Kürtçeye Cerkez desteği
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 03 Haziran 2020, 21:00:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kürtçeye Cerkez desteği  (Okunma Sayısı 5270 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« : 26 Haziran 2012, 15:54:53 »

Ben yokken neler neler kaçmış gözümüzden. Bakın tam bir Poligonluk haber. Çerkezide var Kürdüde var. Yorum size kalmış kandaşlar. Kürtçe seçmeli derse hararetle  ilk destek verenler kimlermiş bakın.

HABER :

Seçmeli Kürtçe'ye Çerkes Desteği
.
Dilbilimci Derince, "Fikir olarak ileri ama seçmeli olması ileri adım değil" derken, Sosyolog Fırat, "Pedagojik açıdan sorunu çözmez" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet, ikinci bir demokratikleşme paketi içerisinde Kürtçe seçmeli dersi de açıkladı. Başbakan, bir dönem konuşulması yasak bir dilin seçmeli ders olarak okutulabileceği müjdesini "Bu tarihi bir adım" sözleriyle perçinledi. Türk siyaseti açısından tarihi bir adım olan Kürtçe seçmeli ders konusunda ise dilbilimci ve akademisyenlerin kafası karışık. "Türkiye'deki ayrışma potansiyelini ortadan kaldırma meselesi dildir" üzerinde uzlaşan dilbilimciler, 'seçmeli' kısmında ise ayrışıyor.

Ana dil temelli çok dilli bir eğitim programının hem sosyal barış hem de güven bağlamında daha olumlu bir adım olabileceğini belirten uzmanlar, ileriye dönük bir iyi niyet okumasının da dillendirilmesi ile birlikte olumlu olabileceği kanısında. Kürt dili ve edebiyatı konusunda birçok çalışmaya imza atmış isimlerin seçmeli Kürtçe ve dil yarası konusundaki görüşleri ise şöyle:

İSPANYA ÖRNEĞİ VAR

Şerif Derince dilbilimci. Sabancı ve Boğaziçi Üniversitesi gibi birçok yerde Kürtçe eğitim veren bir isim.

Derince, Amerika örneği üzerinden giderek genel olarak 10 yaşından sonra seçmeli dil dersleri verilmeye başlanması ile ilgili araştırmaların öğrencilerin okullarda başarısız olduklarını, kendi dillerinde eğitim alamadıkları için derslerini anlayamadıklarını ortaya çıkardığını vurguludı.

Çocukların kendi dillerinde eğitim almaları halinde etraflarıyla daha sağlıklı bir iletişim kurabildiklerini ifade eden Derince, "İspanyolca, Amerika'da seçmeli ders olarak verildi ve bu 90'lara gelene kadar devam etti.

Bunun sonuçlarına bakıldığında hiçbir yararın olmadığını bireysel ve sosyal ayrılıklara neden olduğunu, çocukların kendi dillerini yeterince öğrenemediklerini, aslında o sosyal çatışmalara sebep olan faktörleri değiştirmediği tespit edildi" dedi.

ÇOCUKLAR DÜŞÜNÜLMELİ

Dil konusunu partilerin siyasi çıkar yapmaması gerektiğini belirten Derince, "Eğitim meselesinde çocukları düşünerek hareket etmemiz gerekiyor" diye konuştu. Dünyadaki eğitim anlayışından örnekler alınabileceğini ifade eden Derince çocukların birkaç dil bilmelerinin faydalı olduğunu söyledi. Sadece Kürt çocuklarının değil empati açısından Türk çocuklarının da Kürtçe öğrenmesinin güzel bir faaliyet olabileceğine dikkat çeken Derince, "Türkiye'deki ayrışma potansiyelini ortadan kaldırma meselesi dildir. Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okullara konması bizler için zaman kaybı olacak.

