“Türklerle Moğolların ırk ve dil birliği yoktur” Yılmaz ÖZTUNA
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Temmuz 2020, 09:28:10


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: “Türklerle Moğolların ırk ve dil birliği yoktur” Yılmaz ÖZTUNA  (Okunma Sayısı 19655 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
turatbek_aytmatov
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« : 26 Şubat 2011, 12:28:01 »

Türklerle Moğolların ırk ve dil birliği yoktur
Meslek hayatımda en çok muhatap olduğum sorulardan biri, Türklerin hangi kavimlerle akraba oldukları veya olmadıklarıdır. “Sümerler Türk mü?, Hititler Türk mü?, Moğollar Türk mü?” gibi. Çünkü bir zamanlar pek çok kavmin (meselâ Arapların) Türkler’den indiği gibi saçmalıklar, bizde resmî tarih oldu. Çocuklarımıza çok yanlış şeyler belletildi. Sümerler de, Hititler de Türk değildir (Hititlere biz bir de Eti uydurma adını takmıştık). Ama bu yazımda Moğolları ele almak istiyorum. Sümerlerle bir ilişkimiz yok. Hititler (Etiler), 3000-2000 yıl önce Anadolu’da yaşadıkları için, ırkî değil, dil yakınlığı değil, bu bakımdan ilgimiz olabilir. Ama Moğollar öyle değil. Zira Türk ve Moğol tarihleri iç içe girmiştir.
Önce kesinlikle belirteyim: Türklerle Moğolların bir ırk ve dil birliği yok. Moğollar, Türk kavimlerinden biri değil (eski Türk kavimlerinden bazı örnekler şunlardır: Hunlar, Tabgaçlar, Göktürkler, Uygurlar, Hazarlar, Halaçlar, Kaşgaylar...) Çok yaygın bir nazariye, dil bakımından Moğolca ile Türkçe’yi Altay dilleri saymışsa da, bu nazariye mesnetsizdir. Türkçe ile Moğolca’nın bir akrabalığı yoktur. Dillerin birbirinden kelime almasının tabiatiyle akrabalıkla alâkası olmaz.
Ancak, tarihçi ve lengüist (dilbilimci) olmayan büyük fikir adamı Ziyâ Gökalp, Moğollarla Türkleri birleştirmiş ve Atatürk öğretisinde bu nazariye kabûl edilmiştir. Ancak:
Bir Turan kültürü vardır. Tarihte zaman zaman Türkler, Moğollar, Macarlar gibi bozkır (step) kökenli kavimler, aynı çatı altında yaşamışlardır. Kültür alışverişleri bahis konusudur.
Cumhuriyet döneminde, İttihadçıların Gökalp politikasının devamı olarak Moğol modası devam edip arttı. Öyle ki, 23 Aralık 1925’te Paris’te doğan bir şehzâdeye Cengiz (Efendi) adı verildi. Şehzâdesine bu adı veren babası Şehzâde Abdülhalîm Efendi (1894-1926), Enver Paşa’nın eşi Nâciye Sultân’ın ağabeyidir. Cihan Savaşı’na meslekten subay olarak katıldı, albay olarak ayrıldı, Millî Mücadele’yi destekledi. İttihadçı ve Gökalp tilmizi idi. 1924’te sürüldükten sonra Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini ayaklandırmak için Kâşgar’a giderken yolda öldü.
Cumhuriyet döneminde Cengiz’den başka Kubilay, Batu, Oktay gibi Cengiz Soyundan -Müslüman olmayan- hakânların ismi de çocuklarımıza verildi ki Osmanlıların pek hoşlanmadıkları hükümdarlardır. 1995’te Hulâgû adına rastladım ki, artık bu Moğol hâkanı yalnız Osmanlı’nın değil, bütün Müslümanların nefret ettiği bir kişidir, Bağdad’ı kesip biçmiş, Abbasî halîfeliğine son vermiştir.
Osmanlı, Türk olan Timur’u da pek sevmez ama, bu ad tek tük Osmanlı’da görülür, Cumhuriyet’te çoğalır. Altan, Kaan gibi Moğolca isimler de revaçla kullanılmıştır. Başka Moğolca kelimeler de Cumhuriyet’te -Türkçe sanılarak- kullanılmıştır, devam ediyor: ulus, kamutay, yargıtay, danıştay gibi ki, -tay- bir Moğolca ektir.
Bu gibi konuları iyi bilen tarihçilerimizden İsmail Hâmi Dânişmend’e göre Moğollar, Türk düşmanı bir kavimdir. Eski Türk ve Osmanlı tarihlerini ve kültürünü çok iyi bilen Nihal Atsız’a göre Moğollar, Türk olmamakla beraber, Türk’le iç içe girmiş, Türk’ün kardeşi bir millettir.
Bugün Moğollar, Moğolistan Cumhuriyeti’nde, Çin’in kuzeyi olan Dış Moğolistan’da, Rusya Federasyonu’nda Buryatistan, Kalmukistan gibi otonom illerde yaşıyorlar. Kafkasya ve Volga’ya yakın olanlar Sünnî-Hanefî, diğerleri Lamaist Budist’tir. Moğolistan’da büyükelçiliğimizin ve Fethullah Hoca’nın teknik üniversitesinin açılışında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le birlikte ben de bulunmuştum. Türk kültürünün şâheseri Göktürk (Orhun) Anıtları‘nın bulunduğu Ötüken vâdisine de gitmiştik.

