Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türklüğün Dostu ve Düşmanları => Konuyu başlatan: Buga Yaktu üzerinde 28 Mayıs 2015, 19:39:32Konu Başlığı: ABD'den Flaş Türkiye Açıklaması!
Gönderen: Buga Yaktu üzerinde 28 Mayıs 2015, 19:39:32
Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Reuters'a yaptığı açıklamada haftalar önce Ürdün'de başlayan eğit-donat programının Türkiye'ye genişletildiğini söyledi. Yetkili, eğitilen Suriyeli muhaliflerin kim olduğu ya da sayıları konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Pentagon da konuyla iligli yorum yapmayı reddetti.

Eğit-donat programının başladığını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da duyurmuştu.

ŞUBAT AYINDA İMZALANMIŞTI

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 8 Mayıs’ta, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programının ilk bölümünün Ürdün'de başladığını duyurmuştu. ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Şu an eğitim gören grubun 90 kişiden oluştuğunu belirtmiş, ikinci grubun da yakında eğitime alınacağını açıklamıştı. ABD ile Türkiye arasındaki 'eğit-donat' anlaşması geçen Şubat ayında arasında imzalanmış, ancak eğitimin fiilen başladığına dair resmi bir açıklama yapılmamıştı. Kırşehir'deki Şehit Bahtiyar Aydın Kışlası da eğitimlerin sürdürüleceği tesis olarak hazırlanmıştı.

15 BİN SURİYELİ EĞİTİLECEK

Üç yıl sürmesi düşünülen program kapsamında yılda 5 bin olmak üzere toplamda 15 bin civarında Suriyelinin eğitilmesi planlanıyor. Bunlardan 1500-2000 kadarının Türkiye'de eğitim göreceği geri kalanlarının ise Ürdün ve Suudi Arabistan'da eğitileceği açıklanmıştı.

SADECE IŞİD İLE MÜCADELE İÇİN EĞİTİLECEKLER

Washington yönetimi programda eğitim görenlerin sadece IŞİD'le mücadele değerlendirileceğini vurguluyor. Türkiye ve Suriyeli muhalifler ise Şam rejimine karşı savaşmaları konusunda ısrarcı olmuştu. Ancak anlaşma metninde eğitilen milislerin kime karşı savaşacağı açıkça belirtilmiyor.


Konu Başlığı: Ynt: ABD'den Flaş Türkiye Açıklaması!
Gönderen: Başkurdistan üzerinde 28 Mayıs 2015, 20:11:25
Eğit-Donat ardından Türkiye'nin başına bela et.