YOKOLMA SINIRINA GELEN TÜRK DİLLERİ/LEHÇELERİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Ağustos 2020, 20:26:36


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: YOKOLMA SINIRINA GELEN TÜRK DİLLERİ/LEHÇELERİ  (Okunma Sayısı 3034 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ARPAD
Ziyaretçi
« : 13 Ekim 2010, 00:00:56 »

Tükenmek üzere olan Türk Dilleri/Lehçeleri

Bazı diller yalnızca birkaç yaşlı kişi tarafından konuşulmaktadır ve yok olma yolundadırlar.

Yokolma sınırındaki diller/lehçeler şunlardır:

Güney Sibirya'da Tofaca ya da Karaçayca
Litvanya'da ve Polonya'da Karaimce
Musevi-Kırım-Tatarcası
Kuzeybatı Çin'de Ili Turki (Ili ovasında).

Yalnızca birkaç bin konuşanı kalmış olanlar:

İran'da Aynallu dili
Çin'de Yugurca (Gansu ili)
Kaşkayca (Kaşkay İli)
Kuzey Sibirya'da Dolganca
Güney Sibirya'da Çulimce (Altay bölgesinin kuzeyinde Çulım ırmağı kenarında).

Kaynak/Çeviri:www.peoples.org.ru/eng_index.html
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Otuzikilü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 77


Deli, Terekemeyi gördüğünde akıllanır.


« Yanıtla #1 : 25 Mart 2012, 11:54:05 »

Birde kuzeybatı Azerbaycanda Evliya Çelebi'nin ve 18.-19.asır Azerbaycan tarihçisi Abbaskulu Ağa Bakıhanov'un bahsettiği Moğol/Muğal dialekti vardır.Çağdaş Azerbaycan tarihçilerine göre bu dialekt aslında Buhara(Çağatay) lehçesidir.Bugün bildiğim kadarı ile bu lehçe ile konuşan herhangi bir insan yok o bölgede.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sancaktar Turan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 495


"Kutlu Turan sancağını, Türkeli'ne asacağız!"


« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2012, 02:28:09 »

Soyotlar Rusya Federasyonu içinde yaşayan ve dilleri ile kültürleri yok olma tehlikesine maruz bırakılan bir Türk halkıdır. 2002 nüfus sayımına göre, Rusya'da 2769 kadar Soyot Türk'ü vardır. Soyları ve dilleri yok olma tehlikesi bulunan Türkler içinde olup aslında Tuvalar ile büyük benzerlik teşkil ederler, fakat Soyot Türkleri çok eski zamanlardan beri Buryatya'nin Oka bölgesinde yaşamaktadırlar. Soyot Türklerinin yerel dili yeniden düzenlenmiş ve bir ders kitabı haline getirilerek Oka'da bazı okullarda öğretim yapılmaya çalışılmıştır.

Buryatlar arasında dağınık şekilde yaşamakta olup Rusça ve Moğol dillerinden Buryat dili yaygınlık kazandığından son zamanlarda bu diller ile konuşmakta, bir Türk dili olan öz dilleri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Kültür ve dillerini korumak için gerek Türkiye gerekse Türk Dünyası'ndan hiç bir destek görmemektedirler. Bu ise kısa sürede asimile olmalarına sebep olacaktır. Özel uğraşıları Ren geyiği yetiştirme ve avcılıktır...


Orjan Olsen, H. Printz, Anders K. Olsen, Fritz Jensen (Norveçli) ve J. E. Gustschin tarafından gerçekleşen Norveçli bilim adamlarının bilimsel bir seferinde , (Rusya)'ya 1910'lardan önce gerçekleşen araştırma seferinde Soyotların henüz Buryatlar ve Ruslar arasında asimile olmadığını görmekteyiz. Çok sayıda kültürel veri toplanmıştır. Bu etnografik veri ve fotoğraflar bilim adamları tarafından yayınlanmıştır. Olsen tarafından kitapta: "Et primitivt folk de mongolske rennomader" (Cappeln, 1915). Bu verilerin İspanyolca bir baskısı vardır. : "Los soyotos, un pueblo primitivo. Nómadas mongoles pastores de renos" (Calpe, Madrid, 1921). Soyot Türkçesinden kelimelerin kısa bir dizimini içermektedir, ayrıca onlarca fotoğraf ve Soyot şamanik kehanetleri de anlatmaktadır. Dini ritüeller olarak ise hem Şamanist hem de Budist öğretiler, bilgiler birlikte yer almaktadır.

Soyot Türkçesi halis muhlis bir Türk dilidir. Bünyesine çeşitli asırlarda irtibata geçtiği çeşitli dillerden de kelime alarak farklı bir görünüme bürünmüştür. Kuzeybatıdan ticari sebeplerle Fin dillerinden, güneydoğudan Moğol dillerinden, sonra Rusça'dan çok sayıda kelime alsa da Türk dili özelliği bozulmamıştır. 2003 yılında «Soyotça-Buryatça-Rusça Sözlük». yayınlandı. Oka Bölgesinde 2005 yılından itibaren Soyot Türkçesi örnek olarak bazı okullarda ders olarak okutulmaktadır.
Geleneklik sosyal organizasyon — bir kaç ailenin büyüklerinin (aksakallar heyeti) oluşturduğu konseye dayanır. Bilinen temel boylar ise İrkit, Haasuut ve Onhot sülaleleridir. Bunlar arasında özellikle İrkit kelimesi Tuva'da soyad olarak da kullanılmakta olup İrkutsk adı da buradan gelmektedir. Eski devirlerde İrkutsk bölgesi tamamen Tuva Türklerinin idi ve burada Ruslar yerleşmeye başlayınca Tuva Türkleri'nden İrkit boyu Tuva'ya, Soyot Türkleri'nden İrkit boyu da Buryat'ya göçmüş olabileceği düşünülmektedir. Büyük ihtimalle İrkit bölgesi Türk toplulukları büyük bir soykırıma maruz kalmışlar ve günümüze İrkutsk'taki İrkut veya İrkit Türkleri ulaşamamıştır.

Alıntıdır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim adım TÜRK, kanım TÜRK, ruhum TÜRK,vicdanım TÜRK!"

"Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılınç kaldıran eli kır!"

"Tanrı Türk'ü üstün yarattı!"
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.216 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.