Azerbaycan 31 Mart Soykırım Günü
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Mayıs 2020, 00:06:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Azerbaycan 31 Mart Soykırım Günü  (Okunma Sayısı 2079 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çiğdem ATSIZALP
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.344« : 30 Mart 2014, 16:13:40 »

19. yüzyılın son çeğreğinde Şark meselesinin önemli bir safhasını oluşturan ve aynı zamanda Osmanlı devletinin bir iç problemi olarak dünya ve Avrupa kamuoyunu meşgul eden, Rusya, İngiltere ve Fransa'nın Osmanlı imparatorluğunu paylaşmaları ve Abd'nin doğuda Protestan bir ermeni devleti kurma isteklerinden doğmuştur.

Tarihte Ermenileri Türkiye aleyhine kışkırtan ilk devlet Rusya olmuştur. Daha 1.Petro (Deli Petro) zamanında Kafkasların güneyinde Ermenilerin, Rusya'nın sıcak denizlere inme emeli uğrunda kullanılmak üzere bulunmaz bir unsur olduğu görülmeye başlanmıştır.

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Hocalı kasabasında gerçekleştirilen katliamın kurbanları arasında 63 çocuk vardı.

Kimi ergenlikten yetişkinliğe geçmek üzere olan, kimi daha ilk kelimesini bile söyleyememiş yani bebecik; kız ve oğlan çocukları. Hepsinin tek bir ortak noktaları var: Ölüm tarihleri.

25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede, birkaç saat içerisinde, Ermeni silahlı kuvvetleri eski Sovyet Ordusu'nun 366. alayının desteğiyle Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Hocalı şehrine saldırdılar. Aralarında 106 kadın ve 63 çocuğun da olduğu 613 sivil öldürüldü. 56 kişi inanılmaz bir gaddarlıkla katledildi. 8 aile tamamen yok edildi. 25 çocuk her iki ebeveynini birden kaybederken, 130 çocuk en az bir ebeveynini kaybetti. 1275 sivil sakin - ihtiyarlar, çocuklar ve kadınlar esir düşüp, aşağılanarak amansız işkencelere maruz kaldılar. 3 yıllık askeri çatışma döneminin en gaddar ve insafsız vakası olan katliamda kaybolmuş 150 kişiden halen hiçbir haber yok.

Asgerov Eldar Nizami oğlu, Orucov Cavan Canan oğlu, Hasanova Aygün Nazim kızı, İsmayilova Nergiz Huseyin kızı, Hasanov Elgün Nazim oğlu, Abdullayev Sarvan Şahmar oğlu, Guliyev Samir Taleh oğlu, Zeynalova Aynura Tofig kızı, Mehdiyeva Gülmira Murad kızı, Agayev Allahverdi Sattar oğlu. Bu çocukların ve daha nicelerinin hayatlarını yaşama şansları ellerinden sökülüp alınmıştır.

Bugün ise, 31 Mart tarihinin 'Azerbaycanlılara Yönelik Soykırım Günü' olarak anılmaktadır.

Şubat ve Ekim 1917 Bolşevik devrimi, yeni bir perde açar. Aynı yıl Tiflis'te toplanan Ermeni Kongresi 'Vilayet - i Sitte' nin ('Vilayet - i Sitte' denilen, bugün 'Erzurum, Erzincan, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Siirt, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya, Bingöl, Sivas, Amasya, Tokat, Giresun' illerinden oluşan bölgenin malî özerkliği olan, tek bir vali yönetiminde birleştirilemesi, Hamidiye Alayları'nın dağıtılması, silah yasağının kaldırılması, basın ve toplanma hakkı talepleri yerel halkın değil, Çarlık Rusya'sının talepleridir. Bu amaçla Hınçak ve Daşnaksotun isimli iki siyasi parti kurdurulur. Bu partiler Ermenilerin Kafkasya'daki toprak taleplerine ideolojik meşruiyet geliştiriler. Daşnaksotun, İran ve Türkiye çıkışlı Ermeni göçmenlerle toprakları birleştirmek hedefini gerçekleştirmek için teröre ve silahlı ayaklanmaya başvurur.) Rusya'ya ilhak etmesini ister. Ne ki, Bolşevikler, 'Türk Ermenistan' nın kendi kaderini kendisinin tayin etmesi gereğine karar verirler. Mayıs 1918' de iktidara geldiklerinde Daşnaksotun'un ilk icraatı Azerbaycan ve Türkiye'den toprak talep etmek olur. 1918 - 1920 Ermeni - Azerbaycan savaşının sadece ilk yılında da 115 Azerbaycan köyü yakılır, yedi bini aşkın insan hunharca öldürülür. Nahçıvan, karabağ ve Zenzegur'dan göçmek zorunda kalırlar.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.752


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 31 Mart 2016, 12:19:58 »

Türk'e yapılan hiç bir soykırımı unutmadık, unuturmayacağızda.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.114 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.