Osmanlı Türklüğe sahip mi çıktı? Zarar mı verdi? (Anketli)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ağustos 2018, 15:07:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Anket
Soru: Osmanlı Türklüğe sahip mi çıktı, Zararmı verdi?
Sahip çıkmıştır
Zarar vermiştir

Sayfa: 1 ... 5 6 [7]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Osmanlı Türklüğe sahip mi çıktı? Zarar mı verdi? (Anketli)  (Okunma Sayısı 22578 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kızılbaş Bozkurt
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 260« Yanıtla #60 : 18 Ekim 2017, 20:58:25 »

Esenlikler.
Uzun zamandır vakit bulup da giriş yapamıyordum.
Aslında giriş yapmadan göz gezdirdiğim oluyordu ama on beş gün önce dünyamı değiştiren oğlum Kutay Ali'm hayatımı da kendine göre programlamaya başladı, ellerinizden öper küçük bozkurdum.

Konu aslında uzun uzun tartışılmalı, Osmanlı ve Türklük hakkındaki bilgiler ortaya koyulup ölçülmeli, tartılmalı. Çünkü Osmanlı Devleti'nin Türkler tarafından kurulduğunu ama Türkler tarafından yönetilmediğini Türk olmayanlar bile bilmektedirler.  Askeri ve siyasi başarıları Türkler sayesinde elde eden ama Türkler tarafından yönetilmeyen bir devletin Türkçülük yaptığını iddia etmek de çok gülünçtür.

Türklüğe faydaları batı dünyasının halkının büyük çoğunluğunun Osmanlıyı Türkler kurduğu için Türk sanması, Türklerin batıya doğru Hunlardan sonra kitleler halinde ikinci kez ilerleyişini kolaylaştırmıştır. Ve daha bir kaç fayda sayılabilir.

Zararları da faydalarının bir hayli misli olduğu çoğu Türkçünün malûmudur. Türkler arasında boyculuk ve dini açıdan mezhepçiliğin bizzat devlet tarafından yapılması ve bunun bir devlet politikası olması. Bektaşîlerin ve Anadolu Alevîlerinin devlet yönetiminde ilk yıllardaki gibi barındırılmaması, danışılmaması, dışlanmaları, ötekileştirilmeleri ve sevmedikleri bir toplumla(k.rtlerle) birlikte yaşamaya zorlanmaları sayılacak başlıca zararlardandır. Türkmen ahalinin sevmediği k.rtler, zamanı gelince Türklerin atalarının kurduğu devlet kontrolüyle kendilerini kılıçtan geçirmelerine ve katledilmelerine zemin hazırlamış ve nihayetinde gerçekleşmiştir. [Osmanlı Devleti Sünni bir otorite ile değil de Caferi (Alevi) otorite ile yönetilip aynı katılığı Sünni Türklere karşı yapmış olsaydı fikrim yine aynı olacaktı.] Burada konunun mezhepçilik kısmına değindim ve bir de bunun boyculuk kısmı var ki o da Osmanlı Devletini yalnızca kayı boyunun kurduğu yanlışı ve ahmaklığıdır. Koskoca bir devlet ki adının Osmanlı olmadığına ve de Türkler tarafından çeyrek asırdan fazla yönetilmediğine eminim.

Başta belirttiğim gibi uzun bir konu, vakit buldukça fikir alışverişinde sizlerle olacağıma emin olabilirsiniz.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Atsız der ki; ne var canda?
Yatarız taze çimende.
K*rdün adı her geçende,
Gözlerime kan görünür.
TÜRKÇÜGÖKHAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 353


%100 Türk!


« Yanıtla #61 : 18 Ekim 2017, 23:41:16 »

Osmanlı bir ulus devleti değildi ki, Türkliğe nasıl sahip çıksın?

Osmanlı'da hakim olan zihniyet ümmetçiliktir. Dine dayalı bir yönetim biçimleri vardır. Keza, Fransız devrimine kadar olan süreçte, dünya üzerindeki bütün devlet ve hanedanlıkların tümünde bu görüş hakimdi. Yani ırk yerine din esas alınırdı.
Osmanlı Hanedanlığının, son 200 yıllık devrini değilde, tamamını göz önünde bulundurursak, istemeyerekte olsa Türklüğe faydalarının dokunduğunu göreceğiz.

Atsız Ata'ya gelirsek, uzun uzun yazmaya gerek yok. Onun Osmanlı'ya olan görüşünü en iyi şu sözü açıklıyor;

''Osmanlı Hanedanı, Türk tarihindeki ailelerin en büyüğüdür. Tarihi vazifesini şerefle yapıp çekilmiştir''.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve milletim Tanrı'nın kırbacıyız. Tanrı yoldan çıkan milletleri cezalandırmak için bizi gönderir.
OzderHan35
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4


Hüseyin Nihal ATSIZ


« Yanıtla #62 : 17 Şubat 2018, 01:10:02 »

