ENSAR VAKFI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Eylül 2020, 11:20:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ENSAR VAKFI  (Okunma Sayısı 10159 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« : 03 Haziran 2016, 10:33:34 »

BİRİNCİ ALINTI:

Erenköy Cemaati, Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde kurulan bir cemaattir. Nakşibendilik geleneği içinde olup esnaf ve işadamları kolu olarak bilinir. Üye sayısına göre bakıldığında büyümekte olan cemaatlerdendir
Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde tekkeler kapatılınca, Kelâmî Dergâhı'na bağlı Erbilli Mehmet Esat Efendi'nin halifesi Mahmut Sami Ramazanoğlu, Esad Efendi'nin vefatından sonra Erenköy'e yerleştiler. Esad Erbilî Efendi'den sonra cemaatin dînî sorumluluğunu Mahmut Sami Ramazanoğlu üstlendi. Mahmut Sami Ramazanoğlu'nun 1984 yılında vefatı sonucu cemaatin sorumluluğunu halifesi Musa Topbaş üstlendi. Onun da vefatından sonra cemaatin başına Osman Nuri Topbaş Hoca Efendi geçmiştir.
Cemaatin kurulu önemli vakfı Aziz Mahmut Hüdâyî Vakfı'dır.Cemaatin Ankara kolunu Muradiye Vakfı yürütmektedir.
Cemaatin bir yayın organı Altınoluk dergisidir. Burada görüşleri tasavvufî bir yönden açıklanmaktadır.
     İKİNCİ ALINTI:
      Ensar Vakfı’nın kurulma amacı, ülke insanlarının ahlaki açıdan ilerlemelerine sağlayacak hareketlerde bulunmak, manevi hareketlilikleri varlıklaştırmak, fikri ve ilmi açıdan insanlarında daha iyi bir yolda yürümelerini sağlamaktır. Ülkemiz genelinde onlarca şube ile hizmetlerine devam eden vakıf, 1979 yılında kurulmuştur. Son senelerde eğitimde öğretmen ve öğrencilerin daha iyi bir eğitim görebilmeleri açısından olumlu adımlar atan Ensar Vakfı, bir çok önemli etkinliğe de adım atarak Arapça dilinin öğrenilmesi, sosyal ve islami bilimler için ileriye dönük ciddi atılımların yapılması için bir çok etkinlik düzenlemiştir.
 ENSAR VAKFI BAŞKANI

   ÜÇÜNCÜ ALINTI:

Kadir TOPBAŞ ve Erenköy Cemaati - Ensar Vakfı

KADİR TOPBAŞ’IN BU OLAYLA İLGİSİ Mİ VAR

Çorum’da 15 yaşındaki E.Y.’nin eski Ensar Vakfı Şube Başkanı Zekai İşler tarafından cinsel istismara uğradığını şikayet etmesiyle başlanan adli süreç, mahkemenin verdiği çok ilginç kararla Türkiye’nin gündemine oturdu.
Normal koşullar altında “nitelikli cinsel istismar” suçuyla yargılanması gereken ve 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması gereken Zekai İşler Adli Tıp’ın verdiği rapora rağmen “iyi hal”den dolayı cezası 4 yıl 8 aya kadar  düşmüştür.
Mahkemenin sunduğu gerekçeli karar ise “Davanın yarattığı yankı dikkate alındığında mağdurenin ruh ve beden sağlığının uğradığı cinsel istismar eyleminden mi yoksa şikayetçi olduktan sonra yaşadığı gelişmeler, ulusal basının mağdure üzerinde yarattığı etki ve baskılar ile mi meydana geldiği hususunda şüphe oldu. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince karar verilmiştir.” şeklinde karar verdi.

