Alevi mezhepçileri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Kasım 2018, 00:26:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
  Yazdır  
Gönderen Konu: Alevi mezhepçileri  (Okunma Sayısı 48744 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TAYMA
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 372

Ya tam susturacağız, Ya kan kusturacağız!


« Yanıtla #10 : 13 Mart 2009, 03:35:27 »

Bölücülük eskidendi kandaşımartık hamuduyla götürmek moda!Adamlar zaten yönetiyor neden bölsün?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 13 Mart 2009, 07:18:37 »

Kürtmü Türkmü bilmem ama ordaki Cem Evi ve Alevilerin faaliyetleri yıkıcı ve bölücü.

Tonyukuk9  Kandaşım orası ne cem evidir nede onlar alevidir,kürt piçler her şeyi lehlerine kullandıkları gibi bunuda mükemmel olarak kullanıyorlar,hakikaten şu soruyu sormak gerekiyor bu beyinsiz, tam gelişmemiş,iyi doğurgan piç kürtler bu akılı nereden alıyorlar ,yoksa bunlarda bunu kullanacak beyin nerede.esen kal.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SARUKAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 184« Yanıtla #12 : 13 Mart 2009, 09:36:36 »

burasi TURK Irkcilarinin sitesi,halklarin kardesligi sitesi hic degil.Tabiki TURK IRKININ yucelikleri savunulur bunun yanindada devsirme piclerinin pislikleri ortaya dokulup savrulur.

Eline silahi almis ulkemizde teror estiren pkk li pic kurtlerlen fikir alis verisindemi bulunalim ,yoksa tepelerine cikip baslarinimi ezelim.

Kurdun Aleviside,Sunniside,Safiside zararlidir bizler icin.

Kendim de Turkmen Alevi ailesinden gelmis bulunmaktayim ama mezhebi bir tarafa itip  TURKMENLIGIME sarilmaktayim.Her seyden once ben bir TURK 'um vede TURK IRKCISIYIM.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BASKALTURK
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 174« Yanıtla #13 : 13 Mart 2009, 19:46:18 »

bundan yillar once yugoslavya da ayni sinifta ve ayni sirada oturan sirp ve bosnaklar da eger o zaman bu tarz bir siteleri olsaydi ''yahu biz birbirimizi seviyoruz bize digerlerinin zarari yok'' derlerdi.
Ilk kivilcim ile ulkelerinde sira arkadaslarini dahi katleden etniklerden sonra ki iclerinde tanidigim vardir ''hersey yalanmis'' diyorlar ve irklarina sIMsIkI baglaniyorlar.

Bizler seytani gormeden selavat getirenleriz,ellerimize tahra alipta yollarda etnik temizleyelim demiyoruz sadece onlara karsi seviyeliyiz ve onlarin bizleri sevmedigini biliyoruz...Pkk bunyesinde gebermeye varan yaklasik 23.000 katil'in hepsi kurdtur.Kurtulus savasimiz da dahi isyan edenlerin hepsi etniktir,bugun lazlar da  tv istiyor,kurde zaten verildi yarin kafkaslardan gocmus etnik kiriklarda isteyecekler.Umariz istekleri tv de kalir,yoksa TURKUN OFKESI'NIN NE ISTEDIGINI 7 CIHAN IYI BILIR!esenlikle
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Irkçı
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 79


Ne mutlu TÜRK'üm Diyene!


« Yanıtla #14 : 24 Haziran 2009, 19:29:25 »

Türklüğün ve Türkçülüğün En Büyük Düşmanı

Türklüğün ve Türkçülüğün en büyük düşmanı, kendini Gök-Tanrıcı ilan edip İslam dinine sataşan insanlardır şuan için.Bizlerin ilk görevi bu yanlış düşünceyi yok etmek ve önce Türkçüler arasındaki bağları sıkılaştırmaktır.Türkçülük düşüncesi birleştirici olmalıdır.
Osmanlı Devleti aydınları devletin kurtuluşunu üç siyaset tarzına bağlamıştı.

1-Osmanlıcılık
2-İslamcılık
3-Türkçülük

Bu düşüncelere bakınca genelden özele doğru gidildiği görülür.

Osmanlıcılık:Osmanlı’nın egemen olduğu tüm topraklardaki insanları kapsar.
İslamcılık:Osmanlı’nın Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Anadolu topraklarında yaşayan(Bir kısmı da Balkanlarda) Müslüman kesimi kapsar.
Türkçülük:Osmanlı’nın Anadolu ve Rumeli topraklarında yaşayan Türkleri kapsar.