CENGİZ TÜRK MÜ?
Cengiz Han (1167-1206-1227), Mete Hânedânı’ndan olan Göktürk hânedânından inen Şato hânedânından gelen Moğollaşmış (yani Türkçe’yi bırakıp Moğolca konuşmaya başlamış), Moğolistan’da Onan Nehri kıyısında Deliğunboldah beylerinin çocuğudur. Cengiz, Osmanlıca telaffuzudur, Moğol telaffuzu Çinggis şeklindedir ve “deniz” demektir (Deniz Han, Oğuz Han Mete’nin 6 oğlundan biridir).
Türk asıllı Moğollaşmış bir kişi elbette Moğol’dur. Ancak Cengiz’i “acun beyi=cihan fâtihi” yapan orduda, Türk atlıları çoğunluktu. Bu da Cengiz’in Moğol sayılmasını engellemez. Tabiatiyle Cengiz, Türk dünyasının esaslı ülkelerini sınırları içine alan bir imparatorluğun kurucusudur. Torunu Kubılay Kaan döneminde bu imparatorluğun egemen bulunduğu ülkelerin yüzölçümüne, cihan tarihinde hiçbir devlet ulaşamadı. Ne İngiltere, ne daha önce Osmanlı cihan devletleri, ne de çok geniş toprakları ile Sovyetler Birliği...
Müslüman olmayan ve Pekin’de (Türkçe: Hanbalık yani Han Şehri) oturan Kubılay’a (ölümü 1294), Tebrîz’de oturan kardeşi Hulâgû İlhan, Hulâgû’ya Konya Anadolu (Türkiye) Selçuklu pâdişâhı, ona Kastamonu’da oturan büyük uç beyi (duka) Çobanoğulları Türkmen hânedânı, buna da Söğüt’te oturan Kayıhanoğlu Osman Gazi tâbi idi. Bu tâbiiyet şeceresini ilk defa 1965’te yazdığım zaman, hayret uyandırmıştı. Sonuç: Cengiz’in Türk değil, Moğol olduğudur. 4 oğlundan üçünün nesillerinden yürüyen muhteşem ve 19. asra kadar süren hanedanlarının tamamen Türkleşmeleri, bu gerçeği değiştirmez. Gökalp’in ve dostum Atsız’ın yüce ruhlarından af dileyip, Cengiz’in Türk olmadığı tarîh gerçeğini okuyucularıma sunuyorum.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
Dedem Korkut
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2011, 13:04:59 »

