Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçesi Varken, Türkçe Ad => Konuyu başlatan: Yürekli-kam üzerinde 09 Aralık 2009, 09:13:20Konu Başlığı: Esenlik Dilemek.
Gönderen: Yürekli-kam üzerinde 09 Aralık 2009, 09:13:20
“Esenlik Dileme”

Tanrı’nın selamını  hatırlayıp yinelemektir. Çünkü kötülüğe bulaşmak esenliği kaybetmektir. O halde “Esenlik Dilemek” iyiliğe ve Tanrı’ya dönme  andı demektir.

Selam da esenlik dileme , rahatlık huzur dilemektir.Türk selamıdır. selam, merhaba gibi arapça kökenli kelimeleri tercih etmektense öz Türkçe'yi kullanmak isteyen insanların kullandığı ifadedir.

Esenlik dilemek; içinde bulunacağınız tekil yada çoklu birimlere girerken ve çıkarken yapacağınız Türkçe selamlaşmadır. Buluşurken ve Ayrılırken esenleşilir.

Buluşurken; Esenlikler dilerim
Ayrılırken  ; Esen Kal
Konu Başlığı: Ynt: Esenlik Dilemek.
Gönderen: leventyasin üzerinde 12 Aralık 2009, 00:04:00
Gerçekten bunları bilmeyenler açısından çok yararlı oluyor onlar adına ben sana esenlikler diliyorum esen kal Yürekli-kam Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin


Konu Başlığı: Ynt: Esenlik Dilemek.
Gönderen: hekimoglu üzerinde 03 Ocak 2010, 19:59:34
Yürekli kam boş kaldığım zaman otağ daki yazıları inceliyorum. Bilgiler için teşkkürler. Bundan sonra selam verirken ve alırken esenlikler ve esen kal diyeceğim.


Konu Başlığı: Ynt: Esenlik Dilemek.
Gönderen: ANKARALI GÖKTÜRK üzerinde 03 Ocak 2010, 21:18:04

                Türkçe konuşmayı ve yazmayı kesin bir öğreti olarak almalıyız ki gelecekte olacak Türk Çocuğu yaşamını Türkçe algılasın . ???