Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçesi Varken, Türkçe Ad => Konuyu başlatan: ADSİZGÜNEYLİ üzerinde 05 Eylül 2012, 11:29:32Konu Başlığı: Ada sözlük
Gönderen: ADSİZGÜNEYLİ üzerinde 05 Eylül 2012, 11:29:32
http://adasozluk.com

GÜNEY AZERBAYCANDA TÜRKCEMİZİ KORUYANLAAR SİTESİŞ

Ada sözlük nedir?
Adasözlük Viki kurallarına uygun olan bir sözlüktür ki, herkes üye olarak kendi sözlüğünü yazabilir ve sitede olan sözlükleri kullanabilir. Sitemizde sözcükleri artırabilme ve sitede olan sözcük veya kendi yazdığınız sözcükleri de seslendirme olanağı vardır. Yakın gelecekte sözcüklere video çekimi olanağı da eklenecektir. Adasözlükte sözlerin anlamı ile birlikte, sözcükleri şiirlerde, atasözlerinde ve deyimlerde arama olanağı mümkün olacak.
Azerbaycan türkçesini Arap alfabesine çevirme sistemi de hazırlanıp.

Adasözlüğün yaranma nedeni?
Ada sözlük Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde çalışmaya başlayacak.Adasözlükten yararlanmak herkes için sebesttir, ama Ada sözlük, özellikle, İranda ana dili eğitiminden yoksun olan, yalnız konuşma dili olarak kulanma fırsatı olan Türklerin kullanmasını sağlamak için hazırlanmıştır. Bu ülkede - İran'da dilimizin mekteblerde öğretilmemesi ve yalnız konuşma dili aşamasında kullanıldığı için birçok yabancı (genellikle, Arap-Fars) sözcükler gereksiz yere dile dahil edilib. AdaSözlükü çalışır bu sitede her kimse, öz bildiyin paylaşmakıynan dilimizin yolunda bir adım atsın.

Ada Sözlük nasıl işliyor?
Adasözlüğün söz arama sistemi hamılar için azaddır, ama sözlerde değişiklik vermek ve yeni söz yazmak isteyenler ÜYE olmalıdırlar, ÜYE olmak helelik hamı için açıkdı ve menü bölümünde yerleşdirilib. ÜYE olandan sonra her kesin öz adına bir sözlük oluşur ki sözlerin orda yaza biler.
Sitenin dilçileri yazıldığ sözü değerli görseler Adasözlügün ana sayfada olan sözlüklerine artıracaklar. Üyeler yazdıkları sözlere, şekilde artıra bilerler, indilik her sözün seslendirmeside sitemizde var. gelecekde foto ve video eklemeside olacak. Üyeler Şiir ve Atalarsözü bölümünede Şiir, Atalarsözleri artıra bilerler.
Adasözlügün kuralları, wikipediyada olan gibidir , ve Üyeler yazdığı sözlerin dilçilik bakımından düz olması yoklanacak.