Azınlıklara Mal İadesi Başladı... Egemenlik adım adım yok ediliyor.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Ocak 2020, 15:56:08


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Azınlıklara Mal İadesi Başladı... Egemenlik adım adım yok ediliyor.  (Okunma Sayısı 3521 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 28 Ağustos 2011, 19:37:11 »

HABER ALINTISI

Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün iftarına katılacağı azınlık cemaatlerine, davet öncesi jest yaptı.
 Resmi Gazete’de dün yayımlanan kararnameyle 162 azınlık cemaatinin askıda olan tüm malları ile tarihi mezarlıkların iade edilmesi ve üçüncü kişilere geçen mülkler için tazminat ödenmesi yolu açıldı. Azınlık malları için tazminat hakkı ilk kez getirildi. Azınlık cemaatlerinin mallarıyla ilgili son yılların en kapsamlı düzenlemesi dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Görevleri ile Bazı KHK’larda Değişiklik Kararnamesi’nde yayımlandı. Vakıflar Yasası’nda 2003 ve 2008’de yapılan değişiklikle cemaat vakıflarının tartışmalı bazı mallarının iadesine olanak sağlanmıştı. Ancak sahiplik konusu belirsiz olan birçok malla ilgili adım atılmamıştı.

Azınlık temsilcilerinin hükümet nezdindeki talepleri dünkü kararnameyle karşılık buldu. Buna göre azınlık cemaatlerinin mal edinmesinin yasaklandığı 1936 beyannamesinde kayıtlı olup “sahip” bölümü açık olan tüm taşınmazlar tapu kayıtlarındaki haklarıyla birlikte cemaat vakıflarına verilecek. 1936 beyannamesinde kayıtlı olup kamulaştırma, satış ve trampa dışındaki nedenlerle Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve il özel idaresi adına kayıtlı mallar da cemaatlere devredilecek. Kamu kurumları adına tescilli olan mezarlıklar ve çeşmelerin tamamı azınlık vakıflarına verilecek. Cemaat vakıflarınca satın alınmış veya bağışlandığı halde mal edinememe gerekçesiyle devlete geçen taşınmazlardan başka kişilere satılanlar için ise Maliye Bakanlığı’nın belirleyeceği rayiç üzerinden tazminat ödenecek. Vakıfların 1 yıl içinde başvurması üzerine Vakıflar Meclisi’nin olumlu görüşüyle iade işlemleri yapılacak.

Azınlıkların Vakıflar Meclisi’ndeki temsilcisi Laki Vingas, şunları söyledi: “Bu, cemaatlerin ufkunu açan çok değerli bir kararname. Başbakan’ın iftar öncesi büyük hediyesi. Hükmü şahsiyeti havada olan mallarla ilgili sorun çözülüyor. Cemaatlerde büyük rahatlama olacak. Şişli Rum Mezarlığı, Yeniköy, Boyacıköy gibi önemli mezarlıklar dahil 50 dolayında böyle mezarlık, Karaköy’de Galata Okulu, Kandilli’de Musevi cemaatinin önemli arazileri var.”

ALINTI SONU


*Görüldüğü üzere adım adım sözde osmanlı tipinde bölünmüş bir yapılanma içine gidiyoruz.
Sözde anadil hakları, mal iadeleri denilirken Türkiye de artık ''rum mahalleleri'', Hristiyan bölgeleri, k.rt şehirleri (fiilen oluştu) kurup neredeyse dağılma dönemi durumundaki olaylara zemin hazırlayacaklar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AtabekTurk
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 11


« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2011, 21:41:47 »

Ermenistan'daki Türk anıtlarının yerinde yeller eserken, bunlar hangi ermeni kalıntısını restore edeyim diye birbiriyle yarışıyorlar. Karabağ'lı Türklerin mallarını kim iade edecek peki? ermeniler mi, rumlar mı? Bu tek taraflı aşkın sebebi ne? Ben söyleyeyim: Başımızdaki kanı kırık soysuzlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Boran
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2011, 22:28:49 »

 Dedemlerin kovaladığı Rumlardan biri ayin için Sümela'ya gelmiş. Köye gelip eski yerinden, bir ev yeri istemiş. Haber arıyorsanız bu size kapak olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2011, 19:43:01 »

Dedemlerin kovaladığı Rumlardan biri ayin için Sümela'ya gelmiş. Köye gelip eski yerinden, bir ev yeri istemiş. Haber arıyorsanız bu size kapak olsun.

Abi bu ülkede Türk olmak para etmiyor. Ne dersin ortak bir azınlık cemaati kuralım mı? Sen dedenin evlerinin hakkını ara ben de Ermeni isyanı sırasında Kozan ilçesi İmamoğlu Beldesi'nde yakılan aile konaklarımızın hesabını sorayım.

Hem belki Başbakan da bizi sever, iftar ederiz beraber.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Aşina
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 123


[☾✫] [☾✫]


« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2011, 23:01:43 »

Kendi ülkemizde sığıntı gibi olduk ya.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.042 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.