Cemal Paşa
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 08 Nisan 2020, 15:41:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cemal Paşa  (Okunma Sayısı 101 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Atsız Öğrencisi
Halepli Bozkurt
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 151


Yol Ver Türkün Bayrağına


« : 18 Mart 2020, 14:54:03 »

Esenlikler kandaşlar.Cemal Paşa hakkında otağda makale,yazı bulamadım.
Cemal paşa hakkında görüşleriniz nelerdir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Atsız Atanın talebesi olmakla iftihar ederiz.
Abılay Han
ULAK
Normal Üye
****
ileti Sayısı: 215« Yanıtla #1 : 18 Mart 2020, 16:26:42 »

Cemal Paşa, Tiflis'te Ermeniler çeteciler tarafından öldürüldü.

Hataları vardı elbette, İttihat ve Terakki Masonların oyununa geldi zamanında ama ermeni çetecilerle iyi mücadele etti.

Sadece bu da değil, Suriye'de ayrılıkçılar başladığında Cemiyet’üs-Suriyetü’t-Arabiyye'nin yazdığı bir bildiri bulundu. Bildiride Arap halkı Türk yönetimine karşı isyana davet ediliyordu. Türklere karşı Fransa'dan destek talebinde bulunuyorlardı. Bu bildiri Cemal Paşa'nın eline geçince Paşa bu bildiriyi yayınlayanları tespit ettirip Aley kasabasındaki askeri mahkemeye sevkettirdi. Bu hainlerin birçoğunu yargılayıp Beyrut ve Şam'da astırdı. Yakalayamadıkları hainler de gıyabında idam mahkumu edildi ve bu mahkumların aileleri sürgün edildi. Suriye'de her 6 Mayıs günü Şehitler Günü diye bir güne özel anma düzenlerler. O törenlerde idam edilenleri anarlar.

Aşağıda yazan Cemiyet’üs-Suriyetü’t-Arabiyye'nin yayınladığı o bildiridir.Günümüz Türkçesiyle yayınlandı:

“Ey Arap milleti, ey Arap milletinin mebusları, ey Arap milletinin gençleri, ey doğunun şânın ve şerefinin vârisleri, ey zulme boyun eğerek sabahın gelmesini kabul etmeyenler! Bu nidâ, mezarlarında yatan ecdâdımızın nidâsıdır. Bu nidâ, mezarında yatan medeniyetimizin enînidir. Bu nida, mezara giren tarihinizin haykırmasıdır. Haktır, haktan sonra ise ancak dalâlet gelir. Tarihinizin safhalarına bir nazar atfediniz, memleketinizde Türk musibetinden, en hakir ve en zelîl milletlerin görmediği o harap edici sülâlenin zulmünden ve yoldan çıkmasından kurtulabilmiş bir ay, hatta bir gün bile geçmemiş olduğunu görürsünüz. Tarihimizde bunların zulümlerini kaydetmeyen bir sahife bile bulamayacaksınız. Hangi Arap Endülüs’ü zikreder ve Endülüs emîrinin Frenkler’in akınına karşı Türk padişahından yardım istediğini, Türk padişahının ise hilâfet elden gider korkusuyla imdad vermediğini, Endülüs’ün bu yüzden gittiğini ve Arap medeniyetinin Endülüs’ün etrafında gömüldüğünü duyarsa dizleri tutulmaz? Hangi Arap, Türkler’in Bağdad’daki Arap medeniyetini yıkıp ve kütüphanelerdeki ilim ve edebiyat kitaplarını Dicle ve Fırat nehirlerine atıp köprü yaptıklarını, balıklara yem bıraktıklarını tasavvur eder? Hangi Arap, Türkler’in yüzbinlerce Arap’ı öldürdükten sonra Fransızlar’a teslim ettiği Tunus ve Cezayir’deki Arap kardeşini hatırlar, müteessir olmaz ve sabahleyin bir Türk’ün elini sıktığı güne lânet etmez? Hangi Arap, Trablus ve Berke’nin nasıl satıldığını anlar, çöllerindeki kurbanlarının haberlerini okur ve bunların simsarlarının Selanik’te Genç Türkler olduğunu öğrenir de yüreği parçalanmaz? Damarlarında şeref kanı akan ve ‘Arap’ ismi uğruna kanı oynayan hangi Arap, Araplar’ın kanına bulanmış memleketlerinin kaybını, milletin tarihinin bu sahifelerini okuyup bütün bu felâket ve musibetlerin yegâne sebebinin Türkler olduğunu öğrenir ve kendi kavminden nefret etmez, kılıcını bu yıkıcı bagilerin boyunlarına doğru çekmez? Yemen’e ve Irak’a Arap askerleri göndererek Arap çocuklarını birbirine kırdıran ve kendilerine kendi elleriyle yuvalarını söndürtenin Talât ve arkadaşı olduğunu işitmediniz mi? Memleketlerinizden toplanan eğitim yardımlarıyla Türk, Ermeni ve Yahudilerin tahsil için Avrupa’ya gönderilerek çocuklarınızın, yürek parçalarınızın bundan mahrum bırakıldığını bilmiyor musunuz? Yoksa Türkler’in sizi baskılar altına aldıkları andan itibaren alışkanlıklarınızı katlettiklerini ve şimdi de Arap eserlerinin mahvına uğraştıklarını öğrenemediniz mi?
Ey kavim, Paris’teki kongrenizi nasıl başarısızlıkla neticelendirdiklerini, size verdikleri vaadleri yerine getirmeyerek âleme karşı sizlerle alay ettiklerini ve Avrupa’da onlardan bir kırtıpilin sizi bölünmeye düşürerek âleme maskara ettirmeye muktedir bulunduğunu anlattığını da gördünüz. Türkler ile ne alâkanız vardır? Osmanlılıktan istifadeniz nedir? Ey harap edici Türkler’in Müslüman oldukları vehmine düşüyorsanız ve onların kardeşliğine saygıyı kendinize bir vecibe biliyorsanız, size sorarız: İslam’ın şânını ve şerefini yıkan, Arap beldelerini satan, Kur’an’ın yüceliğini katleyleyen ve Türk fahişelerine harcamak için Hicaz vilâyetini rehin bırakanlar Müslüman kabul edilirler mi? Bunun üzerine yapacağınız şey vergi vermeyi bırakıp o para ile silâh satın almaktır. Tâ ki bu harap edicileri memleketlerinizden süresiniz! Tarih bize altınla yazılmış bir ibret öğretti, o ibret de hiçbir milletin kan dökmeden hürriyetini alamadığı hakikatidir”

