Pastırmacıyan Kardeşler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Ekim 2020, 07:33:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Pastırmacıyan Kardeşler  (Okunma Sayısı 2566 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karakağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 95« : 04 Haziran 2016, 12:43:19 »

PASTIRMACIYAN KARDEŞLER

Tehcir Yasası 27 Mayıs 1915’te çıkarılan, Osmanlı devletine ihanet edenlerin savaş alanı dışında yerleşimlerin belirleyen kanundur. Bu kanundan yola çıkarak Türklerin 1.5 milyon Ermeni kökenli Osmanlı vatandaşını, planlı ve de programlı bir biçimde kesip doğradığı iddiası, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı yıllarında gerçekleştirdikleri soykırıma batının ortak arama çabasından öte kolay kolay açıklanamaz . Örneğin Tessa Hoffman adlı Alman resmi çevrelerine yakın bir yazar, Birinci Dünya Savaşı’nda Trabzon’da Ermeniler için gaz odası yapıldığını bile öne sürüyor, ülkesinin gerçekleştirdiği soykırıma ve de Auschwitz’le Dachau gibi ölüm kamplarına ortak arama çabalarını saçmalama boyutuna çekerek. Soralım Hoffman’a, 1914-15 Trabzon’unda hangi para ve teknolojiyle bu iş yapılacaktı? Osmanlı başkentinde ve en çağdaş kolordularda bile, bırakın gaz odasını falan, bitlenmeyi yok edecek etüv makinesi bile yoktu! (Temmuz 2003 – İlber Ortaylı)

Şimdi gelelim Karakin Pastırmacıyan’a. Bu muhterem, 26 Ağustos 1896’da yanında 26 Taşnak teröristiyle Galata’daki Osmanlı Bankası’nı basmış. Bunun üzerine Ermenilerle Müslümanlar birbirine girmiş İstanbul’da; 120 asker ölmüş, 25 asker yaralanmış. Sivillerden kaç kişinin öldüğü belli değil. Pastırmacıyan Birinci Dünya Savaşı’nda Rusya’ya kaçarak Osmanlı’ya savaş açmış. Tiflis’teki Ermeni Bürosu aracılığıyla yayınlattığı bildiri şöyledir: Ermeniler dünyanın dört bir yanından gelip Rus saflarına katılıyor. Rus Bayrağı İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında dalgalanacak. Gün gelecek Anadolu’da tek Müslüman Türk kalmayacak!

İşin ilginç yanı ise Karakin Efendi’nin 1908 ve 1912 yıllarında Erzurum’dan Osmanlı Meclisi’ne mebus seçilmesidir. Daha da ilginç olanı, Karakin’in öz kardeşi Vahan Pastırmacıyan! Tuğgeneral Ziya Yergök’ün anılarına bir göz atalım: Sarıkamış’ta Ruslara karşı savaşan 83. Alayın “atılgan, değerli subaylarından biri de Erzurumlu Asteğmen Pastırmacıyan Vahan’dı. Köprüköy Savaşı’nda bacağından vurulmuştu.”  Yani Osmanlı Ermenilerinin tümü düşmanla işbirliğine soyunup ihanetten yöne çark etmemiştir. Çanakkale’de de Ermeni kökenli Osmanlı subayları vardır vatanı savunan, nasıl Armen Garo adıyla bilinen Karakin Pastırmacıyan’ın yönettiği, sadece Erzurum köylerinde bin 200 Müslüman Türk ve Kürt vatandaşı katleden Tero-Çeho çeteleri varsa. Pastırmacıyan Osmanlı 3. Ordusundaki bütün Ermenileri de yanına çekerek 1915’te Van’ı işgal etti. Yakup Cemil, Pastırmacıyan’ı vurmak için yola çıkmak istediyse de İttihatçılar Ruslar’dan çekinerek engel oldu. Dahası Taşnak Partisi’nin İttihatçılarla işbirliği içinde olduğu dönemleri de unutmamak gerek, nasıl Hınçakların Hürriyet ve İtilaf Fırkası’yla ortaklık kurduğunu unutmayacaksak. Erzincan Mutasarrıfı Eşref Bey anılarında Kemahlı, Teşkilatı Mahsusa’nın has adamlarından sayılan efsane kahraman Aziz Ağa’nın Kerakin Pastırmacıyan’ı tek kurşunla vurup öldürdüğünü yazar. Başka kaynaklarsa adamın toplam dört yıl ömürlü, ilk bağımsız Ermeni Cumhuriyeti’nin Washington Büyükelçisi olduğunu 1923’te Cenevre’de öldüğünü belirtir.

Her neyse, bir yanda Karakin Pastırmacıyan adlı bir hain öte yanda Vahan Pastırmacıyan adlı bir yiğit. Bu öykü aslında Anadolu’daki Ermeniler’in ağlatısını da yansıtır. İstanbul’da, Anadolu’da siyasete hiç bulaşmayan, işinde gücünde, Müslüman komşularıyla çok iyi ilişkiler sürdüren 100 binlerce Ermeni’nin varlığına göz yummayı bize belleten, bugün artık az biraz da olsa sorgulamaya başladığımız resmi tarihimizdir. Siyah-beyaz genellemelerin ötesine bakmak, bir yüz yıl ötesinin ara renklerini seçmek zorundayız aradığımız toplumsal barış ve huzursa eğer.

(Aziz ÜSTEL, Nisan 2012)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2016, 18:49:04 »

   Eskiden kalma bir hikaye vardır. Bir eve hırsız girer, evi soyar ve girdiği pencereden yine çıkar gider ama pencere açık kalır. Evin tüpünde de kaçak vardır, eğer ki hırsız pencereyi açık unutmasa evdekiler ölecektir. Bu hırsızı kahraman yapar mı?
  Aziz üsteli hiç sevmem, bence alnından sıcaktan ötürü haricinde ter akmayan biridir. Yıllardır böyle kandırılır böyle avutuluruz biz. Bir gün bir yunan subay vardı Osmanlıda, şöyle yiğitti, böyle yiğitti deseler buna bile inanırız. Yıllardan beridir zehirlenmeye devam. Bu saçma yazı ne diye paylaşılmış burada niye soran olmuyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2016, 22:40:26 »

 Bu yazıyı paylaşmaktaki amaç neydi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.24 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.