Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türklüğün Dostu ve Düşmanları => Konuyu başlatan: Gümüş Kurt üzerinde 01 Ekim 2010, 19:20:27Konu Başlığı: Abd ve Lozan Antlaşması
Gönderen: Gümüş Kurt üzerinde 01 Ekim 2010, 19:20:27
Lozan Antlaşması'nı tanımayan tek ülke Amerika Birleşik Devletleri.

Wilson prensipleri madde 12,

Bugünkü Osmanlı Devleti'ndeki Türk kesimlerine güvenli bir egemenlik tanınmalı, Osmanlı yönetimindeki diğer uluslara da her türlü kuşkudan uzak yaşam güvenliğiyle özerk gelişmeleri için tam bir özgürlük sağlanmalıdır. Ayrıca Çanakkale Boğazı uluslararası güvencelerle gemilerin özgürce geçişine ve uluslararası ticarete sürekli açık tutulmalıdır.

Sevr Antlaşması'ndan bazı maddeler,

İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi silahtan arındırılacak, savaş ve barış zamanında bütün devletlerin gemilerine açık olacak; Boğazlar'da deniz trafiği on ülkeden oluşan uluslararası bir komisyon tarafından yönetilecek; komisyon gerekli gördüğü zaman Müttefik Devletler'in donanmalarını yardıma çağırabilecek.

İngiliz, Fransız ve İtalyan temsilcilerinden oluşan bir komisyon Fırat'ın doğusundaki Kürt vilayetlerinde bir yerel yönetim düzeni kuracak; bir yıl sonra Kürtler dilerse Milletler Cemiyeti'ne bağımsızlık için başvurabilecek.

Osmanlı Ermenistan Cumhuriyeti'ni tanıyacak; Türk-Ermeni sınırını hakem sıfatıyla ABD Başkanı belirleyecek (Başkan Wilson 22 Kasım 1920'de verdiği kararla Trabzon, Erzurum, Van ve Bitlis illerini Ermenistan'a verdi.

Türkiye, Ermenistan'ı bağımsız bir devlet olarak tanıyacak ve bu ülkenin sınırlarını ABD başkanı Woodrow Wilson çizecekti.

Amerika Lozan antlaşmasını tanımamaktadır.

Başbakan Erdoğan:"Dost ve müttefik devletler arasında dönemsel iletişim sorunları derinlemesine ilişkileri zedelemez."

Erdoğan: "Biz de nükleer silaha karşıyız ama 'Hayır'dan başka seçeneğimiz yoktu."

Obama: "Müttefikimizin bizimle birlikte olmasını beklerdik."

Müttefiksek neden Lozan'ı tanımıyorsunuz? Bunlar nasıl stratejik ortağımızı oluyor?

Bizim Türk devletlerinin Kıbrıs'ı tanımamasıda ayrı bir mesele.


Konu Başlığı: Ynt: Abd ve Lozan Antlaşması
Gönderen: hun_turk58 üzerinde 01 Ekim 2010, 21:40:03
ABD'nin halen Lozan antlaşmasını tanımaması, geçmişten beri ülkemiz üzerinde olan ülkülemindeki ısrarlarını gösterir. Ne yazık ki, Atatürk'ün ölümünden sonra milli siyasetten uzaklaşması neticesinde, devletin belirlediği milli siyaset erimeye başladı. Hani kırmızı çizgilerimiz vardı bir zamanlar. Ondan daha önce ise, Kerkük, Musul'da hak iddiamız vardı aslında ancak, hükümetlerimizin gevşekliği yüzünden, saldırı durumu olan hak iddiamızdan, savunma durumu olan kırmızı çizgilere çekildik. Doğal olarak, savunmada kalmanın neticesi olarak,kırmızı dediğimizçizgiler önce pembeleşti, sonra silinip gitti. Bunların tüm sorumlusu, gelen giden gevşek, hayin hükümetler ve onlara oy veren koyun sürüsüdür.