ERENKÖY CEMAAATİ

Bu durum sanığı biri mi koruyor şeklinde kafalarda birçok soru işareti bırakmışken, Ensar Vakfı’nın resmi internet sitesine girdiğimizde sadece fotoğraflara bakarak Vakfın nasıl bir vakıf olduğu hemen anlaşılıyor.
Özellikle Vakfın genel olarak cemaatler ile ilgili düşünceleri okununca ise vakfın bir cemaate bağlı olduğunu anlamak işten bile olmuyor.
Bu noktada sorulacak soru, hangi cemaate bağlı bu adamlar, oluyor ki burada da cevabı hemen verebiliriz Erenköy Cemaati’ne bağlılar.
Erenköy Cemaati Nakşibendi geleneğinden bir cemaat ve daha ziyade esnaf ve işadamlarının cemaati olarak göze çarpıyor.
Kelami Dergahı şeyhi Erbilli Mehmet Esat’ın cumhuriyet devrimleri sonucu tekkeler kapatılınca Erbil’deki arazilerini satıp Erenköy’de bir köşke yerleşmesi sonucu ismini bulan cemaat İstanbul, Konya ve Ankara’da etkin gözüküyor.
Ensar Vakfı ise bu cemaatte İlim ve Hizmet Vakfı, Hikmet Vakfı ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı gibi ön plana çıkan vakıflarından biri oluyor.

ENSAR VAKFI

Ensar Vakfı ile ilgili son derece ilginç bir diğer bilgi ise Kadir Topbaş’ın da bu vakfı kurucuları arasında olduğudur ve vakfın 370 bin TL’lik kuruluş sermayesinin 50 bin TL’sinin Kadir Topbaş’tan geldiğidir, ki buradan İstanbul yıllardır bir cemaatin, Erenköy Cemaati’nin elinde mi, sorusu çıkar, ki cevabını işadamı ve esnafların cemaati olan Erenköy Cemaati’nin kazandığı ihale ve arsalara bakarak anlamaya çalışacağız.
Ancak bu sorunun cevabını aramadan önce vakfın ABD tarafından desteklendiğinin altını çizmekte yarar var. Milliyet Gazetesi’nde geçtiğimiz yıl çıkan bir habere göre ABD büyükelçiliği Ensar Vakfı’na 129 bin dolarlık bir yardım yaptı.

Ensar Vakfı İstanbul’da ne gibi avantajlar elde etti, sorusuna geri dönersek, elimizde çok net iki bilgi var.
Birincisi Yalçın Bayer’in de köşesinde bildirmiş olduğu 9,5 metreden daha yükseğe ev yapılmaması gereken Esenyurt’taki Ensar Vakfı’nın sahip olduğu arazilere, 99,5 metrelik kulecikler dikilmesine izin verildiğidir; ki 9,5 metre kararı rastgele alınmış değil, jeolojik incelemeler sonucu insan hayatını riske atmayan maksimum yüksekliktir.
İkincisi ise Ensar Vakfı’na metrekaresi 101 TL’den satan KİPTAŞ’ın 10 ay sonra bitişikteki arazileri 12 kat fiyata satın almasıdır. Bu durum halkın dikkatini çekmiş ve belediyenin, her şey son derece rekabetçi ortamda yapıldı, halkımız kesinlikle zarar görmedi açıklaması, ise kimseyi tatmin etmeyen bir açıklama olarak kalmıştı.
Bunların dışında İstanbul Belediyesi’nde yapılan kimi atamaların da Ensar Vakfı bünyesindeki insanları bol bol barındırması gibi şüphe uyandırıcı durumlar da mevcut.

Bu noktada İstanbul’u Ensar Vakfı ve onun bağlı olduğu Erenköy Cemaati yönetiyor demememiz için hiçbir sebep yok; ancak bu cemaat yargı alanına da mı sızıyor sorusu da gitgide cevabını bulmaya başlıyor. 
      TARİH:2010 


DÖRDÜNCÜ ALINTI:

Başbakan Erdoğan'ın yıllardır tatillerini geçirdiği Urla - Zeytineli'ndeki Hacılar Koyu'nu artık Türkiye biliyor. Bu koyun hemen yanındaki Zeytineli Koyu ise Ensar Vakfı'na "yok pahasına" tahsis edilmişti. 

BAŞBAKAN'A HEDİYE EDİLEN VİLLANIN YANINDA, ENSAR VAKFI TESİSİ

Aynı koyda, iş adamı Latif Topbaş'a ait olduğu öne sürülen ve Başbakan Erdoğan'a hediye edildiği 'yolsuzluk tapeleri'nden anlaşılan villalar da var. İşte bu ilginç ilişkiler ağı, Zeytineli halkında endişe yaratıyor. Köylü bir yandan Ensar Vakfı'nın koydaki faaliyetlerini merak ediyor. Diğer yandan, denize ulaşımının engellenmesinden korkuyor. 