Görüldüğü üzere genelden özele doğru gelirken Osmanlı her birini denemiştir ve kurtuluşu Türkçülükte görmüştür.Daha doğrusu Osmanlı değil Başbuğ ve arkadaşları.

Ama şu sıralar, şu en zorlu günlerimizde kendini Türkçü ilan eden ve Müslümanlara saldıran bir kısım insanlar beliriyor.Bizler din insan ile Tanrı arasındadır fikrini benimsemiş ve konuşurken biri çıkıp ‘Müslüman isen Türkçü değilsin’ diyor.Bu Başbakan’ın ‘Ya Müslümansın ya Laik’ söylemiyle aynı mezhebe kulluk ediyor.

Mezhepçilik yapmak gibi olmasın ama Alevi’yim deyip, Aleviliği Türk-Şaman inancı deyip, dedesinden babasından öğrendiği üzere Sünni Müslümanlara saldırıyor.

Bugün bazı yerler dışında Alevi dedelerine sorsanız ve böyle deseniz(Alevilik Türk Şaman inancıdır) size küfrederler.Hele ki Doğudaki illerde.

Alevi-Sünni inançları bizi bölmemelidir.Bugün hala millet birbirini Türkçülükten Türklükten aforoz ediyor.

Asıl Türkçü birleştirici olmalıdır.Türkçülerin savaşı anlamadan dinlediğimiz Çağrılarladır(Ezan), anlamadan dinlediğimiz Arapça okunan Kuranladır.Anlamadan söyleye geldiğimiz yakarışladır.Bunların hepsi Türkçe okunmalıdır.Ancak bu şekilde manasını anlar ve inanca odaklanırız.Bilmeden gevelediğimiz Arapça kelimelerin bize ne faydası var ki.

Türkçülüğün esaslarını belirleyen ve kitabına da bu ismi veren büyük Türkçü Ziya Gökalp der ki:

Bir ülke ki camisinde Türkçe Ezan okunur.
Köylü anlar manasını namazdaki duanın...
Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kur'an okunur.
Küçük, büyük herkes bilir buyruğunu Hüda' nın...
Ey Türkoğlu, iste senin orasıdır vatanın!
Bunu diyen adam Türkçülüğün esaslarını belirleyen kişi olan Ziya Gökalp ise kendini Türkçü diye tarif eden kişi nasıl İslam dinin karşı bu kadar cephe alabilir?Nasıl ya Müslümansın ya Türkçü diyebilir.


Türkçülüğün en büyük düşmanı(Aynı zamanda Atatürk’ün benimsediği fikir), İslam istismarcılığıdır.İslam’ı kötüye kullanıp hacı hoca geçinenler, İslam’ı yozlaştıranlardır.
Türkçülüğün Esasları kitabının ‘Dinde Türkçülük’ bölümünde yazılanları iyi okumak gerekir.

Türkçülüğün bir amacı da dinin Türkçe yaşanarak milli benliğin din yoluyla yeniden hatırlara getirilmesi ve günlük hayatta güçlendirilmesidir.

Bu düşünceye gör Türkçülük din karşıtlığında mıdır?Kesinlikle hayır.Dinin Türk hayatında etkili olması ve ona göre yaşamasını sağlayacak bu görüşe kim Din karşıtı diyebilir?Ancak Din Karşıtları.Bunun sebebi ise Türkçüleri yanlarına çekmektir.


Türk zaten karakterli, adaletli, dürüst ve namusludur.Ama bunu tam tersine çevirmek için  Türk’e dinsizliği aşılamak isteyenler vardır.Bunlar Türklüğüne önem veriyorsalar şunu düşünsünler: Türk İslam’dan önce Gök Tanrı için, İslam’dan sonra(İslam’ı kabulünden sonra) da İslam için savaşmıştır.Din Tanrı’ya aittir.Türkler her zaman Tanrı yolundan gitmiş eşsiz bir budundur.İslam için de onca Türk evladı şehit olmuştur.Hüseyin Nihal Atsız’ın ‘Devletimizin 900. Yıldönümü’ adlı mavili kitapçığının 18. sayfasından 21. sayfasına kadar kısa ama öz olarak Kılıç Arslan’ın, Kudüs’ü fethedip İslam’ı yok etmek için gelen Haçlılarla nasıl mücadele ettiğini yazmıştır.Sadece 20.000 atlı Türk çerisi ile beylerinden gelen birkaç bin askerle yüzlerce binlik haçlıyı yenmiştir Kılıç Arslan.Bu İslam dinine çok büyük bir hizmettir.Atalarımız bu din için bu kadar can vermiş ise bu dinde en büyük hak biz Türklerindir.Bir de biz Türklerin Müslümanlığı peygamberi bizzat görmüş olan Araplardan daha yüksektir.Çünkü biz onun sözlerine direk şahit olmadan Müslüman olmuşuzdur.