Fikir olarak ileri adım fakat seçmeli olması ileri bir adım değildir. Kürtçeyi anaokulundan itibaren Türkçe'yle birlikte eğitim anlayışını yapmak istiyoruz denmesiyle bunu hemen yapılmasına gerek yok, bunları belli bölgelerde pilot uygulamalarla başlatabiliriz. Atılan adımla güvensizliğin önüne geçilmesi lazım. Ana dil temelli çok dilli eğitim çatışmalar hem sosyal ayrışmalar konusunda daha iyi olurdu. Seçmeli ders işi zora soktu" dedi.

PİLOT ÇALIŞMAYLA OLUMLU OLUR

Kürt dili ve eğitimi konusunda uzman bir isim olan Sosyolog Bahar Şahin Fırat, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak Türk öğrenciler tarafından alınabileceğini söyledi. Bunu da "Kürtlerin diline aşina olmaları, onları anlamaları için çok anlamı olabilir" şeklinde açıkladı. Şahin Kürtler'in, kendi dillerini seçmeli olarak öğrenmesine ise şu nedenleri sıralayarak karşı çıktı:

İYİ NİYETLİ VARSAYIM...

"Kürt'ün kendi anadilini sanki bir yabancı dil alıyormuş gibi alması anlamlı gelmiyor. Devletin bahşettiği hak anlamında da anlamlı değil. Bu durum kendi dillerinde eğitim sorununu çözmek anlamına da gelmiyor.

Bilmedikleri bir dil sıkıntısı yaşayacaklar. Birkaç sene sonra arada kendi dilini öğrenmeye başlayacaklar. Pedagojik açıdan da sorunları asla çözmeyecek. Kürtçe bu insanların anadili. Buna İspanyolca Fransızca muamelesi yapmak doğru değil.

Niyet kendi ana dilde eğitimin rolü bu pilot çalışma ve bunun için süre gerekli insan ve dokümanı hazırlayacağım denilirse bu başka bir şey. Hiç eğitim yapılmadı eleman yetiştirmek lazım pedagojik altyapı lazım denilebilir. Çünkü, Kürtçe seçmek ayrı Kürtçe ile eğitim yapmak ayrı bir şey. Çalışacağız diyebilirler. Böyle olursa düşünce, iyi niyetli bir varsayım olur."

‘Kürt olmayanlar için seçmeli olabilir"

Tarih Vakfı'nın Toplumsal Uzlaşma Aracı Olarak Eğitimin Rolü projesi kapsamında Ortaöğretim Kürt Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı'nı hazırlayan ekipte yer olan eğitimci yazar Fehim Işık, seçmeli ders fikrine sıcak bakmayanlardan. İlk Kürtçe ders kitabının yazarlarından olan Işık, Kürtler'in göçmen olarak bulunduğu birçok ülkede bile anadillerinde eğitim görmeleri için olanak sağlandığını belirterek, "İsveç'te, Almanya'da pekala kendi dillerini resmi eğitim kurumlarında öğrenebildikleri gibi İsveç'te aynı zamanda isterlerse kendi anadillerinde eğitim de görebiliyorlar." dedi. Dil sorununun Kürt sorunundan bağımsız düşünülemeyeceğini ifade eden Işık şunları söyledi:

"Kürt sorununun çözümü aynı zamanda Kürtler'in kimlik, dil ve kültür hakları başta olmak üzere temel haklarını tanımakla mümkündür. Kürtler'in dili, kimliği, kültürü Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana inkar ediliyor. Son yıllarda red ve inkarın kaldırılmasına dönük adımlar atıldı

Şu anda ise ne yazık ki sadece inkarın kaldırılmış olmasıyla yetinilmek isteniyor gibi bir durum söz konusu. Bu yanlıştan vazgeçilmeli. Bu anlamda Kürtçe'nin seçmeli dil olarak Milli Eğitim müfredatına girmesi bazıları tarafından ileri bir adım olarak görülebilir. Evet, bu somut bir adımdır ama bu adım sorunun çözümü adına atılmış geri ve küçük bir adımdır. Kürtçe, Kürt olmayanlar için seçmeli ders olabilir. Kürtler, ancak kendi dillerinde eğitim görebilirler."

