AKP'ye Meydan Okuyoruz, Tam ve Gerçek Osmanlıca Eğitimi İstiyoruz
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Ekim 2020, 19:36:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AKP'ye Meydan Okuyoruz, Tam ve Gerçek Osmanlıca Eğitimi İstiyoruz  (Okunma Sayısı 1660 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Erlik Tanrıöğen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 870


Nur'dan Rıza aldık.


« : 06 Aralık 2014, 16:04:18 »

   Son toplanan eğitim şurasında Osmanlıca’nın liselerde seçmeli ders haline getirilmesi kararının alınması üzerine gündem büyük ölçüde değişti. Hükümet tarafından aceleye getirilmiş olduğu anlaşılan bu karara göre artık Osmanlıca Sosyal Bilimler Liseleri’nde zorunu diğer liselerde seçmeli ders olarak okutulacak. Gündemin sıkışıklığını üzerinden atmak için yine Kemalistlerle iş tutan AKP toplumsal gerilime kaynaklık edecek yeni bir hazine bulmuş gibi görünüyor.

   Bu karar pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Örneğin, Osmanlıca denerek neyin kastedildiği öyle kapalı ki, art niyet aramamak zor. Osmanlı Dönemi Türk Alfabesi dersine Osmanlıca demek, sanki divan edebiyatı dili okutulacakmış gibi abartılı tepkilere yol açmak maksadıyla oluşturulmuş gibi görünüyor. Ayrıca aynı gramer yapısı Karahanlı ve Selçuklu dönemlerindeki edebiyatımızda da bulunurken buna Osmanlıca demek toplumsal gerilimlere dokunma isteğinden başka ne ile açıklanabilir?

   Öte yanda bu dersi kimin vereceği sorunu da ortada durmaktadır. Eğitim Fakülteleri’nde Türk Dili Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde okuyanlar Osmanlı Dönemi Türk Alfabesi’ni öğrenecek dersler görmelerine karşın tam anlamıyla öğretiminde uzman değillerdir. Bunların ek takviye kurslar almaları gerekebilecektir. Yine tafsilatı ile bu dönem alfabemizi öğrenen Tarih Bölümü öğrencileri öğretmenlik yapamamaktadırlar. Bu dersi her yerde ayrı bir öğretmek grubu mu verecektir? O zaman eğitimde birlik nasıl sağlanabilir?

   Tüm bunlar AKP’nin temelsiz ve vizyonsuz siyasetinin bir gereği olarak ani bir kararla bunu uygulamaya koyduğunu gösteriyor. Türkçüler Osmanlı Dönemi Türk Alfabesi’nin olabilecek en kusursuz biçimiyle Türk gençlerine öğretilmesini istiyorlar yeter ki ecdadın en büyük düşmanı olan AKP iktidarı bunu aşağılık güncel siyaseti için kullanmasın!

AKP’ye meydan okuyoruz. Osmanlı döneminin yanı sıra Uygur ve Göktürk dönemlerindeki alfabelerle Türk Dünyası’nın bir devir kullandığı Kril alfabesinin kademeli olarak öğretilmesini istiyor; bu memleketi idare edersek öğreteceğimiz ilan ediyoruz.

O zaman Türk kendini bulacak yüklerinden kurtulacaktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Tanrıöğen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 870


Nur'dan Rıza aldık.


« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2014, 16:14:33 »

      Televizyonda bir sunucu güya haberleri Osmanlıca sunacağını söyleyerek ''şura-yı maarifte cem olan muallimler'' diye başlayan uzunca bir laf etti. İşte AKP de bunu bekliyor. Yarın çıkıp miting meydanlarında Osmanlı düşmanları, ecdad düşmanları diyecek malzeme devşiriyor.

Bu memlekette her halta aklı erenler konu bir Türk'e geldi mi bedbaht bir Türk kültürü oldu mu cahil kalıyorlar.

Osmanlı'da halk böyle mi konuşuyordu zannediyorsunuz? Saray'da padişah bile böyle konuşmuyordu! Bu edebiyatın, sanatın, resmi yazışmaların diliydi. Ne yazık ki o devirde yükselmenin tek yolu buydu. Şimdi kravat takmak, İngilizce öğrenmek, plaza dili bilmek neyse o zaman Arapça ve Farsça kelimelerin içine katıldığı bir lisana sığınmak o demekti.

Sunucu böyle yaparak neyi halletti, neyi çözdü, kimi kurtardı? Sadece biraz daha meşhur oldu belki toplumun kutuplaşmış kesimlerinden birinde biraz daha benimsendi. AKP'ye malzeme verdi.

Değer miydi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.217 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.