12 Nisan 1991 Turk'e vurulan buyuk darbe/din siyasete nasıl alet edildi.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Ocak 2020, 19:26:15


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12 Nisan 1991 Turk'e vurulan buyuk darbe/din siyasete nasıl alet edildi.  (Okunma Sayısı 2523 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
SARUKAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 184« : 03 Ekim 2010, 08:25:23 »

Hıyanet-i Vataniye Kanunu 12 Nisan 1991 tarih ve 3713 sayılı Terorle Mucadele Kanunu duzenlemesiyle yururlukten kaldırılmıstır.

Türkiye'de vatana ihanet suçu ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Nisan 1920'de çıkarılan 2 numaralı Hıyanet-i Vataniye Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanun uyarınca, "Büyük Millet Meclisi'nin meşruiyetine isyana yönelik sözlü , yazılı veya eylemli muhalefet ve fesatlıkta bulunanlar vatan haini sayılır." (Madde 1) "Fiilen vatan hainliğinde bulunanlar asılarak idam edilir." (Madde 2) "Vaiz ve hitabet suretiyle alenen ve çeşitli zeminlerde söz ve hareketleriyle vatan hainliği cürmüne tahrik ve teşvik edenlerle işbu tahrik ve teşviki yazı ve resimlerle yayanlar geçici küreğe konulurlar." (Madde 3) "Vatana ihanet sanıklarının yargılanması en çok 24 gün içinde karara bağlanır (Madde 7) ve temyiz edilemez."

TBMM tarafından çıkarılan ikinci kanun olan Hıyanet-i Vataniye Kanunu, İttihat ve Terakki hükümetince Birinci Dünya Savaşı sırasında çıkarılan Hıyanet-i Askeriye Kanunu'ndan esinlenmiştir. Belirgin amaç, o aşamada henüz otoritesi ve meşrutiyeti tartışmalı olan TBMM'ne yönelik muhtemel direnişleri kırmaktır. Bu kanunu daha iyi uygulamak için 29 Ekim 1920'de kurulan İstiklal Mahkemeleri, 1923'e kadar olan dönemde 1000 ila 1500 arası idam kararı vermiştir.  Ancak aynı kanuna göre hüküm veren bidayet ceza mahkemelerinin aldığı idam kararlarının sayısı bilinmemektedir.

15 Nisan 1923'te çıkarılan 335 sayılı kanunla, saltanatın ilgasına ilişkin kanuna ve TBMM'nin meşruiyetine yayın yoluyla muhalefet etmek vatana ihanet kapsamına alınmıştır.

Alıntı
25 Şubat 1925'te Hıyanet-i Vataniye Kanunu'na eklenen bir madde ile "dini ve mukaddesatı siyasi amaçlara esas ve alet etmek maksadıyla cemiyet kuranlar" da vatan hainliği kapsamına alınmış ve idamla cezalandırılmıştır.


25 ŞUBAT 1925te "Milli hakimiyete, milli devlete, birlik ve bütünlüğüne ve laikliğe karşı olanlar vatan hainidir" şeklinde son haline getirilmiş, fakat 1925te şeyh Sait ayaklanmaları sebebiyle kanunda yeniden bir ek düzenlenmeye gidilmiş. Bu düzenlemede: "Dini ve dini mukaddesatı siyasi gayelere esas almak veya alet etmek amacıyla cemiyetler kurmak, bu cemiyetlere girmek, dini kullanarak devletin şeklini değiştirmek ve bozmak, fesat ve nifak sokmak, gerek tek tek ve gerek toplu olarak, sözlü veya yazılı veya fiili bir şekilde nutuk söylemek veyahut yayın suretiyle harekette bulunmak vatan hainliği sayılır" denmiştir.


Hıyanet-i Vataniye Kanunu 12 Nisan 1991 tarih ve 3713 sayılı Terorle Mucadele Kanunu duzenlemesiyle yururlukten kaldırılmıstır.


Turgut Ozal denilen Naksibenti tarikatina bagli bir tarikatci picin, gerceklestirdigi en buyuk zafer ummetci kopekler icin.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SARUKAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 184« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2010, 08:40:33 »

Vatana ihanet yasasınin kaldirilmasi Turkiye Cumhuriyetine vurulmus en buyuk darbedir. Din siyasete bu tarihten sonra alet edilmistir,

Laikligin nasıl zedelendigini, tarikat ve cemiyetlerin nasıl cogaldigini, dinin devlet kademelerine kadar girdigini, devletin yapısının nasıl yıpratıldıgını, fesat ve nifak ticaretinin nasıl yapıldıgını, yazılı ve sozlu yıkıcı yayınların alenen yapıldıgını bu tarihten sonra gunumuze kadar gormekteyiz.

12 Nisan 1991 denen kara tarih Fettulahin,Erdoganin,Gulun yani zararli Tarikatlarin ve Cemaatlerin dogmasina sebeb vermistir.

Turgut Ozal denen asiri kurtcu/ummetci soysuzunun ismi dahil,mezarinin bu ulkeden kaldirilmasi gerekmektedir.

Tabii onu basa getiren Kenan Evren kavatinida unutmamak gerekiyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SARUKAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 184« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2010, 09:03:33 »

'Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin Kurum ve organlarını aşağılayanlara verilecek ceza', 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 159/1 maddesine göre takd”r edilmeye başlanmıştır. Son 3 yıl içinde tam 3 defa değişen bu maddede; 'Adalet Bakanı'nın iznine' bağlı olarak; 'Türklüğü, Cumhuriyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti'ni, Devletin yargı organlarını, Türk Ordusu'nu ve Emniyet Teşkilatı'nı alenen aşağılayan kişinin 1 yıldan 3 yıla kadar ağır hapisle cezalandırılması' öngörülmekteydi. Peki 'AB'ye uyum' gerekçesiyle 4744, 4771 ve 4963 sayılı kanunlarla, geçtiğimiz 3 yıl içinde tam 3 defa değiştirilen bu madde nasıl kuşa çevrildi?.. Evet, tahmin edeceğiniz gibi bu cezanın tabanı '1 yıl ağır hapis' iken bu 3 değişiklikle '6 ay hapis cezasına' dönüştü ve 'Ağır Cezalık' olan bu suç, böylece 'Asliye Cezalık' oldu.

Alıntı
Hıyanet-i Vataniye Kanunu: 'Vatana ihanet' suçunu tarif eden 1'inci maddesine göre; 'Vatanı 7 yabancı devletin işgalinden kurtarmak gayesiyle kurulan Büyük Millet Meclisi'ne karşı düşünce veya uygulamalarıyla veya yazdıkları yazılarla bozgunculuk edenler' vatan haini alarak addediliyordu. Vatana ihanet suçunu işleyenlere verilecek ceza ise 2'nci maddesinde yazılıydı...

'Bilfiil vatan hainliği yapanlar asılarak idam edilir. Şahsen olaylara karışanlar ve teşebbüs edenler ceza kanununun kırkbeşinci ve kırkaltıncı maddesine göre cezalandırılırlar.'

Kendilerine Milliyetci (!) susu vererek,dini siyasete alet ederek Turklugu yok eden Sagci/Ummetci  hukumetlerin gerceklestirdikleri kahpeliklerin belgesidir yukarda yazilanlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

turatbek_aytmatov
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2010, 12:36:05 »

Turgut özal hem k.rt hemde nakşibendidir. Yani katmerli piçtir gebermeğe ermiş eçesini düzeyim!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.116 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.