Osmanlı Topluluğu Artıklarına
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Mayıs 2020, 01:38:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Osmanlı Topluluğu Artıklarına  (Okunma Sayısı 1869 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 614« : 15 Kasım 2015, 15:06:28 »

19. yüzyılda milliyetçilik akımının hız kazanması Osmanlı topluluğunda birçok önemli iç ve dış gelişmeye neden olmuştur. Fransız İhtilalinin sonucunda hürriyet, eşitlik ve kardeşlik gibi kavramların tüm Avrupa’da yayılmasına bağlı olarak bu kavramlar Osmanlı toplumunun da gündemine girmiştir. İhtilal sonrasında milliyetçiliğin siyasal bir akıma dönüşmesi, Osmanlı topluluğu gibi çok etnikli yapıların toprak bütünlüğünü tehlikeye sokmuştur. Osmanlı yönetimi milliyetçilik adına yapılan bu başkaldırıya, uygulamaya koyduğu modernleşme programıyla karşı durmaya çalışmıştır.

1839 Tanzimat Fermanı’nın ilanı ile başlayan bu süreç, farklı etnik ve dini grupların yönetimde temsil edilmelerine olanak tanıyan bir Osmanlı Mebusan Meclisi’nin açılışıyla devam etmiştir. Böylece Avrupa’da, Osmanlı üzerindeki milliyetçilik akımının ortaya çıkardığı olumsuz etki bir Osmanlılık bilincinin oluşturulmasıyla engellenmek istendi.

Amaçlanan bu Osmanlılık bilincini oluşturmak için de birtakım pratik düzenlemeler yapıldı. Bireylerin eşitliğinin hukuken sağlanmasının yanında, eğitim ve yönetim alanında da Osmanlıcılık anlayışına uygun bazı düzenlemeler gerçekleştirildi. Açılan karma eğitim kurumlarında da tüm Osmanlı toplumuna, her şeyden önce bir Osmanlı oldukları hatırlatılmaya çalışıldı. Oluşturulan İdare Meclisleri’nde ise farklı din ve mezheplere eşitlik anlayışının gereği olarak temsil hakkı tanındı.

Günümüzde ise Türk gücüne ve varlığına karşı kendi vatanında bir islami kardeşlik vurgusu, liberal bir muhafazakarlık, istikrar ve başkanlık söylemi üzerinden tek adam sistemi ve akpleştirme diktası tesis edilmeye çalışılıyor. Vatan etnik gruplara verilen tavizler ile günden güne parçalanıyor. Her türlü milli unsur yıkılıyor, özerklik, bölgecilik, eyaletleştirme herzevekillikleri halkların kardeşliğine karışıyor. Devletin en gizli en mahrem kurumları özelleştiriliyor, farklı etnik gruplardan bireylere yetke tanınıyor.

O dönemde farklı etnik ve dini gruplara, tüm Osmanlı halkları içerisinde eşit hak ve sorumluluklara sahip oldukları anımsatılmış ve milliyetçilik hareketinin gereksizliği telkin edilmiştir. Nitekim 1876 yılında yürürlüğe giren ilk Osmanlı Anayasası’nda ise açık bir şekilde tüm Osmanlı toplumunun eşit bireylerden oluştuğunu ilan eden bir Osmanlılık tanımı yapıldı. Böylece Osmanlılık, tüm etnik ve dini aidiyetin üzerinde bir üst kimlik olarak ilan edilmiş oldu.

Ancak tüm çabalara rağmen milliyetçiliğin dünyada kutsal bir değer olarak kabul edilmesi sonucunda Osmanlıcılık politikaları istenen neticeyi veremedi. Aynı yüzyıl içerisinde Osmanlı topluğunun egemenliğinde yaşamakta olan uluslar Osmanlıcılık düşüncesine rağmen bir biri ardına bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Osmanlı yönetimi milli hareketleri bir isyan, meşruiyete karşı bir başkaldırı olarak görmüştür. Yükselen bağımsızlık hareketine bir misal vermemiz gerekirse o da Yunanistan’dır.

Peki, şimdi mevcudiyetini koruyan Osmanlı topluluğu artığı hükümet, hangi milliyetçiliği kime karşı ayaklar altına almaktadır. Kendi vatanımızda Yunanlaştırılmaya mı çalışılıyoruz. Yükseldiği ifade edilen bağımsızlık hareketlerinin hangi ulus topraklarımızda gerçekleştirildiğini ifade etmekte ve kime kimin topraklarını peşkeş çekmektedirler. Ya da kimden nereyi korumaya çalışmaktadırlar.

Mevcut hükümetin meşruiyet zemini kazandırmak istediği ve ülkemizdeki etnik artıkları milletleştirdiği malum da, Türk Milletini bu etnik grubun içine katma cüretini edinerek, yok saymaya çalışması nedir?

Hatırlarsınız bir zamanlar yıllarca üst-alt kimlikler tartışılmış, kendi öz vatanımızda ‘Türk Kimliği’ adı ile anılarak anayasa tanımları üzerinden bir fikir ve akıl hezeyanı cereyan etmişti.

O dönemde çevremizdeki ihtilallerin gelişim sürecinde Osmanlı toplumu olup bitenden çok fazla haberdar değildi. Gelişmelerden haberdar olunmasından sonra ise bu durum müslüman kitle üzerinde önemli bir etki de meydana getirmedi.

Osmanlının öz unsurları olarak görülen müslümanlar, gelişmeleri Avrupa’nın veya Hıristiyanların bir iç sorunu olarak gördüler. Ancak İstanbul’da bulunan Avrupalılar, özellikle de Fransızlar devrimi yakından takip etmekten ve faaliyetler yürütmekten geri kalmamıştır. Zaten gayrimüslim tebaayı ihtilal fikirlerinden haberdar eden ve örgütleyen de İstanbul’daki bu kitleler olmuştur.

Günümüzde menşei ve kolları dışarı bağlanmış olan hükümet eli ile meydana gelen Osmanlı tebaası ve ümmetçi akımı düşünceleri milletimizi din üzerinden topluluk haline dönüştürmüş, çevremizde meydana gelen değişim ve başkaldırılara karşı da Fransızlaştırmıştır.

Böyle dönemlerde mutlak düşman asli unsurdur.

Bu vatanın gerçek ve öz sahipleri her daim Türklerdir. Bunu yok etmeye çalışanlar mutlak kendi kanlarında boğulacaklardır.

Yemin ederiz.

Tan Hu “Emre”
15.11.2015
turkcuturancı.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2015, 15:33:14 »

  Osmanlının son yüzyılı hatta en az son yüzyılı, bir futbol maçının uzatma dakikaları gibidir. Bu noktaya ise, sarayda ve yönetimde etniklerin rol almalarının, Türklerin tamamen dışlanmasının sonucunda gelmiştir. Sarayda Türk Kelimesinin küfürle eşdeğer olduğu dönemler, Osmanlıda Türklüğün bittiği dönemlerdir. Dediğin gibi Osmanlının sonu gibi görünüyor Türkiyenin sonuda. Aynı aşamalardan geçiyor. Buna Türkün bitip tükenmeyen sabrının patlaması karar verecek. Geç kalmaz ise.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.054 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.