Çingenelerin Cono Aşireti
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Eylül 2020, 23:45:11


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çingenelerin Cono Aşireti  (Okunma Sayısı 9437 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karakağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 95« : 27 Temmuz 2014, 09:03:31 »

ÇİNGENELERİN CONO AŞİRETİ

Conolar Çingene kökenli ancak Çingeneler içerisinde farklı özellikleri olan bir aşirete mensuplar. Cono olarak geçen bu insanlar diğer çingenelerden birçok farklılıklar arzediyorlar. Çingenelerde hırsızlık yok ve belirli bir inançları var. Çingeneler çoğunluğu itibariyle cahil değil Okuma–yazma biliyorlar. Ancak conolar için hırsızlık hayatın bir parçası ve ondan vazgeçemiyorlar. Conolardaki evlilikler Çingenelerinkinden farklı. Çingeneler asla 9 yaşında kız evermezler. Conolar şehirlerde ve yerleşik bir hayat sürerler Kendilerine özgü bir dilleri var. Çingenelerin geldikleri bölgelerin dilini konuşmalarına karşın Conolar Bulgarca–İngilizce–Türkçe karışımı farklı bir dil konuşuyorlar.

Araştırmacı Ahmet Yavuz Conoların köken olarak Çingene olduklarını ancak Çingenelerden farklı bir yaşam sürdüklerini belirterek şunları söylüyor: "Conolar Çingenelerin Cono aşiretinden. Kendi içlerinde kuralları var. Tam Çingene değiller Tam da saf değiller; Bir karışım olarak karşımıza çıkıyorlar."

Conolar tıpkı diğer Çingene ve göçebe yaşayan topluluklar gibi Türkiye'de yıllardır yaşıyorlar ancak kimliklerini 1982'de alabilmişler. Artık askere gidiyor Vatan saydıkları Türkiye'de kendilerinden her zaman sözettiriyorlar.

CONOLARIN MESLEĞİ HIRSIZLIK

Conoların ismi Türkiye'de daha çok hırsızlık olaylarıyla duyuluyor. Zaten kendileri de bunu inkar etmiyor; " Biz hırsızlık yapmıyoruz Kırıp–döküyoruz" diyorlar. Conoların çalışıyoruz demeleri hırsızlık yaptıkları anlamına geliyor. Asıl geçimlerini hırsızlık yaparak sağlıyorlar. Hırsızlığı sadace Adana ve Osmaniye'de yapmıyorlar Tüm Türkiye onlar için birer geçim kapısı. Türkiye'nin neresine yerleşirlerse yerleşsinler orada hep hırsızlık yaparlar. Bazen de çaldıkları eşyaları götürüp kendi akrabalarına sattıkları da oluyor. 1979'da Erzincan'ın Kemah ilçesinde Camii'nin merdivenini çalan ve sonra da o çaldığı merdiveni götürüp Dereşoran Köyü'nün Şoran (Yuvacık) mezrasında oturan akrabalarına satmak isterken orada suçüstü yakalanıp hırsızlık suçundan Kemah Kapalı Cezaevinde yaklaşık üç ay hapis yatan Süleyman Cöne adlı yaşlı Conoyu da o zamanlar gazetelerde okumuştuk. Conolar kesinlikle tek başına hırsızlık yapmıyorlar Gruplar halinde geziyorlar Çalıp–çırpıyorlar. Bazen Ankara ve İstanbul'a gelip 15–20 gün kalıyorlar ve dönüşlerinde de her bir Cono'nun bir araba alacak kadar hasılatı oluyor. Ancak Conolar için gelen paranın tüketilmesi Gelmesi kadar kolay oluyor. Uzun vadeli bir yatırım yapmıyorlar Gündelik yaşıyorlar.

Hırsızlık Conolar için bir yaşam biçimi. 7'den 70'e her cono hırsızlık yapar Hırsızlığın tüm hile ve yöntemlerini bilir. Zaten yeni doğan çocuğa hırsızlığın nasıl yapılacağı Hangi teknik ve taktikleri uygulamaları gerektiği hem uygulaması Hem de pratikte öğretiliyor.

CAHİL VE İNANÇSIZLAR

Conolar okuma yazması olmayan ve belirli bir inancı taşımayan insanlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Conolar okuma–yazma bilmez Okula gitmezler Gidenler ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Okul istiyorlar Ancak mahallelerine okul yapılsa bile oraya gidecek öğretmeni bulmak pek kolay gözükmüyor.

Conolar cahil oldukları kadar bir de inançsızlar. Yani belirli bir inançları yok. Ne Müslümanlar Ne de Hıristiyanlar. Kendilerini inançsız olarak tarif ediyorlar. Aralarında sonradan bir dine yönelmiş olanları ise sanıldığı kadar fazla değil.

Kendilerinin cahil ve inançsız olduklarını saklamadıklarını belirten Cumali Korkmaz adlı Cono şunları söylüyor: "Bizde okuma–yazma yok. Okul istiyoruz ama kimse bizi dinlemiyor. Çocuklar da başka okullara gidip okumak istemiyorlar. Biz yaşadığımız yere okul istiyoruz. İnancımız da yok. Bizim için hayat hırsızlık Yeyip, içmek Karı–Kız. kendimize göre dua falan ediyoruz ama bu bir inanç şekli değil. Ne Kilisemiz ne de Camiimiz var."

