Güzel Türkçemizle ilgili yazılar burada
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Eylül 2018, 00:07:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 ... 22 23 [24]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Güzel Türkçemizle ilgili yazılar burada  (Okunma Sayısı 137467 defa)
0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İLTERİŞKAĞAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 426


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #230 : 07 Ocak 2011, 00:48:42 »

Sağol kandaş. Söylerken kendimizi zorladığımız hatta çoğu kez belki dilimizin bile dönmediği kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanmak yerinde olacaktır.

Burda ki çoğu yabancı kelimeyi özenti olarak kullanıp, yanlış söyleyerek komik duruma düşen epey tanıdığım da mevcuttur. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
yürekli-kam
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 8.182


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #231 : 06 Nisan 2015, 21:31:50 »

Türkçülük sağda solda gerzeklik yapmak değil, Türkçülük sağlam atarı olmadan sağa sola küfretmek hiç değil, Türkçülük hakimiyet sağlayacak göreve gelmeden o tahsili yapmadan sallamak da değil, Türkçülük kendisinden güçlüsünün kıarşısında boyun bükmek de değil, Türkçülük varlığını Türk ırkının geleceği için adamak, Türkçülük çelik olup asla bükülmemek, Türkçülük boyun bükmemek, Türkçülük atarını sağlam yapmak, Türkçülük yeri ve zamanı geldiğinde koduğunda oturtmak, Türkçülük Atsızcılık yapmaktır!
Bu başlığı şu an  329 Ziyaretçi incelemektedir, işte Türkçülük budur!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
TürükOk
TürükOk
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 357


Adam Ol Irkına Çek!


« Yanıtla #232 : 07 Nisan 2015, 15:38:05 »

''Gök götürüsü hizmeti veren avrat''
''Alttan ittirmeli üstten tüttürmeli götürgeçli getirgeç''
''Çok oturgaçlı götürgeç''

Yukarıdaki ve benzeri tümceleri TDK üretmemiştir, hatta bu tümcelerin tartışma konularına sıkça girmesi üzerine TDK tarafından gerekli açıklamalar da yapılmıştır. Bu tümceler sanal ortamda eğlence arayanlarca üretilmiş şeylerdir...
 Açıklamayı yapan kişiyi tanımıyorum ama söyledikleri doğrudur, Türkçe sözlüklerde bunlara benzer tanımlamalara yer verilmemiştir...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Yıllarca 'Öztürkçe Projesi'yle dili kısırlaştırmakla suçlanan Türk Dil Kurumu, Türkçe ile ve toplumla uzlaşma sinyali verdi: Yumurtaya 'tavuksal fırtlangaç', otobüse 'götürgeç' demedik.
TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, zaman zaman halk arasında TDK'nin bazı sözcüklere karşılık olarak bulduğu iddia edilen yeni sözcüklerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, "TDK, hiçbir zaman otobüse (çok oturgaçlı götürgeç), yumurtaya da (tavuksal fırtlangaç) gibi bir karşılık üretmemiştir" dedi.

Türk Dil Kurumu, birinci baskısının tamamlanışından 60 yıl sonra, Türkçe sözlüğün 10. baskısını hazırladı. Tarihin belli dönemlerinde dilimize yerleşmiş kelimeye karşı savaş açan TDK'nın Başkanı Prof. Dr. Akalın, toplumun 'uydurukça' diye nitelediği kelimeleri reddetti. TDK Başkanı, toplumda kabul gören kelimelere ise sahip çıktı.

Akalın, "Bugün dilimizde kullanılan uçaktan bilgisayara, buzdolabından derindondurucuya kadar pekçok söz türetilmiş ve günümüzün söz dağarcığına kazandırılmıştır.