Çerkezler destek verdi

Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, farklı dil ve lehçelerle ilgili çalışmaya ilişkin olarak, ''Hükümetin bu çalışması bizim için çok olumlu, Çerkezce'nin ölü diller arasına girmesini istemiyoruz'' dedi. Korkut, "Yeterli öğrencinin bulunacağını ve ilgi göreceğini düşünüyoruz. Hükümetin bu çalışması bizim için çok olumlu" dedi.

"Derneğimiz öğretiyor"

Derneklerin kendi içerisinde kültürlerini yaşatmak amacıyla dil eğitimi verdiklerini söyleyen Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş, farklı dil ve lehçelerle ilgili çalışmaya karşı çıktı. Güneş, "Boşnakça, Kürtçe, bunların seçmeli ders olarak konması kaos oluşturur" dedi.

Kaynak : SERBEST ÖZDEN / BUGÜN GAZETESİ


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2012, 15:58:59 »


Otağ'da Türkümsü çerkezler varsa dayanamayacaktır. Anası veya babaannesi çerkez olan varsa ya kaçacaktır yada burada zıplyacaktır.

NOT : Bizde sizi zıplatmaya geldik.Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2012, 16:07:00 »

''Kurt kocayınca, Tilkiye yandaşlık eden çok olurmuş''. Bu da öyle bir haber geçenlerdeydi sanırım, TRT Belgeselde, çingeneler de isyandaydı..  Onlar da aralarında roman mı çingene mi tartışması yaşıyormuş ve okullarda azımsanmaktan rahatsızlarmış, hatta kendi dillerinde eğitim istiyorlar.Gülümseme Yani Karamanoğlu, ortalıkta bu kadar etnik varken herhalde birileri çıkar bunu da kendine nemaya çevirir.. krt, çerkez, laz destekçiliği bilinen konular bakalım daha neler çıkacak.. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2012, 16:23:51 »

Atalarımızın döktüğü kanı çektiği badireyi gerçek kanı, geni Türk olan unutmaz, unutturmaz ama bakıyorum, baskın bir şekilde türeyen bu varlıkları üç kuruş para uğruna toprak sahibi eden yine bizden birileri. Ege ve Akdeniz kıyıları İngiliz köyleriyle dolu.. Çerkezlerin en büyük destekçisi Kazım karabekirdir. Türkmenlerin elinden aldığı verimli ve güzel arazileri onlara tahsis ederek  ardlarını sağlam, sırtlarını pek gılmıştır. Ordu içinde olsun, siyaset içinde olsun kuluçlanmalarına  her şekilde zeminin temeli önceden atılmıştır. Bir zaman sonra durumların ve olayların bu aşamaya geleceği bilindik bir şeydi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tuluy
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 272« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2012, 17:10:38 »

Kürt'ün kendi anadilini sanki bir yabancı dil alıyormuş gibi alması anlamlı gelmiyor.
Bunu diye o. çocuğu bir yandan haklı.Beş para etmez hayvanların çıkardıkları inlemeler, yabancı dil denmez.Hepiniz ülkeden siktir etmeden bize rahat yok.Milliyetçi geçinen partiler nedense bir halt yemiyorlardır.Din kardeşlerini(!) desteklemezler umarım.Azınlıklar leş kargasından başka bir şey değildir.Boşuna dememişler Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur diye.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2012, 18:19:11 »

Silahımı getirin. Poligondan ateş edeceğim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ADANALI TÜRKÇÜ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 49« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2012, 18:45:19 »

Zamanında rusların elinden kurtardık şimdi anadilde eğitim istiyorlar. keşke bıraksaydık da ruslar katletseydi bu çerkesleri..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #7 : 26 Haziran 2012, 18:51:35 »

Silahımı getirin. Poligondan ateş edeceğim.

Kendi aralarında rezillik dizboyu olmuş kandaş. Ben bu çerkezlere bir tanım bile bulamıyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #8 : 26 Haziran 2012, 18:54:51 »

CHP"NİN PANKARTI ... YORUMSUZ..Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #9 : 26 Haziran 2012, 19:04:15 »

Gürcülerde boş durmamış...
Bir kısım Kürt'de çerkezlere jest yapmış...


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.073 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.