Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türklüğün Dostu ve Düşmanları => Konuyu başlatan: ATSIZALP üzerinde 12 Kasım 2016, 20:15:11Konu Başlığı: Börüm, Börü: Tegin
Gönderen: ATSIZALP üzerinde 12 Kasım 2016, 20:15:11
Sinan Meydan adlı yazar "Gerçek demokrasinin adresi Atatürk'tür" demiş.
YALAN!
Ulan bunu eften püften cahil bir kişi, veya bir siyasetçi söylese bir şey demeyeceğim. Her ne kadar bizimle aynı görüşü savunmasa da okumuş araştırmış bir kişi, sırf kemalist kitleye gaz vermek ve şeriatçı demokratlara laf sokmak için nasıl böyle bir yalan söyler? Atatürk'ün kaç tane demokrat hareketini gösterilebilir? Atatürk kaç tane işini halka sorarak yapmıştır? Kaç tane hareketinde, "bu reform çoğunluk tarafından beğenilmeyecektir, o yüzden yapamayız" demiştir?
Börü: Tegin


Konu Başlığı: Ynt: Börüm, Börü: Tegin
Gönderen: Budurgan üzerinde 12 Kasım 2016, 21:59:18
"Bütün Türk tarihi boyunca Türk devlet başkanları otoriter olmuşlardır. Otoriter olmayan bir devlet başkanının düşünülmesi bile abestir. Kanunlarla sınırlandırıldıktan sonra, yüksek yetki sahibi başkanların seçilmesinde zarar değil, yarar vardır. Bir de şu var ki şahsiyetler kuvvetli olunca, anayasa ne derse desin, kuvvetli şahsiyet diktatör olabilmektedir. Nitekim 1924 anayasasına göre de devlet başkanlarının yetkisi az olduğu halde Atatürk bir diktatördü. Memleket, partiler yüzünden çıkmaza girdiği zaman meclisi dağıtıp yeni seçim yaptıran bir başkan, devletin kurtarıcısı olur."

Nihal ATSIZ (Ötüken, Sayı: 100, Nisan 1972)