Birde olaya şu yönden bakmak gerekir.İslam düşmanlığı yapan sözde Türkçüler en büyük bölücülüğü yapanlardır.PKK Türkiye’de ki Kürtleri kışkırtıp bölmek istiyor, bu düşünce ise %99’luk bir dilimi kapsayan Müslüman kesimi.
İşte olay bu kadar vahim.Gerçekler bu kadar acı.Hayatta kalmak için herkesin biraz politika bilmesi gerekiyor.
Umarım bu yazımı örnek alan olur.
Umarım yanlış anlaşılmam.

Tanrı Türk’ü Korusun Ve Yüceltsin!!!

 Türkiye           GökTürk              KURT
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Horasanlı Türk
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 49« Yanıtla #15 : 10 Aralık 2009, 00:36:40 »

ONUR ÖYMEN GEREKENİ YAPMIŞTIR, SIRA KILIÇDAROĞLU’NDA…!


Türkiye’nin uzun zamandır gündemini meşgul eden fakat ne olduğu hâlâ bütünüyle belli olmayan, tek belli olan tarafı Türk milletini ayrıştıracak, terör örgütünü meşrulaştıracak nitelikte olduğu “açılım” tartışmalarına CHP genel başkan yardımcısı Onur Öymen’in 10 Kasım’da TBMM kürsüsünde söylediği sözler ile yeni bir boyut kazandırılmaya başlanmıştır.

Onur Öymen’in kürsüdeki konuşmasında, Cumhuriyet’e karşı yapılan isyanlardan söz açıp, bu isyanlar arasında Dersim isyanının adı geçmesi bazı çevreleri rahatsız etmiş ve tepkiler gelmiştir. Bu tepkilerin başını çekenler arasında bir kısım Aleviler de bulunuyor.
Dersim isyanı hakkında zerre kadar bilgisi olmayanlar, “orada Aleviler öldürüldü, katledildi..” deyince bir başkasınında aklını bu şekilde çelmiş bulunuyor ve Dersim isyanı, artık zihinlerde Alevi isyanı olarak yer değiştiriyor. Dersim isyanını, Alevi isyanı olarak değerlendirenlerin sayısı bu durum sonunda ne yazık ki daha da artış gösterecektir.
Böyle olmasına karşın, gerçeklerden yoksun bir fikir olduğunu bu konuda tarafsız düşünenler bilirler. Dersimde masum canlara gelen zararlarda devlet değil, o dönemdeki ağalar sorumludur.

Soruna tam olarak çözüm üretebilmek için olayın tarihsel boyutunu muhakkak incelemek gerektir fakat biz siyasi ve içtimai boyutunu inceden ele alıp, Onur Öymen’in bu sözlerini hangi amaçla çarpıtıldığını gösterip, herkesi derin bir düşünceye sevketmeye çalışacağız.

Onur Öymen yıllardır CHP’de hizmet etmiş ve hakettiği orun’a (makam) erişmiştir. CHP’yi sırtlayan önemli isimlerden biridir. Olaylara ve konulara nesnel yaklaşıp, duygusallıktan uzak değerlendirmeler sonucu net yanıtlara ulaşabilen bir isimdir.
10 Kasım’da meclis kürsüsünde söylediği sözlerin de Aleviler ile ilgili olmadığı açıkça ortadadır fakat Alevilerin yanında olduğunu belirten ama sadece Alevileri gerçek kimliğinden uzaklaştırmayı amaç edinmiş kişilerin “Onur Öymen Dersim İsyanı’nın gerekliliğini savunarak Alevilerin katledilişini desteklemiş oluyor” suçlamasıyla Alevileri CHP’den ve Atatürk’den uzaklaştırmak istediğini de belirtmek isteriz.
Bu art niyetli kişiler, Dersim isyanı sonucunda masum insanların ölümünden Atatürk’ü sorumlu tuttuklarını biliriz. Bunun nedeni ise; Aleviler ile Atatürk arasındaki tarihsel bağın kopması amaçlıdır fakat geçmişini bilen, özünü yitirmeyen Aleviler yıllardır bu oyuna gelmedi ve umuyoruz ki yine gelmeyecektir…

Bahsettiğimiz art niyetli kişiler, Alevilerin siyasal alanda genel olarak CHP’yi desteklemeleri kendilerine son derece engel bir durumdur ve geçmişte CHP genel başkanı Deniz Baykal’ın yanlış politikalarını öne sürülerek Alevilerin CHP’den koparılma sürecinin başlangıcı diyebiliriz. Yaşanan son durumla bu sürece bir yenisi eklenmeye çalışıldığı da apaçık ortadadır.

