Kısaca Enosis
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Aralık 2020, 10:13:15


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kısaca Enosis  (Okunma Sayısı 1473 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 16 Mayıs 2014, 11:14:17 »

Enosis yunancada birleşme anlamına gelmektedir.Bu terim yunanlılar tarafından 1960'lı yıllarda çok kullanılmıştır.Kıbrıs'ın Yunanistan ile birleşmesi amaçlanmış,Türklerin Kıbrıs'tan çıkarılması planları yapılmış,çok sayıda Türk öldürülmüştür.

Bu bir katliam olmasına rağmen kamuoyu tarafından az bilinen ve gündeme Kıbrıs'ın kuruluş gününde bile pek gelmeyen bir olaydır.Zira medyada çok boş olan tartışmalar yüzünden rumlar tarafından öldürülen Türklerden pek bahsedilmemektedir.Amacım tarihimizde bize karşı yapılmış olan bu saldırının bilinmesi,bilenlerin de hatırlamasıdır.Kısaca bu olanlardan ve planlardan bahsedeceğim.

Enosis temelini Yunanlıların Megalo ideasından alır.Bu megalo idea,aslında 558 yıl önce bitmiştir.Bu tarih Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'u fethedip,Bizansı yıktığı tarihtir.Bu tarihte bitmiştir.

Ancak bundan köken alan düşünceler ve bu düşünceyi destekleyen yunanlılar faaliyetlerini devam ettirmişlerdir.

Bu düşüncedeki hayalperestler,eskiden Bizans'ın sahip olduğu toprakları tekrar alıp,yeniden Helen imparatorluğu kurma amacındadırlar.Bu Helen imparatorluğu'nun başkentini İstanbul yapacaklarmış bu düşüncedeki hayalperestler.

İşte enosis de bu düşünceden temel almıştır.Kıbrıs'ta tamamen rumların hakimiyeti olacak şekilde Yunanistan'a bağlamaya çalışılmıştır.

Bu düşünce maalesef bu zamanda da vardır ve şartlara göre yeniden hortlayabilir.
Bunun en büyük destekçisi Ortodoks kilisesi olmuştur.Nasıl zamanında onlar buna destek vermişse şimdi de şartlar o yönde gelişirse tekrar desteklerler.
Aldığı imtiyazı kötüye kullanan ortodoks kilisesi şimdi de devlet içinde devlet demek olan ekümenikliği buna destek için istemektedir.

Binlerce Türk'ün öldürüldüğü,eoka terör örgütünün her yeri yakıp yıktığı zamanlar geride kalmıştır.Ancak o düşünce yokolmamışsa tekrar hortlayabilirler.
AB denilen şarlatan avrupa birliği devletleri her zaman önümüze Kıbrıs'ı koymaktadır.Tabi ekümenik kilisenin kurulmasını istemesi de enosisin etkisi yüzündendir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2014, 13:56:43 »

Kıbrıs Adasının Yunanistan ile birleşmesi düşünü dile getiren Helenist görüş. Helenizm'in ırkçı bir yorumu ve Ortodoksluğun saptırılmış bir tanımı olarak gördüğünü ifade eden Dean Calvert, kilisenin büyük azizleri St. John Chrysostom, St. Basil, St. Gregory, St. Fotios, St. Constantine ve Bizans döneminin tüm diğer azizleri, 'Yunan' Ortodoksluğu diye bir şey bilmezlerdi bile ... diye devam etmekte. Ayrıca kendilerine 'Yunan' denmesini hakaret kabul ederlermiş. Tarihe baktığımızda ise Bizanslıların kendilerine 1453 yılına kadar 'Romai' dediği görülür. Yunan, Helen ya da başka bir şey değil. Helenizm, kilisenin geçerli saydığı bir görüş değildir. Bunun böyle olduğuna bin yıl önce İstanbul'da toplanan konsey karar vermiş.

Türkiye'nin AB'ye girmesine en çok memnun olacak olanlardan birisi de Fener Rum Patriği Bartholomeos'tur. Türkiye AB'ye girerse Patriğin Ekümenlik isteğinin daha kolay gerçekleşebileceği düşünülmektedir. Böylece İstanbul Ortodoksluğun dini merkezi haline gelebilecek, yerleşecek Ortodokslarla İstanbul bir Hristiyan yani böylece Doğu Roma'nın [Bizans] canlanması yolunda ciddi bir adım gerçekleşmiş olacaktır. Patriklikle birlikte Avrupa palamentosu da Grek yayınlmacılığının 'Harp okulu' olan Heybeliada ruhban okulunun yeniden açılmasıdır. Fener patrikleri idari açıdan Eyüp Kaymakamlığına, Fatih Savcılığına ve İstanbul Valiliğine bağlıdır. Çoğu cemaatsiz olan 18 metropolit tarafından yapılan seçimin onayını İstanbul valiliği verir.

Patrikhane, Ortodoks azınlığın dini ihtiyaçlarını karşılayan dini bir müessesedir. Patrikhanenin sürekli uluslararası bir mesele haline getirmeye çalıştığı Heybeliada ruhban okulunun kuruluş amacı Türkiye'de yaşayan 1500 - 2000 civarındaki Ortodoks Rum vatandaşlarının din adamı ihtiyacını karşılamak olmasına rağmen temel amacından ayrılarak Patrikhanenin Ekümenlik iddialarını gerçekleştirmeye yönelik yetiştirme faaliyetlerinde bulunmak istemesi ve bunun kabul edilmesi mümkün değildir.

Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler Mergen Kurt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.241 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.