Buyur bu bağlantıda yazanlar 6 Mayıs'ta düzenlenen tören hakkında daha detaylı bilgi edinmeni sağlayacaktır:
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın)

6 Mayıs'ta Suriye'de resmi tatil olur. Bu anmaları hala devam eder. Lübnan'da durum nedir bilgim yok.

Artık düşüncelerinin bunları okuduktan sonra netleşeceğini umut ederim kardeşim.Bu da Cemal Paşa'nın konuya ilişkin yazdığı “Âliye Dîvân-ı Harb-i Örfîsi’nde Rü’yet Olunan Mes’ele-i Siyasiyye Hakkında İzahat” isimli kitabı. Paşa bu kitapta tüm suç delillerini bir araya getirmiş ve bu kitabı yayınlatmış. Üstte yazan bildiri gibi birçok delil kabul edilen belge var bu kitapta ve bu kitap günümüz Türkçesine çevrildi. Eğer okumak istersen adı: Arap İhtilâli ve Şam Mahkemesi - Cahit Kayra:Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var,
Ne vahtacan çiynimizde gezecekdir yağılar?
Ne kadar ki, hakimlik var, mahkumluk var, ben varam,
Zülme garşı isyankaram, ezilsem de susmaram!
Atsız Öğrencisi
Halepli Bozkurt
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 151


Yol Ver Türkün Bayrağına


« Yanıtla #2 : 18 Mart 2020, 17:32:16 »

Bilgi için sağol ağabey.Ben de bir yerde duymuştum;Cemal Paşa kahvaltı sırasında 20 tane Arap asıyormuş.
Ama sanırım bu bir rivayet.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Atsız Atanın talebesi olmakla iftihar ederiz.
Abılay Han
ULAK
Normal Üye
****
ileti Sayısı: 215« Yanıtla #3 : 18 Mart 2020, 17:35:47 »

6 Mayıs idamları gerçek olaydır ama tabii ki bu olaya dayanarak halk arasında efsaneler üretilebilir. Bu idam edilenlerin isimlerine bakarsan bir kısmının adı İngilizce+Arapça şeklinde. Mesela birinin adı George Haddad. Tarafları ta oradan belli zaten başta.

Bu arada paylaştığım vikipedi bağlantısı sitede eksik çıkıyor. Sondaki parantezi almıyor niyeyse. Eğer sayfaya bakacak olursan da açılmazsa bağlantının sonuna ) ekle.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var,
Ne vahtacan çiynimizde gezecekdir yağılar?
Ne kadar ki, hakimlik var, mahkumluk var, ben varam,
Zülme garşı isyankaram, ezilsem de susmaram!
Atsız Öğrencisi
Halepli Bozkurt
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 151


Yol Ver Türkün Bayrağına


« Yanıtla #4 : 18 Mart 2020, 19:39:12 »

Ağabey onlar Hristiyan Arap.O yüzden isimleri öyledir.Zaten Beyrut ve Şam Hristiyanların Ortadoğuda Kudüsten sonra en çok ziyaret ettikleri yerlerdir.
Kendisi Ortodoks olmalarına rağmen Katolik Fransıza yardım edecek kadar şerefsizdirler.Müslüman Araplar ise bu konuda Hristiyan kardeşlerine yardımcı olmakta çekmiyorlar.Zaten Hizbullahın askerleri Lübnan ordusundan fazla askerleri var.Hizbullah Lübnandan sonra Suriyede etkin.Hizbullah ülkeyi resmen İran kuklası haline getirmiştir.İran adeta burada bir koridor oluşturmakta.Irak ve Suriyedeki Şii Arapları getirtti.Lübnanda ise Akdenizde Rusya abisine yardımcı olmak için Lübnanı adeta kendine bağlattı.Iraklı Araplar ise tam anlamıyla gerizekalı.Saddamı sövüpte Amerikaya yardımcı oldular.Zaten Ahmedinejad kendisi söylüyor yardım ettiklerini nette var videosu diye biliyorum.Lübnan Sünnileri ise ülkede en çok zarar gören kesim.
İran,Lübnanda Sünni iktidardan korkmasından dolayı Hizbullahı destekliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Atsız Atanın talebesi olmakla iftihar ederiz.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.338 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.