Osmanlı dan pek hazetmem ama düşmanlar bizi savaşlards TÜRK olarak biliyordu,650 yıl dünya’ya hükmetmiş bir devletten bahsediyoruz.Türkçülük yerine ümmetçilik politikaları yürütmüş olsalarda tüm zaferleri TÜRK zaferi olarak geçer.Bu da bizi yüceltmeye yetmeli.Politikasını eleştiririm ama TÜRK atalarımızdı zaferleriyle övünürüm.Tabi osmanlı 3 evreden oluşur,yükselme dönemini baz alırsak övünebiliriz.Ancak ben bi TÜRK devletinin isminin içinde TÜRK kelimesini göremiyorsam,açıkçası beni tatmin etmez.Atatürk’ün mekanı cennet olsun ve tüm silah arkadaşlarının.Bizi arap kültüründen kurtardıkları için en başta.Ben GÖKTÜRK devletini okurken iliklerime kadar TÜRKLÜĞÜ hissediyorum ve kuvai milliyede..Koyu bir 1919 Sonrası Türkçüsüydüm yani cahildim.Atatürkçülük yada kemalist diyebilirsiniz ideolohim bu yöndeydi.Ta ki ne zaman Hüseyin Nihal ATSIZ’la tanıştım ve eserlerini okudum,o zaman 1919 öncesi ilk kendine TÜRK diyen atalarımla tanıştım.Şimdi Atatürkçülüğü eleştiriyorum 1919 sonrası TÜRKÇÜSÜ oldukları için.Halbuki Atatürk Türkçüydü,Atatürkçüyüm ,kemalistim diyenler keşke 1919 öncesi TÜRK atalarımızı da okuyup,sahip çıksalar.Yani bir TÜRK,TÜRKÇÜ olmalı.ulusalcı,halkcı,devrimci,ülkücü,ümmetçi,osmanlıcı, şuncu buncu diye ayrıştırırsa işte bu bölünmedir,kutuplaşmadır.Atatürk ne sağ,ne sol politika izledi 3.bir seçim TÜRK Mİlliyetçiliği,Türkçülük ve Halkçılık üzerine çok güzel temeller attı.Harika bir sentezdi.Ama ümmetçilere hile hurdayla da olsa 16  Nisan’da kaybettik..TÜRKÇÜYÜM,TÜRKÇE DOĞDUM,TÜRKÇE ÖLECEĞİM.Sözümden dönersem GÖk GiRSiN,KIZIL ÇIKSIN..Bu arada yüzbaşı işbara Alp’in Kızı olan ötüken’in en güzel kızı Almıla’nın ismini kızım olursa ona vermek istiyorum.İyi ki varsınız.Hepinizi yürekten kucaklıyorum izmir’den bir kandaşınız:) Saygılar
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gök Girsin,Kızıl Çıksın...
Suluhakan
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 18


« Yanıtla #63 : 26 Şubat 2018, 14:31:00 »

Anket konusu aslında iki tane.İlki Osmanlı ne kadar Türk'tür.2.si ise Osmanlı Türklüğe sahip mi çıktı?Yoksa zarar mı verdi?

Aslında anketin ilkinin yanıtı çok basit.Osmanlı yıkılmıştır.Geriye kalanları ise şunlardır.Arabistan,Yemen,BAE,Katar,Kuveyt,
Ürdün,İsrail,Filistin,Suriye,Lübnan,Irak,Umman,Mısır,Libya,Cezayir,Tunus,Fas,Bulgaristan,Yunanistan,Kosova,Arnavutluk,
Bosna,Sırbistan,Hırvatistan,Romanya,Makedonya,Güney Kıbrıs.Bunlar bizde olmayanlar.Bizde olanlar Türkiye ve KKTC.Şimdi
bu yazıya bakdığımızda Türkiye ve KKTC ne kadar yer kaplıyorsa Osmanlı da o kadar bize aittir.Esas anket sonucu da budur.
Evet bu devleti Türkler kurdu,fakat gittikleri yerleri Türkleştirmediler.Geriye kala kala Türkiye kaldı.Osmanlı zihniyeti son
olarak kıro açılımı ile Türkiye'yi de bölmeye kalkıştı.

Anketin ikinci kısmına verilecek yanıt ise ilkiyle bağlantılı.Osmanlı gittiği yerleri neden Türk'leştirmedi?Osmanlı kurulduğunda
Türkün özbenliğini taşıyan Türklerden oluşuyordu.Kayı boyu Anadoluya ilk geldiğinde bir çok Türk boyu gibi müslüman değildi.
Türklüğünden henüz bir şey kaybetmemiş kayı boyu Türk gücüyle devlet oldu.İlk başta Ertuğrul,Sungur,Tündar,
Orkun(Osman) ve Orhan iken,Nakşi tarikatını kabul ederek Murat,Bayezid,Mehmet,Selim ve Süleyman haline geldiler.Sultan
Selim'in islam halifesi olmasıyla birlikte de tam olarak Türk düşmanı oldular.Düşmanlıkları nedeniyle gittikleri yerleri Türkleştirmek yerine araplaştırmayı seçtiler.Bu şekilde de Türklüğe zarar vermişlerdir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 ... 5 6 [7]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.052 Saniyede 25 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.