                                                    TTKY
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Nurgül
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 141


« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2009, 14:24:04 »

..

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
umut1
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 85« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2009, 15:41:06 »

Bu hikayede ince bir ayrıntı var efeler isimsiz kahramanlar var ama onlara savaşma gücü veren onları cephede aslan kesilmelerine sebep olan en önemlisi onları doguran Türk kadınları var.Yeni efeler doguracak Türk kadınlarına da sahip çıkalım onlara gerçek degerlerini verelim .Oçeşmenin başındaki Türk kadını olmasaydı belkide yörük Ali olmayacaktı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İNADINA TÜRKÜZ
İNADINA TURANCI!!!
Onbaşı Sançar 1944
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 24« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2009, 16:50:29 »

Yunan işgalinin başladığı dönemlerde işgalin Aydın ve civarlarına yayılacağını gören Türk direnişçileri, Türklüğü koruma ve Türk topraklarını var güçleriyle savunmak için harekete geçme kararı aldılar. Bu sırada Yunan birlikleri Aydın demir yolu ve çevresi üzerinden ilerlemekteydi 26 mayıs 1919 günü İncirliova ve Germencik Yunan ordusu tarafından ele geçirildi. Bir gün sonra işgal şehrin merkezine kadar ilerlemekteydi. Bu duruma karşı Aydın'ın kahraman efelerinden Yörük Ali Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe, Kara Durmuş Efe, Kozalaklı Mehmet Efe, Mesutlulu Mestan Efe, Dokuzun Hasan Hüseyin Efe ve Sancaktarın Ali Efe’nin düşmana saldırmak için dağa çıkarak Türk direnişini başlattılar.

Birkaç gün içinde örgütlenerek köylerden gönüllü toplamaya başladılar. Çine'den Aksekili Hacı Abdurrahmanoğlu Mehmet, Giritli Memduh Bey, Kütahyali Recep Çavuş, Asaf Gökbel, Ramazan Onbaşı, Kuruköylü Ahmet, Çine Evcilerden İbrahim, Yağcılardan Kör Ahmet, Çolak Koca Ahmet, Kozalaklı Mehmet Efe de Türk direnişine katıldılar.

Aydın'daki ilk ulusal güç bu idi. Aydın'dan Çine'ye doğru taşınan 175. Piyade Alayı Kumandanı Binbaşı Hacı Şükrü makinali tüfek bölüğü kumandanı Teğmen Şerafettin Beyler'di. Bunlar Çine Yanıkhan'a yerleştiler. Çine'nin güney sırtlarına da Teğmen Mahmut Bey kumandasındaki Dağ Topçu Batarya Taburu yerleşmişti. 30 Mayıs 1919 günü Tümen Kumandanı Miralay Şefik Bey Çine'ye geldi. Çalışmalar gizli tutuluyordu. 1 Haziran 1919 günü ulusal güç hazırlıklarını bitirmişti. 5 Haziran 1919 günü Milas üzerinden gelen bir İtalyan birliği Çine'ye karargah kurdu. Milli kuvvetlerin Çine'de kalmasi artık tehlikeli olabilir diye 6 Haziran'da Dalama üzerinden Armutlu köyü'ne geldiler. Yenipazar ve köylerinden de gönüllü toplayarak Donduran Köyü'ne geldiler. Yörük Ali'nin etrafinda 60 bozkurt ruhlu direnişçi toplanmıştı.

İlk olarak Malgaç Baskını gerçekleşti. Bu baskında Yunanlı askerlerin çoğu imha edildi, hayatta kalabilenler kaçtı. Kuvvetlerimiz hiç kayıp vermeden çekildiler. Ardından Erbeyli Baskını bu baskında Yunan bölüğü 30 ölü, 45 yaralı verdiği gibi Yunanlılarda büyük bir korku ve telaş başladı.

23 Haziran 1919 günü Orhaniyeli Kara Durmuş Efe 70-80 kişilik gönüllü birlikle İncirliova baskınını yaptı. Aynı günü Yunanlılar Aydın'a toplanmış olduklarından önemli bir sonuç elde edemedi. Kara Durmuş Aydın'a doğru ilerleyerek Ovaeymir Köyü'ne gelip yerleşti. Yunan ordusu durmadan İzmir'den yeni kuvvet ve silah istemekte idi.

28 Haziran 1919 günü düşman birlikleri Menderes Köprübaşı’na saldırıya geçti. Önce Teğmen Kadri ve Denizli’li Komiser Hamdi Beylerin birlikleri düşmanı karşıladı. Gölhisar Yöresinde bulunan Yörük Ali Müfrezesi'ne ve Umurlu'daki birliklere haber gönderildi. Bu birliklerin gelmesiyle düşman birlikleri neye uğradığını şaşırdı ve geri çekilmeye başladı.

