Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türklüğün Dostu ve Düşmanları => Konuyu başlatan: Türk-Gücü üzerinde 27 Mayıs 2018, 21:10:38Konu Başlığı: Hz.Muhammedi Türk Yapan Ruh Hastası Namık Kemal Zeybek
Gönderen: Türk-Gücü üzerinde 27 Mayıs 2018, 21:10:38
PEYGAMBER TÜRK MÜ TARTIŞMASI

"Türkler'in de Hz. Muhammed'in de soyu Sümerler'dir. Yani Hz. Muhammed Türk'tür" diyen eski bakan Zeybek'e uzmanların cevabı şöyle: Hz. Muhammed soyu Samiler'e dayanan Arap'tır.

'Hz. Muhammed Türk soyundan değildir'

Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek'in, "Hz. Muhammed Türk'tür" açıklaması tartışmalara yol açtı. Bilim adamları bu tezin gerçeği yansıtmadığı görüşünde....

Alanya Türk Ocağı tarafından düzenlenen "Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye" konulu konferansta, Türk Milleti'nin kökünün Sümerlere dayandığını öne süren Zeybek, Hz. Muhammed'in kökünün Sümerler'den geldiğini ve dolayısıyla Hz. Muhammed'in de Türk olduğunu söyledi. Uzmanlar, Zeybek'in iddialarına katılmazken "Peygamberimizin soyu Sami kavmine dayanır. Türklerin de Sami kavminden olmadığı bellidir. İddia ispat edenindir" diyor.

GÜNEŞ DİL TEORİSİ
Namık Kemal Zeybek'in iddiası, Cumhuriyet'in ilk yıllarında sık gündeme gelen "Güneş Dil teorisi"ne dayanıyor. "Güneş-Dil Teorisi" görüşünün kaynağı, Viyanalı Dr. Phill Hermann F. Kyergiç'in "Türk Dillerindeki Bazı Unsurların Psikolojisi" isimli eseri... 1935'de Viyana'dan Atatürk'e gönderilen bu eserdeki fikirler bizzat Atatürk tarafından geliştirildi ve teori yeni şekli ile 3. Dil Kurultayı'nda iledildi. Güneş-Dil Teorisi'nin amacı Türkçe'ye yerleşen yabancı asıllı kelimelerin Türkçe asıllı olduğunun ispatını sağlamaktı. Güneş Dil Teorisi, dönemin kitaplarında şöyle anlatılıyor: Türk Tarih Tezine göre, yüksek kültürün ilk beşiği Türk ana yurtları ve kültürü kuran ve bütün dünyaya yayanlar da Türklerdir. Dil tezine göre de, bu millet yarattığı kültür eserlerinin adını ve bu eserler bağlı fikir sistemlerini Asya'dan sonra Avrupa'ya, Amerika'ya ve bütün dünyaya birlikte gotürmüş ve içlerine girdiği uluslara da yaymıştır. Güneş dil teorisi Atatürk'ün ölümü ile terk edildi. Ancak dilin Türkçeleşmesi devam etti. Tarih tezi ise Atatürk'ün ölümünden sonra rağbet görmeye devam etti. Etiler'in ya da Sümerler'in Türk olup olmadıkları ya da Avrupa'ya kültürü Türklerin gotürüp gotürmedikleri, Orta Asya'nın medeniyetin beşiği olduğu düşüncesi devam ediyor.

Pınar ŞENGÜL /HABER MERKEZİ


Konu Başlığı: Ynt: Hz.Muhammedi Türk Yapan Ruh Hastası Namık Kemal Zeybek
Gönderen: Türk-Gücü üzerinde 27 Mayıs 2018, 21:11:02
https://www.youtube.com/watch?v=A6thl-IDKVE