İşin en şaşırtıcı noktası ise; Kemâl Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, CHP İstanbul İl başkanı Gürsel Tekin, Öymen’in meclisteki konuşmalarıyla ilgili “talihsiz bir açıklama, gereğini yapmalı…” diye söylemesidir.
Aynı fırkaya mensup kişilerin aile içi anlaşmazlıkları içinde bulunduğumuz bu zor dönemlerde ulu orta söylemesinin nedeni acaba nedir?
Akla gelen ilk şey; “siyasi fırkalar içinde sıkça rastladığımız iç hesaplaşmaların bir başka yüzü mü?” diye düşünmeden edemiyoruz!
Bu iç hesaplaşmalar bilhassa CHP’de Baykal dönemini sonlandırmak için, gizliden gizliye faaliyet göstermek için uğraşanlara tanık olduk ve yeni yüzler ile karşımıza çıkmalarıda doğal ve muhtemeldir. Yine muhalefete en çok ihtiyaç duyulan, desteklenmesi gereken dönemlerde Baykal’a yüklenenler CHP’ye çok yakın kişiler olmuştur fakat başarılı olamamıştır. Şimdi bu içerdeki ve dışardaki şahıslar CHP’yi sarsmak için yeni şekiller ile gün yüzüne çıkmaya hazırlandığını düşünüyoruz.
Kılıçdaroğlu bu kişilerin içinde olup olmadığı hakkında bir fikrimiz ya da yorumumuz yok ama her CHP üyesini olduğu gibi, Kılıçdaroğlu’nu da, CHP’yi bölmek amacı güden kişilerce kullanmak isteyeceklerine eminiz.
Kemâl Kılıçdaroğlu’nun Ankara büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek ile Canlı yayındaki hesaplaşması ve Başbakan Erdoğan’a meydan okuması Türkiye’de büyük yankı uyandırdı ve Kılıçdaroğlu haklıca bir anda çok sevilen bir isim oldu. Hatta bu sevgi öyle bir arttı ki, Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanı olmasını isteyenler bile çıktı. Kılıçdaroğlu gerçekten iyi bir siyasetçi olduğunu herkese kanıtladı ama bu durum genel başkan olmasına yeterli bir vasıf olmadığını da belirtmek isteriz. Onur Öymen ile ilgili sözleri de bu görüşümüzü doğrular niteliktedir.

Kılıçdaroğlu’nun, Öymen’in söylediği sözlere “talihsiz bir açıklama” diye yorumlası, bizim açımızdan bakıldığında daha talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyoruz.
Birincisi, Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük pay  sahibi olan Alevileri yatıştırması gerekirken, Alevileri daha da ateşlendirdiğinin farkına varmalıdır.
İkincisi, Dersim isyanı’nın Aleviler ile ilgisi olmadığını, devletin o dönemde Alevilere değil, aşiretlere karşı mücadele ettiğini yine Kılıçdaroğlu belirtmelidir ve Öymen’in sözlerinin yanlış anlaşıldığına dair, düzeltme niteliğinde ikinci bir açıklama yapma gereği duymalıdır.
Ayrıca, Öymen’in meclisteki sözlerinin, Aleviler’in hassas noktalarına dokunduğu ve bir gaf yaptığı kanısına varan Kılıçdaroğlu, 5 Ekim 2009 tarihli Vatan güncesindeki (gazete) “Bu da Kılıçdaroğlu’nun listesi” başlıklı haberde daha büyük  bir gaf’ın yapıldığını ve Alevilere karşı yapılan bir hareketin en önemli isimlerinden birini liste içinde yer verdiğini belirtmek isteriz;
Başbakan Erdoğan’ın “Türkiye’nin mozaiği” diye isimlendirdiği etnik sanatçılar ve ünlüler listesine bir seçenek sunan Kılıçdaroğlu, liste içinde Çaldıran savaşı sırasında ALEVİLERİ YAVUZ SULTAN SELİM İLE BİRLİKTE BARİZ BİR ŞEKİLDE KATLEDEN VE KATLEDİLENLERİN DIŞINDA SAĞ KALAN ALEVİLER’İN DE KÜRT YÖNETİMİ ALTINA SÜRÜLMESİNDE İMZASI OLAN KÜRT BEYİ İDRİS-İ BİTLİSİ’ye yer vermesi ya Kılıçdaroğlu’nun Tarih hakkında bilgisiz olduğunun kanıtıdır ya da Alevi oluşundan çok Alevici olduğudur... Alevilerin hassasiyetini bu denli düşünen biri neden Alevileri katleden birini masum bir siyasetçi edası ile listesinin içerisine koysun?
Peki, bu konuda Alevilerden neden mi tepki gelmedi?
Nedeni şudur; Çaldıran savaşı, Aleviler arasında “Alevi / Türkmen” katliamı adıyla bilinir ve  kulaktan dolma bilgiler nedeni ile sadece Yavuz ile özdeşleştirilir. Oysa, araştırıldığı takdirde İdirs-i Bitlisi denilen zevatın en az Yavuz kadar suçlu olduğu karşımıza çıkacaktır.

