BM, duy sesimizi!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Temmuz 2020, 09:23:47


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: BM, duy sesimizi!  (Okunma Sayısı 1959 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« : 27 Şubat 2011, 10:46:56 »


Hocalı katliamı, 19. yılında ABD’nin New York kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) binası ve Ermenistan’ın BM Daimi Temsilciliği önünde protesto edildi. Protestocular katliamın ‘soykırım’ olarak tanınmasını istedi.


Soykırım anıtına ziyaretçi akını
Ermeni Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği “Hocalı Katliamı”nın 19’uncu yıl dönümünde hayatını kaybedenler Azerbaycan’da anıldı. Anma merasimine, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere, Mihriban Aliyev, Başbakan Artur Rasizade, Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ramiz Mehdiyev, milletvekilleri ve öteki devlet yetkilileri katıldı. İlham Aliyev, başkent Bakü’de bulunan “Ana Harayı” adlı Hocalı katliamı anıtını ziyaret ederek, çelenk bıraktı. Resmi törenin ardından Hocalı Soykırım Anıtı, Azerbaycanlı vatandaşlarca ziyaretçi akınına uğradı. Soykırım anıtı ziyaretine muhalefet liderlerinden Müsavvat Partisi Başkanı İsa Gamber, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Ali Kerimli ve bir grup partili de katıldı.

Şeref borcumuz var
İsa Gamber ve Ali Kerimli anıt mezar önünde birer açıklama yaparak, Hocalı katliamı ile ilgili üzüntülerinin ifade etti. Ali Kerimli ise Azerbaycan’ın her vatandaşı için Yukarı Karabağ topraklarını bağımsızlığa kavuşturmanın bir şeref borcu olduğunu söyledi. Soykırım Anıtını ziyarete gelen Azeriler, Ermenilerin yaptığı katliamların insanlığa sığmadığını ifade ederek, Azerbaycan topraklarının hiçbir şekilde Ermenilere verilmeyeceğini belirttiler. Anma merasiminde bazı vatandaşlar duygularını ifade etmek için şiir okudular.

Hocalı katliamını lanetlediler
Hocalı katliamı, İstanbul-Taksim’de düzenlenen bir etkinlikle lanetlendi. Hocalı’da, 26 Şubat 1992 yılında Ermeni milislerin saldırısı sonucu  hayatını kaybeden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 sivil için Taksim Meydanı’nda ilginç bir anma töreni düzenlendi. Katliamın simgesi bebeğin maskesini takan gençler, öğle ezanının başlamasıyla birlikte, yağan yağmura aldırmadan kendilerini yere bıraktı. Gençler, ezan bitene kadar yerde hareketsiz yatarak katliamı protesto etti. Grup adına bir açıklama yapan Nurlan Kerimov, 1992 yılında Hocalı’da insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen cinayetler işlediğini belirterek, “Sivil, eli silahsız Azerbaycan Türkleri çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapılmadan Ermeniler tarafından katledildi. 87 yıl öncesinin olaylarıyla ilgilenme cesaretini gösterenler, Ermenilerin çok yakın geçmişimizde Karabağ’da yaptıkları vahşetleri niye görmüyor” dedi.

Savaş suçluları yargılanmalı
Öte yandan, Hocalı katliamında can verenler için Iğdır’da da bir anma töreni düzenlendi. Anma töreninde, Hocalı’da uygulanan vahşeti anlatan oyun sahnelendi. Iğdır Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) Başkanı Göksel Gülbey, Hocalı katliamının bağışlanacak hiçbir yanı bulunmadığını söyledi  Hocalı’da katliam yapanların, bugün Ermenistan’da en üst seviyede yönetici olarak görev yaptıklarını belirten Gülbey, “Ermenistan’da yönetici konumundaki Sarkisyan, Koçeryan, Sisilyan, Ara Toranyan gibi kişiler savaş suçluları ve insan hakları mahkemelerinde yargılanmalı. Hocalı’da masum 613 sivili öldüren eli kanlı Ermenileri, insanlık alemi dünya durdukça lanetle anacaktır” dedi.

Katiller yargı önüne çıkarılsın
Yukarı Karabağ’ın Hocalı kentinde 1992 yılında Ermeniler tarafından gerçekleştirilen katliamda hayatlarını yitirenler, Hollanda’da anıldı. Lahey’de “Hocalı Soykırım Anıtı” önünde düzenlenen anma programına, Azerbaycan’ın Lahey Büyükelçiliği 1. Katibi İlhan Askerov, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği 2. katibi Muammer Hakan Cengiz, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın’ın yanı sıra çok sayıda Türk katıldı. Katılımcılar daha sonra Lahey Adalet Divanı Başkanlığına, Ermeni işgalinin sona erdirilmesi, Hocalı katliamının Avrupa’da tanınması ve katliamdan sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması taleplerini içeren bir mektup sundu.

Vahşete BM önünde protesto
Hocalı katliamı, 19. yılında New York’ta Ermenistan’ın BM Daimi Temsilciliği binası ve BM binasının önünde protesto edildi. Ermenistan’ın BM Daimi Temsilciliği binasının karşısındaki protesto gösterisi, Genç Türkler Derneği ve New York Azerbaycan Derneği tarafından çeşitli derneklerin de desteğiyle düzenlendi. Genç Türkler Derneği Genel Başkanı Tulga Tekman burada yaptığı açıklamada, 19 yıldır bu protesto gösterisine devam ettiklerini belirterek, “BM’yi ve Amerikan kamuoyunu katliamdan haberdar etmek, duyarsız insanlara etki yapmak, Türk ve Azeri toplumu olarak, bu katliamın bir soykırım olarak kabul edilmesini istiyoruz.” dedi. Tekman, New York’ta 24 Nisanda geleneksel “Ermeni Yalanlarına Son Mitingi” düzenleyeceklerini de söyledi.

Soykırım olarak tanınsın
BM binasının tam karşısındaki Ralph Bunche Parkı’nda yapılan diğer gösteride de Hocalı katliamı kınandı. Azerbaycan New York Derneği Başkanı Ercan Yerdenli, “Hocalı soykırımının BM tarafından da diğer Türk devletleri tarafından da katliam olarak tanınmasını istiyoruz” dedi.


Alıntı/Yeniçağ.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2011, 13:01:26 »

BM denilen o şeresiz köpek sürüsü ancak ve ancak ermeni itlerinin seslerine kulak verir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2011, 14:39:10 »

Şu acunda SOYKIRIM tabir edilen katliamlara en çok Türk Irkı maruz kalmıştır. Arapların, Ermenilerin, Balkanlarda Yunan, Sırp ve Bulgarların, Lenin VE Stalin döneminde Ruslar'ın, bugün hala Çin'in uyguladığı soykırımlar milyonlarca Türk'ün öldürülmesiyle sonuçlanmıştır. Ancak batının bilerek tarihi gizlemesi, bizi yönetenlerinde Türkten başka herkesi kardeş görmesi, ve halkımızın büyük bir bölümünün bu ihanet çemberine katılması tüm bu yaşananları dünyanın görmemesini sağlamaktadır. Birgün devran dönermi bilmiyorum ama Türklerin titreyip kendilerine dönme zamanı geldide geçiyor bile.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.221 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.