DÜZEN DÜZÜLMEYE DEVAM EDİYOR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Mart 2020, 19:26:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: DÜZEN DÜZÜLMEYE DEVAM EDİYOR  (Okunma Sayısı 1926 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karagerey
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.865« : 14 Ağustos 2011, 11:46:49 »

Teftiş diye bir şey kalmadı

SAĞLIK Bakanlığı Teşkilat Yasası Taslağı kamuoyundan gizli bir KHK şeklinde bakanlıkta görüşülerek Başbakanlığa gönderilmiş. Sağlık Bakanlığı’nda müfettiş olarak çalışan bir okurumuz, taslağın kamuoyunun gözünden kaçırılmış olmasına dikkat çekiyor.Bu tasarıda ne mi var?
Hukuk Müşavirliği, Strateji Geliştirme Başkanlığı ve en önemlisi Teftiş Kurulu Başkanlığı kaldırılıyor, müfettişlerin araştırmacı ünvanı ile başka görevlere atanması öngörülüyor.
Ancak Teftiş Kurulu yerine yaklaşık 300 bin personeli olan bakanlıkta alternatif denetim birimi yapacak başka bir birim oluşturularak, kariyer ve liyakata, onlarca sınavdan geçerek kazanılan ve kariyer mesleği olarak öngörülen müfettişlik mesleği ortadan kaldırılıyor.
130 yıllık geçmişi ile sağlık alanındaki tek denetim birimi olarak görev yapan Teftiş Kurulu’nun kaldırılmasının bir mantığı var mıdır?
Biz gazeteciler o kadar çok ‘sağlık skandalı’nı ortaya çıkardık ki....  Ameliyat yanlışlarından, ilaç skandallarına, hastane yolsuzluklarından milyarlarca liralık sağlık ihalelerine kadar bir çok dosya sağlık müfettişlerinin önüne gitmedi mi? Ne mi yaptılar. Suç olduklarına kanaat getirilenler hakkında adli, idari ve tazmin yoluna gidilerek ‘hukuk devleti’ adına katkı yaptılar. Bazılarına ne kadar kızsak da....
Yeni tasarıda şunlar getiriliyor: Denetim, yeni oluşturulan her alt düzeyde genel müdürlüklere bağlı sözleşmeli (!) uzmanlara bırakılıyor;  yani piyasa denetimi...
2003 yılında Kamu Yönetimi Temel Kanunu’nda kaldırılmayacak 5 teftiş kurulundan birisi olan Sağlık Teftiş Kurulu neden ünvansız bırakılıyor?
Rantın çok olduğu sağlık alanında (özel veya kamu fark etmiyor) birçok başarılı çalışmaya imza atmış, birçok yolsuzluğu açığa çıkarmış birim bir çırpıda siliniyor. Bu kurulun kaldırılması, en çok devlete iş yapan özel firmaları  (ilaç, medikal gibi) ile bunlarla gayrimeşru  iş ilişkisinde bulunan bazı doktor ve idarecilerin işine gelmez mi?
Demek ki, mali denetimde ne oluyorsa Sağlık’ta da o oluyor.
(ALINTI)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.101 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.