1918'DE BULGARİSTAN'DAN GELDİLER

1918'de Bulgaristan'dan Erzurum'un Horasan ilçesine göç eden Cono Aşireti daha sonra çoğunluğu Adana'ya olmak üzere diğer başka şehirlere yerleşti. Adana'da hırsızlık gaspyankesicilik ve uyuşturucu madde satışı gibi birçok suçtan adliyeye götürülen aşiret üyeleri hakkında birçok dava bulunuyor. Aşiret'in ilk lideri 40 çocuklu Cono Ahmet'ti. 1992'de Belediye Conoların evlerini istimlak etti. İstimlak paralarını alan aşiret üyeleri Mersin'in Tarsus ilçesi ve Osmaniye'ye göç etti. Bazı kesimler ise Adana'nın çeşitli mahallelerine dağıldı. Yerli halk ile Conolar arasında sık sık kavgalar yaşanıyor. Cono Aşireti özellikle Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Ulubatlı Hasan ve Yavuzlar Mahallesi'nde yoğun olarak yaşıyor. Şu an Cono Aşireti'nin lideri yok. Aşiret kadınlarının Adana'nın otobanlarında şoförleri durdurarak aşk vaadiyle gasp ettikleri biliniyor. Dolandırıcı kadınlar otostopla durdurduğu erkek sürücülerin para ve değerli eşyalarını çalıyor. Daha sonra kendilerini bekleyen aşiret erkekleri olay yerine gelerek sürücüyü ölümle tehdit ediyor. Cono Aşireti'nin en ünlü aşk vaadiyle dolandırıcı kadını ise Alev Güvercin şu an cezaevinde.

Haşim SÖYLEMEZ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karakağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 95« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2014, 09:08:08 »

Kandaşlarım Adana'yı birbirlerine katan ve sürekli hırsızlıkla geçinen bu Conoların kökeni nedir?

Bazıları Çingene olduklarını söylüyorlar. Bazıları Çingeneyle bir ırkın karışımı olduklarını söylüyorlar.
Kendileri de Türk ve Alevi olduklarını söylüyorlar. Bu bana hiç inandırıcı gelmedi. Bence kendilerini Türklüğe
ve Aleviliğe yapamaya çalışıyorlar.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Cono Ahmet`in Çocukları Tek Parça
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YAMTAR_01
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 16


« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2014, 17:06:40 »

Ben bir ara Adana kanalında conoların lideri olduğunu söyleyen yaşlı bir adamın konuşmasını dinlemiştim. Aslen Malatyadan göç ettik , Tencilli aşiretindeniz gibi laflar ediyordu. Doğruluk payı nedir bilemiyorum ? Ama Adananın başına bela oldukları apaçık ortada.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.545


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2017, 20:09:36 »

Conolar!
Adananın harbi adamları, cahil ama yürekleri olarak Türk harici olan diğerlerine karşı adam mı adamlar, adananın barları pavyonları diğer Irklardan karılarla kızlarla kaynarken orospuluğun liderliğini yaparlarken bu garibanlardan kesinlikle rastlayamazsın oralarda.
Bunlar Hırsızdır, neden peki her zaman ötelendiklerinden, garibanlar ya cahiller ya polisin ilk el attığı kesim bunlardır, suçlu suçsuz alırlar içeri conoları.
Cono kızları.
Bilindiği gibi avrupalaşan Türkiyede 18 yaşına gelmeden neredeyse bütün kızlar vermeye başladılar, cono kızları kolay kolay kendilerinden olmayana vermezler, zorla onlara asla iş yapğtıramazsın, biraz israr onların hacamat dediği şekle uğratır seni, yanlarında kesinlikle taşıdıkları bıcağı haberin bile olmadan sokmuşlardır bir yerine.
Cono erkekleri
Delikanlı geçinirler, rajon olarak ne biliyorlarsa odur, asla arkadan seni vurmazlar, bir kürte asla arkanı dönmemelisin ama bu conolara güven verdiysen kendilerini yakarlar seni yaya bırakmazlar, dinleri imanları yoktur, paraya sadece karın doyurmaktan başka önem vermeyen topluluktur.
Adanada belirli yerde ikamaet ederler, kolay kolay kendi mevkilerinden dışarı çıkmazlar.
Keşke her yan kürt piçi arap piçi dolu olacağına bu conolar olsaydı diyebiliyorum ben.
Renkleri hiç bir canlıda rastlanamayacak şekilde siyahımsıdır, 50 mt önden renkleri ile kendilerini belli ederler, zararsızdırlar, devlet bakmıyorsa hırsızlık mübahtır, kendi çocukları aç yatarken onlar neden seni tok yatırsın. Devletin elektriğini, suyunu çalmazlar, devleten kürtler gibi avanta yemezler, devlete baş kaldırmazlar, zorla mekanlarına girilmeye kalkıştığınızda da bence gerekeni yapıyorlar çünkü devlet kürtün arabın yaptığı işleri conalara yıkıyor, neden kürtten korkuyor pislikjler, eroin onlarda, avrat satmak onlarda, hırsızlık onlarda, hap işi onlarda yani kürt ve araplarda.
Ben bu conolara acıyorum.

bunlardan her şey çıkar vatan haini ile orospu asla çıkmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2017, 09:38:26 »

Cono mono bilmem ben. Buradaki cinganların hepsi ensest. 10 yaşında veledin ablasına hallediğini gördüm ben. Şimdi sövecem ama işte.. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.545


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #5 : 14 Ekim 2017, 09:46:24 »

Cono mono bilmem ben. Buradaki cinganlar


 Gülümseme Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.223 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.