  Fetoş'a hoca demesinden ne halt olduğu zaten belli olmuş. Bir de utanmadan dostum Atsız'dan af dilerim diyor. Ulan, Atsız'ın adını destur çek, öyle ağzına al!
  Bu ümmetçilerin kuyruk acısı çok eski ne de olsa. Hülagu Han'a olan kinleri hala devam ediyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
Orda Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 283« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2011, 14:13:09 »

Dilleri Çingiz'e kadar uzadı bu şerefsiz arap kırması dölsüzlerin.Oturmus bugünde negatif ne yazsam diye düşünmüş içindeki nefreti dökmüş.Bu makaleleri okuyanlara yazık başka da birşey demiyorum
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2011, 14:25:09 »

Osmanlı padişahlarından II. Murad zamanında, hicrî 843′te yazılıp tarafımdan yayınlanan bir tarihî takvimde Çengiz, Ögedey, Güyük, Mengü, Hülegü, Abaka, Keyhatu gibi Müslüman olmayan Çengizli kağanlar rahmetle anılmıştır. (Osmanlı Tarihine ait Tarihî Takvimler, s. 92-94, İstanbul 1961, Küçük aydın Basımevi). Yani On Beşinci Yüzyıl ortalarına kadar Türkiye’de aydınlar arasında bir Tatar düşmanlığı, Müslüman olmayan Türk’e düşmanlık diye bir şey yoktu. Bu müsamahakârlık Doğu Türkleri’ni veya Tatarlar’ı yabancı saymaktan, Çengiz Hanedanını millî bir hanedan saymaktan ileri geliyordu. Umumî bir müsamaha olsaydı aynı hoşgörürlük Bizanslılara, Ermeniler ve Gürcülere, Batılılara karşı da gösterilirdi. (Atsız)


Osmanlı İmparatorluğu bile Cengiz'i, Hülagü'yü ve bir çok insanın Moğol dediği kişileri Atası saymıştır!
Ulan siz Osmanlı İmparatorluğunu işiniz gelince çok iyi savunmasını biliyorsunuz, Osmanlı'nın arkasına saklanakar ümmetçilik yapmasını, Atatürk düşmanlığı, Türk düşmanlığı yapmasını çok iyi biliyorsunuz, ama yemezler!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karadeniz T
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 115« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2011, 14:27:45 »

Moğollar'ın Türk olmadığını, Cengiz Han'ın ise Moğollaşmış bir Türk olduğunu bizde kabul ediyoruz.
Sorun ne bu yazıda şimdi ?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Yufka Yüreklilerle Çetin Yollar Aşılmaz"
Orda Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 283« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2011, 14:46:24 »

Moğollar'ın bü dünyada olup olmaması ile Cengiz Han'ın Türk olup olmaması farklı bir konudur.Bugün içine şeriat damaları giren İran'ı da 1920 li yıllara kadar özbeöz Türk hükümdarlar yönetmiştir.Bahsedilen konu imparatorluktur 10 haneli köy değil.Çoğunluğu Avrupalı binlerce tarihçinin yüzde 80 inden fazlası Cengiz Han için Türk boylarından ibaresini kullanırlar.Uydurma ekleme Moğol tarihçiliğide en iyi Avrupa tarafından yapılır.Bu öztüna denen böcek beyinlinin söyledikleri sadece ümmetçi osmanlıcı davasını ilgilendiren bir yazıdır.Yazmak lazım birşeyler tarih çok araştırılıyor bu dönemler bari bizim beynini yıkadığımız insanlar bunları okusun mantığıyla bu makaleleri yazıyorlar.Bunlar art niyetli malukatlardır.Cengiz Han bir Moğol Hanedan'ı olabilir ama asla Moğol değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir.
Batur Alp
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2011, 15:20:05 »

Yazarın Ümmetçilik felsefesine dayalı olan bakış açısının perdelediği bir nokta var.