Türk cephesi Kepez sırtları ve Ilıcabaşı'ndan başlayarak Yeniköy sırtlarına kadar ilerliyordu. Düşman üç taraftan kuşatıldı. Akşama doğru da Ilıcabaşı'ndan başlayarak şehrin kenar mahallerine girildi.
29 Haziran 1919 günü savaş erken saatlerde kızıştı. Düşman Tellidede ve Ovaeymir tepelerindeki kahramanların üzerine top ateşi açtı. Köprübaşı'na mevzilenen birliklerimiz de top atışıyla karşılık vermeye başladılar.

Yörük Ali Efe müfrezesi Kozdibi Mahallesi'ne girmeyi başardı. Yunanlılar yüksek bina ve minarelere makinali tüfek yerleştirmişti. Özellikle Beycamii minaresinin mazgal deliğine yerleştirilen makinalı tüfek çok geniş bir alanı etkisi altına alıyor ve müfrezenin hareket etmesine imkan vermiyordu. Ateşin minareden geldiğini anlayan Yörük Ali Efe efsanevi bir atışla bu makinalıyı susturmayı başardı. Akşama doğru istasyon çevresi, Güzelhisar, Torlak, Kozdibi, Ortamahalle tamamen kurtarılarak Yunan güçleri Pınarbaşı ve Aytepe yamaçlarına doğru sürüldü. 30 Haziran 1919 günü 2 gün aralıksız süren şehir savaşının sonunda Düşman Kepez sırtlarında iyice kuşatılmıştı ve Topyatağı'ndan İncirliova yönüne doğru kaçmaya başladı. Düşman Dedekuyusu üzerinden İncirliova'ya doğru çekildi.

33 gündür Yunan işgali altında bulunan Aydın böylece kurtarılmış oldu.

Bu Türk direnişinde adını anmadığımız daha bir çok kahramanlarımızın ruhları şad olsun. Türk topraklarının işgaline ve Türklüğü yok etmek için çalışan düşmana karşı Türk duruşunu sergileyen bu kahramanlarımızı anarak özellikle genç nesillere anlatmalıyız ki bu toprakların nasıl bedeller ödenerek, ne zorluklarda kurulduğunun idrakına varılması anlamında vatan ve Türklük sevgilerini bir kat daha arttırmak zorunluluğu vardır. Çünkü ülkemizin şu an içinde bulunduğu durum ile o dönemler adeta örtüşmekte şu an ise fiili olmasa bile örtülü bir işgal sürecinden geçmekteyiz. Dört koldan Türk düşmanları etrafımızı sarmış durumdadır. Bu noktada yapılması gereken bütün Türklerin, özellikle Türk ırkı'na yön gösteren Türkçülerin her alanda bu örtülü işgale karşı direniş sergilemesi gerekmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Haritalarda ırkımızın yaşadığı yerlere baktık, milletimize fenalık edenleri tarihte okuduk ve milli kini ateşten damgalar gibi kalbimize yazdık. Nihal Atsız Ata
umut1
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 85« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2009, 17:11:25 »

Yeniden kuvayi milliye günlerindeyiz düşman artık kendisi filen gelmiyor içeriden işbirlikçi hainlere yaptırıyor pis işlerini, osmanlıdan kucagımızda kalan birçok etnik döküntülerin torunları ,çocukları hainlikte birbirleriyle yarışıyor .Öyle bir hırsla saldırıyorlarki TÜRK e Türkçe olan her degere düşmana ne hacet üstelik içimizde, ayırt etmek çok zor hangi köşeden çıkacagı belli olmuyor son zamanlarda iyice arttı bu namussuz çakallar, cesaretleri ise susan kabuletmiş gözüken TÜRK ırkıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İNADINA TÜRKÜZ
İNADINA TURANCI!!!
URUNGU_
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 82« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2009, 20:12:50 »

KAM baştaki resim Kurtuluş Savaşı'nda savaşan efelerin resmi mi? Baştan ikinci sırada olan efe babamın dedesine ve babama çok benziyor. Lakabı da İnce Ali Kurtuluş Savaşı'nda savaşmış. Aydın-Gümüş köyünden.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnûn inler, kanını
Leylâ’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağrılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Göğse çiçek takılır
Solunca atmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve……………………
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için…

Hüseyin Nihal ATSIZ
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2009, 20:35:43 »

DESENE EFE TORUNUSUN  Gülümseme  Göz Kırp  Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
URUNGU_
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 82« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2009, 20:46:38 »

Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnûn inler, kanını
Leylâ’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağrılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Göğse çiçek takılır
Solunca atmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve……………………
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için…

Hüseyin Nihal ATSIZ
ATTİLABİLGEHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2009, 21:38:10 »

O GÜZELİM KANIN ORADAN DEMEK Kİ KANDAŞ.  Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.257 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.