Çerkez lobisi, Günümüzdeki Ünlü Çerkezler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 15 Ağustos 2020, 12:53:20


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çerkez lobisi, Günümüzdeki Ünlü Çerkezler  (Okunma Sayısı 2544 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tarsuslu
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 21« : 22 Mart 2015, 12:34:09 »


Çerkezlerin anayurdu Kafkasya, yani bugün kü Çeçenistan’dır. Çoğunluğunun Müslüman olması nedeniyle, sürekli Çar’ın baskısı altında yaşamlarını sürdürüyorlardı. Çerkezlere karşı en büyük katliam 19. yüzyılın ortalarında oldu. Bu katliamdan kurtulmaya çalışan Çerkezler; kara ve deniz yolunu kullanmak üzere Osmanlı topraklarına göç ettiler. Çerkezler bunu, ”büyük göç” olarak adlandırırlar. Büyük göçle birlikte Mısır, Ürdün, Suriye başta olmak üzere Anadolu’nun her tarafına yerleştiler.

İslami geleneklerinden dolayı, sanat alanında olmasa da Osmanlı sarayı başta olmak üzere, birçok alanda görev yapmış, çok değerli Çerkezler vardır. Bunların bazıları Osmanlı paşası ve valilik görevlerini başarı ile yürütmüşlerdir. Yine birçok şair ve yazar Çerkez kökenlidir.

Şu anda Anadolu’da yaşayan Çerkezler, Çerkezistan’da yaşayan Çerkezlerden daha fazladır.
İhsan Sabri Çağlayangil, cumhuriyetin ilk Çerkez bürokratıdır. Çünkü Mustafa Kemal, Çerkez Ethem olayından sonra Çerkezlere mesafeliydi.

Çağlayangil 1938 de Malatya Emniyet Müdürü iken Elazığ’a nasıl gittiğini, mahkeme kararıyla Seyid Rıza ve arkadaşlarını nasıl idam ettiğini  hatıralarında uzun uzun anlatıyor. Menderes gelince hemen onunla birleşti. Uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı, Meclis Başkanlığı ve 12 Eylül öncesi uzun süre vekaleten Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü. Çağlayangil’in en büyük özelliği, Çerkezleri yeniden Cumhuriyet yönetiminin içerisine çekmesidir.MİT içerisinde güçlü bir Çerkez lobisi vardır. Dışişleri ve orduda da önemli görevlerde Çerkezler görev yapmaktadır. Doğan Güreş ve Yaşar Büyükanıt gibi Genelkurmay Başkanlığına kadar yükselmiş olanlar da var.

Uzun yıllar TİP Genel Başkanlığını yapan Behice Boran da sol gelenekçi birkaç Çerkezden biridir.

Deniz Baykal, büyük katliamda dedesi gemiyle kaçıp Antalya’ya gelip yerleşen Çerkez bir ailenin çocuğudur.  1995’te İnönü’nün çekilmesiyle Genel Başkan oldu ve hemen Çiller’le koalisyonu bozdu. O zaman Genelkurmay Başkanı olan Çerkez kökenli Doğan Güreş, Baykal’ı çağırdı ve derhal hükümeti yeniden kurma emri verdi. Bu arada Baykal’a, Çerkez lobisinin siyasi lideri olma sözü verdi. Baykal, Genelkurmay Başkanı’ndan bu sözü aldıktan sonra, CHP’yi Çerkez Halk Partisi’ne dönüştürdü. Şu anda, CHP Haluk Koç, Önder Sav, Onur Öymen, İnal Batu, Atilla Sav ve Cevdet Selvi gibi Çerkez kökenli siyasilerin elinde. Baykal’ın listesinden 54 Çerkez parlamentoya girdi.  

Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas Uzunyayla Çerkezlerinden dir. 12 Eylül öncesi, Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’nı yapıyordu. Yazıcıoğlu da birçok ülkücü gibi, 12 Eylül’den nasibine düşeni aldı. Yazıcıoğlu, Türk ırkçılığında hep başrolde oynadı. Şu anda BBP Genel Başkanlığı yapıyor.
AKP içerisinde başta Abdullatif Şener olmak üzere, çok sayıda Çerkez kökenli milletvekili vardır. Bu dönem, parlamentoda 80 civarında Çerkez kökenli milletvekili bulunmaktadır. Kürd kökenli milletvekillerinden sonra, ikinci büyük çoğunluğu oluşturuyorlar. Bu sadece Çerkezlerin çabalarından ve başarılarından kaynaklanmıyor. Aynı zamanda, Baykal’ın Çerkezler için oluşturduğu siyasi lobiden de kaynaklanıyor. Baykal, sağcıları CHP’ye davet ederken, diğer partilere oy veren Çerkezleri kast ediyordu.

Ahmet Necdet Sezer, Çerkez kökenli bir ailenin çocuğudur. Eşi, Bitlisli Kürümoğuları’ndandır, yani; İnönülerle aynı aşirettendir. Sezer, değişik yerlerde hâkimlik ve en son da, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevinde bulundu. Şu anda Cumhurbaşkanı’dır. Tam tarafsız olması gereken bir görevdeyken, bazı açıklamalarında da görüldüğü gibi, tarafsız olduğunu söyleyemeyiz.

Sanat çevresinde çok azlar. Mesela, tiyatrocu Pelin Batu veya türkücü Zülfü Livaneli gibi. Fakat, son zamanlarda bu alanlarda da Çerkez kökenlilere rastlamak mümkün.
Medyadan tanıdığımız ve çok önemli işlere imza atmış Çerkezleri unutmayalım. Şaban Karataş, Halit Kıvanç, Orhan Boran, Hıncal Uluç, Ümit Özdağ ve Taha Akyol bunlardan bazılarıdır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.479


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #1 : 22 Mart 2015, 12:38:57 »

Çerkezden Türk değil sadece at hırsızı çıkar!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.215 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.