"Allah yerine 'Tanrı' demek Caiz Mi?"
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Ocak 2021, 01:59:51


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: "Allah yerine 'Tanrı' demek Caiz Mi?"  (Okunma Sayısı 12740 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.974


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« : 14 Aralık 2015, 09:36:34 »

"Allah" Yerine "Tanrı" Demek Caiz mi?"

Gelen bir soru üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı Allah’ı kastetmek üzere Türkçe olarak O’nu ‘Tanrı’ diye anmanın İslam inancına aykırı olmadığı yönünde görüş bildirdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı, Dini

 “Tanrı” kelimesinin Arapça “ilah” kelimesinin karşılığı olduğunu belirten Diyanet'in bu soruya verdiği cevap şu şekilde: “Allah kelimesi ise Arap dilinde, her harfinin özelliği olan ve her biri ayrı ayrı harfler halinde o yüce varlığa delalet eden özel bir isimdir. Bu bakımdan, kelam alimlerine göre ‘Allah’ kelimesi, Cenab-ı Hakk’ın yüce zatına ve bütün kemal sıfatlarına delalet eden ‘ism-i a’zam’ ve ‘lafza-i celal’ yani özel ve en yüce bir isimdir. Hiçbir dilde bu kelimenin ifade ettiği özel manayı kapsayacak bir kelime bulunmamaktadır. Öte yandan ‘Allah’ kelimesi bütün Müslümanlar için tevhid inancını temsil eden ortak bir bağ niteliğindedir. Bu sebeple Müslümanların, ibadet ettikleri tek yaratıcılarını ‘Allah’ diye anmaları daha doğru olur. Dolayısıyla ‘Allah’ bu adla veya ‘esma-i hüsna’ adı verilen 99 isminden biriyle anılmalıdır. Bununla birlikte, dinimizin bildirdiği mutlak kemal sahibi, noksanlardan münezzeh olan yüce Allah’ı kastetmek üzere Türkçe olarak O’nu ‘Tanrı’ diye anmak da İslam inancına aykırı olmaz.”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Tolga Akgöz
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 661


Kinimizin şiddetiyle gebereceksiniz!


« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2015, 22:10:12 »

Allah'ı kast ederken, "Tanrı" kelimesinin kullanılmasını ben istemem. Tanrı dendiği zaman akla "Allah" değil, Türk'ün Tanrısı gelmelidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Vatan, bize kılıcımızın ekmeğidir.
TurkSoyu
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 98« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2016, 05:23:37 »

De ki: İster Allah diye çağırın. İster Rahman diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, nihayet en güzel isimler O'nundur! (İsra-110)
Ben Türk'üm, dilim ve kimliğim olan Türklükte Allah kelimesi Tanrı ve Tengri olarak geçer. Ben Tengri derim. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2016, 21:38:52 »

Ahmed Yesevi ve Dede Korkud ki her ikisi de Tanri adami yani evliyadirlar. Onlar Gorklu Tanrim diye vaaz etmisler. Arapcilar bizim dilimize  dusmandirlar. Onlar gibi buyuk adamlar yetismedigi  icin kati yobazlik hakim olmus. Bu konu hakkinda ileride mutlaka delillerle yazip arapci yobazlari susturacagiz.

Ensarci oglancilar makbul olmus, asil olan ilim unutulmus.

Ve unutmayin seriat isteyenler, eger seriat hakim olsaydi oglancilarin  baslari yerinde kalmazdi.

Son olarak demokrasinin nimetlerinden faydalansinlar, Tore kaynakli bir hukuk hakim olsaydi bu dinci hiyarlar yilanli kuyularda can verirlerdi.

Demokrasiye yillarca sovduler ama demokrasi sayesinde hem cepler doldu, hem de gobekleri yaglandi. Iki saatlik muta nikahi kiyan islamci buyuklerimizi de anlatiriz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Karamanoğlu Mehmet Bey
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 53« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2016, 11:56:47 »

Saçmalık. Eğer her kavme peygamber geldiyse ve bunların hepsi allah kelimesini kullandıysa neden bu kelime sadece ortadoğudan çıktı? Diğer bütün milletler allah ismini unuttu da bir tek araplar mı unutmadı?
Gagavuzlar da allah kelimesini kullanır. Yani bir Gagavuz bunların yanında allahlı bir cümle kursa demek ki bu yobazlar onu da müslüman sanacak.
Araplara ait olan bir kelimeyi kutsamak, onun türkçesini söylemekten kaçınmak apaçık bir arapperest kişilik bozukluğu belirtisidir. Tanrı kelimesinden rahatsız olan bir insan Türk falan olamaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır."

"Biz doğrudan doğruya milletperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluğa dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur."
Fatih6718
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2016, 08:17:33 »

Diyanet sıkıntısı yok dedi ama Takva yolunda demememiz lazımdır .....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Tanrıöğen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 870


Nur'dan Rıza aldık.


« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2016, 09:05:14 »

Ahmet Yesevi diyordu. Ondan daha takvalı olanlar demeyebilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2016, 09:35:30 »

   Hala bunu konuşuyor ya da anlamıyor olmamız bizi salak yapmıyor mu acaba? Arapçılık kanımıza mı işledi acaba? Tamam Tanrı demeyelim bari Çalap diyelim. Buna izin var mı arap zihniyetini kafasından atamayanlar? ORADA BURADA HAYIRLI CUMALAR, KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN, ŞU DUAYI ON KERE OKUR İSEN BÜTÜN GÜNAHLARIN AF OLUR GİBİ APTALLIK SEVİYESİNDE PAYLAŞIMLAR... Hep aynı zeka seviyesinde mi kalacağız, hiç mi ilerleyemeyeceğiz? Ah ulan özal her bir arızanın temelinde hep sen varsın. Orada burada akıllarınca dini yazı paylaşanların 10-15 sene önceki hallerini iyi biliriz. Eskiden dükkan kapısının önüne sandalye konduğunda anlardık ki, cumaya gidilmiş; şimdi ise kapıya yazı yazıyorlar; cuma nedeni ile bir saat kapalıyız. Zeka dans ediyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Tunç Yürekli Türk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 24


Kırım Oğuzları


« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2016, 12:27:00 »

Türk oğlu Türk'üm Türkçü'yüm Tanrı demek caizdir ama ben Allah derim.İçine nasıl siniyorsa öyle kullanman en mantıklısı olur.Ha ama Allah diyip onu bunu çarşafa sokma,anti-milliyetçi propaganda ve saçma sapan bir ümmet kardeşliği düşünüyorsan o zaman Arapçısın demektir.Zaten şunu bilin ki Sünni mezhebinin şartlarını en doğru uygulayan millet Türkler'dir.(şuan değil malesef ki ülkenin geneli Araplaştı.)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Demir Han22
Demir Han22
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 10« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2016, 14:25:53 »

Tanrı Türkü Korusun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.154 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.018s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.