CEMAATE KARŞI YENİ GÜÇ; "ENSAR VAKFI"

Hacılar Koyu’nun bitişiğindeki Zeytineli Koyu’nun ve buradaki Devlet Hava Meydanları’na ait tesislerinin Ensar Vakfı’na yıllık 120 bin liraya tahsis edildiği öne sürülmüştü. Bölge milletvekilleri ardı ardına soru önergeleri verse de, iddialara yanıt alamadı. 

KÖYLÜ ENDİŞELİ

Vakfa verilen arazinin ve tesislerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın villaların hemen yanında olması nedeniyle, köylü endişe yaşıyor.  Zeytineli Köyü'nde yaşayan yurttaşlar tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşıyor ve koyun kendilerine kapatılmasından korkuyor. Çünkü aynı sorun Erdoğan’ın villalarının olduğu koyda yaşanmıştı. 

ENSAR VAKFI, URLA'DA NE YAPACAK?

Söz konusu arsa Devlet Hava Meydanları İşletmesine ait. Burada DHMİ’nin tesisleri var. Bu tesislere devirden önce 5 milyon lira yatırım yapılıyor. Daha sonra da tesis Ensar Vakfı'na veriliyor... 80 dönümlük otel ve restoranın olduğu kampla sahilin kullanım hakkı, vakfa yıllık 120 bin lira bedelle tahsis ediliyor. Kampla ilgili daha önce yapılan ihale ise ‘buradaki binaların depreme dayanaksız olması’ gerekçe gösterilerek geçen 31 Ocak’ta iptal edilmişti. 

İKİ YIL ÖNCE "KAMU YARARINA ÇALIŞAN VAKIF" İLAN EDİLDİ

Ensar Vakfı hakkındaki iddialar, bu vakfın cemaate karşı kullanılacak yeni bir yapılanma olduğu yönünde... Vakfın kurucuları arasında dikkat çeken isimler var. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün damadı Mehmet Sarımermer, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Topbaş'ın danışmanı Recep Çalık, Ahmet Aydın, Ömer Dinçer bu isimlerden bazıları. Resmi kayıtlarda olmasa da vakfın, tartışmalı fetvalarıyla bilinen Hayrettin Karaman'ın himayesinde olduğu da söyleniyor. 

Ensar Vakfı, 2012 de Bakanlar Kurulu kararı ile Kamu Yararına Çalışan Vakıf sayıldı. 

İŞTE ENSAR VAKFI'NA TANINAN AYRICALIKLAR

İzin almadan yardım toplayabilir.

Damga vergisinden istisna.

KDV istisnasından yararlanabilir.

Veraset ve intikal vergisinden muaf.

Sahip oldukları bina ve arazileri emlak vergisinden muaf.

Yıllık toplamı beyan edilecek gelirin % 5’ini aşmamak üzere, makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımlar vergi matrahından indirilebilir.

Rehabilitasyon merkezlerinin işletilmesinden, ilgili Bakanlığın görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığının belirleyeceği usûller çerçevesinde beş hesap dönemi itibarıyla elde edilen kazançların kurumlar vergisinden istisna tutulur. (İstisna, belirtilen okulların ve rehabilitasyon merkezlerinin faaliyete geçtiği hesap döneminden itibaren başlar.)

Ticari gaye güdülmemek ve kuruluş amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ithal edilen eşyaların gümrük vergisinden muaf.

Taşınmaz malların tescil ve terkinleri ile ayni haklarının şerhleri harçtan muaf tutulur.

Tertiplenen eğlencelerden eğlence vergisi alınmaz.

Hazinenin özel mülkiyetinde kayıtlı bulunan ve kamu hizmetlerine tahsisli olmayan taşınmaz malları, satış tarihindeki alım satım rayici nazara alınarak kıymet takdiri suretiyle vakfa satılabilir.

ENSAR VAKFI'NIN AMACI

Vakıf, resmi internet sitesinde amacını "din ve ahlak  ile değerler eğitimini, ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirmek" olarak tanımlıyor. 

Vakıf bünyesinde ayrıca, Arapça dil eğitimi veriliyor, temel İslami ilimler ve sosyal bilimler alanlarında eğitim seminerleri düzenleniyor. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.533


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2017, 22:56:32 »

Oğlancı piçler!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.234 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.