 Yabancı kelimelerin yerine Türkçe karşılıkların yerleşmesi çok önemli" dedi.
Türkçe karşılıkların dile yerleşmesi konusunda halkın sözcükleri benimsemesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Akalın, bu noktada kitle iletişim araçları ve edebiyatçılara da görevler düştüğünü kaydetti.
Halk arasında TDK'nin bazı sözcüklere karşılık olarak bulduğu iddia edilen yeni sözcüklerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Prof. Dr. Akalın, "Uydurma lafları duyan kişilerin sözlüğümüzü açıp bakmasını öneriyorum. Bunlar uydurma, yakıştırma şeyler" diye konuştu

-------------------------------------------------------------------------------------------


Bu söylentileri yayanlar Türkçe sözcüklere alerjisi olanlardır. Ki karalamak için ürettikleri birçok sözcük ana dilimizin bir parçası olduğundan ve yabancı sözcüklerden daha kolay anlaşıldığından birçok sahte Türk'ün, dalga geçerken bile, uzunluğuna rağmen unutmadığı öbekler olduğunu görmekteyiz. Bu da aslında gösteriyor ki uzun bile olsa, saçma bile olsa Türkçe olan sözcüklerin çok daha akılda kalıcı olduğudur.   
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
yürekli-kam
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 8.182


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #233 : 09 Nisan 2015, 21:08:15 »

Dil bir millletin en değerli malıdır.

Ordusunu kaybeden millet tehlikededir .

Bağımsızlığını kaybeden millet korkunç bir felakete düşmüştür.

Dilini kaybeden millet ise yok olmuş demektir 
                                                                 
        Nihal ATSIZ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.988


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #234 : 18 Temmuz 2015, 23:02:06 »

Alıntı
Mevla = Farsça
Rab = İbranice
Allah = Arapça
Tanrı = Türkçe
ama "Tanrı" derseniz, günah işlersiniz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.988


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #235 : 15 Eylül 2015, 23:54:06 »

Atsız'ın Türk Dili makalesinden dil hakkında önemli bir kaç sözü;

"Dil bir milletin en değerli malıdır."

"Ordusunu kaybeden bir millet tehlikededir. İstiklâlini kaybeden millet korkunç bir felâkete düşmüştür. Dilini kaybeden milletse yok olmuş demektir."


"Türk dili bütün dillerden daha zengin ve daha temiz olacaktır. Dilimize konacak bütün yeni sözler Türk kökünden gelecektir."

"Dili bütün dillerden saf bir Türk milleti hayatın bir sahasında bütün milletlerden güçlü demektir."


"Türk genci! Bu işte senin vazifen yazı ve konuşma dilinde yapabildiğin kadar az yabancı söz kullanmak, sana gösterilecek yeni Türkçe sözleri ezberleyerek benimsemek ve bu işin büyük ülküden bir parça olduğunu daima hatırlamaktır."
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.219


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #236 : 01 Eylül 2016, 05:21:30 »

Güzel Türkçemiz ses bayrağımızdır bizim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
yürekli-kam
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 8.182


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #237 : 17 Ocak 2017, 13:52:24 »

Türk Dili üzerine,Türkçemiz.

Dil milletlerin en önemli silahıdır,bilirsinizki silahı olmayan toplumlar güçlü olanlar tarafından her zaman tehtid altındadır.Dilini kaybeden toplumlar kesinlikle yok olmaya mahkumdur.Milletler dilleri ile var olurlar dili olmayan bir millet olmamıştır şimdiye kadar,dil milletleri korur onu güvence altına alır,Biliyoruzki israilliler binlerce yıldır devletleri olmadığı halde dillerini yaşatarak milletlerini var etmişler en sonundada kendilerine bir devlet kurarak onunla yaşamaya başlamışlardır.Demekki bir ulus için dil çok önemlidir.
İngilizleri ele alacak olursak,bunlar Dünyaya hükmeden bir toplumdur bunu ne ile gerçekleştiriyorlar,Türklerden dahamı cesurlar yoksa beyin gücü olarak bizden dahamı üstünler, tabiki hayır! Bu cılız ve gölgesinden bile korkan ingilizler dillerini bütün dünyaya kabul ettirerek onun getirisini kullanmaktadırlar,şu an Acundaki yıkılmaz armada gözüken tek milletde bu korkaklardır,yürekleri yok ama dilleri var,binlerce yıldır bozmadıkları dilleri.Bütün insanlığın ortak dili neden Türkçe değilde ingilizcedir?,bizmi zayıfız yoksa onlarmı güçlü.Türk milletinin içinde bulunan Mankurtların ve Batı hayranlarının her şeye zıplama güdüsü ne yazıkki yaklaşık onbir yıldır var olan dilimizi ne idiği belirsiz saçma,sapan kelimelerle doldurmuştur.

