AB fonuyla çift dilli eğitim
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Mart 2020, 16:29:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AB fonuyla çift dilli eğitim  (Okunma Sayısı 1510 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.416« : 23 Ocak 2011, 13:51:43 »

‘2 dilli hayat’ fiilen okul öncesi eğitime giriyor.
Öğretmenlere Kürtçe öğretmeyi de içeren bu
projeye Avrupa Birliği 84 bin euro gönderdi!
Bilge köyünden başlanacak
Kadın ve çocukların eğitimleri için hazırlanan ‘2 dilli’ eğitim projesine, 4 Mayıs 2009’da 4 kişinin katledildiği Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünden başlanacak. Kadınlara yönelik el becerilerini geliştirecek kursların yanı sıra Kürtçe bilen 5 öğretmenle okul öncesi eğitime ağırlık verilecek.

AB parasıyla
çift dilli eğitim
44 kişinin katledildiği Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde, çocukların eğitimleri için hazırlanan 84 bin euroluk proje, AB tarafından onaylandı. Bu parayla, okul öncesi miniklere 2 dilli eğitim verilecek.

Haber: Bilun ÇELİK
Avrupa Birliği, Kürtçe eğitim için musluğun ağzını açtı. Mardin Valiliği ile Focus Mesleki Eğitim işbirliğinde hazırlanan “Bilgenin bilgileri kardeş okullarıyla” projesi, okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi hibe programı kapsamında onaylandı. AB, 4 Mayıs 2009 tarihinde 44 kişinin katledildiği Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde, kadın ve çocukların eğitimleri için hazırlanan 84 bin evroluk projeye onay verdi. Mardin Valisi Hasan Duruer, Bilge Köyü İlköğretim Okulunda düzenlenen törende yaptğı konuşmada, Türkiye’de en büyük katliamlardan birinin Bilge köyünde yaşandığını hatırlattı. Katliamın en büyük sebebinin cehalet olduğunu ifade eden Duruer, cehaleti önlemenin tek yolunun da eğitim olduğunu söyledi.

Miniklere el attılar
Focus Mesleki Eğitim Genel Müdürü Begüm Özdoğularlı da projenin 14 aylık yoğun bir çalışma temposu içinde hazırlandığını söyledi. Doğu’daki en büyük sorunlardan birinin, çocukların Türkçe bilmemeleri nedeniyle okula başladıklarında yaşadıkları güçlükler olduğunu ifade eden Özdoğularlı, “Çocuklarımız için de anaokulu öncesi eğitimlerinin sağlanması için Kürtçe bilen 5 öğretmen ile çalışmalarımıza başlayacağız” dedi. Özdoğularlı projenin ayrıca çocuklar ve kadınların katliamın travmasını atlatmaları için el becerisi kurslarının açılmasını içerdiğini ifade etti. Özdoğularlı çocuklar izin kişisel bir takım becerilerini geliştirici projeler geliştirdikleri kadınların ise üretici olmalarının amaçlandığını söyledi.

Öğretmenlere Kürtçe devlet eliyle öğretilecek!
Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği “Hibe Programı” kapsamında öğretmenler de Kürtçe öğrenecek. Alınan bilgiye göre proje 44 kişinin öldürüldüğü Mardin’in Bilge Köyü’nde Avrupa Birliği desteği ile yürütülüyor. “Hibe Programı” kapsamında öğretmenler Kürtçe kursuna gidecek. İlk kez köy öğretmenleri devlet desteği ile Kürtçe öğrenmiş olacak. Projenin amacı küçük köylere atanan ve Kürtçe bilmeyen öğretmenlere, gerek öğrencilerle gerekse de velilerle sağlıklı iletişim kurabilmelerini sağlamak. Öğretmenlere Kürtçe kursları Bilge Köyü’ndeki okulda şubat ayında verilmeye başlanacak.

228 saat ders alacaklar
Bilge Köyü öğretmenleri dışında civardaki öğretmenler de minibüslerle buraya getirilecek ve evlerine bırakılacak. Kurslara ilk etapta 14-15 öğretmenin katılması planlanıyor. Öğretmenler 6 hafta boyunca günde dört saatten 228 saat ders alacak. Dersleri Kürt Enstitüsü’nden Kürtçeyi akademik düzeyde bilen eğitmenler verecek.  

Kaynak: Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=44940


Dost zannetiğiniz AB'nin başka bir yüzü. AB sevdalılarına duyrulur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.045 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.