Buğra Atsız’a Diyanet’in cevabı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Ekim 2020, 05:45:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Buğra Atsız’a Diyanet’in cevabı  (Okunma Sayısı 4770 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İdirmava
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 69« : 31 Temmuz 2011, 11:29:54 »

Dr. Buğra Atsız, 27 Haziran 2011’de çıkan “İlim adamı, ilim kadını” başlıklı yazımda geçen dinî ifadelerle ilgili aynı gün bir e-posta göndermişti. Dinî mesele olduğu için cevabı Diyanet İşleri Başkanlığıından aldım. B. Atsız’ın tenkidini ve Diyanet’in cevabını, araya girmeden, veriyorum. Yarın benim başka bir cevabım olacak.

Önce Dr. Buğra Atsız’ın e-postası:
Son makâlenizde “Kur’ân-ı Kerîm, bütün insanlığa indirildiğine göre, kadın-erkek ayrılmamıştır.” gibi bir cümle kullanmışsınız. O zaman soruyorum:
1- Kuran bütün insanlığa indirilmiş olsaydı İbrâhim, 4te, ’Kendilerine apaçık anlatabilsin diye her peygamberi kendi milletinin diliyle gönderdik’der miydi? Bütün peygamberler her nedense hep Sâmî ırktan çıktığına göre Slavlar, Cermenler, Lâtinler, Türkler vs. adamdan sayılmıyor mu demek oluyor bu?
2- En’am, 92: “Bu indirdiğimiz, kendinden öncekileri doğrulayan Mekkelileri ve etrafındakilerini uyaran mübârek kitaptır.” Açıkça Mekke ve etrafındakileri uyaran dendiği hâlde bütün insanlığa indirilen kitap demek neyin nesi çok merâk ediyorum. Kur’ân-ı Kerîm, bütün insanlığa indirildiğine göre Berlin yâhut Moskova Mekkenin banliyösü mü oluyor ve neden oradakiler müslüman değil?
3- Şûrâ, 7: “Ey Muhammed, böylece şehirlerin anası olan Mekkede ve çevresinde bulunanları uyarman, şüphe götürmeyen toplanma günü ile uyarman için, sana Arapça okunan bir kitap vahy ettik.” Burada da sarih olarak Mekke ve çevresi denilirken bu bütün insanlık palavrasına başvurmağa ne gerek var. Kur’ân-ı Kerîm, bütün insanlığa indirildiğine göre demekle müslümanların konuştuğu hiçbir dili bilmeyen gayrı müslimler birdenbire hidâyete mi ereceklerdir?
Herkesi câhil sanmaktan ne zaman vaz geçeceksiniz? Kaldı ki ilim adamı, ilim kadını meselesi hakkında yazı yazarken Muhammedin Araplara tebliğinden başka bir şey olmayan lâf kalabalığına ne gerek var? (...)

***

Diyanet İşleri Başkanlığının cevabı:
1. Kur’an’da adı geçen peygamberlerin belli bir coğrafyadan çıkmış olması, başka coğrafyalarda yaşayan farklı ırk ve kavimlere peygamber gönderilmediğini göstermez. Nitekim Kur’an her ümmete bir peygamber gönderildiğini bildirmektedir. (Yunus, 10/47; Nahl, 16/63) Hz. Peygamber (s.a.v) de 124 bin (bir rivayete göre 224 bin) peygamber gönderildiğini ifade etmiştir. Ancak bunların hepsinin adı Kur’an’da zikredilmiş değildir. “Andolsun, senden önce de Peygamberler gönderdik. Onlardan sana anlattıklarımız da var, anlatmadıklarımız da var.” (Mü’min, 40/78) ayeti bunu ifade etmektedir.
2. Bütün ilahi kitaplar gibi Kur’an da Allah ile kullar arasında bir mesajdır. Bu mesaj insanlara peygamber adı verilen seçkin insanlar aracılığı ile ulaşacağına göre, indirilen kitabın dili öncelikle o peygamberin; dolayısı ile onun, içinde yaşadığı toplumun dili olmalıdır. Çünkü kaçınılmaz olarak bu mesajın ilk muhatapları onlardır. Bu bakımdan, Kitabın ilk muhataplarının dili ile indirilmesi bir zorunluluktur. Bu durum, söz konusu mesajın yerel nitelikte olacağı anlamına gelmez. Nitekim Kur’an bir yandan, “Mekkelileri ve Mekke etrafındakileri uyaran Arapça bir kitap” (En’am, 92, Şûrâ, 7) ifade ederken diğer taraftan mesajının evrensel olduğunu, onu tebliğ eden peygamberin bütün insanları muhatap aldığını vurgulayan ayetlere de yer vermektedir:
Mesela “Bu Kur’an, bütün insanlara bir açıklama, sakınanlara yol gösterme ve bir öğüttür.” (Âl-i İmran, 3/138), “Biz seni ancak bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.” (Sebe, 34/28) ayetleri bunlardandır.
Öte yandan Kur’an mesajının evrensel olduğunun göstergelerinden biri de onda yer alan pek çok hitabın evrensel nitelikte olmasıdır. Mesela,“Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (Kur’an) indirdik.” (Nisa, 4/174),
“Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi.” (Yunus, 10/57) ayetleri ve benzerleri bu gerçeği açıkça ortaya kaymaktadır. (Ayrıca Bakara, 2/21, Bakara, 2/168; Hucurat, 49/13; Nisa, 4/170 ayetlerine bakılabilir.)
Kur’an’ın temel özellilerinden biri de, ele aldığı konuların çok kere belli paragraflar bütünü içinde verilmeyip çeşitli sure ve ayetlere serpiştirilmiş olmasıdır. Aynı konuyu işleyen farklı yerlerdeki ayetler arasında hem birbirini açıklama, hem de konu bütünlüğü açısından sıkı bir ilişki vardır. Bu bakımdan bir ayeti anlamaya çalışırken, öncelikle o ayetin başka ayetlerle olan bağlantı ve anlam ilişkisinin dikkate alınmaması yanlış sonuçlara ulaşılmasına sebep olur. Bu bakımdan Kur’an’ın konularının kendi bütünlüğü içinde bağlamından koparılmadan ve ön yargısız olarak ele alınması önem arz eder.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi / Arslan Tekin ( Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=19212
)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2011, 12:28:20 »