Türk tarihinin başladığı günle başlayan Türkçe; çeşitli zamanlarda dış güçler değilde içimizdeki onların hayranları tarafından erozyona  uğratılmıştır.Yaklaşık bin yıl öncesine kadar arı olarak gelen dilimiz islamiyeti kabülümüzden sonra bozulmaya başlamış,daha sonrada arapça karşısında gücünü kaybederek bu dilin hakimiyeti altına girmiştir.Türkçe bir çok yerde kendi yapısını koruyarak bu zamana kadar gelmiş ,maalesef Türkiye Türkçesi bir çok darbeler alarak tamamen olmasada kısmen yabancı dillerin hegemonyası  girmiştir.Bu yazdığım iletinin içerisinde bile sızlandığımız bu kelimelerden bulunmaktadır ne yazıkki.Açtığımız konu işte bu sancıya en azından otağımızda çare olacak içerikte olması düşünülerek hazırlanmıştır.Türkçemizi doğru konuşmak amacımız olacaktır.

Dili bozulan bir milletin  kültüründe yozlaşmalar ortaya çıkar  Düşünce, sanat ve edebiyat alanlarında çöküntü başlar  Dil asıl işlevini yani insanlar arasında anlaşma aracı olma özelliğini yerine getiremez  Milletin fertleri  birbirlerini anlayamaz hâle gelir ve yavaş yavaş kopmalar başlar  Millî varlığın
korunmasıyla dilin korunması arasında çok sıkı bir ilgi vardır, İnsanın geçmişini öğrenmesinde, gününü yaşamasında, geleceğine yön vermesinde, kişiliğini kazanmasında, aynı dili konuşan diğer insanlarla iletişim kurmasında ve kendisini ifade etmesinde dilin çok önemli bir araç olduğu muhakkaktır Dilimizi korumak bu açıdan çok önem arzetmektedir. Dil kişilere bir millete ait olma hissi verir,milli şuuru besler,birlik ve beraberliğin sağlanmasında asıl görevi üstlenir. Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetini kuran; Türk halkı, Türk milletidir  Türk milleti demek, Türk dili demektir  Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir  Çünkü Türk milleti, geçirdiği nihayetsiz felâketler içinde ahlâkının, an’anelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası, bugün kendi milliyetini yapan her şeyinin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor  Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir ” sözleride  milletimiz için dil konusunda  manidardır.

Dil bir milletin en değerli malıdır.

Ordusunu kaybeden bir millet tehlikededir. İstiklâlini kaybeden millet korkunç bir felâkete düşmüştür. Dilini kaybeden milletse yok olmuş demektir.Türkçemizi en alt tabakadan en üsteki şahsa kadar aynı dili konuşacak şekle getirdiğimizde dilimiz için kurtuluş başlamış demektir.Aksi olduğunda yabancılaşan dilimizle beraber bizde yabancılaşacak ve bir millet olduğumuzu unutarak tarih sayfaları arasından kaybolup gideceğiz demektir.Bunun olmaması için bizim otağımızda açtığımız bu konu çok önemlidir,içerisinde hiç umursamadan konuştuğumuz yabancı kelimelerin Türkçesini bulacaksınız,umarızki bundan böyle Türkçe kelimeler dururken yabancıları kullanarak bir mermide biz sıkmayız özümüze.
TANRI TÜRKÜ KORUSUN,NE MUTLU TÜRK DOĞANA.

yürekli-kam Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
www.turkcuturanci.com
17/12/09
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.219


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #238 : 25 Ocak 2017, 13:47:50 »

Güzel Türkçemizle ilgili yazılar burada.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: 1 ... 22 23 [24]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.064 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.