Hiram Abas
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ocak 2021, 11:03:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hiram Abas  (Okunma Sayısı 3827 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YABGU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 827


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« : 14 Aralık 2011, 20:05:48 »

Mustafa Hiram Abas 1932 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.İran işgalindeki Güney Azerbaycan’dan göçen bir aileye mensuptu.Babası Mason’du.Bu yüzden oğlunun adını yahudi efsanelerinin ünlü ismi Hiram Usta’nın adını koymuştur.Abas, ayrıcalıklı bir ailenin çocuğu olarak Saint-Joseph Lisesi’nden mezun oldu.Bu okul, misyonerlerin çok sıkı disiplininde eğitim verdiği için yabancı okullarda okuyanların dilinde ‘Papaz Mektebi’ olarak adlandırılır.Hiram Abas yüksek eğitimini Ankara SBF’de tamamladı. Askerliğini yedeksubay olarak yaptıktan sonra MİT’e girdi.Bir süre İstanbul ve Ankara’da çalıştıktan sonra CIA’nın çeşitli okullarında dört yıl eğitim gördü. 12 Mart 1971 döneminde İstanbul’da görev yaptı.12 Eylül 1980 darbesinden sonra kendi isteğiyle emekli oldu.Dönemin TİSK Genel Başkanı Halit Narin’in yanında çalıştı.1986 Ağustos’unda Hayri Ündül’ün MİT Müsteşarlığı’na getirildiği dönemde, MİT Müsteşar Yardımcısı olarak yeniden MİT’e döndü.1986 yılından itibaren dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın MİT’in sivilleşmesi operasyonunun sembol ismi oldu.Suriye’nin bölücü terörist örgüt’yı barındırması üzerine Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerini Türkiye’ye getirtti.

Terörün en yoğun olduğu 1960´ların sonu ve 1970´lerin başında MİT´in İstanbul Bölge başkanlığında görev yapan Hiram Abas, o günleri şöyle anlatıyor: “İşkenceci olduğum yazıldı. Bunlar doğru değildir. Çünkü ben operasyon ekibinin başı olarak yakalama faaliyetlerinde çalışıyordum, sorgularda değildim. Kendi ekibimle yaptığım, kendi yetiştirdiğim ekibimle yaptığım 156-157 baskın vardır. Bunların bir kısmı içeriden ateş ettikleri için silahlı çatışma şeklinde geçmiştir. Ve hepsi muvaffakiyetle bitmiştir. Bir tanesinde ben yaralandım. Sonra bir arkadaşım yaralandı, ama işler başarıyla bitirildi. Boğazımdan yemiştim kurşunu. Boğazımdan girdi, çenemden çıktı. Öteki kurşun bir omzumdan girip öteki omzumdan çıktı. Odanın içinde iki metreden yedim kurşunları. 1971-73 seneleri böyle bitmiştir.”

Abas, Soğuk savaş döneminde casusların çarpıştığı Beyrut´ta; Batum´da Atina´da görev yaptı. 1970´lere gelindiğinde Milli İstihbarat Teşkilatı Kontr-Espiyonaj yani Casusluga Karşı Koyma Dairesi Başkanlığı görevine getirildi. 1986´da ise dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı makamına getirildi.

Özal, Hiram Abas´ın operasyoncu kişiliğini beğeniyordu ve ikinci aşamada onu MİT Mtüsteşarı yapacaktı. Ancak; 1988´de patlak veren ve Türkiye´de büyük siyasi çalkantılara yol açan “Birinci MİT Raporu” olayından sonra bu atama gerçekleşmedi.

Hiram Abas, emekli olmasından kısa bir süre sonra İstanbul´da niçin vuruldu? Hiram Abas, ölümünden çok kısa süre önce Özal ile bir görüşme yaptı.

Özal’a yazdığı mektup ve raporlar

MİT’ten ayrıldıktan sonra Başbakan Turgut Özal ile yakın ilişkisini sürdüren Hiram Abas, 1989 yılında devletin PKK’ya karşı verdiği mücadelede alınması gereken tedbirlerle ilgili bir rapor hazırladı.

Özal’ın 1989’da cumhurbaşkanı olmasıyla Abas yeniden ön plana çıktı.

Hiram Abas, suikaste uğramasından bir ay önce Cumhurbaşkanı Özal ile görüştü ve 21 Ağustos 1990 günü Özal’a birinci Irak savaşı yani Körfez Krizi ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporun bir bölümü şöyleydi:

“Sayın Cumhurbaşkanım; Bugünkü çalışma ve yöntemleriyle MİT, devletimizin aktif politikasında vazgeçilmeyecek unsur olan milli istihbarat ve enformasyonu oluşturamaz. Ülkemiz için çok önemli bir geçiş döneminde iyi bildiğim istihbarat konusunda her hizmeti ülkeme sunmaya hazırım.”

Ve bu mektubundan 35 gün sonra 26 Eylül 1990 günü İstanbul’da suikaste uğradı.  Mahir Kaynak’ın deyimiyle MİT’in asi çocuğuydu. Bir mevkiye vuruşa vuruşa gelmeyi tercih ediyordu. O bir rodeo atı gibiydi. Onu yönetmek zordu. Ama yönetildiginde olaganüstü kabiliyetli ve o düzeyde cesurdu. Maceracı bir ruh yapısına sahip olduğu da bir gerçekti. Nitekim bir ara Afrika’nın küçük bir ülkesine gidip istihbarat birikimlerini orada değerlendirmeyi bile düşündü.


Çetin Emeç ve Muammer Aksoy raporu

Herşeyden önemlisi o bir vatanseverdi. Antalya’da bir buz fabrikasına ortak olan Yakın arkadaşı Mehmet Eymür’e, “Sen para peşine düştün bak ben hala devlete hizmet etmeye çalışıyorum” diyordu.

Hiram Abas, kendisinden kısa süre önce öldürülen Hürriyet gazetesi yazarı Çetin Emeç ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Muammer Aksoy cinayetleri ile ilgili bir rapor hazırladı. O raporda şöyle diyordu:

“Bu suikastler ayrı örgütlerin faaliyetleri olsa da arkasında yabancı devlet destegi olup olmadığının ögrenilmesi lüzumludur. Çünkü sonuç ve güdüler gayenin Türkiye’nin stabilitesini bozmak olduğunu düşündürmektedir. Terörün amacı, devletin iç ve dış politikasının güçsüzleştirilmesi, ekonomik yönden yıpratılması, dış yatırımların durması, dışarıya yabancı sermaye kaçışlarının başlaması, hürriyetlerin kesintiye uğratılması, polisin ve istihbaratın ana görevlerinden uzaklaştırılarak terör ve yıkıcı faaliyetlerle boğuşur duruma düşürülmesi, halkta istikbale ve devlete güvensizligin, şaşkınlığın meydana getirilmesidir.”

Hiram Abas, MİT’in olması gereken seviyesini ise şöyle anlatıyor:

Büyük Türkiye’nin istihbarat Teşkilatı da büyük olmak ve büyük oynamak mecburiyetindedir. Bütün çalışmalara rağmen Türkiye üzerindeki terör, yabancı devlet faaliyeti olarak şu veya bu şekilde devam edecektir. Çünkü Ortadoğu’da Türkiye’nin çok kuvvetli bir devlet haline gelmesi ve ekonomisinin iyiye gitmesi hiç bir zaman istenmeyecektir.

Mahir Kaynak’ın deyimiyle MİT’in asi çocuğuydu. Bir mevkiye vuruşa vuruşa gelmeyi tercih ediyordu. O bir rodeo atı gibiydi. Onu yönetmek zordu.”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.114 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.