Evet, Cengiz Han Moğollaşmış bir Türk'tür. Ancak, Moğol kabilelerine önderlik etmesine rağmen bütün Türkleri birleştirerek Turan ülküsünü de gerçekleştirmeyi başarmıştır. Bu olayla sadece Moğol kavmini değil Türkleri de yakinen ilgilendiren bir vakaya imza atmıştır.

Tarihe Türk olarak geçmiş, ama Türklüğe faydası dokunmamış büyük insanlar vardır. Bu insanları Türk olarak adledsek bile Türklüğün yararına bir iş görmedikleri için isimlerini pek anmayız. Çeçenlere liderlik eden Şeyh Şamil bunlardan birisidir. Ya da Fars, Kürt, Afgan kırmalarına ordularında yer veren Gazne Sultanları vardır. Bunlar da özlerinde Türk olmalarına rağmen Türk ulusunun mazi bütünlüğü içerisinde önemli yer tutmazlar.

Fakat, Cengiz Han böyle değildir. Cengiz Han'ın kurduğu devlet mekanizması ya da giriştiği fetihlerin alt yapısını oluşturan unsur Türklerdir. Yabancı tarihçilerin bile kabul etmek zorunda kaldıkları gerçeklik; Cengiz'in dünyayı dize getiren ordusunda 1 Moğol'a karşılık 7 Türk olduğudur.

Atsız'ın da bir zamanlar övgüyle bahsettiği Öztuna, siyasi ya da dini düşüncelerinden dolayı herhangi bir Türk büyüğünü sevmemekte serbesttir. Fakat, o sevmiyor diye büyük ülkümüz Turanı gerçekleştirmiş yüce bir önderi yok sayamayız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2011, 15:33:44 »

Alıntı
CENGİZ TÜRK MÜ?
Cengiz Han (1167-1206-1227), Mete Hânedânı’ndan olan Göktürk hânedânından inen Şato hânedânından gelen Moğollaşmış (yani Türkçe’yi bırakıp Moğolca konuşmaya başlamış), Moğolistan’da Onan Nehri kıyısında Deliğunboldah beylerinin çocuğudur. Cengiz, Osmanlıca telaffuzudur, Moğol telaffuzu Çinggis şeklindedir ve “deniz” demektir (Deniz Han, Oğuz Han Mete’nin 6 oğlundan biridir).
Türk asıllı Moğollaşmış bir kişi elbette Moğol’dur. Ancak Cengiz’i “acun beyi=cihan fâtihi” yapan orduda, Türk atlıları çoğunluktu. Bu da Cengiz’in Moğol sayılmasını engellemez.

Bilinen dünya tarihinin en büyük imparatorluğunu kurmuş müslüman olmayan Türk soylu Cengiz'in bu topraklarda sahiplenilmesinin önüne, ancak tek bağ olan Türklüğünü yıpratarak geçebilirsiniz.

Bu gerzeklerin mantığı; ''Cengiz Han soy olarak Türk'dür. Fakat, moğollar içerisinde yaşadığı için Moğoldur.'' temelindedir. Ama, Moğol denilen devletin ordusunun %80'inin Türklerden oluştuğunu, Cengiz'in Türkçe konuştuğu, devlet yönetiminin Türk töresi esasında olduğunu bilseler bile es geçerler. Zira, amaçları dediğim gibi müslüman olmayan Cengiz'in Türklüğünü havada bırakıp sahiplenilmesini engellemektir.

Sırf müslüman ve de 3-5 yüzyıl Türklerle aynı coğrafyada yaşadılar diye otu boku Türk sayan bu zevatlar, Cengiz Han'ı, soyunu kendilerininde kabul ettiği Türk olduğu halde; tarihte ''Moğol'' diye anılması yüzünden Türklük'ten çıkartmaktadırlar.

Koltuklarına Dincilik, Masonluk gibi karpuzları aynı anda sığdırma başarısını gösteren bu milliyetsizlerin; kürtleri kardeş görüp, ortak kültür ve tarih birliği olan Moğolları ''düşman'' olarak görmek pervasızlıkları dini bağnazlıklarındandır.