Idırmava, dını ıcerıklı konulara gırmemen gerekıyor.

Dogru veya yanlıs farketmeden mılletın dınıne hucum edenler yuzunden bu halde degılmıyız. Bırakın su mılletın dınıyle ugrasmayı, kanına bakın kanına...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2011, 12:48:52 »

İdirmava, Buğra Atsız, Nihal Atsız Atamızın oğludur biliyorsun. V e yine çok iyi bildiğine eminim ki, Müslüman değildir. Müslüman olmaması onun iyi bir Türkçü olmadığı anlamına gelmez. Atsızın yolunda olan tüm Türkçüler büyük bir çoğunlukla Buğra Atsız Beğ'e saygı duyarlar. Bunların başında da ben geliyorum. Ha benim dinimi sorgularsan, müslümanım. Hemde iyi bir müslümanım. Ama İslam dininne olan öfkesi, beni Buğra atsız'a saygı göstermekten alıkoymaz. Sende biliyorsun ki, islamiyeti çarpıtan mollalar, şeyhler, dervişler yüzünden az çekmedi bu millet.  Bugün yaşadığımız bin yıllık kardeşlik ve ümmet ortaklığı sonumuzu getirmek üzere.  Tüm bunlar tabiki kimsenin dinine hakaret etme hakkını vermez ama sen bu otağa üye olduğundan beri izliyorum, sadece dini konuları ortaya çıkarıp sürekli bir tartışma ortamı hazırlamaya uğraşıyorsun. İyi bir Türkçü olmak için illede islamı mı savunalım herşeyi bırakıp?  3 gündür ordumuz tasviye sürecine girmiş, bu konuda tek bir iletin yok. Ama Buğra Beğ islama ters bir şey yazmış hiç  kaçırmamışsın.
   Bu sana son  uyarım. İyi bir Türkçü olduğuna şüphem yok. Ama bir kez daha din konusunu tartışmaya açarsan, bu otağda barınamazsın.

  Esenlikler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2011, 13:01:28 »

Yeniçağ gazetesini okurum. Çünki Vatan savunmasında tek tük kalmış kalelerden biri. Ancak Yeniçağı okurken bir gerçeğide aklımdan çıkarmam. Yeniçağ gazetesi gerçek bir ümmetçi gazetesidir. Fethullah Gülen aleyhinde yazılar yazılmasını yasaklamış bir gazetedir. Bu gerçekte herkes tarafından bilinir. Bilmeyen kandaşlarım araştırabilirler. Yeniçağ yazarları her ne hikmetse, ART, Bengü Türk, Kanal B gibi milliyetçi kanallarda pek görünmezler. Ama Kürt sevicisi Perinçekik kanalı Ulusal kanalda sık sık arz-ı endam ederler. Sebebi, ümmet kardeşliği ve halkların kardeşliği yakınlığıdır. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Delikurt27
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 650


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2011, 13:41:12 »

İdirmava Kandaşın bu iletiyle ikaz alacagını tahmin ediyordum.Ancak Açina Andamın dediği gibi iyi bir Türkçü'de oldugu en azından Türklük sevdalısı oldugu belli oluyor.Ayrıca İdirmava kandaş çok da gayretli Otağ için bişeyler yapmaya,yazmaya çalışıyor.Yine de Andamın uyarısını dikkate al üzülürsün sonra! bazı Başkurtların hiç toleransı yok! şimdi buralarda görünmüyorlar. yaylayamı çıktılar, nettiler?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2011, 15:40:24 »

              Tinsel konuların hiçbir biçimde burada açılmaması ve tartışılmaması gerektiği burada gün gibi aşikar olmuştur. Ne koşulda olursa olsun kişilerin din özgürlüğünü kendilerine bırkıp yorumdan bile kaçınmazsak bir adım bile ileri gidemeyiz. Konuyu açan Kandaşım bu konuyu yok saysa daha iyi bence. Yoksa yarar sağlayamayacağımız bir konu olmaktan öte gitmez.


Konu kilitlenmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.216 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.