Ali Balseven Cinayeti (25 Mayıs 1973)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Aralık 2019, 13:38:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ali Balseven Cinayeti (25 Mayıs 1973)  (Okunma Sayısı 936 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 12 Mart 2018, 20:27:49 »

TARİH: 25 Mayıs 1973.

Yer: Ankara.

Ali Balseven, 25 yaşındaydı. Kahramanmaraşlıydı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisiydi. MHP'liydi. Ama... O gün akşam üzeri Kurtuluş Parkı'nda bir grup MHP'li tarafından önü kesildi. Ali Balseven karşısına çıkanların hepsini tanıyordu. Dava arkadaşlarıydı. Hepsi ülkücüydü. Bozkurtlar birbirine düşmüştü. Başbuğ o günlerde söylemişti o ünlü sözünü:

"Davadan döneni vurun!"

O gün ülküdaşları, Ali Balseven'i bıçaklayarak öldürdü. Peki, neden? Ali Balseven davadan mı dönmüştü? Hayır!

Birini mi ihbar etmişti? Hayır!

Peki, suçu neydi?

Suçu... Bunun nedeni 1969 Adana Kongersinde yatıyor. Burada, 16 bağımsız Türk devletinin bayraklarını taşıyan 16 gençle buluştular. Alana gelen Mehter Takımı, ara vermeden büyük bir coşkuyla çalmaya başladı. Kalabalık giderek artıyordu. Alparslan Türkeş ve parti yöneticilerinin gelmesiyle yürüyüşe geçildi. Askeri bir disiplin altında yürüyenlerin istikameti; milliyetçi hareketin en büyük tarihsel dönüşümünün yaşanacağı kurultay salonuydu. Şehir merkezinden gelenleri kongre salonunda bir o kadar daha kişi karşıladı. Bu grup Türkeşe mesafeliydi; liderleri Türkçü-Turancı Nihal Atsız idi."Tanrı Türkü Korusun" pankartı altında toplanmışlardı. Kalpaklı ve sarkık bıyıklıydılar. Yakalarında Bozkurt rozetleri vardı. Esir Türklerin kurtarılıp, yeniden inşa edilecek "Büyük Türkistana"ye inanıyorlardı. Turancıydılar.

27 Mayıs 1960 askeri müdahalesine katılan dokuz subay, 22 Şubat 1964 tarihinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisine katıldı. Liderleri Alparslan Türkeşti. Bu ekip kısa bir süre sonra partiyi ele geçirdi. Alparslan Türkeş, partinin genel başkanı oldu. Adı da "BAŞBUĞ" (!) oldu. CKMP, Türkçü bir partiydi. Bu siyasal çizgi geniş kitlelerle buluşamıyor; oy alamıyordu. Türkeş ve arkadaşları, "ayakları yere basmayan romantik Türkçü" parti çizgisini değiştirmeye karar verdi. Türkeş ve subay arkadaşları her ne kadar cumhuriyetçi, laik ve Türkçü olsalar da, oy alabilmek için İslam motiflerinden yararlanmaya karar verdiler! Siyaset dünyasında İslamın ne kadar önemli
olduğunu sosyolojik olarak kavradılar. Bu değişim/dönüşüm sadece parti programıyla sınırlı olmayacaktı; hareketin simgeleri/sembolleri bile değiştirilecekti. Adana'da toplanılmıştı; çünkü biliyorlardı ki Ankara, İstanbul gibi kentlerde parti çizgisinin değişmesine karşı çıkan güçlü bir "Türkçü" grup vardı. İslam MHP siyasetine bulaşıyordu. İslamcılık Türkçülüğe enjekte ediliyordu ve işte büyük manalar ifade eden Atsız'ın kongre sonunda cümlesi: "MHP'DE, ALLAH TANRI'YI KOVDU!"

Laik Türkeş, tarikatlara yakınlaştı. Öncelikli ilk hedefi Orta Anadolu'daki Sünni Müslümanların oylarını almaktı. Düşünenler için çok şey var...

YA ALİ BALSEVEN?

Ali Balseven'in cenazesine MHP'den kimse katılmadı. Cenazede sadece Türkçüler vardı. Tabutu Türk bayrağı ve Bozkurt flamasına sarılıydı. Başları kalpaklı, sarkık bıyıklı Türkçüler, yoldaşlarının tabutunu Kahramanmaraş'a kadar taşıdılar.

Ve...

Bilinmeyen bir gerçektir: Ali Balseven Aleviydi. Alevilerin MHP'ye uzak durmasının bir nedeni de Ali Balseven cinayetidir. 1979-1980 iki önemli yıl. 1979 İran İslam Devrimi ABD'nin bütün planını bozdu. İran'da fundemantelist eğilim taşıyan İslam iktidar olmuştu. Humeyni tam bir ABD düşmanıydı. Ve radikal İslam dışlanmalıydı. 1980'de de bölgede oyunu bozulan ABD, Türkiye'de de yeni kuracağı oyunda bir rol vermek istiyordu. İşte bunun için Jimmy CARTER "Bizim çocuklar darbe yaptı" 80'den sonra Özal'la birlikte yeni bir yüz yeni bir politika gelişti: ILIMLI İSLAM... MHP misyonunu tamamlamıştı. Oyun MHP için bitti. Türkeş, soğuk savaş sonrasında da önüne açılan Türk dünyası için bir projesi olmadığını görmüştü. Görmüştü ama çok geç kalmıştı. Bir dönem Türkçü olan ve Atsız'a kılıcım emrindedir diyen Türkeş son dönemlerinde hatıralarında "Atsız ırkçıydı" diyecek kadar dönmüştü.
Neden acaba?
Okuyan, düşünen, araştıran bulur...

Nihal Atsız Olayı Şöyle Yorumlamıştır;
Aynı madalyonun öteki yüzündeki manzara da daha az acıklı değildir: 28 Mayıs günü, Ankara’da öldürülen Ali Balseven’in başına gelen iş yine sosyal hastalıklara karşı aşısız bir güruhun marifetidir: 1948 K.Maraş doğumlu olup sıkıntılı bir hayat mücadelesinden sonra Ankara Ziraat Fakültesine giren ve gözüpek, katıksız Türkçü bir genç olan Ali Balseven Milliyetçi bir partidir diye MHP'ye girip bu partiden, Türkçü olmadığı kesinlikle anlaşıldıktan sonra çıktığı için üstüne çektiği düşmanlıklar sebebiyle ve kahpece öldürülmüştür.

Balseven’i öldürenler bir kere nâmerd insanlardır. Merd olsalardı silahsız bir kişinin üzerine silahlı bir kaç kişiyle saldırmaz, görülecek hesapları varsa onu eşit şartlarda erkekçe vuruşmaya çağırırlardı. Sonra bunlar kuşbeyinli yaratıklardır. Bu davranışın kendilerine bir şey kazandırmayıp çok şey kaybettireceğini, Balseven gibi düşünenlere ise çok şey kazandıracağını düşünememişlerdir. Onlara hatırlatalım: Türkçülük kolay iş değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Böriler
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2018, 20:28:44 »

Yönetici birisi başlıktaki hatayı düzeltebilir mi? 25 Mayıs olacaktı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.086


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2018, 22:05:56 »

Kurt postu giymiş çakkaları unutmadık.
Ruhun şad olsun Ali Balseven
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Buga Yaktu
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 4.112


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2018, 22:53:08 »

Ruhu şad olsun büyük şehidin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.077 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.04s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.