YER KÖPRÜ ve TERS AKAN NEDİR??
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Ekim 2020, 09:57:59


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: YER KÖPRÜ ve TERS AKAN NEDİR??  (Okunma Sayısı 3757 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YigitKam
Ziyaretçi
« : 26 Ağustos 2012, 18:30:45 »

Yaşadığım il Adana Aşık olduğum bir güzelliğe sahiptir.

Türkiye’nin en batısında Teke yarım adasından başlayarak sınırlarımızdan Suriye de bizi terk eden toros dağları inancım odur ki Dünyanın en verimli ( doğal güzellikleri, fizyolojik ve jeolojik yapılar) yeridir.

Toros dağları, mübalağa yok binlerce  akarsuyu bağrından çıkartarak kendi himayesine aldığı insanlara yaşam verir. Kendi bünyesinde yaratmış olduğu onlarca madenide bu milletin zenginleşmesi için gün yüzüne çıkarmıştır. Zannım odur ki bu dağların değerli  madenle kaplı olmayan tek metresi yoktur.

Toros dağlarının çalıştığımız, bildiğimiz, gezdiğimiz yerlerinin içler acıtan durumunu ele alacağız bu yazımızda.

Adananın kuzeyi tamamen orta Toros’lar ile kaplıdır, bu dağdan ovaya inen yüzlerce akarsu mevcuttur, işte bu akarsulardır Çukurova ya can verir. Bu akarsular üzerine gerekli gereksiz bir çok Hidro elektrik santrali yapılmıştır, bu santrallerin yapımı esnasında doğadaki bozulmalar haddinden fazladır asıl önemli olan doğa katliamı santral bitiminde su toplama işinin ardından yapılmaktadır.

Toros dağlarında çukur ovaya inmeye karar vermiş olan Nehirler, dereler, çaylar öyle bir ahenkle yol alırlar ki önlerine çıkan hiçbir engele takılmazlar. Toros’lar dan doğup aşağılara doğru inmeye karar vermiş olan akarsularımız önlerine aman vermeyen kayalardan örülü tepemi çıktı yerin altına girer onlarca kilometre sonra dışarı çıkarak ahenkle yeniden başlar bu yolculuğuna, orada doğal olarak bir köprü oluşmuştur, bu doğal köprü dünyada ender yerlerde vardır biz buna YER KÖPRÜ deriz, gerçek bir doğal güzelliktir, harikadır, Su battığı yerde içerisinde olan bütün kirlilikleri bırakır, çıktığı yerde pırıl pırıldır, dünyanın içilebilen en değerli suyu olarak bilinir bunlar (Şeker pınar).  Adananın kuzeyinde ondan fazla yer köprü bulunur.

Su yer köprüden  çıktıktan sonra ovaya acele inmek için hızla yol alırken yeniden engellerle karşılaşır, kayaları delemez, onların altından geçemezse fiziğe aykırı olarak geri döner ve geldiği yere doğru ters akmaya başlar, uygun yeri bulduğunda yeniden ovaya doğru yoluna devam eder, böyle TERS AKAN birkaç akarsuyumuz vardır en meşhuru Feke taraflarındadır (Ters akan çayı).

Toroslardaki ormanlar Türkiye’nin akciğerleridir, dağların tamamına yakını ormanlık alandır, öyle güzellerdir ki insan bakmaya kıyamaz ki zarar görmesinler diye, dünyanın ender ağaçlarından oluşurlar.

Kısaca Toroslar Türk milletine gerekli olan coğrafyadır, bağrında Türkmenleri barındırır.

Peki biz devlet olarak ne yapıyoruz?

Heyhat!! Akarsular üzerine Barajlar, göletler yaparken ormanları yok ediyoruz, doğanın genel görüntüsünü bozuyoruz, inşaatların bitiminin ardından su toplama ile ters akanlar sular altında kalıyor, yer köprüler suların birikmesi ile yok oluyor, biz insanlar gerçek bir canavarız, yok ediciyiz.

Türk milletinin geleceğini ilgilendiren bu mevzuları biz Türkçülerin ele alması gerekmekte, bu konuda neler yapılmalı aramızda tartışmalıyız, Türk yurdunun tahrip edilmesini önlemek  Türk düşmanlarının yok edilmesi ile eşdeğerdir belkide daha önemlidir. Türk düşmanını her zaman yok edebilirsiniz de yok olan doğayı bir daha getirebilirmiyiz acaba.

TANRI TÜRKÜ VE TÜRK YURTLARINI KORUSUN, NE MUTLU TÜRK DOĞANA.

Yürekli-kam 26/08/2012
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2012, 19:03:23 »

Çok Önemli bir konuya değinmişsiniz Kameçem.Aynı sorun ve tehlike Karadenizde de mevcut. Karadeniz'in hemen hemen her sokağından denize ulaşmaya çalışan akarsulara yapılan ve hala yapılmaya çalışılan hidro elektrik santralları doğanın dengesini alt üst etmekte. Ayrıca Samsundan Hopa'ya uzanan Karadenz sahil yolu da, bu derelerin önünü tıkamış,yer altından verilen kanallar yetersiz ve üstün körü yapıldığı için her şiddetli yağmurda can kayıplarına kadar giden afetlere yol açılmıştır.
  Hidro elektrik santralları , bilindiği gibi doğayla kardeş, çevre kirliliği yaratmayan  enerji kaynakları. Ancak bunların yapımında o yörenin jeolojik ve fiziksel konumları mutlaka  dikkatle incelenmelidir. Aksi halde sağladıkları yarar kadar zararları da olmaktadır.
  Öte yandan Balıkesirde çok gördüğümüz ve o yörenin enerji ihtiyacını karşılamaya başlayan rüzgar enerjisinide çok yönlü düşünmeliyiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2012, 01:43:12 »

''Yer Köprü'' adını görür görmez müthiş bir kasvet hissettim. Birkaç yıl önce yalnızca huzur hissettiren bir addı oysa. Babama gittim, internette yerköprüyle ilgili böyle böyle diyorlar dedim. Adamcık duraksadı. Seksen senesinde piknik yapmaya Adana'nın diğer ucundan gelirdik dedi. ''O zaman beş yabancı sanayi şirketi delik deşik etmemişti.'' dedi.

Artık YerKöprü'nün çok daha yakınında yaşıyorum. Götüreyim seni diyorum yok diyor.
Yoruldu, vazgeçti ihtiyar.
Ben de çok özledim eski şeklini YerKöprü'nün. Gitse yabancılar razıyız yine. Suyun akmasının yolunu bulmasının önüne geçiyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.588


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2015, 12:32:20 »

Dün yer köprüdeydim, içler acısı haliyle gene de güzeldi!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.24 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.