Andımızın yazarı Reşit Galip
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Ekim 2019, 10:21:10


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Andımızın yazarı Reşit Galip  (Okunma Sayısı 3228 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
açina
Ziyaretçi
« : 06 Ekim 2013, 14:58:01 »

                                                                        Reşit Galip Kimdir?

Rodos'ta doğdu. Ortaokulu bitirdikten sonra kardeşi Hüseyin Ragıp ile birlikte bir sandala binip Marmaris'e geçti, liseyi İzmir'de okudu. Kardeşi diplomatlığı seçerken kendisi tıp okumayı tercih etti. İstanbul Tıbbîye Mektebi'ni bitirdi. Öğrenciliği sırasında gönüllü olarak I. Dünya Savaşı'na katıldı, Kafkasya Cephesinde savaştı. Öğrenimini savaş dönüşü tamamladı ve aynı fakültede asistan olarak çalıştı. Müderris Muavinliği, Türk - Yunan Mübadele Komisyonu Türk Delegeliği, Sıhhiye Vekâleti Umumi Hıfzıssıhha Muavinliği, Serbest Hekimlik yaptı. 1923 yılının Mart ayında hekimlik yaptığı Mersin'e gelen Atatürk'e hitaben yaptığı konuşma ile önderi etkileyen Reşit Galip, kendisinden milletvekilliği teklifi aldı, 1925'te meclise girdi. Bir süre İstiklal Mahkemesi üyeliği yaptı, Atatürk'ün isteğiyle Serbest Fırka'ya girdi. II. (ara seçim), III. ve IV. Dönem Aydın Milletvekilliği ile Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. 13 ay süren (19 Eylül 1932-13 Ağustos 1933) döneminde Darülfünun'da üniversite reformunu başlattı; öğretmenlere genel bütçeden maaş ödenmesini sağladı. Yakalandığı zatürre nedeniyle istirahat etmek üzere bakanlık görevinden ayrıldı. 5 Mart 1934 günü hayatını kaybetti. Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedildi. Reşit Galip Bey, evli ve 3 çocuk babasıydı.
Ankara'da ve Nazilli'de bir caddeye ismi verilmiştir. Hakkında Yener Oruç tarafından kaleme alınmış bir kitap bulunur: Atatürk'ün Fikir Fedaisi: Dr. Reşit Galip, İlkokullarda bayrak törenlerinde okutulan "Andımız" metni 23 Nisan 1933 günü Reşit Galip'in kaleminden çıkmıştır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2013, 15:00:36 »

           Reşid Galip'in torunu olan Feyhan Görgün Oran ise dedesinin kaleme aldığı Andımız'ın, o gün için gerekli olduğunu, bugün için ise gereksiz olduğunu ve daha önceleri kaldırılması gerektiğini söyleyecek kadar şuursuzlaşmıştır.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.memurlar.net/haber/411717/


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kızıl Sakal
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 103« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2013, 19:28:45 »

.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2013, 22:17:58 »

Andımız'ın yazarı Reşit Galip, Birinci Türk Tarih Kongresi'nde Zeki Velidi Togan'a karşı ağır ifadeler kullanmıştır. “Zeki Velidi Beyin Darülfünundaki kürsüsü önünde talebe olarak bulunmadığıma çok şükrediyorum” demesi üzerine Atsız, ileride Atsız'ın eşi olacak olan Bedriye Kadızade ve Pertev Naili Boratav gibi isimler “Biz ise Zeki Velidi’nin talebesi olmakla iftihar ederiz” diyen bir telgraf çekmişlerdir.
Reşit Galip Maarif Vekili olduktan sonra ilk olarak Fuad Köprülü dekanlıktan ayrılır. Daha sonra da Atsız'ın görevine son verilir.

Ayrıca bugünkü Andımız metni 1933'te Reşit Galip'in yazdığı orijinal metin değildir. "Yasam" kısmı bugün "ülküm" halini almış, "Ey Büyük Atatürk" diye başlatan kısım da daha sonra eklenmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.045 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.