Arap Severler Sokakta(Dünya Rabia Günü)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Mayıs 2020, 04:52:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Arap Severler Sokakta(Dünya Rabia Günü)  (Okunma Sayısı 1275 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.952« : 14 Ağustos 2014, 17:51:27 »

 Arap boku yemeyi sevenler sokaklara döküldü. Çin, Doğu Türkista'da ölüm saçarken daha Doğu Türkistan'ın yerini bile bilmeyen sıçtığımın Arap severleri,

 MISIRLILAR ANANIZI MI S.KTİ de bu kadar kendinizi yırtıyorsunuz?

Türkiye 'Dünya Rabia Günü'nde meydanlarda
 

Memur-Sen, Genç Memur-Sen ve Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde biraraya gelen sivil toplum kuruluşlarının, Tünel'den Galatasaray Meydanı'na yürüyüşleri başladı.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve hükümetine yönelik darbenin ardından Mısırlılar'ın iradelerine sahip çıkmak için Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında yaptıkları gösteriler sırasında, 14 Ağustos 2013'te emniyet güçlerinin müdahalesiyle hayatını kaybeden binden fazla kişi, Dünya Rabia Günü'nde anılıyor.

Uluslararası Rabia Platformu'nun Mısır'da gerçekleşen bu katliamı unutturmamak için ilan ettiği "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Etkinlikler kapsamında,  Memur-Sen, Genç Memur-Sen ve Uluslararası Rabia Platformu öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Beyoğlu Tünel'de saat 11.30'dan itibaren toplanmaya başlayan gruptakiler Galatasaray Meydanı'na doğru yürümeye başladı.

Aralarında Mısırlılar'ın da yer aldığı gruptakiler Türk, Filistin, Mısır ve Suriye bayrakları ile üzerinde Rabia işareti ve Mısır'da darbe sonrasında yaşananların fotoğrafların yer aldığı dövizler taşıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mursi'nin fotoğraflarının yer aldığı pankartları da taşıyan gruptakiler, sık sık tekbir getirerek, çeşitli sloganlar atıyor.

1408019054_accc53cb85b5cb931115a607745fb741.jpg

Fehmi: Darbenin stratejik arka planı Mısır halkının iradesini kırmak

Mursi döneminin Mısır Milli Güvenlik Komitesi Genel Başkanı Rıza Fehmi, Rabia Platformu tarafından "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla Feshane'de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, bu önemli programı Mısır darbesinin üzerinden geçen 1 yıllık süre sonunda tertip edenlere şükranlarını sundu.

Darbenin "Mısır hükümetinin, temiz, şeffaf, seçilmiş cumhurbaşkanını yalnız bırakmak ve bu şeffaf seçimleri engellemek" amacıyla yapıldığını anlatan Fehmi, şunları dile getirdi:

"Darbenin stratejik arka planını ifade etmek istersek, bir cümleyle Mısır halkının iradesini kırmak olarak niteleyebiliriz. Mısır ordusunu ve milli ordumuzun neden böyle bir darbeye destek vererek, Mısır halkının iradesini kırmaya çalıştığını anlamaya çalışalım. Mısır ordusunun bu darbeyi gerçekleştirmesinin arkasındaki asıl neden İsrail ordusunun, İsrail'in bölgedeki çalışmalarını daha rahat bir şekilde sürdürmesine yönelik bir faaliyettir. Mısır hükümetine sorulan iki önemli soru var. 1970'li yıllarda Camp David'le başlayan süreçle birlikte sorulan ilk soru 'Mısır'la yapılan anlaşmaları kesmek istiyor musunuz?' Genel anlamda verilen cevap, 'hayır'. Yine aynı şekilde 'İsrail hükümetiyle ekonomik ilişkilerin kesilmesini istiyor musunuz?' Yüzde 70-80 oranında verilen cevap, 'hayır'. Mısır halkı, özellikle İsrail ile ilişkilerin bu şekilde sürmesini istemiyor olduğunu açıkça ortaya koydu. Ama Mısır basını özellikle bu konuyu bir manada örtmek istiyor, İsrail ile ilişkileri devam ettirmek istiyor."

Mısır Devrim Konseyi Başkanı Maha Azzam da Türkiye ile Mısır halkının davası ve kaderinin bir olduğunu vurgulayarak, "Bu manada Türkiye Mısır'dır, Mısır Türkiye'dir" dedi.

Mısır'da katliamdan sorumlu olan kişinin sözde Cumhurbaşkanı Sisi ve İçişleri Bakanı İbrahim olduğunu dile getiren Azzam, Avrupalı hükümetlere de seslenerek, "Onların üstüne düşen görev, bu katliamı gerçekleştiren insanların uluslararası mahkemelerde yargılanmasını sağlamak, gereken ne ise onun uygulanması için çabalamaktır" diye konuştu.

Adana

Adana'da İstasyon Meydanı'nda bir araya gelen Genç Memur-Sen üyeleri, taşıdıkları fotoğraflarla Mısır ve Filistin'de yaşananlara tepki gösterip, İsrail, ABD ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi aleyhine sloganlar attı. Grup adına konuşan Genç Memur-Sen İl Başkanı Berat Akıncı, 14 Ağustos'un "insanlığın vicdanını dünyada hakim kılmak isteyen bütün insanların, merhameti ve adaleti insanlığa hediye etmenin, ümmet olmanın ilk şartı olduğuna inanan bütün Müslümanların ayağa kalkma günü" olduğunu ifade etti.

Hatay

Hatay'da, Fahri Korutürk Caddesi'nde toplanan grup üyeleri, ellerinde döviz ve pankartlarla sloganlar atarak Antakya DSİ Parkı'na kadar yürüdü. Genç Memur-Sen İl Başkanı Osman Nuri Kundakçı, "Mısır'da darbeci Sisi'nin, Suriye'de cani Esed'in, Gazze'de katil İsrail'in, Doğu Türkistan'da vahşi Çin'in insanlığı katletmesi, insanlık onurunu çiğnemesi daha ne kadar seyredilecek" diyerek insanları haksızlığa karşı "ayağa kalkmaya" davet etti.

Mersin

Kuva-yi Milliye Caddesi'ndeki sendika binası önünde toplanan Genç Memur-Sen il temsilciliği üyesi grup, çeşitli pankartlar açtı. Grup adına konuşan il temsilcisi Tayfun Kütük, tüm Müslümanların Arakan'daki, Doğu Türkistan'daki, Gazze'deki, Halep'teki zulmün karşısında sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Osmaniye

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Genç Memur-Sen üyeleri, ellerindeki pankartlarla etkinliğe destek verdi. Basın açıklamasının ardından Kur’an-ı Kerim okunup dua edildi.

Van

Van'da İskele Caddesi'ndeki Hz. Ömer Camisi'nin avlusunda toplanan Genç Memur-Sen üyeleri ve vatandaşlar, "Kahrolsun İsrail", "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganları attı. Kalabalık, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.077 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.