İşin özü; Onur Öymen’in sözlerinden kasıt arayanların niyeti ortadadır. Yineliyorum; Alevilerin, Dersim olaylarını Alevilere yapılan bir hareket olarak değerlendirmemelidir ki, resmi tarihe bakıldığı takdirde bu durum apaçık ortadadır. Masum canlarında öldüğü bir gerçektir fakat bu acı olayda asla Atatürk sorumlu değildir. Sorumlu aranıyorsa bu da, o dönemdeki aşiret reisleridir!
Aleviler kışkırtmalara, yapılan oyunlara aldanmadan olayı nesnel bir şekilde araştırıpta değerlendirmesini umuyoruz. Kaldı ki, Onur Öymen’e tepkilerden sonra;“Alevi kardeşlerime bir sözüm yok ve Alevi kardeşlerim ile konunun ilgisi de yok…” diyerek gerekeni yapmıştır. Basının Öymen’e sorduğu sorular arasında Kılıçdaroğlu’nun “Öymen gerekeni yapmalıdır” sözünü nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine verdiği yanıt fırkadaşına, yol arkadaşına yakışır derecede olması ve tüm siyasetçilere de ibret olması gerekmektedir; “Sayın Kılıçdaroğlu doğru bir söz etmiştir. Ben de gerekeni yaptım!”

Onur Öymen, konuyla ilgili açıklama yaparak, Alevileri hedef almadığını belirterek gerekeni yapmıştır.
Peki, tarihte en büyük Alevi kıyıcılarından olan İdris-i Bitlisi’yi “demokratik açılım” adıyla liste içinde göstermek nasıl değerlendirilir?

Bu durumda Sayın Kılıçdaroğlu gerekeni yapmalıdır!TÜRK'ÇEFacebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 10 Aralık 2009, 00:40:59 »

KILIÇDAROĞLU yapması gerekeni zaten yapıyor hemde tavizsiz,kendisi malumunuz bir kürt'tür ve seyit rızanın tohumlarındandır,Tuncelilidir,alevinin kürdü daha doğrusu kürdün alevisi olmaz ama bunlar kendilerine alevi diyor KILIÇDAROĞLU da bunlardan biridir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 13 Aralık 2009, 20:33:31 »

Bu gazi mahallesinde hiç Türk yokmu kandaşlarım,bilhassa istanbullulara soruyorum.yahu bu ibnelerin istediği nedir orada,ne gibi bir piçlik yapılacaksa bu mahalleden çıkıyor,bir zamanlar dehaşkapeci olan şerefsizler şimdilerdede pekakalı oldular.Bu mahallede oturanların tamamı kürtmü?istanbulda ne kadar oruspu çocuğu varsa galiba buraya toplanmış sanıyorum ben.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.263


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #18 : 13 Aralık 2009, 20:45:26 »

             Cankardaşım KAM, yazın oranın önünden geçtim, tam girişinden midem ağzıma geldi ki midem sağlam sayılır ! Oradakilerin çoğu bence Türktür ama hani şu halkların kardeşliği terör örgütü var ya işte onlardandır bunlar !.. Gülümseme Göz Kırp Peynir 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 13 Aralık 2009, 20:48:05 »

Gardaş Türk asla bunların yaptığını yapmaz ne olursa olsun,bunlar resmen oruspu çocuğu,isterseniz otağdan atın beni  bunlarla ilgili bir olay yada haber duyunca benim aklıma ilk gelen küfür  Gülümseme  Göz Kırp  Gülümseme  Göz Kırp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.109 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.037s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.