Şayet işlerine geliyorsa bir şekilde propaganda amaçlı yarar saylıyorsa mandaların kuş cinsinden olduğunu ve de ağaç dallarında yaşadığını kanıtlayabilmek için ''Manda yuva yapmış söğüt dalına'' türküsü sözlerini dayanak göstererek karşınıza çıkabilirler. Ya da, lunaparklardaki atlı karıncaların... Onlar için önemli olan doğruyu konuşmak değil, doğru bildikleri hedefe giderken işlerine nasıl geliyorsa öyle propaganda yapmaktır. Mücadele edip, propagandaya propaganda ile cevap verip, bu oyunu bozmak gerekir. Fakat, Turatbek'in yaptığı gibi küfretmek kendi aramızda yaptığımız sohbetlerde geçerli olup; toplum nazarında bizi değil, onları dinlenir kılar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2011, 15:53:35 »

Sırf müslüman ve de 3-5 yüzyıl Türklerle aynı coğrafyada yaşadılar diye otu boku Türk sayan bu zevatlar, Cengiz Han'ı, soyunu kendilerininde kabul ettiği Türk olduğu halde; tarihte ''Moğol'' diye anılması yüzünden Türklük'ten çıkartmaktadırlar.

Bizim görevimizde kafalarına vura vura kendilerine değilse bile yakınlarına bu doğruyu göstermektir Şad, haberiniz var belki Etnik piçler hakkında otağımız da açılan konuları şu face de yayınladıkça yediğim küfürlerin ne haddi var ne hesabı, kimden yiyorsun küfürü dersen? Şimdiye kadar kendilerine Türkçü yada ülkücü sıfatı takmış Mankurtlardan.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #9 : 26 Şubat 2011, 17:00:41 »

Cengiz Han ilk baslarda imparatorlugu Mogol degerleri üzerine kurmus, devaminda doganin degismez kanunu geregi gercekte Türk olan kuruculari Türk aslina rücu ederek Imparatorluk kisa bir süre icerisinde Türk cehresine bürünmüstür, kisaca benim acimdan durum budur.
Baslarda Mogol degerleri üzerine kuruldu dememin sebebi, Mogollarin gizli tarihinde yazildigi sekilde, Cengiz Han ilk Kurultayinda Mogol telaffuzunu siklikla kullanir. Hatta bütün topraklari insanlarla beraber siz Mogollarin emrine verecegim der. Türk yada Tatar demez Mogol der. Burda o dönem "Mogol" ifadesinin asil neyi cagristirdigi ise muallakta kalan bir sorudur, genel anlamiyla sadece bugün Mogol dedigimiz unsurumu yoksa tümden Türkleri, Tunguzlari vs. o cihette yasayan Turanid göcebe milletleride icine alan bir telaffuzmudur hala tam olarak aciklanamamistir.

Ankara´da Cebeci diye bir semt vardir, yine Türkler arasinda "Cebecegiller, Cebeciler, Cebeninogullari" gibi lakaplar vardir.
Bir bakiyoruz Cengiz Han´in en yakin kumandanlarindan birisinin adi Kurt Cebe Noyan. Diger yakininda bulunan ünlü komutanlarinin isimleride cogu Türkce. En yakininda bulunan obalar Nayman, Merkit, Tatar gibi Türk obalari. Zaten Cengizin ana tarafi hemen hemen bir cok tarihcinin kabul ettigi sekilde Merkittir ki, Merkitler her yönü ile Türktür. Baba tarafindan ise Cin yilliklarinda Sato Türklerinden gösterilmektedir.

Kisacasi Cingiz Han imparatorlugunu kurarken bir Mogol olarak kurmus, bir süre sonra olmasi gerektigi sekilde aslina rücu ederek imparatorluk tamamen Türk cehresine bürünmüstür.

Ilerleyen yillarda imparatorlugun devami niteligindeki Hanliklar, Devletler, her yönü Türk devletleri olarak tarihte yerlerini almislardir.Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.265 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.